Menu

czerwiec 2026

Podkarpackie Yellow Horse zapowiedziało trzecią płytę

„UWAŻAJ czego sobie życzysz, bo może się spełnić" – to właśnie o tym opowiada "Bad Wish" - najnowszy utwór Yellow Horse utrzymany w charakterystycznym southern darkowym klimacie oraz zrealizowany do niego teledysk. Singel stanowi pierwszą zapowiedź trzeciej płyty studyjnej zespołu Yellow Horse.

Yellow Horse to zespół nawiązujący klimatem i duchem do przepięknej dekady lat siedemdziesiątych i nie tylko... Muzyka zespołu to nieoczekiwane zderzenie przebojowości Creedence Clearwater Revival z liryzmem Uriah Heep i swojskością Neila Younga. Ich debiutancki album "Lost Trail" łączy w sobie chwytliwe refreny i ciepłe brzmienia instrumentów akustycznych a nad wszystkim unosi się duch hippisowskiego rocka. Klimat muzyki tworzonej przez Żółtego Konia przywołuje prerie Arizony, ale też... nasze Bieszczady.

Zespół powstał w 2016 roku w Strzyżowie (woj. podkarpackie). W swoim dorobku fonograficznym posiada EP-kę „My Littel Girl" oraz debiutancką płytę „Lost Trail" z 2018 roku, która dotarła do bardzo wysokich miejsc w zestawieniach najlepszych płyt roku 2018. Zdobywając m.in nagrodę Polskiego Radia Rzeszów "Werbel 2018" za najlepszy album roku. Zespół miał zaszczyt otwierać koncerty takich legend rocka jak The Animals czy Johna Fogerty (lidera legendarnej formacji Creedance Clearwater Revival).

W 2024 roku ukazał się drugi album Yellow Horse zatytułowany "Till I Die", zaś w 2025 roku - płyta koncertowa "Live At Radio Rzeszów".

źródło: Cantaramusic
Czytaj dalej...

18. edycja Festiwalu Soundedit: Obywatelka K.L., Howie B.

Trzykrotna laureatka tegorocznych Fryderyków Kasia Lins ze swoim nowym projektem Obywatelka K.L., legendarny brytyjski producent Howie B. oraz debiutujący, łódzki duet Maszynowa – to artyści, którzy wystąpią w piątek, 23 października 2026 roku, inaugurując osiemnastą edycję Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w łódzkim klubie Wytwórnia.

Festiwal Soundedit tradycyjnie przyciąga do Łodzi twórców bezkompromisowych, kształtujących współczesne brzmienia. Tegoroczna edycja ma jednak wymiar szczególny – festiwal świętuje swoje osiemnaste urodziny i już od pierwszych piątkowych koncertów zaprasza na niezwykłe zderzenie trzech odmiennych światów: nowatorskiej interpretacji polskiej klasyki, globalnej elektroniki najwyższej próby oraz surowej energii wywodzącej się prosto z Łodzi.

Mocnym punktem wieczoru wieczoru będzie występ Kasi Lins, niekwestionowanej triumfatorki tegorocznej gali Fryderyk 2026 w kategoriach: Artystka Roku, Album Roku Pop Alternatywny za „Obywatelkę K.L." oraz Teledysk Roku za „Śmierć w bikini". Projekt ten idealnie wpisuje się w historię i tożsamość wydarzenia.

– Dokładnie 18 lat temu pierwszą polską nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem pośmiertnie wręczyliśmy Grzegorzowi Ciechowskiemu, który był pionierem nowoczesnej produkcji muzycznej w naszym kraju. I właśnie jego dźwięki, jego piosenki i jego teksty zabrzmią pierwszego dnia festiwalu – mówi Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit.

Kasia Lins nadaje im nową, mroczną dynamikę, osadzając je w kobiecej wrażliwości i pozbawiając taniego sentymentalizmu. W gęstym, filmowym klimacie trip-hopu i zimnej fali zabrzmią utwory takie jak „Zasypiasz sama" czy „Nasza pornografia". Prawdziwą gratką będzie też wykorzystanie oryginalnego syntezatora Yamaha EX5, na którym grał lider Republiki. Na scenie wokalistce i pianistce towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem Karola Łakomca. Koncert Obywatelki K.L. poprzedzi mocny, lokalny akcent.

