Menu

FUTURE ISLANDS "People Who Aren't There Anymore"

FUTURE ISLANDS "People Who Aren't There Anymore"
Od samego początku zespół Future Islands był wyjątkowy i natychmiast rozpoznawalny, ze zmęczonym życiem śpiewem i krzykami Samuela T.Herringa, podkreślonymi melodiami Gerrita Welmersa i podbitymi rytmami Williama Cashiona i Michaela Lowry’ego. To charakterystyczne brzmienie nie uległo zmianie na nowej płycie "People Who Aren’t There Anymore", choć nigdy wcześniej zespół nie brzmiał tak empatycznie, a głos Herringa nie był tak zintegrowany z tym, co śpiewa, i tym, jak wszyscy razem brzmią, połączeni niczym dioramiczna mozaika.

Siódmy album zespołu podąża za "As Long As You Are" z 2020 roku i zwiastuje nowy rozdział dla zespołu Future Islands, który mimo że powstało prawie dwie dekady temu, nadal stawiają sobie kolejne wyzwania.

Future Islands zakończyli pracę nad "As Long As You Are" w chwili, gdy w 2020 roku świat został zamknięty z powodu pandemii. Od 2006 roku niestrudzenie koncertowali, uzdrawiając, żyjąc i przeżywając żałobę na scenie, aż nagle wszystko się skończyło, nie było już żadnych scen, na których mogli się pojawić. Rozwód, separacja, przeprowadzki między krajami i kontynentami, nowe narodziny, odkrywanie nowych mediów – wszystko to objawiło się, gdy rozpoczął się proces tworzenia nowego materiału.

Herring i Cashion znaleźli się pod ciężarem rozstań - Herring nieszczęśliwie powrócił do pokoju, który wynajmował w dawnym domu w Baltimore po latach spędzonych w Szwecji, a Cashion po rozwodzie udał się na zachód do Los Angeles. Co oznaczało dla Herringa to, że nie mógł znaleźć trwałej stabilności, zastanawia się na głos w "The Thief". Czy jego życie wydawało się być serią pętli z paradoksalnymi ślepymi zaułkami? Spiewając przechodzi terapię i przysięga, że będzie próbował dalej. "I'll stay, because I won't give you up", śpiewa jak mantrę do siebie i o sobie - to muzyka, która pozwala żyć dalej.

Druga połowa Future Islands - klawiszowiec Gerrit Welmers i perkusista Mike Lowry - pozostała w Baltimore. Welmers został ojcem. Ich role w zespole ewoluowały. Welmers zaczął ratować zepsute syntezatory i włączać je do sesji, a rozległe zainteresowania muzyczne Lowry'ego po raz pierwszy stały się centralnym elementem piosenek. "Iris", utwór o próbie przełamania trudnych starych nawyków, wyłonił się z rytmu zainspirowanego mało znanym debiutem Niger Mammana Sani z 1978 roku i stał się odpowiednim rdzeniem emocjonalnego aspektu albumu, który odwraca się od przeszłości w kierunku czegoś lepszego.

"People Who Are Not There Anymore" to ważne dzieło zespołu znajdującego się w punkcie zwrotnym - odkrywają nowe sposoby doświadczania świata, ponieważ stare nie działały. Ta wolność doprowadziła do najpełniej zrealizowanego i najbardziej przejrzystego dzieła w ciągu 17 lat istnienia zespołu. Tam, gdzie w przeszłości dążyli do coraz bardziej energetycznych hymnów, tym razem zwrócili się do wewnątrz dostarczając jedne z najbardziej inspirujących i najbardziej łamiących serce utworów, w których liczy się każdy oddech, każda sylaba, nuta, każde uderzenie talerza. Rezultatem jest potężna, definiująca wypowiedź grupy muzyków, którzy stworzyli najlepszy album w swojej karierze.

"People Who Aren't There Anymore" został współprodukowany przez Future Islands i Steve'a Wrighta, a zmiksowany przez Wrighta i Chrisa Coady'ego (który powraca do współpracy z zespołem po raz pierwszy od czasu "Singles" z 2014 roku). Zawiera cześniej opublikowane utwory: "The Tower", "King of Sweden", "Deep In The Night", "Peach" i ostatni singiel "Say Goodbye”.

Teledysk do singla "The Tower" został wyreżyserowany przez Jonathana van Tullekena (Top Boy, Shogun). To już drugi wspólny projekt van Tullekena i Herringa - obaj współpracowali przy serialu Apple TV "The Changeling", którego pierwszy sezon został wyemitowany we wrześniu. O pracy z Herringiem nad serialem i teledyskiem "The Tower" Jonathan van Tulleken mówi: "Każdy, kto widział Sama na scenie, jak zmienia swoje ciało i głos od przejmująco czułego do fantastycznie wściekłego, wie, że jest naprawdę magnetycznym wykonawcą. Nie bez powodu został obsadzony do roli w "The Changeling", gdzie gra złożoną postać, która wydaje się być kimś innym niż w rzeczywistości jest. Była to rola, która nie byłaby łatwym zadaniem nawet dla najbardziej doświadczonego aktora, ale Sam, wykorzystując cały swój kunszt sceniczny, charyzmę, spryt i naturalną empatię, absolutnie doskonale ją zagrał, tworząc porywającą kreację. Świetnie było pracować z kimś, kto doszedł do aktorstwa poprzez swoją osobowość, którą zbudował w swojej muzyce. Współpraca nad teledyskiem z zespołem była czystą przyjemnością, szczególnie w przypadku wideo, które eksploruje dwoistość światła i ciemności, dosłownie i w przenośni. Znalezienie tego samego urzekającego, nawiedzającego występu, ale tym razem z utworem jako scenariuszem".

Tracklista:

1. King of Sweden

2. The Tower

3. Deep In The Night

4. Say Goodbye

5. Give Me The Ghost Back

6. Corner Of My Eye

7. The Thief

8. Iris

9. The Fight

10. Peach

11. The Sickness

12. The Garden Wheel

Przypominamy, że Future Islands będzie jedną z gwiazd OFF Festival Katowice 2024!

źródło: sonicrecords.pl

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.