Menu

The Smile "Wall Of Eyes"

The Smile "Wall Of Eyes"
"Wall Of Eyes" – nowy album zespołu The Smile jest następcą wydanego w 2022 roku debiutanckiego albumu "A Light For Attracting Attention", który spotkał się z uznaniem słuchaczy i wielu dziennikarzy m.in. z The Guardian, Pitchfork, The Observer, The Needle Drop, Rolling Stone, New York Magazine, Uncut i MOJO. Nagrany między Oxfordem a Abbey Road Studios, został wyprodukowany i zmiksowany przez Sama Petts-Daviesa i zawiera aranżacje smyczkowe London Contemporary Orchestra.

Historia tego niezwykłego projektu rozpoczęła się w 2021 roku. Jonny Greenwood, gitarzysta brytyjskiej grupy Radiohead, wykorzystując czas przymusowej separacji od fanów, postanowił zaprosić do współpracy kolegę z zespołu, Thoma Yorke’a. „Jonny przyszedł z kilkoma pomysłami, a że ja go nie widziałem od jakiegoś czasu, zacząłem zastanawiać się, co mogę z tym zrobić?

To było naprawdę miłe” - wspomina lider Radiohead, zaś Greenwood dodaje: „The Smile powstał z chęci pracy nad muzyką z Thomem podczas lockdownu. Nie mieliśmy dużo czasu, ale chcieliśmy po prostu dokończyć kilka piosenek razem. To był bardzo szybki start, jednak to dobry sposób na tworzenie muzyki”. Do współpracy zaprosili perkusistę, Toma Skinnera, znanego z jazzowego zespołu Sons of Kemet.

Świat dowiedział się o istnieniu The Smile 22 maja 2021 roku, gdy w sieci pojawił się krótki występ Toma i Jonny’ego, wyprodukowany przez organizatorów festiwalu Glastonbury. Niedługo później wieloletni współpracownik Yorke’a i Greenwooda, producent Nigel Godrich zdradził, że The Smile ma zarejestrowany materiał na debiutancką płytę, opisując ją jako „…ciekawe zestawienie różnych rzeczy, które razem mają sens”.

13 maja 2022 roku, nakładem XL Recordings, ukazał się wyczekiwany album – najpierw w formacie cyfrowym, z miejsca zbierając wręcz entuzjastyczne recenzje. Ryan Dombal z portalu Pitchfork uznał, że jest to najlepszy z wszystkich pobocznych projektów muzyków Radiohead. Zawierał trzynaście, wyprodukowanych przez Godricha piosenek - jak zauważył magazyn Consequence - przynoszących elementy post-punka, proto-punka i math-rocka. Oprócz tego także elementy rocka progresywnego, afrobeatu i muzyki elektronicznej.

29 czerwca tego roku, Thom Yorke, Jonny Greenwood i Tom Skinner wystąpili na festiwalu Opener 2022 w Gdyni na scenie Tent oczarowując publiczność. Następstwem ich doskonale przyjętych koncertów podczas europejskiej trasy były dwie EP-ki koncertowe: cyfrowa The Smile Live at Montreux Jazz Festival, July 2022 i 12” nagrana w różnych miastach Europe: Live Recordings 2022, na której poza kompozycjami pochodzącymi z debiutanckiej płyty - jest także wykonanie solowego utworu Thoma pochodzącego z 2009 roku "FeelingPulledApartByHorses". To właśnie na Montreux Jazz Festival w 2022 roku The Smail zaprezentowali nowy utwór „Bending Hectic”, który znalazł się na najnowszym albumie "Wall Of Eyes" będąc jednocześnie pierwszym udostępnionym singlem.

The Smile ogłosili swój drugi album 13 listopada, a zapowiedzi towarzyszył tytułowy utwór udostępniony wraz z teledyskiem wyreżyserowanym przez Paula Thomasa Andersona.

Trzecim singlem została kompozycja zatytułowana "Friend of a Friend" opublikowana wraz z zapowiedzią trasy koncertowej podczas, której jednym z przystanków będzie warszawska Letnia Scena Progresji (14.08.2024)!

„"Wall of Eyes" brzmi lekko, chociaż jego brzmienie do najłatwiejszych nie należy. Jego atmosfera jest swobodna, jazzowa, a każda kompozycja jest z innej bajki. To kalejdoskopowa płyta, która za każdym razem brzmi inaczej i trudno jest się nią znudzić. Rozpiętość utworów jest szeroka, ich wielobarwność oczarowująca, a spektrum krążka zawiera po jednej stronie nastrojowy, sielski tytułowy „Wall of Eyes”, a po drugiej świetny kataklizm w postaci „Bendic Hectic”. Po drodze słychać jeszcze awangardowe „Friend of a Friend”, hałaśliwe „Read the Room”, impresjonistyczne „Teleharmonic”, a na koniec frapujące „You Know Me” (…) "Wall of Eyes" można słuchać bez końca – za każdym razem przeżywając ją inaczej i zapamiętując inne szczegóły, jak w powracającym śnie, lub atakach amnezji.” – Cantaramusic.pl

„Na "Wall Of Eyes" otrzymujemy muzykę stonowaną, inteligentną, zawierającą wiele smaczków, które można wyłapać wsłuchując się uważniej w płytę. Nie znajdziemy tutaj żadnych bardziej chwytliwych momentów. Muzyka The Smile skierowana jest do miłośników art rocka, którzy cenią bogactwo brzmienia, nie stronią od obecnych tutaj orkiestracji, ale docenią też połączenie tego szerszego planu muzycznego z subtelnymi, delikatnymi plamami elektronicznymi, sennym wokalem Yorke'a oraz transowym rytmem, czy partiami gitarowymi mającymi za zadanie ubarwiać ogólne brzmienie utworów (…) The Smile prezentuje muzykę niezwykle wciągającą i inteligentną. Choć nie ma tutaj żadnych elementów, które nie wystąpiły już w historii muzyki, to jednak muzycy potrafią stworzyć coś, na czym słuchacz z chęcią skupi uwagę, jeśli tylko otworzy się na muzykę nieprzebojową, niechwytliwą, ale za to piękną, wysmakowaną i intrygującą.” – Alternativepop.pl

Tracklista:

1.Wall Of Eyes
2.Teleharmonic
3.Read The Room
4.Under Our Pillows
5.Friend Of A Friend
6.I Quit
7.Bending Hectic
8.You Know Me!

źródło; sonicrecords.pl

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.