– Zawsze podkreślaliśmy, że łódzka muzyka i łódzcy artyści są dla nas bardzo ważni – deklaruje Maciej Werk. – Czujemy też, że jesteśmy ważni dla samych artystów, kiedy z pokazaniem premierowego materiału czekają na festiwalową publiczność – dodaje dyrektor Soundedit. W piątek scenę przejmie duet Maszynowa, który tworzą Marcin Pryt oraz Fagot, czyli Grzegorz Fajngold – absolutnie legendarne łódzkie postacie, znane m.in. z projektu 19 Wiosen. Na Soundedit odbędzie się oficjalna premiera ich debiutanckiego albumu „Supernowa". Zarejestrowany w studiu Macieja Werka materiał, nad którym produkcyjną pieczę sprawował Kamil Łazikowski, to 11 przebojowych kompozycji utrzymanych w stylistyce Soft Cell i New Romantic. Electro-punkowe melodie Fajngolda idealnie zderzają się tu z poetyką Pryta. Choć teksty dotyczą w dużej mierze Łodzi, której już trochę nie ma, oraz jej odchodzących miejsc, to stanowią one uniwersalną opowieść o przemijaniu, dając jednocześnie słuchaczom sporą dawkę pogody ducha. Natomiast finał wieczoru zapowiada się niezwykle tanecznie.

– Pierwszej wieczór naszej osiemnastki kończymy w tanecznych rytmach za sprawą Człowieka ze Złotym Uchem, który do nas wraca. Naszym gościem będzie legendarny producent muzyczny z Wielkiej Brytanii, czyli Howie B – zaprasza Werk. Ten wybitny architekt brzmienia ma na swoim koncie współpracę z takimi gigantami jak U2, z którymi współtworzył album „Pop" czy Björk („Post", „Homogenic"), a także Massive Attack, Tricky czy Siouxsie and the Banshees. Laureat festiwalowej statuetki z 2014 roku powraca do Łodzi, by zaprezentować swój najnowszy materiał. Będzie to jedyny występ w Polsce – unikalna okazja, by bez trasy koncertowej doświadczyć powrotu mistrza.

Pierwszy dzień festiwalu to esencja tego, za co fani kochają Soundedit – idealny balans między nowymi brzmieniami a celebracją wspólnych chwil. Z kolei w sobotę na scenie zobaczymy The Wolfgang Press z nowym albumem, Wolfganga Flüra znanego z Kraftwerk oraz Marca Almonda z nowymi utworami i sentymentalnymi odniesieniami do Soft Cell. Muzyczny wielki finał w niedzielę, gdzie po raz pierwszy Dezerter podzieli się swoją ostatnią płytą z łódzką publicznością. Hugh Cornwell przypomni o pierwotnym brzemieniu „The Stranglers", a Lech Janerka po raz ostatni wystąpi na łódzkiej scenie, przechodząc na zasłużoną emeryturę.

Bilety na koncerty podczas 18. edycji Festiwalu Soundedit są dostępne w systemach Empik, Going, Bilety24, Ticketmaster oraz Eventim. Wszystkie szczegóły dotyczące programu publikowane są na bieżąco na stronie www.soundedit.pl oraz w mediach społecznościowych Festiwalu.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Miasta Łodzi oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń w ramach strategii promującej Łódź jako miasto branż kreatywnych.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


źródło: Kamil Wasiak
Czytaj dalej...

Fernando Ribeiro z Moonspell spotka się z fanami w Warszawie.

Przedpremierowy odsłuch „Far From God" i wyjątkowy DJ set w Beer & Bones. To .będzie jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń dla fanów gotyckiego metalu w Polsce.

26 czerwca warszawski Beer & Bones odwiedzi Fernando Ribeiro – charyzmatyczny wokalista legendarnego portugalskiego zespołu Moonspell. Artysta spotka się z fanami, zaprezentuje przedpremierowo najnowszy album grupy „Far From God", a wieczorem wystąpi również w roli DJ-a.

Fernando Ribeiro od ponad trzech dekad pozostaje jedną z najważniejszych postaci europejskiej sceny metalowej. Jego charakterystyczny głos i sceniczna osobowość uczyniły Moonspell jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów gotycko-metalowych na świecie.

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać całego albumu „Far From God" jeszcze przed jego oficjalną premierą. To wyjątkowa okazja, by poznać nowy materiał zespołu w obecności samego artysty, posłuchać historii związanych z powstawaniem płyty i porozmawiać o muzyce bez dystansu, jaki zwykle dzieli fanów od gwiazd dużych scen.

Po odsłuchu Fernando Ribeiro zaprosi uczestników na specjalny DJ Set przygotowany wyłącznie na tę okazję. W programie znajdzie się także sesja Meet & Greet, wspólne zdjęcia oraz możliwość zdobycia oficjalnych gadżetów Moonspell.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie ma kameralny charakter i zostało stworzone specjalnie dla najbardziej oddanych fanów zespołu.

Program wydarzenia:

• Spotkanie z Fernando Ribeiro

• Przedpremierowy odsłuch albumu „Far From God"

• Specjalny DJ Set Fernando Ribeiro

• Meet & Greet

• Wspólne zdjęcia i rozmowy z artystą

• Oficjalny merch Moonspell

Szczegóły:

26 czerwca 2026

20:00

Beer & Bones

Żurawia 32/34, Warszawa

Bilety:

39 PLN – przedsprzedaż

59 PLN – w dniu wydarzenia


Rezerwacja biletów odbywa się poprzez kontakt na Messengerze Beer & Bones.


26 czerwca Beer & Bones zamieni się w mroczną świątynię Moonspell. Bez wielkiej sceny, bez barierek i bez dystansu. Tylko muzyka, artysta i fani – razem pod zaklęciem Moonspell.

źródło: press
Czytaj dalej...

Nothing - dodatkowy koncert w Polsce!

Nothing zagrają w naszym kraju jeszcze jeden koncert! Ich pełen emocji shoegaze, wykraczający poza gatunkowe ramy, usłyszymy na żywo raz jeszcze 1 września w warszawskiej Hydrozagadze. Wieczór otworzy norweskie trio Hammok.

Domenic Palermo zadebiutował z Nothing ponad 15 lat temu i przez ten czas zapracował na miano jednego z najbardziej wyrazistych artystów na scenie shoegaze'owej. Drugą dekadę XXI wieku poświęcił na wydawanie kolejnych albumów i promowanie ich na nieustannych trasach koncertowych. Po wydaniu krążka "The Great Dismal" w 2020 roku Nothing powrócili jeszcze ze wspólnym materiałem z Full of Hell, "When No Birds Sleep", ale to wydany w lutym tego roku "A Short History of Decay" jest pełnoprawnym powrotem zespołu. Pierwsze od sześciu lat wydawnictwo wyróżnia się w dyskografii jeszcze większą szczerością niż dotychczas i od pierwszych sekund wciąga do swojego intymnego świata. Na żywo te emocje rezonują ze zdwojoną siłą.

Wywodzące się z norweskiej sceny hardcore trio Hammok to jeden z najbardziej obiecujących zespołów z Północy. Ich muzyka to hałaśliwa, bezkompromisowa fuzja gatunków, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Zespół zaliczył natychmiastowy przełom w 2023 roku po legendarnym i szokującym koncercie na festiwalu Eurosonic Noorderslag, który holenderski portal muzyczny 3voor12 uznał za drugi najlepszy występ całej edycji. W 2024 roku Hammok wydał debiutancki album „look how long lasting everything is moving forward for once", po czym ruszył w wielką trasę koncertową i festiwalową po Europie oraz Wielkiej Brytanii.

NOTHING
Support: Hammok
01.09.2026 / Warszawa, Hydrozagadka

źródło: Winiary Bookings
Czytaj dalej...

JACK WHITE ZAPOWIADA SWÓJ SIÓDMY ALBUM STUDYJNY, „FROZEN CHARLOTTE"!

Jack White ogłosił, że jego siódmy album studyjny, „Frozen Charlotte", ukaże się nakładem Third Man Records w piątek, 10 lipca. Artysta zaprezentował nowy singiel „Dollar Bill"

Na początku tego tygodnia wytwórnia White'a, Third Man Records, zaprezentowała Third Man Release Lab – darmowy, dwuczęściowy, internetowy cykl zakulisowych materiałów, który pokazuje kreatywne podejście Third Man Records do wydawania płyt i wyjaśnia proces ich powstawania. Wówczas fani po raz pierwszy mieli możliwość zapoznania się z fragmentem „Dollar Bill".

Jack White, który niedawno zagrał dwa wyprzedane koncerty w Polsce, będzie promował nowy album podczas światowej trasy koncertowej. Koncerty w Ameryce Północnej rozpoczną się 10 lipca wyprzedanym show w The Anthem w Waszyngtonie. Wśród najważniejszych punktów trasy warto wymienić dwudniowe koncerty w miastach takich jak Brooklyn, Los Angeles, Chicago, Atlanta, Charlotte i Miami Beach, a także występy na najważniejszych festiwalach: Borderland Festival w East Aurora w stanie Nowy Jork (19 września) i Iron Blossom Music Festival w Richmond w stanie Wirginia (20 września). White i jego wieloletni zespół koncertowy: Patrick Keeler (perkusja), Dominic Davis (gitara basowa) i Bobby Emmett (klawisze) zagrają również serię wyprzedanych już koncertów i festiwali w Europie i Wielkiej Brytanii, między innymi w paryskim klubie L'Olympia (13-14 czerwca), belgijskim Ancienne Belgique (16-17 czerwca), londyńskim Eventim Apollo (25-26 sierpnia) oraz irlandzkim 3Olympia (1-2 września). Ponadto zespół odwiedzi Azję, gdzie wystąpi z w Seulu, Szanghaju, Stambule (Turcja), w Babylon Soundgarden (23 sierpnia) oraz w Kazachstanie.

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Rock Radio 10.06.2026 r g.20.05

Kupione i będzie grane w audycji Rock Radio !!!

Tylko jak to zagrać ? Mistrz Steven Wilson pięknie zmiksował to w jedną całość. Zobaczymy coś się wymyśli... dodatkowo na życzenie słuchaczy Shades Of Deep Purple bo zbliża się nowa płyta oraz The Yes Album bo także?zbliża się ich nowa płyta.

Lista utworów:

1984: Ostatni pilot wimany
Deep Purple: Hush
Deep Purple: One More Rainy Day
Gus G.: Nothing Can Break Me
Gus G.: Advent
A Perfect Circle: Starless
Jack White: Dollar Bill

Mastodon: Your Ghost Again
Pink Floyd: One Of These Days/ Wot's...Uh The Deal
Pink Floyd: Tome/Comfortably Numb
The Cure: Alone
Yes: Subway Walls
Czytaj dalej...

Hatebreed i Life of Agony na koncercie w Polsce!

Hatebreed i Life of Agony na wspólnym koncercie w Polsce! 6 listopada zespoły wystąpią w warszawskim klubie Progresja w towarzystwie End It.

Mimo wejścia w czwartą dekadę działalności Hatebreed nie osiadają na laurach i nie zwalniają tempa. Wręcz przeciwnie, formacja pod dowództwem Jamiego Jasty wciąż udowadnia, że należy do czołówki agresywnego grania. Ich nafaszerowany metalowymi odniesieniami hardcore od zawsze robi robotę - "Satisfaction is the Death of Desire", "Perseverance" i "The Rise of Brutality" to oczywiście legendarne tytuły dla gatunku ("Live for This" z ostatniego z wymienionych był nawet nominowany do nagrody GRAMMY), ale tak naprawdę na żadnym albumie składu z Bridgeport w stanie Connecticut nie odnotowano zniżki formy. Pod koniec zeszłego roku Hatebreed podzielili się utworem "Make the Demons Obey" - mocno nasączonym thrashem numerem, który zapowiada pierwszą od sześciu lat płytę.

Amerykańska muzyka gitarowa lat 90. w pigułce? Tutaj bez wahania można wskazać na Life of Agony. Ich debiutancki, czerpiący z nowojorskiego hardcore'a, groove metalu i grunge'u "River Runs Red" został umieszczony przez magazyn Rolling Stone na liście 100 najlepszych metalowych albumów wszechczasów. Na kolejnym krążku, „Ugly", grupa odświeżyła swoje brzmienie i skierowała się ku alt-rockowi. Album jako pierwszy w jej historii trafił do notowania Billboard 200. Zespół dowodzony przez Keitha Caputo ciągle świetnie wypada na żywo, a wspólna trasa z Hatebreed będzie tego kolejnym dowodem.

Koncerty na tej trasie otwierać będzie End It. Ekipa z Baltimore po serii mniejszych wydawnictw w zeszłym roku wypuściła na światło dzienne swoją debiutancką płytę "Wrong Side of Heaven", na której klasyczny hardcore miesza z thrashem, a nawet soulem.

HATEBREED + LIFE OF AGONY
Support: End It
6.11.2026 / Warszawa, Progresja

źródło: Winiary Bookings
Czytaj dalej...

Hania Rani wyróżniona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

8 czerwca, po koncercie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, pianistka i kompozytorka Hania Rani odebrała z rąk ministry kultury i dziedzictwa narodowego Marty Cienkowskiej Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie przyznano w uznaniu znakomitych osiągnięć artystycznych oraz wkładu w rozwój polskiej kultury i jej promocję na świecie. Uroczystość odbyła się podczas koncertu inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu Ephemera.

Od ponad dekady Hania Rani pozostaje jedną z najciekawszych postaci europejskiej sceny muzycznej. Szerokiej publiczności dała poznać się przede wszystkim jako autorka muzyki do filmu „Wartość sentymentalna", norweskiej produkcji, która w 2025 roku zdobyła Grand Prix Festiwalu Filmowego w Cannes, a następnie Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Twórczość Rani wyrasta zarówno z jej klasycznego wykształcenia, jak i z fascynacji elektroniką oraz eksperymentem. Obok subtelnych kompozycji fortepianowych artystka rozwija także bardziej radykalne, syntezatorowe projekty pod pseudonimem Chilling Bambino, a jej dorobek obejmuje współpracę z takimi twórcami jak Ólafur Arnalds czy Valentina Magaletti. W ubiegłym roku Rani zaprezentowała swój pierwszy koncert fortepianowy „Non Fiction" – politycznie zaangażowane dzieło, którego premiera odbyła się w londyńskim Barbican Centre. Również rok 2026 przyniósł jej kolejne sukcesy: za muzykę do filmu „Wartość sentymentalna" została uhonorowana Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszej kompozytorki.

8 czerwca, podczas wieczoru inaugurującego warszawski festiwal Ephemera, Hania Rani zaprezentowała polską premierę utworu „Shining", inspirowanego twórczością takich minimalistów jak Steve Reich czy Philip Glass, rozwijającego się poprzez hipnotyczne formy i olśniewające kompozycje. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej artystce towarzyszył Hashtag Ensemble. Wydarzenie, realizowane we współpracy z BMW Polska i Teatrem Wielkim - Operą Narodową, wyprzedało się wkrótce po ogłoszeniu programu.

Siódma edycja Ephemery odbywa się w dniach 8–14 czerwca w nieoczywistych przestrzeniach Warszawy. Festiwal przekształca je, nadając im nowe brzmienie i tworząc wyjątkowe warunki do przeżywania letniego przesilenia. W tym roku czekają nas jeszcze m.in. energetyczny i wymykający się wszelkim schematom performens Young Boy Dancing Group, pełen emocjonalnej elektroniki i bezkompromisowego rapu wieczór w Komunie Warszawa czy premiera niedawno odkrytych filmów Magdaleny Abakanowicz. Bilety na poszczególne wydarzenia są jeszcze dostępne. Pełny program tegorocznej Ephemery dostępny jest na oficjalnej stronie.

Ephemera to siostrzany festiwal międzynarodowego projektu Unsound, którego główna edycja odbywa się co roku w Krakowie. Tegoroczna odsłona wydarzenia po raz pierwszy zawita również do Warszawy, a więcej szczegółów można znaleźć pod linkiem. Hania Rani do tej pory wystąpiła na Unsoundzie w Berlinie, Osace i w Nowym Jorku, a już w lipcu pojawi się także na edycji w Adelajdzie.

źródło: Spontan Productions
Czytaj dalej...

LOWREV – „It’s Hard To Lie To Strangers”

Legendarna niezależna nowojorska wytwórnia rockowa Equal Vision Records oraz LOWREV z radością ogłaszają premierę albumu „It’s Hard To Lie To Strangers”, debiutanckiego wydawnictwa singer-songwritera Josha Fiedlera z zespołu The Juliana Theory, którego jest współzałożycielem od blisko 30 lat.

Album stanowi próbę odkrywania nieznanego terytorium i doceniania jego piękna. Tym razem Fiedler znajduje się w centrum wydarzeń jako jedyny twórca, bez konieczności konsultowania decyzji z zespołem czy innym gronem współpracowników.

Krążek został nagrany w piwnicznym studiu artysty w jego domu w Greensburgu w Pensylwanii. Dwanaście utworów zawartych na albumie stanowi znaczące odejście od gitarowego stylu, z którego Fiedler był dotąd znany. Sam nagrał wszystkie partie wokalne, gitarowe, klawiszowe oraz programowane bębny, zapraszając jedynie swojego wieloletniego przyjaciela Justina Niedzweckiego do dodania bardziej wyrazistych elementów perkusyjnych w wybranych momentach.

Choć introspektywny charakter LOWREV przejawia się na różne sposoby, album nie sprawia wrażenia, jakby Fiedler był twórczo ograniczany przez ramy działalności w The Juliana Theory. Nie jest to również radykalne odcięcie się od jego dotychczasowej twórczości ani całkowita muzyczna reinwencja.

Wraz z ogłoszeniem premiery ukazał się nowy singiel „Where You Going?”. Utwór przedstawia perspektywę samosądu i wyobraża sobie wymierzanie sprawiedliwości drapieżcom oraz przestępcom, wobec których system wymiaru sprawiedliwości okazuje się nieskuteczny.

źrólo: Rude Records/Equal Vision Records
Czytaj dalej...

Babe Haven + Latter na koncercie w Polsce!

Numetalowy ciężar podszyty buntem oraz pełen napięcia noise rock - Babe Haven oraz Latter zagrają 18 listopada w warszawskim VooDoo!

Pochodzące z Karoliny Północnej Babe Haven łączą buntowniczego ducha riot grrrl z nu-metalowym ciężarem. Śpiewają o oporze, solidarności i wzmacnianiu queerowych oraz kobiecych głosów, a ich koncerty słyną zarówno z dzikiej atmosfery, jak i poczucia wspólnoty. Zespół dzielił już scenę z Mannequin Pussy, Otoboke Beaver, Soft Play czy Teen Mortgage, a na wydanym niedawno albumie „Nuisance" jeszcze śmielej połączył punk, thrash i nu metal, potwierdzając status jednego z najbardziej ekscytujących nowych głosów amerykańskiej sceny.

Latter to z kolei chicagowski projekt balansujący pomiędzy noise rockiem, sztuką performatywną i eksperymentalnym podejściem do dźwięku. Założony przez artystkę dźwiękową Meredith Haines i perkusistę Jonathana Alvarado (Beach Bunny), szybko zwrócił uwagę bezkompromisowym brzmieniem opartym na napięciu, hałasie i emocjonalnej szczerości. Haines pojawiła się również gościnnie w utworze „Despair", zamykającym zeszłoroczny album Crippling Alcoholism, a sam zespół koncertował już m.in. z Heart To Gold, WHORES. i Stay Inside.

BABE HAVEN + LATTER
18.11.2026 / Warszawa, VooDoo

źródło: Winiary Bookings
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS