Menu

styczeń 2024

Nowy klip Toguslav Brandt do albumu "Piąty Wymiar"

Najnowszy album "Piąty Wymiar" Toguslav Brandt od listopada 2023 roku czyli od dnia premiery wędruje poprzez media i mocno promowany jest też koncertowo. Dosłownie przed chwilą zakończyły się pierwsze z nich, i korzystając z chwili przerwy zespół powraca do realizacji zdjęć do najnowszego klipu. Obraz powstaje do numeru zatytułowanego "Internetowa nacja". Jak dodają muzycy: "Obraz, który wspólnie tworzymy będzie miał na celu jasny i konkretny przekaz i postaramy się całkowicie oddać treść tekstu utworu, który mówi o totalnym uzależnieniu od internetu i wszelkich mediów społecznościowych, dlatego proces kręcenia klipu jest czasochłonny. Będą tu wątki wyreżyserowane, jak i świetne ujęcia z koncertu zarejestrowane w Pub "Pod Ratuszem" w Łomży. Pojawią się także sceny, w których będziemy występować i my osobiście - ale będziemy potrzebować także pomocy osób chętnych, które będą chciały wystąpić razem z nami w kilku scenach - co ogłosimy wkrótce na naszym profilu - bądźcie czujni!!! O efektach będziemy informować Was na bieżąco, a kiedy klip będzie gotowy, ogłosimy datę premiery na naszym kanale YT" . Zdjęcia będą realizowane w dniach 10 i 11 lutego pod czujnym okiem firmy Dron Effect. Ale to nie koniec niespodzianek od zespołu, bo jak dodaje lider i gitarzysta Przemek Archibald Berg "Idą zmiany...Tymczasem zamykamy się na sali prób i szykujemy mega bombę, na koniec lutego poinformujemy Was o efektach jej konstruowania ". Warto w tym miejscu dodać, że pod koniec lutego dowiemy się także kiedy pojawi się nośnik fizyczny "Piątego wymiaru" czyli album w wersji CD.


źródło: M-ART Artistic Agency & M-ART Mundus
Czytaj dalej...

Rock Rolla 31.01.2024 r g.21.00 proradio.pl

Zapraszam na 31 wydanie audycji "Rock Rolla" w proradio.pl

Zagra dużo nowości płytowych bo sezon wydawniczy się rozkręca a gościem audycji będzie Krzysztof Siryk z formacji Soundscape. Opowie o nowej małej płytce zespołu pt. "Revival". Wspomnimy też Johna Wettona. 

Lista utworów:

Dragonforce- Astro Warrior Anthem
Bruce Dickinson- Rain Of The Graves
New Model Army- First Summer After
New Model Army- Legend
Thunder- The Thing I Want
Thunder- River Of Pain
Elbow- Lover's Leap
Soundscape- Something Stars
Soundscape- Kill You Thousand Times
Soundscape- Scattered
Soundscape- Diary
Oxford Drama- The Leader
The Smile- Bending Hectic
Phil Manzanera- Broken Dreams
Phil Manzanera- Love Devotion
Phil Manzanera- Wish You Well
John Wetton- Heart Of Darkness
John Wetton- No Ordinary Miracle


Czytaj dalej...

Bill Welychka o muzyce, telewizji MuchMusic i kanadyjskiej kulturze popularnej

Bill Welychka to kanadyjski dziennikarz muzyczny i osobowość telewizyjno-radiowa. W latach 1988 - 2005 pracował w stacjach muzycznych MuchMusic i MuchMoreMusic, dla których przeprowadził setki wywiadów z największymi artystami na świecie. Później pracował dla telewizji w Edmonton, Ottawie i Kingston (Ontario), gdzie prowadzi też swoją audycję radiową. Właśnie ukazała się jego autobiografia "A Happy Has-Been".

Bill udzielił wywiadu polskiemu blogowi poświęconemu kanadyjskiej kulturze popularnej, Maple

Corner. Oto jego fragmenty:

– Jesteś obecny w kanadyjskich mediach, w tym muzycznych, od końca lat 80. Byłeś jednym z głównych dziennikarzy ogólnokrajowej, ogromnie popularnej stacji telewizyjnej, przeprowadziłeś setki rozmów z największymi artystami na świecie, ale na wydanie autobiografii zdecydowałeś się dopiero teraz. Piszesz w niej, że „każdy ma do opowiedzenia historię wartą napisania książki” zatem nie mogę nie zapytać dlaczego tak długo trzeba było czekać na Twoją i dlaczego zdecydowałeś się na jej napisanie akurat teraz?

– Regularnie od wszystkich słyszałem, że powinienem napisać książkę, że mam przecież tyle niesamowitych historii do opowiedzenia, jednak długo wydawało mi się, że mało kto uznałby moje życie za wystarczająco ciekawe, by po taką pozycję sięgnąć. Sytuacja zmieniła się wraz z pandemią, gdy w czasie lockdownów zacząłem dostawać zaproszenia do wzięcia udziału w wielu podcastach. Dotarło wtedy do mnie, że może faktycznie to jest ten moment, by zacząć spisywać pewne rzeczy. Szybko okazało się, że mam tyle do opowiedzenia, że zrobiła się z tego książka, chociaż z początku przelewałem na papier wspomnienia jedynie na wypadek, gdybym znów został zaproszony do kolejnego podcastu.

– Czy to, że mniej więcej w tym samym czasie powstawał film dokumentalny o MuchMusic, „299 Queen Street West”, pomogło Ci w pisaniu?

– Przedziwnie to się wszystko złożyło. Gdy zacząłem pojawiać się gościnnie w różnych podcastach, zadzwonił do mnie Sean Menard, reżyser tego dokumentu. Umówiliśmy się na serię rozmów na temat stacji i to się idealnie pokryło w czasie z moją pracą nad książką. Kiedy znalazłem wydawcę,  dowiedziałem się, że 299 Queen Street West będzie pokazywany w całej Kanadzie mniej więcej w tym samym czasie, co moment ukazania się na rynku A Happy Has-Been. Finalnie, premiera mojej autobiografii zbiegła się w czasie z torontońską premierą dokumentu a ja pojechałem w trasę promocyjną jednocześnie i filmu i książki.

– Pamiętasz swój zupełnie pierwszy wywiad?

– To był Marty Stuart, amerykański wokalista country. Udało mi się z nim porozmawiać w jego autokarze, z tym, że zadawałem mu pytania zza kamery, nie było mnie widać.

– A jakie emocje Ci towarzyszyły, gdy zadebiutowałeś przed kamerą?

– Wiesz, nigdy nie robiłem wywiadu z myślą o mnie, tylko z myślą o moich rozmówcach, więc zawsze zależało mi na tym, by to oni mieli okazję się dobrze zaprezentować. Nie mówiłem tego wcześniej, ale przypominam sobie, że przed tym zupełnie pierwszym wywiadem przed kamerą pomyślałem o znajomych ze szkoły i studiów, z którymi straciłem kontakt. Zastanawiałem się, czy mnie rozpoznają i, jeżeli tak, to czy ktoś z nich się odezwie. I faktycznie, kilka osób do mnie napisało, właśnie dlatego, że zobaczyli mnie w telewizji.

– Zdarzył Ci się wywiad, który poszedł źle?

– Oczywiście! Pamiętam jak gościliśmy w studiu brytyjski zespół Blur. Mieli wpaść na godzinę, zagrać kilka utworów a między piosenkami pogadać ze mną oraz z publicznością w studiu. Przyjechali, zagrali, ale kompletnie nie mieli ochoty rozmawiać. Na każde zadane pytanie odpowiadali jakimś krótkim bełkotem, bez różnicy, czy to ja je zadałem, czy ktoś z widowni. Nie wiem co się stało, może wszyscy wstali lewą nogą, może byli zmęczeni, głodni, mieli jet laga, nie wiem. Później dowiedziałem się, że dzień wcześniej byli w Montrealu, w naszej francuskojęzycznej stacji MusiquePlus, i tam podobno była już taka katastrofa, że na tle tamtego ich występu to, co działo się u nas to był kawał dobrego wywiadu. To ja już sobie nie chcę wyobrażać z czym się tam w Quebecu zmierzyli! (śmiech)

– Z kim chciałbyś przeprowadzić wywiad, a nie miałeś dotąd okazji?

– Bardzo lubię Lady Gagę, więc z nią i z całą pewnością z Paulem McCartneyem. Rozmawiałem z Ringo Starrem, Petem Bestem – pierwszym perkusistą The Beatles, Seanem Lennonem, Julianem Lennonem i Yoko Ono, ale z McCartneyem nie miałem dotąd okazji.

– MuchMusic siłą rzeczy było porównywane do MTV. Jakie były różnice między tymi stacjami?

– MTV pojawiło się wcześniej, ale nie odbierało w Kanadzie z powodów licencyjnych. Dzięki temu Kanadyjki i Kanadyjczycy jeszcze bardziej doceniali MuchMusic. Kilka lat po uruchomieniu naszego kanału dowiedzieliśmy się, że na początku swojej działalności MTV nie puszczało teledysków czarnoskórych artystów i artystek. Byliśmy w szoku, bo dla nas w MuchMusic inkluzywność zawsze była priorytetem. Byliśmy inkluzywni zanim ktokolwiek w ogóle wymyślił to słowo! Otwarcie mówiliśmy o kwestiach etnicznych, czy równościowych, było to dla nas zupełnie naturalne, nie było w tym żadnego marketingowo-odgórnego zamysłu szefów stacji. Poza tym, MTV doszło do etapu, w którym odmawiali puszczania teledysku do danej piosenki dopóki nie stała się ona przebojem, mieli też swoje wymagania odnośnie tego jak taki klip powinien wyglądać, żeby pojawić się w ich ramówce. U nas nie było czegoś takiego, nigdy nie mieliśmy żadnych wytycznych dotyczących minimalnej ilości pośladków i dekoltów w teledysku, i zawsze staraliśmy się promować ciekawych artystów bez względu na to, ile sztuk płyt sprzedawali, albo, czy mieli na koncie ogólnoświatowe, lub ogólnokrajowe przeboje. Jeżeli muzyka była dobra, to pokazywaliśmy ją widzom i to oni decydowali, czy dany utwór stawał się mniej czy bardziej popularny. Niejednokrotnie było tak, że radio zaczynało
się kimś interesować dopiero po tym, jak ten ktoś pojawił u nas. Niestety, z biegiem lat, wraz ze zmianą właściciela, MuchMusic zaczęło podążać tą samą drogą, co MTV – na antenie było coraz mniej muzyki a coraz więcej programów typu reality tv, zaś w miejsce rzetelnych reportaży muzycznych pojawiało się coraz więcej plotek o celebrytach.

– No właśnie, dlaczego telewizyjne stacje muzyczne zniknęły? Można oczywiście winić o to powstanie YouTube’a, gdzie teledyski są na wyciągnięcie ręki, ale przecież takie stacje to nie były tylko wideoklipy – było w nich miejsce na porządne wywiady z artystami, występy na żywo, rozmowy z fanami, reportaże pokazujące życie muzyków od kulis, itd.

– Zmieniło się patrzenie na budowanie ofert tych stacji. Wszystko rozbija się o pieniądze. Półgodzinny, albo godzinny wywiad, czy reportaż dawał okazję do mierzenia oglądalności, bo coś takiego przyciąga widzów i sprawia, że zostają na danym kanale na dłużej. Ale jak puścisz cztery, czy sześć godzin teledysków bez przerwy, to ktoś na chwilę się zatrzyma, ale potem szybko poszuka sobie czegoś innego do oglądania. Zatem, by zachęcić reklamodawców i zarabiać więcej na stacji, zaczęto wypychać z nich muzykę na rzecz innych treści, które dawały twarde dane dotyczące oglądalności i grup wiekowych, do których trafiały. Ponadto, doszła tabloidyzacja mediów muzycznych – kto z kim sypia, kogo gdzie widziano i z kim, kogo na czym przyłapano, kto poszedł na odwyk, kto z niego wrócił, itp. Robiło się coraz mniej miejsca dla bardziej wymagającej widowni, a ja doskonale wiem, że na takie wywiady i reportaże jakie choćby ja robiłem, nadal jest zapotrzebowanie – to widać po ogromnych ilościach ich odtworzeń na YouTube. Mam tam swój kanał, gdzie wrzucam zdigitalizowane materiały z MuchMusic i wiem, że ludzie szukają wartościowych, ciekawych treści i chcą je oglądać. Korporacje medialne po prostu nie rozgryzły jak na nich zarabiać.

– Jak myślisz, w jakim miejscu byłaby dziś kanadyjska muzyka bez MuchMusic? Jaki był wpływ stacji na jej rozwój?

– Trzeba pamiętać, że kanadyjski przemysł muzyczny istniał przed MuchMusic i istnieje nadal, już po MuchMusic. To, co należy przypisać stacji to fakt, że ludzie w kraju mieli w końcu okazję zobaczyć tych artystów, których słyszeli w radiu. Ta widoczność bardzo wywindowała ich popularność, pomagała im sprzedawać więcej płyt, organizować dłuższe trasy muzyczne, czy pojawiać się na okładkach magazynów. Obecnie w kółko słyszymy tylko o Drake’u, The Weeknd i Justinie Bieberze, którzy ciągną ten nasz przemysł muzyczny od lat, ale wtedy, w latach 80 i 90, dzięki MuchMusic, tacy nowi Drake’owie i Bieberzy pojawiali się co roku.

– A czy kanadyjska kultura popularna jest mocno nasiąknięta tą amerykańską?

– Tak sądzę i mam swoją teorię na ten temat – 90% Kanadyjek i Kanadyjczyków mieszka tam naprawdę wzdłuż granicy ze Stanami Zjednoczonymi, w odległości do około 150 kilometrów od niej.Oznacza to, że czy tego chcemy, czy nie, oglądamy amerykańską telewizję, słuchamy amerykańskich rozgłośni radiowych i tamtejszej muzyki – to nie może nie mieć wpływu. Z kolei 90% Amerykanek i Amerykanów nie mieszka w pobliżu granicy z Kanadą. Nas to często drażni, że oni nic o nas nie wiedzą, ale ja im się nie dziwię, bo to nie do końca ich wina, to po prostu kwestia geografii. Oni często w ogóle nie mają okazji niczego się o nas dowiedzieć, chyba, że poszukają, zainteresują się i poszperają, podczas gdy my nie mamy możliwości nie wiedzieć tak dużo o nich, skoro równolegle z naszymi oglądamy ich kanały w telewizji i słuchamy tego, co proponują ich DJ-e w radiach. Ten wpływ oczywiście jest i będzie. Mnie to osobiście nie przeszkadza, uwielbiam Stany, chociaż mają wiele wad, podobnie zresztą jak Kanada.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=xUL4j9aS78s&t=128s

źródło: Agatha Rae
Czytaj dalej...

NEW MODEL ARMY „Unbroken"!

26 stycznia ukazał się nowy album New Model Army. „Unbroken", bo tak zatytułowany jest materiał, to nowoczesne oblicze New Model Army, w którym słychać ich klasyczną energię. Proces powstawania i nagrywania płyty trwał dość długo, przerwany zarówno przez koncerty z okazji 40. rocznicy powstania grupy oraz wydanie albumu „Sinfonia" nagranego wraz z orkiestrą symfoniczną. „Pisaliśmy i nagrywaliśmy pomysły we własnym studiu od połowy 2021 roku i już na początku zdecydowaliśmy, że naszym numerem jeden przy miksowaniu będzie legendarny Tchad Blake. Album brzmi tak jak my, ale znowu inaczej i został pięknie zmiksowany – jest pełny i dynamiczny" – ujawnił zespół. Klimat na płycie zmienia się, a utwory poruszają różne tematy, od komentarzy społecznych i politycznych, po głęboko osobiste refleksje.

W marcu zespół New Model Army wystąpi na czterech koncertach w Polsce: w Krakowie (8 marca), Warszawie (9 marca), Gdańsku (11 marca) i Poznaniu (12 marca). „Unbroken" zostanie wydany na płycie CD w twardej oprawie Mediabook, na klasycznym czarnym winylu i w limitowanej wersji na czerwonym winylu.

Lista utworów „UNBROKEN":

1. First Summer After
2. Language
3. Reload
4. I Did Nothing Wrong
5. Cold Wind
6. Coming Or Going
7. If I am Still Me
8. Legend
9. Do You Really Want To Go There?
10. Idumea
11. Deserters


źródło: MYSTIC PRODUCTION
Czytaj dalej...

FUTURE ISLANDS "People Who Aren't There Anymore"

Od samego początku zespół Future Islands był wyjątkowy i natychmiast rozpoznawalny, ze zmęczonym życiem śpiewem i krzykami Samuela T.Herringa, podkreślonymi melodiami Gerrita Welmersa i podbitymi rytmami Williama Cashiona i Michaela Lowry’ego. To charakterystyczne brzmienie nie uległo zmianie na nowej płycie "People Who Aren’t There Anymore", choć nigdy wcześniej zespół nie brzmiał tak empatycznie, a głos Herringa nie był tak zintegrowany z tym, co śpiewa, i tym, jak wszyscy razem brzmią, połączeni niczym dioramiczna mozaika.

Siódmy album zespołu podąża za "As Long As You Are" z 2020 roku i zwiastuje nowy rozdział dla zespołu Future Islands, który mimo że powstało prawie dwie dekady temu, nadal stawiają sobie kolejne wyzwania.

Future Islands zakończyli pracę nad "As Long As You Are" w chwili, gdy w 2020 roku świat został zamknięty z powodu pandemii. Od 2006 roku niestrudzenie koncertowali, uzdrawiając, żyjąc i przeżywając żałobę na scenie, aż nagle wszystko się skończyło, nie było już żadnych scen, na których mogli się pojawić. Rozwód, separacja, przeprowadzki między krajami i kontynentami, nowe narodziny, odkrywanie nowych mediów – wszystko to objawiło się, gdy rozpoczął się proces tworzenia nowego materiału.

Herring i Cashion znaleźli się pod ciężarem rozstań - Herring nieszczęśliwie powrócił do pokoju, który wynajmował w dawnym domu w Baltimore po latach spędzonych w Szwecji, a Cashion po rozwodzie udał się na zachód do Los Angeles. Co oznaczało dla Herringa to, że nie mógł znaleźć trwałej stabilności, zastanawia się na głos w "The Thief". Czy jego życie wydawało się być serią pętli z paradoksalnymi ślepymi zaułkami? Spiewając przechodzi terapię i przysięga, że będzie próbował dalej. "I'll stay, because I won't give you up", śpiewa jak mantrę do siebie i o sobie - to muzyka, która pozwala żyć dalej.

Druga połowa Future Islands - klawiszowiec Gerrit Welmers i perkusista Mike Lowry - pozostała w Baltimore. Welmers został ojcem. Ich role w zespole ewoluowały. Welmers zaczął ratować zepsute syntezatory i włączać je do sesji, a rozległe zainteresowania muzyczne Lowry'ego po raz pierwszy stały się centralnym elementem piosenek. "Iris", utwór o próbie przełamania trudnych starych nawyków, wyłonił się z rytmu zainspirowanego mało znanym debiutem Niger Mammana Sani z 1978 roku i stał się odpowiednim rdzeniem emocjonalnego aspektu albumu, który odwraca się od przeszłości w kierunku czegoś lepszego.

"People Who Are Not There Anymore" to ważne dzieło zespołu znajdującego się w punkcie zwrotnym - odkrywają nowe sposoby doświadczania świata, ponieważ stare nie działały. Ta wolność doprowadziła do najpełniej zrealizowanego i najbardziej przejrzystego dzieła w ciągu 17 lat istnienia zespołu. Tam, gdzie w przeszłości dążyli do coraz bardziej energetycznych hymnów, tym razem zwrócili się do wewnątrz dostarczając jedne z najbardziej inspirujących i najbardziej łamiących serce utworów, w których liczy się każdy oddech, każda sylaba, nuta, każde uderzenie talerza. Rezultatem jest potężna, definiująca wypowiedź grupy muzyków, którzy stworzyli najlepszy album w swojej karierze.

"People Who Aren't There Anymore" został współprodukowany przez Future Islands i Steve'a Wrighta, a zmiksowany przez Wrighta i Chrisa Coady'ego (który powraca do współpracy z zespołem po raz pierwszy od czasu "Singles" z 2014 roku). Zawiera cześniej opublikowane utwory: "The Tower", "King of Sweden", "Deep In The Night", "Peach" i ostatni singiel "Say Goodbye”.

Teledysk do singla "The Tower" został wyreżyserowany przez Jonathana van Tullekena (Top Boy, Shogun). To już drugi wspólny projekt van Tullekena i Herringa - obaj współpracowali przy serialu Apple TV "The Changeling", którego pierwszy sezon został wyemitowany we wrześniu. O pracy z Herringiem nad serialem i teledyskiem "The Tower" Jonathan van Tulleken mówi: "Każdy, kto widział Sama na scenie, jak zmienia swoje ciało i głos od przejmująco czułego do fantastycznie wściekłego, wie, że jest naprawdę magnetycznym wykonawcą. Nie bez powodu został obsadzony do roli w "The Changeling", gdzie gra złożoną postać, która wydaje się być kimś innym niż w rzeczywistości jest. Była to rola, która nie byłaby łatwym zadaniem nawet dla najbardziej doświadczonego aktora, ale Sam, wykorzystując cały swój kunszt sceniczny, charyzmę, spryt i naturalną empatię, absolutnie doskonale ją zagrał, tworząc porywającą kreację. Świetnie było pracować z kimś, kto doszedł do aktorstwa poprzez swoją osobowość, którą zbudował w swojej muzyce. Współpraca nad teledyskiem z zespołem była czystą przyjemnością, szczególnie w przypadku wideo, które eksploruje dwoistość światła i ciemności, dosłownie i w przenośni. Znalezienie tego samego urzekającego, nawiedzającego występu, ale tym razem z utworem jako scenariuszem".

Tracklista:

1. King of Sweden

2. The Tower

3. Deep In The Night

4. Say Goodbye

5. Give Me The Ghost Back

6. Corner Of My Eye

7. The Thief

8. Iris

9. The Fight

10. Peach

11. The Sickness

12. The Garden Wheel

Przypominamy, że Future Islands będzie jedną z gwiazd OFF Festival Katowice 2024!

źródło: sonicrecords.pl
Czytaj dalej...

The Smile "Wall Of Eyes"

"Wall Of Eyes" – nowy album zespołu The Smile jest następcą wydanego w 2022 roku debiutanckiego albumu "A Light For Attracting Attention", który spotkał się z uznaniem słuchaczy i wielu dziennikarzy m.in. z The Guardian, Pitchfork, The Observer, The Needle Drop, Rolling Stone, New York Magazine, Uncut i MOJO. Nagrany między Oxfordem a Abbey Road Studios, został wyprodukowany i zmiksowany przez Sama Petts-Daviesa i zawiera aranżacje smyczkowe London Contemporary Orchestra.

Historia tego niezwykłego projektu rozpoczęła się w 2021 roku. Jonny Greenwood, gitarzysta brytyjskiej grupy Radiohead, wykorzystując czas przymusowej separacji od fanów, postanowił zaprosić do współpracy kolegę z zespołu, Thoma Yorke’a. „Jonny przyszedł z kilkoma pomysłami, a że ja go nie widziałem od jakiegoś czasu, zacząłem zastanawiać się, co mogę z tym zrobić?

To było naprawdę miłe” - wspomina lider Radiohead, zaś Greenwood dodaje: „The Smile powstał z chęci pracy nad muzyką z Thomem podczas lockdownu. Nie mieliśmy dużo czasu, ale chcieliśmy po prostu dokończyć kilka piosenek razem. To był bardzo szybki start, jednak to dobry sposób na tworzenie muzyki”. Do współpracy zaprosili perkusistę, Toma Skinnera, znanego z jazzowego zespołu Sons of Kemet.

Świat dowiedział się o istnieniu The Smile 22 maja 2021 roku, gdy w sieci pojawił się krótki występ Toma i Jonny’ego, wyprodukowany przez organizatorów festiwalu Glastonbury. Niedługo później wieloletni współpracownik Yorke’a i Greenwooda, producent Nigel Godrich zdradził, że The Smile ma zarejestrowany materiał na debiutancką płytę, opisując ją jako „…ciekawe zestawienie różnych rzeczy, które razem mają sens”.

13 maja 2022 roku, nakładem XL Recordings, ukazał się wyczekiwany album – najpierw w formacie cyfrowym, z miejsca zbierając wręcz entuzjastyczne recenzje. Ryan Dombal z portalu Pitchfork uznał, że jest to najlepszy z wszystkich pobocznych projektów muzyków Radiohead. Zawierał trzynaście, wyprodukowanych przez Godricha piosenek - jak zauważył magazyn Consequence - przynoszących elementy post-punka, proto-punka i math-rocka. Oprócz tego także elementy rocka progresywnego, afrobeatu i muzyki elektronicznej.

29 czerwca tego roku, Thom Yorke, Jonny Greenwood i Tom Skinner wystąpili na festiwalu Opener 2022 w Gdyni na scenie Tent oczarowując publiczność. Następstwem ich doskonale przyjętych koncertów podczas europejskiej trasy były dwie EP-ki koncertowe: cyfrowa The Smile Live at Montreux Jazz Festival, July 2022 i 12” nagrana w różnych miastach Europe: Live Recordings 2022, na której poza kompozycjami pochodzącymi z debiutanckiej płyty - jest także wykonanie solowego utworu Thoma pochodzącego z 2009 roku "FeelingPulledApartByHorses". To właśnie na Montreux Jazz Festival w 2022 roku The Smail zaprezentowali nowy utwór „Bending Hectic”, który znalazł się na najnowszym albumie "Wall Of Eyes" będąc jednocześnie pierwszym udostępnionym singlem.

The Smile ogłosili swój drugi album 13 listopada, a zapowiedzi towarzyszył tytułowy utwór udostępniony wraz z teledyskiem wyreżyserowanym przez Paula Thomasa Andersona.

Trzecim singlem została kompozycja zatytułowana "Friend of a Friend" opublikowana wraz z zapowiedzią trasy koncertowej podczas, której jednym z przystanków będzie warszawska Letnia Scena Progresji (14.08.2024)!

„"Wall of Eyes" brzmi lekko, chociaż jego brzmienie do najłatwiejszych nie należy. Jego atmosfera jest swobodna, jazzowa, a każda kompozycja jest z innej bajki. To kalejdoskopowa płyta, która za każdym razem brzmi inaczej i trudno jest się nią znudzić. Rozpiętość utworów jest szeroka, ich wielobarwność oczarowująca, a spektrum krążka zawiera po jednej stronie nastrojowy, sielski tytułowy „Wall of Eyes”, a po drugiej świetny kataklizm w postaci „Bendic Hectic”. Po drodze słychać jeszcze awangardowe „Friend of a Friend”, hałaśliwe „Read the Room”, impresjonistyczne „Teleharmonic”, a na koniec frapujące „You Know Me” (…) "Wall of Eyes" można słuchać bez końca – za każdym razem przeżywając ją inaczej i zapamiętując inne szczegóły, jak w powracającym śnie, lub atakach amnezji.” – Cantaramusic.pl

„Na "Wall Of Eyes" otrzymujemy muzykę stonowaną, inteligentną, zawierającą wiele smaczków, które można wyłapać wsłuchując się uważniej w płytę. Nie znajdziemy tutaj żadnych bardziej chwytliwych momentów. Muzyka The Smile skierowana jest do miłośników art rocka, którzy cenią bogactwo brzmienia, nie stronią od obecnych tutaj orkiestracji, ale docenią też połączenie tego szerszego planu muzycznego z subtelnymi, delikatnymi plamami elektronicznymi, sennym wokalem Yorke'a oraz transowym rytmem, czy partiami gitarowymi mającymi za zadanie ubarwiać ogólne brzmienie utworów (…) The Smile prezentuje muzykę niezwykle wciągającą i inteligentną. Choć nie ma tutaj żadnych elementów, które nie wystąpiły już w historii muzyki, to jednak muzycy potrafią stworzyć coś, na czym słuchacz z chęcią skupi uwagę, jeśli tylko otworzy się na muzykę nieprzebojową, niechwytliwą, ale za to piękną, wysmakowaną i intrygującą.” – Alternativepop.pl

Tracklista:

1.Wall Of Eyes
2.Teleharmonic
3.Read The Room
4.Under Our Pillows
5.Friend Of A Friend
6.I Quit
7.Bending Hectic
8.You Know Me!

źródło; sonicrecords.pl
Czytaj dalej...

PREMIERA ALBUMU ØRGANEK MTV UNPLUGGED!

Premiera niezwykłego albumu „ØRGANEK MTV UNPLUGGED", zarejestrowanego podczas koncertu w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie.

Premierę płyty poprzedziły dwa single:„Walcz": https://youtu.be/rlXpkZrenkc

„Walcz" pochodzi z albumu "Na razie stoję, na razie patrzę". To utwór o przezwyciężaniu kryzysów psychicznych.
Lider zespołu, Tomasz Organek, tak mówi o nowej aranżacji „Walcz": "Naszą intencją podczas pracy nad aranżacją do utworu „Walcz" było porwanie publiczności do tańca. Taniec jest w tej piosence najważniejszy, ponieważ symbolizuje wyzwolenie z kryzysu
psychicznego".

oraz „Ultimo": https://youtu.be/Sr4NgwmNkAg

Gęsta, teatralna atmosfera, humor przeplatany charakterystyczną liryką, zawadiacką stylizacją oraz energią artystów, przeniosły publiczność wprost do Bohemy Paryża lat 40-tych, gdzie królowały taniec, śpiew i wspaniała zabawa!

Koncert będzie wyemitowany na antenie MTV w kwietniu 2024.

Tomasz Organek komentuje:

"Zaproszenie do udziału w cyklu MTV Unplugged to wyjątkowa okazja do świętowania dekady działalności zespołu. Wyłączenie prądu wcale nie wyklucza dobrej zabawy i mocnych wzruszeń, wprost przeciwnie, słuchacz jest w stanie dotknąć istoty muzyki naszego zespołu. Najbardziej jesteśmy dumni z nowych aranży, takich z pogranicza stylów, jazz, muzyka literacka, rock, manouché, trochę jest w tym jakiegoś kabaretu, może burleski - mamy nasze lata dwudzieste. Plus moda, teatr, nic tylko otwierać butelki z szampanem, grać i tańczyć do rana."


Zespół wystąpił w składzie:

Tomasz Organek - śpiew, gitara,
Tomasz Lewandowski - instrumenty klawiszowe,
Robert Markiewicz - perkusja, skrzypce,
Adam Staszewski - gitara basowa.
Tomasz Orłowski – trąbka, flugelhorn,
Szymon Łukowski – flety, klarnet, saksofony, dzwonki,
Maciej Kociński – saksofony, klarnety,
Bartłomiej Halicki – puzony.

Za aranżacje sekcji dętych odpowiadają Tomasz Lewandowski, Szymon Łukowski i Tomasz Orłowski.
Za aranżacje utworów odpowiadają Tomasz Lewandowski, Robert Markiewicz, Adam Staszewski oraz oczywiście Tomasz Organek.





Zespół jest obecnie w trakcie trasy koncertowej – doskonałe występy we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie już za nami, a najbliższe daty to:

10.02.2024 Suwałki, Suwałki Arena, Włócznia Jaćwingów

15.02.2024 Toruń, CKK Jordanki

17.02.2024 Poznań, Sala Ziemi MTP

18.02.2024 Gdańsk,Teatr Szekspirowski

3.03.2024 Szczecin, Filharmonia im. M. Karłowicza

23.03.2024 Inowrocław, Teatr Miejski Arlekinada

25.03.2024 Bydgoszcz, Opera Nova

8.04.2024 Lublin, Centrum Spotkania Kultur

9.04.2024 Rzeszów/Jasionka, G2 Arena | Sala Kongresowa

10.04.2024 Kraków, Centrum Kongresowe ICE

11.04.2024 Bielsko-Biała, Cavatina Hall

22.04.2024 Katowice, NOSPR

29.04.2024 Białystok, Filharmonia Podlaska


źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Oxford Drama "The Leader"

„Nobody wanted but everybody needed" – czy to samo można powiedzieć o nowym utworze Oxford Drama? "The Leader" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album wrocławskiego duetu. Trzy lata po swojej trzeciej płycie Oxford Drama wracają z odważnym komentarzem i jeszcze odważniejszą obietnicą.

To niezobowiązująca letnia improwizacja, która nabrała kształtów jako buzujący w tańcu polityczny manifest. Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka dojrzeli: w "The Leader" pokazują, jak dobrze czują się we własnej muzycznej skórze i z jaką łatwością przychodzi im rozciąganie jej w nowych kierunkach.

Zadziorny rytm, narracja pełnym haustem wdychająca absurdy nowoczesności i dreszcz zupełnie nowej energii – wszystko w "The Leader" każe czekać na wiosnę i czwarty album zespołu. Oxford Drama jeszcze nigdy nie brzmieli tak pewni siebie!

źrodło: FABRYKA ROZGŁOSU
Czytaj dalej...

Przedpremierowy odsłuch KALT VINDUR "Magna Mater"

KALT VINDUR powstał wiosną 2015 roku w Dukli. Po zmianach personalnych w składzie: Artur (Svart) na gitarze, Julian (Xakhariash) na perkusji, Szymon (S) na basie, Wojciech (Celsus) na wokalu, zespół nagrał swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Delusions" (2017), gdzie instrumenty klawiszowe i syntezatory zostały nagrane przez U. Recka z legendarnego zespołu Lux Occulta. W 2020 roku ukazał się drugi album „...And Nothing Is Endless" na kasecie i płycie CD nakładem Witching Hour Productions (Batushka, Vader). Na tej płycie zespół konsekwentnie rozwijał swój własny styl zwany „podkarpackim black metalem".

W 2022 roku zespół nagrał materiał na trzecią płytę zatytułowaną „Magna Mater". Ścieżki perkusji na zarejestrował nowy utalentowany muzyk - Rafał Chruścicki (ex-Pandrador). Tym razem styl zespołu również ewoluował, czyniąc go albumem najbardziej dojrzałym, z kilkoma zaskakującymi zmianami, ale jednocześnie wielowymiarowym i spójnym albumem.

Muzyka na nową płytę została nagrana w Regnat Studio (Dargor, Krusher) w Cieklinie. Miksem i masteringiem zajął się Krzysztof Kokosiński. Za oprawą graficzną odpowiada Maciej Kamuda (Blut Aus Nord, Spaceslug, Sunnata).

„Magna Mater" ukaże się na kasecie, płycie CD i winylu 26 stycznia 2023 roku nakładem greckiej wytwórni The Circle Music. Przedsprzedaż dostępna jest tutaj.

Wczoraj, czyli na dwa dni przed oficjalną premierą na kanale Black Metal Promotion udostępniono przedpremierowy odsłuch całej płyty.

Kalt Vindur - Magna Mater (Full Album Premiere)
Tracklista:

Magna Mater
Żywioły
Agonizing Luminosity
Bless Us
Possessed By Lunacy
Visions Of Purification
Mist Over Cergova
Gościnnie:

klawisze w utworze "Mist Over Cergova" - Marek (MYSTHICON)
perkusja w utworze "Mist Over Cergova" - Julian Zacharjasz (INTERCEPTOR)
klawisze w utworach "Visions Of Puryfication" i "Magna Mater" - Krzysztof Kokosiński
perkusja w utworze "Possessed By Lunacy" - Andrzej Czujko (KARPATHIAN RELICT)

źródło: Solid Rock PR
Czytaj dalej...

QUEEN SYMFONICZNIE powraca do Bydgoszczy

8 września 2024 roku projekt QUEEN SYMFONICZNIE powróci do Bydgoszczy! Repertuar klasyków rocka nabierze nowych barw dzięki rozbudowanym aranżacjom na 10 instrumentów. W sezonie 2023/2024 zespół prezentuje ulepszony program, wprowadzając do niego kolejne nowe utwory. To prawdziwie niezwykła mieszanka, która przyciąga uwagę fanów muzyki symfonicznej i miłośników Queen.

QUEEN SYMFONICZNIE to absolutny fenomen! Niezwykłe koncerty łączące nieśmiertelną muzykę zespołu QUEEN z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu chóru i orkiestry ALLA VIENNA już od ponad 12 lat zachwycają fanów twórczości tej legendarnej grupy. Projekt pierwotnie zaplanowany jako jednorazowy występ, przerodził się w spektakularną trasę koncertową, zdobywając serca ponad 2.000.000 widzów na ponad 400 koncertach. Koncert QUEEN SYMFONICZNIE, podzielony na dwie części, to dwugodzinny spektakl, w którym ożywają najwspanialsze kompozycje Queen.

QUEEN SYMFONICZNIE
8 września 2024
Bydgoszcz, Opera Nova
ul. Marszałka Focha 5
Początek koncertu o godzinie 19:00

źródło: Art Muza
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS