Menu

czerwiec 2026

Hells Bells Festival w Szczecinie, nowy, rockowy festiwal na rozpoczęcie wakacji.

Hells Bells Festival odbędzie się w Szczecinie już 26 i 27 czerwca! Gwiazdy punk rocka i metalu zagrają na Łasztowni, w klimatycznych portowych przestrzeniach, gdzie dziś latem bije serce miasta. Organizatorzy zaprosili prawdziwe gwiazdy jak Udo Dirkschneider, UK Subs, Pro-Pain, Possessed, Grave Digger czy Discharge. Nie zabraknie także czołówki polskiej sceny w postaci Vader, Dezertera, Furii i The Analogs. Oprócz klasyków gatunku zobaczymy też najlepszych przedstawicieli młodego pokolenia - m. in. zespoły Pretensje, My Own Abyss czy Seks W Czasach Wojny.

Hells Bells Festival odbywa się po raz pierwszy, lecz od razu przykuł uwagę publiczności i komentatorów z całej Polski. Ciekawy mocny skład miesza nie tylko wszystko co najlepsze w metalu i punk rocku, ale sięga szerzej - to m. in. horrorcorowy raper Słoń czy klimatyczny projekt Drowned In Silver. Koncerty odbędą się na dwóch scenach plenerowych oraz trzeciej in-door w CKE Stara Rzeźnia. Wydarzenie ma świetną oprawę - za wzór i logotyp odpowiada Rafał "Too Mamy Skulls" Wechterowicz.

Szczeciński festiwal zlokalizowany jest na Łasztowni, a konkretnie na Placu Gryfitów - kojarzonym głównie dzięki pomnikowi Paprykarza. To portowe tereny do których prowadzą piękne bulwary, a publiczność będzie mieć pod ręką również wesołe miasteczko Holiday Park oraz plażę na Wyspie Grodzkiej. Na terenie festiwalu znajdzie się restauracja z konkretnym menu (m. in. schabowy, paprykarz) oraz food trucki. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji jak np. strefa tatuażu oraz merch-market.

Dziękuję
Pozdrowienia
Sylwia Lato
Czytaj dalej...

GRZEGORZ KUPCZYK W MYSTIC PRODUCTION !

Z radością informujemy, że do grona artystów Mystic Production dołącza Grzegorz Kupczyk. Tego gentlemana fanom polskiego metalu przedstawiać nie trzeba – od ponad 40 lat jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci rodzimej sceny. Wieloletni wokalista zespołu Turbo, lider CETI, artysta mający na koncie ponad 30 wydawnictw i współpracę z wieloma zespołami metalowymi.

„Dla mnie to spełnienie marzenia, to wręcz zaszczyt, że znalazłem się wśród wykonawców Mystic Production. Jestem pewien, że zaowocuje to dalszymi, wspaniałymi przygodami. Dziękuję za zaufanie” – komentuje Grzegorz Kupczyk.

To właśnie pod szyldem Mystic Production ukaże się jego najnowszy solowy album zatytułowany „Aperitif”. Już wkrótce zaprezentujemy pierwszy zwiastun tego wydawnictwa, a zaraz potem podzielimy się kolejnymi szczegółami.


źródło: MYSTIC PRODUCTI
Czytaj dalej...

Ziemowit Kosmowski zaprezentował projekt K-2

"Dom i TY" to pierwsza propozycja duetu K-2 stworzonego przez Ziemowita Kosmowskiego (ex-Brak, Rendez-Vous, Subway) oraz jego żonę Agatę Porębę-Kosmowską.

Ziemowit Kosmowski od lat umyka wszystkim klasyfikacjom. Był zawsze sobą – zarówno w punkowym Phantomie, Braku czy nowofalowym Rendez-Vous. W swoich utworach odkrywa emocje i zaznacza, że czasami mniej znaczy więcej. W roku 2023 Ziemowit i Agata nagrali jazzujący album "Veda", a w październiku tego roku wydadzą bardziej folkową płytę pod tytułem "Ciężkie PUDŁO".

Klimatyczne akustyczne pieśni z dozą - jak to u byłego punk rockera - sarkazmu i kontestacji. Singlowy utwór "Dom i TY" wprowadza w podróż z opowieścią o różnych, na przestrzeni czasu, gniazdach artysty. Nostalgiczna, pełna refleksji, ale i nadziei pieśń, w której z pewnością każdy odnajdzie odrobinę siebie. Na stronie B pierwszego singla znajduje się folk punkowa piosenka "Balon z HELEM".

Po wakacjach K-2 zamierza zaprezentować kolejny singiel "Wielki BUT". Premiera albumu zbiegnie się z występem Kosmowskiego na łódzkim Festiwalu Soundedit w październiku 2026.

Kolejnym utworem promującym płytę będzie przewrotna kompozycja "Ciężkie PUDŁO".

Tak jak w przypadku "Vedy" czy albumu "kosmowski live" (z gościnnym udziałem Tymona Tymańskiego), wydawcą "Ciężkiego PUDŁA" będzie GAD Records Michała Wilczyńskiego.

25 października K-2 wystąpi na łódzkim festiwalu Soundedit. Podczas występu Ziemowit Kosmowski odbierze nagrodę Człowieka Ze Złotym Uchem za "Szczególną Wrażliwość Muzyczną
i Punkową Energię".

źródło: CANTARAMUSIC.PL
Czytaj dalej...

U.K.Ć. Premiera singla 'Mętne Słońce'

U.K.Ć. to autorski projekt Łukasza „Icanraza" Sarnackiego - muzyka znanego z wielu różnych zespołów takich jak Abused Majesty, Virgin Snatch, Christ Agony, Devilish Impressions, Corruption, Voidfire czy Hermh. Muzyka U.K.Ć. ucieka od szufladkowania, miesza wiele gatunków, nie zamykając się w żadnym.

'Mętne Słońce' to utwór zainspirowany różnorodnością kulturową i religijną, zrodzony z doświadczeń podróżniczych. Tekst stanowi bezpośrednią reakcję na ignorancję, pychę i brak szacunku okazywane przez przedstawicieli zachodnich społeczeństw wobec odmiennych kultur.

Za produkcję klipu odpowiada ekipa Art of Vision pod batutą Rafała Kubisiaka, natomiast autorką sesji zdjęciowej jest Magdalena Zagóra.

U.K.Ć.:
Łukasz Sarnacki - wokal/ gitara/ bas/ perkusja/ klawisze

Skład koncertowy:
Łukasz Bielemuk - gitara (m.in. CINIS, ex-BATUSHKA)
Mateusz Demianiuk - bas (m.in. ex-PIGFACE BEAUTY)
Paweł Staniszczak - perkusja (m.in. ENFEEBLEMENT, ex-COCHISE)

Dyskografia U.K.Ć.:
"Przemijanie" EP 2022
"Coming Out" 2023
"Coming Out - Love & Hate Diaries" 2024
"Anomalie - Upadek Konającego Ćwierćwiecza" 2026

źródło: Filip Sarniak
Czytaj dalej...

Black Veil Brides na dwóch koncertach w Polsce!

Black Veil Brides powracają do Polski! Amerykanie zagrają 30 stycznia w warszawskiej Stodole oraz 4 lutego we wrocławskim A2, gdzie przyjadą z nową płytą "Vindicate".

Black Veil Brides to zespół, za którym stoi armia fanów rozproszona po całym świecie. Koncept na niego kształtował się w głowie Andrew Biersacka od najmłodszych lat - już wtedy jego wyobraźnię kreowali Kiss, Batman czy Misfits. Dziś BVB należą do grona największych współczesnych zespołów gitarowych. Co za tym stoi? Ponadprzeciętny dryg do przebojowych melodii oraz hymnicznych refrenów, a to wszystko osadzone w mieszance hard rocka, melodyjnego metalcore'a i glamu. Amerykanie niedawno powrócili z pierwszym od pięciu lat albumem „Vindicate", wydanym nakładem wytwórni Spinefarm. Kompozycje z niego oraz największe hity, takie jak "In The End" i "Knives and Pens", usłyszymy na początku roku w Warszawie oraz we Wrocławiu!

BLACK VEIL BRIDES
30.01.2027 / Warszawa, Stodoła
04.02.2027 / Wrocław, A2

źródło: Winiary Bookings
Czytaj dalej...

Kielecka grupa ANKH wydała teledysk do utworu "Jestem" promującego nową płytę "Z Wiatrem"

Utwór "Jestem" jest próbą odpowiedzi na pytania: "czym lub kim jesteśmy"? Odwieczne pytania: "Skąd przychodzimy, co tu robimy i dokąd zmierzamy?" nadal pozostają bez odpowiedzi. Cały akt życia jest niewiadomą. W nas oraz obok nas toczy się rzeczywistość, o której nie mamy pojęcia. Czujemy jednak "że zawsze jest coś więcej".

Klip powstał w salach kieleckiego klubu młodzieżowego „Wolna Strefa". Zdjęcia i produkcja zostały wykonane przez muzyków ANKH: Jana Rusina i Joannę Chudybę, którzy poza muzyką zajmują się także produkcjami filmowymi.

Grupa ANKH istnieje od ponad 35 lat. Kiedy zaczynała żyliśmy w innych czasach. Nie było cyfrowej fotografii, Internetu, grup społecznościowych w sieci , elektronicznej reklamy i powszechnej dostępności do wszelakiej muzyki . Nie było smartfonów a nawet sms-ów. Płyty nagrywano w dużych studiach nagraniowych na taśmę magnetofonową . Komputery były prymitywne i dokonywano na nich tylko małych korekt analogowej techniki nagraniowej. Tworzenie własnej muzyki i prezentowanie jej szerszej publiczności było nie lada wydarzeniem i sukcesem.

Najnowszy album ANKH pod tytułem „ Z wiatrem" to właśnie taka opowieść łącząca lata 90-te XX wieku z teraźniejszością pierwszej połowy XXI wieku. Jak bardzo zmieniła się otaczająca nas rzeczywistość przez ten czas? Jak bardzo zmieniliśmy się my sami i jak to wpłynęło na naszą muzykę ? To pytania, które postawił sobie zespół w trakcie realizacji materiału słowno-muzycznego stanowiącego treść nowego albumu i na które to pytania spróbował sobie odpowiedzieć.

Pierwsza część płyty „Z wiatrem" nawiązuje do brzmień i twórczości grupy z połowy lat 90 - tych. Wtedy to o zespole było głośno, gdyż był odkryciem i niepowtarzalnym tworem na polskiej scenie rockowej. Na nowym albumie znajdują się utwory będące wręcz polemiką z konkretnymi utworami z pierwszych płyt ANKH. Stanowią jak gdyby muzyczne i treściowe rozwinięcia dawnych kompozycji. Stopniowo album przemienia się w bardzie wysublimowane brzmienia i kompozycje, nawiązujące także do wewnętrznej przemiany świadomości muzyków zespołu .

Album „ Z wiatrem" jest także ukoronowaniem pracy zespołu w nowym składzie personalnym. Od kilku lat część grupy tworzą młodsi wiekiem muzycy krakowscy: Joanna Chudyba – skrzypce i Jan Rusin – perkusja. Niewątpliwie ich energia pozytywnie i w znaczący sposób wpływa na działania ANKH i nową, odświeżoną formę brzmieniową grupy.

"Z wiatrem" to opowieść o zmieniającym się postrzeganiu przez nas, na przestrzeni lat, aktu istnienia tego „czegoś" w czym jesteśmy. Rzeczywistości tworzonej mocą Ducha w Działaniu, gdzie cierpienie miesza się z radością, dobro ze złem, miłość ze strachem i życie z nieżyciem. Warto pochylić się nad pytaniami: "skąd przychodzimy?", "co tu robimy?", "dokąd zmierzamy?". Nawet jeśli uznamy, że mamy inne zdanie. Bowiem samo zastanawianie się nad odpowiedzią jest istotne w świecie, w którym refleksja i konstruktywna polemika jest coraz większą rzadkością.


źródło: CANTARAMUSIC.PL
Czytaj dalej...

Rock Radio 17.06.2026 r. g.20.05

Drodzy słuchacze oraz fani klasycznego rocka ! W kolejnej audycji "Rock Radio" nacieszymy się dźwiękami z najnowszej płyty "Aurora" legendarnej formacji YES.

Zagra też kolejny utwór z nadchodzącej płyty Deep Purple, do tego dołożę nowe nagranie Europe. Jeśli dotrze na czas nowa Tarja to też zaśpiewa.


Lista utrworów:

Rage Against The Machine: Killing In The Name
Rage Against The Machine: Take The Power Back
Megadeth: Trust
Megadeth: Almost Honest
Harazm: Trzecia wojna
Deep Purple: Diablo
Europe: Cut Of Ignorance
Yes Countermovement

Yes: Turnaround Situation
RUSH:  A Passage To Bangkok
RUSH:  2112
Marillion: Blind Curve
Marillion: Script For A Jester's Tear
Czytaj dalej...

AUDREY HORNE powracają z ósmym albumem studyjnym „Achilles”

Norweska formacja hardrockowa AUDREY HORNE wyda swój ósmy album studyjny „Achilles” 4 września 2026 roku nakładem Napalm Records.

Poprzednie albumy zespołu – Blackout (2018) oraz Devil's Bell (2022) – spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków na całym świecie. Grupa została także uhonorowana nagrodą Spellemannprisen (norweskim odpowiednikiem Grammy) za swój debiutancki album z 2005 roku.

Dzięki międzynarodowym trasom koncertowym – zarówno jako gwiazda wieczoru, jak i u boku takich zespołów jak Papa Roach i Backyard Babies – oraz występom supportującym AC/DC i Mötley Crüe, AUDREY HORNE uchodzą za jeden z najciekawszych norweskich zespołów rockowych eksportowanych na światowe sceny.

Nowy album zawiera 11 różnorodnych kompozycji – od energetycznych hardrockowych numerów po bardziej melodyjne i progresywne utwory. Skład zespołu tworzą:

Toschie – wokal,
Ice Dale (znany także z Enslaved) – gitara,
Thomas Tofthagen – gitara,
Espen Lien – bas,
Kjetil Greve – perkusja.
O albumie

Tytułowy utwór „Achilles” otwiera płytę potężnymi gitarami, mocną sekcją rytmiczną i charyzmatycznym wokalem. Zespół pokazuje w nim bardziej progresywne oblicze, budując kontrasty pomiędzy poszczególnymi fragmentami kompozycji. Tekst inspirowany jest współczesnym, silnie spolaryzowanym światem.

Kolejnym mocnym punktem albumu jest „God Damn Beautiful” – groove'owy utwór inspirowany twórczością Thin Lizzy, w którym główną rolę wokalną przejmuje basista Espen Lien.

W singlu „Insanity” zespół pozostaje wierny swojemu charakterystycznemu stylowi. Utwór wyróżnia chwytliwy refren, duet prowadzących gitar oraz wciągająca historia inspirowana klasykiem Hallowed Be Thy Name zespołu Iron Maiden.

Album zamyka „New Star Falling”, eksponujący bardziej melodyjną stronę brzmienia AUDREY HORNE.

„Achilles” to atmosferyczny album heavyrockowy łączący wpływy klasycznego rocka lat 70. i 80. z tematami takimi jak eskapizm oraz refleksja nad niestabilnością współczesnego świata. To materiał, który powinien dobrze sprawdzić się zarówno w radiu rockowym, jak i na koncertowych scenach.

Lista utworów – „Achilles”
Achilles
In The Eye Of The Hurricane
Vampires
God Damn Beautiful
Pretty Little Lies
Prodrome
Insanity
Hell Is Eternity
Six Feet In The Ground
Running Through The Night
New Star Falling



źródło: Napalm Records
Czytaj dalej...

Atavia "To the Old Ones". Debiut projektu wokalistki zespołu Datûra.

Michalina Maja Rutkowska, najbardziej znana jako wokalistka zespołu Datûra, stoi na czele projektu Atavia. Zespół gra mieszankę psychodelii, doom i post metalu, z elementami ambientu i dark folku. Dzisiaj swoją premierą ma pierwszy album Atavii - "To the Old Ones".

Atavia narodziła się na początku 2018 roku jako solowy projekt Michaliny Mai Rutkowskiej - wokalistki znanej z zespołu Datûra. Początkowe eksperymenty muzyczne Mai oscylowały wokół ambientu, dark folku i psychodelii, przybierając formę abstrakcyjnych pejzaży dźwiękowych. Z czasem brzmienie kompozycji zaczęło ewoluować w stronę rocka i post-punka, a utwory zyskały bardziej piosenkową strukturę. Można tu także usłyszeć inspiracje rockiem psychodelicznym, elektroniką, a nawet doom metalem. Z biegiem czasu do Atavii dołączyli Tomek Wazia (perkusja) oraz Szymon Stadniczenko (gitarzysta zespołu Defying), przekształcając solowy projekt w power trio.

Album "To the Old Ones" jest zbiorem historii o spotkaniach, podróżach i odmiennych stanach świadomości. Piosenki powstawały w różnych miejscach i okolicznościach - nad brzegiem morza, w leśnej głuszy i pośród miejskiego zgiełku.

Słowo Atavia zostało zaczerpnięte z terminu „atawistyczna nostalgia" Phila Hine'a, autora książek na temat magii chaosu. W skrócie, ów termin oznacza tęsknotę za pierwotnymi siłami drzemiącymi w człowieku, które utracił w procesie ewolucji. Według Hine'a, człowiek jest w stanie przywołać owe siły obcując ze zwierzętami, czyli swymi odległymi przodkami. W nazwie projektu wybrzmiewa hołd dla świata niezwerbalizowanego, podświadomego, prymitywnego. Jest to świat, z którego wypłynęły pomysły na album "To the Old Ones".

Lista utworów albumu "To the Old Ones"
1. Waterfalls
2. Azure
3. Inclinations
4. Of the Longest Night
5. To the Old Ones
6. Vesta
7. Flowers Off
8. Turn It On

Atavia:
Michalina Maja Rutkowska - wokal, bass, synth
Tomek Wazia - perkusja
Szymon Stadniczenko - gitara

źródło: Filip Sarniak
Czytaj dalej...

The Ocean na koncercie w Polsce!

The Ocean ruszają w kosmiczną eskapadę z nowym albumem i w odświeżonym składzie. Grupa wystąpi z materiałem z nadchodzącego "Solaris" 8 grudnia w krakowskim Hype Parku oraz dzień później w warszawskim klubie Proxima. W obu miastach zobaczycie też Hypno5e oraz Pothamus.

The Ocean powracają z nową płytą, "Solaris", która swoją premierę będzie miała 25 września. Krążek inspirowany między innymi filmem Andrieja Tarkowskiego o tym samym tytule, zarejestrowany został w kultowym Hansa Studio w Berlinie, gdzie powstały takie materiały jak "Heroes" Davida Bowiego, "Lust for Life" Iggy'ego Popa czy "Construction Time Again" Depeche Mode. Charakterystyczny dla The Ocean styl, oparty na atmosferycznym post-metalu, zyskuje na nim nowy wymiar za sprawą zmian w składzie - szeregi zespołu zasilili w ostatnim czasie perkusista Jordi Farré z Crippled Black Phoenix i Dolch, wokalistka Lane Shi z Elizabeth Colour Wheel, gitarzyści Emmanuel Jessua z Hypno5e i Marco Gennaro oraz wokalista Enrico Tiberi z Dark Side Bright Side. „Solaris" to miejsce, w którym fikcja zderza się z rzeczywistością, a zarazem zaproszenie do dalszej wędrówki z The Ocean - w kosmos, ale też w nieznane. Taką wycieczkę formacja z Robinem Stapsem na czele zaserwuje Wam dwukrotnie w grudniu!

Na koncertach w Krakowie i Warszawie w roli gościa specjalnego wystąpią francuski Hypno5e - jeden z najprężniej działających w ostatnich latach zespołów progmetalowych, w muzyce którego usłyszeć można dodatkowo echa post-hardcore'a i filmowych kompozycji. Jego dyskografię zamyka wydany w 2023 roku i bardzo dobrze przyjęty krążek "Sheol".

Oba koncerty otworzy belgijska formacja Pothamus, mieszająca sludge z post-metalem. W zeszłym roku, nakładem Pelagic Records, ukazał się ich drugi w dorobku album "ABUR".

THE OCEAN
Support: Hypno5e, Pothamus
08.12.2026 / Kraków, Hype Park
09.12.2026 / Warszawa, Proxima

źródło: Winiary Bookings
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS