Menu
Jerzy Szlachta

Jerzy Szlachta

Koncert YES fot. Robert Wilk

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu zespołu YES w Polsce. Jako support wystąpiła grupa SBB.

Robert Wilk – fotograf, autor wielu wystaw indywidualnych i grupowych. Instruktor fotografii i właściciel firmy fotograficznej. Muzyka i fotografia to wielkie pasje, które udało mu się połączyć. Współpracuje z ATV, wydawcą miesięczników Gitarzysta i Perkusista, Polskim Radiem Rzeszów, rockblog33 oraz Agencją Fotograficzną Reporter. Publikował na łamach pism i portali internetowych m.in. Gazeta Wyborcza, Onet, Interia i wiele innych.

Wake Up and Live - zaproszenie na festiwal

WAKE UP and LIVE to barwna impreza dla miłośników różnorodnych gatunków muzyki (rock, reggae, punk, ska, hip hop, soul), wyjątkowej atmosfery i przyjaźni. Festiwal charakteryzuje się nie tylko line-up'em na najwyższym muzycznym poziomie, ale i bardzo popularną strefą LIVE- wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty, akcje charytatywne. Poszerzona zostanie także oferta gastronomiczna o ciekawe food trucki – burgery od „Piano Burger", kuchnia polska oraz piwo od „Restauracji MAK", słodkości od „Amciu Mniamciu", a także legendarne już, naturalne „Lody z Gościńca". Dodatkową atrakcją będzie również wystawa obrazów autorstwa Agi Krysiuk - małe dzieła sztuki tworzone są ze starych płyt winylowych; spotkanie z Cezarem Soszyńskim i wystawa prac tatuażysty, która odbędzie się pod hasłem „Sztuka igłą malowana" oraz spotkanie z Pawłem Małaszyńskim – polskim aktorem filmowym i teatralnym, wokalistą zespołu Cochise - spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Czytaj ludzi jak książki".

Ważnym elementem wydarzenia jest WAKE UP Kids, czyli ostatni dzień festiwalu.
To rodzinny czas pełen atrakcji: gry i zabawy na świeżym powietrzu, dmuchańce, animatorzy, warsztaty, koncert solistów Studia Piosenki SOK oraz wake up colours, czyli kolorowa zabawa z proszkami holi, a także wiele innych atrakcji z myślą o najmłodszych festiwalowiczach.

Program wydarzenia poniżej:

08.06.2018 Piątek
10:00-13:00 BEZPIECZNE WAKACJE – spotkanie
18:00 LA NINIA
19:00 ALPHA DOG
20:00 SZTUKA IGŁĄ MALOWANA – spotkanie z Cezarym Soszyńskim
20:10 FALLICIE
21:30 DUBSKA
23:00 GA-GA / ZIELONE ŻABKI

09.06.2018 Sobota
Przegląd zespołów:
16:00 LINCZ
16:40 ETA
17:10 JAD
17:40 THE SUITS
18:10 RAIN IN FLORENCE
18:00 OBRAZY Z PŁYT WINYLOWYCH – spotkanie z Agą Krysiuk
18:30 KAMS
19:00 THE EDGE OF REASON
19:30 CZYTAJ LUDZI JAK KSIĄŻKI – spotkanie z Pawłem Małaszyńskim
20:00 WIEWIÓRKA NA DRZEWIE
21:00 COCHISE
22:00 FARBEN LEHRE
24:00 CONGA LINE

10.06.2018 Niedziela
13:00 – 16:00 WAKE UP KIDS
- gry i zabawy
- warsztaty
- animacje z nagrodami
- Wake Up Colours
- Fundacja DKMS

Wstęp i udział we wszystkich wydarzeniach bezpłatny. Zapraszamy serdecznie.

PRONET MUSIC PREZENTUJE - ALLAnonim

AL.L.Anonim mógłby być podróżnikiem , obserwatorem świata który przemierza na swojej łodzi z pomocą takich wyjątkowych wioseł zaopatrzonych w sześć strun, gryf i pudło rezonansowe. Żeby nabrać prędkości i mocy wiosła bardzo często zasila prądem. AL.L. Anonim to miłośnik muzyki rockowej, jazzowej , poważnej ale w czasach i w miejscu w którym dorastał królował Rock – Hard Rock i to zostało w nim na zawsze. Muzyka dla AL.L.Anonima jest bardzo ważna ale to nie wszystko i potrafił sobie znaleźć alternatywę dla niej.  Ostatnia muzyczna podróż miała miejsce już dawno temu ( chyba z dwadzieścia lat temu ) i pewno nie było by ich już więcej gdyby nagle nie stanęli znowu u progu, ludzie dla których tak na prawdę oprócz rocka nie ma alternatywy – nie ma innego życia , nie ma innego świata tylko rock and roll.
Projekt AL.L.Anonim powstał po to aby przekazać takim ludziom należny szacunek. Owocem projektu AL.L.Anonim ma być płyta - jedna, jedyna. Nie będzie jednak koncertów czy wywiadów. Tylko muzyka do słuchania w samochodzie, w domu , w pracy , na spacerze i w każdym innym miejscu na ziemi. Skąd nazwa AL.L. Anonim ? Projekt miał nazywać się Gall Anonim czyli anonimowy obserwator życia, kronikarz.  W trakcie jednak przygotowywania materiału pojawiły sie muzyczne pomysły własne i już istniejących wykonawców - Okazało się , że chyba najlepiej zrozumieli się z Ten Years After ( hmm.. tutaj to jest bardziej Twenty Years After ) i z Alvinem Lee dlatego też ukłon w stronę Alvina Lee i zespołu Ten Years After i zmiana początku nazwy na „AL.L.”

Tinsley Ellis - Blues nie zna drogi na skróty

Bluesowy czarodziej z Florydy, reprezentant legendarnej wytwórni Alligator Records. Po raz pierwszy w długiej karierze dotrze ze swoją muzyką do Polski. Jego najnowszy album „Winning Hand” zadebiutował na 1 miejscu bluesowego zestawienia magazynu „Billboard”. Oprócz koncertu  na scenie „Spodka” - artysta poprowadzi również klinikę gitarową w sali kameralnej NOSPR. Zapraszamy do lektury wywiadu, który z amerykańskim gitarzą przeprowadził Ryszard Gloger.

W końcu powitamy Ciebie po raz pierwszy w Polsce. We wrześniu wystąpisz na Rawa Blues Festival. Czy miałeś kiedyś okazję koncertować w tej części Europy ?

Rzeczywiście to będzie mój pierwszy kontakt z Polską. Tylko raz zapuściłem się w  te rejony Europy. W 2008 roku dałem dwa koncerty w Moskwie i w Mińsku.

Dwa koncerty w Katowicach mogłyby być jedynie promocją nowego albumu Winning Hand. Dla fanów to będzie coś więcej, spotkanie z wspaniałym gitarzystą, z bogatą karierą  i potężną dyskografią. Czy czujesz te oczekiwania ?

Tak, to swego rodzaju nowe wyzwanie. Bardzo się cieszę, że moja muzyka dociera do polskich fanów i że moja najnowsza płyta jest znana.

Warsztaty wybitnych instrumentalistów to nowy element w historii  festiwalu Rawa Blues. Dołączysz do wcześniej podziwianych Alberta Lee i Sonny’ego Landretha...

Albert i Sonny to prawdziwi mistrzowie. Podziwiam ich indywidualny styl i dokonania. Jestem zaszczycony, że znalazłem się w takim gronie artystów. Taka klinika instrumentalisty to duża odpowiedzialność.

Grasz na ostatniej płycie na tych Gibsonach, Les Paulach i Stratocasterach. Kiedy komponujesz myślisz o konkretnym modelu gitary ?

Piszę nowe piosenki i zaraz zapisuję muzykę w formie nagrania demo. Bardzo szybko decyduję czy będę wykonywał utwór na Gibsonie czy może na gitarze Fender. Gitary decydują o charakterze całej piosenki i wybranej barwie.   

Czy któryś z tych instrumentów zabierzesz do Katowic ?

Moje najlepsze gitary to instrumenty z których jestem bardzo dumny. Głównie służą mi do nagrań płytowych. Zwykle na trasę biorę kilka  5 gitar. Przyjadę na pewno z gitarą Gibson ES-345 rocznik 1967.

To oczywiste że czerpałeś inspiracje z wielu muzycznych nurtów. Możesz wymienić gitarzystów, których podziwiałeś na samym początku ?

Najwcześniejsze fascynacje to byli Eric Clapton, Duanne Allman i B.B.King. Ich gra i repertuar skierowały mnie w głębsze rejony bluesa a tam odkryłem Muddy’ego Waltersa, Freddie’go Kinga i Howlin’ Wolfa. W muzyce inspiracje to zaledwie kilka procent na dobry rozruch, potem to już pot codziennej pracy. W muzyce bluesowej nie da się pójść na skróty. Trzeba wypracować mozolnie własną pozycję. Tak jak mówił Buddy Guy: rób swoje, potwierdzaj własną wyjątkowość. Mój nowy album Winning Hand wyszedł w styczniu i żeby go wypromować zagrałem 65 koncertów, dzień po dniu. Płyta weszła do pierwszej dziesiątki Billboard Blues Chart.

Zatrzymajmy się na moment przy płycie Tore Up z Nappy Brownem. Jak doszło do twojego spotkania z tym weteranem sceny rhythm and bluesowej ?
.
Nappy Brown szukał możliwości podpisania kontraktu płytowego. Wysłał w 1984 roku do Landslide Records kasetę demo. Ludzie z wydawnictwa zdecydowali, że warto zorganizować sesję nagrań. Zamiast organizować znanych muzyków, wykorzystali mój zespól The Heartfixers. Nappy przyjechał do Atlanty i nagraliśmy szybko cały album. Pracowaliśmy w studiu Eddy’ego Offorda, angielskiego producenta, który przeniósł się do USA.   

Zwykle jesteś klasyfikowany jako muzyk blues-rockowy. Na ostatniej płycie Winning Hand prezentujesz kilka utworów w klasycznym stylu bluesa. Jak dużo bluesa jest w Tobie ?

Moja muzyka zawsze była pewną mieszanką, bluesa kocham a urodziłem się po to żeby grać rock and rolla. Muzyka na płycie Winning Hand skłania się bardziej w stronę bluesa. Takie było moje założenie, chciałem nagrać płytę bardzo bluesową.

Przedstaw muzyków z którymi zagrasz w Polsce ?

Jest nas trzech w kapeli, ja śpiewam i gram na gitarze, Erik Kaszynski gra na perkusji a Kevan McCann na basie. Gramy z Erikiem od sześciu lat.

Czy tylko muzyka wypełnia Twoje życie ?

W 2012 roku poszedłem znowu do szkoły. Studiowałem technikę nagrań cyfrowych z użyciem komputera. Teraz nagrywam sam moje płyty w technologii Pro Tools. Mogę powiedzieć, że to stało się moją pasją. Spędzam bardzo dużo czasu komponując i jednocześnie nagrywając nową muzykę. Zaczynam od grania podstawy utworu na gitarze. Słowa wymyślam na końcu. Tekst wynika z charakteru piosenki. Szukając tytułu dla całej płyty, znajduję właściwy właśnie w tekstach. Tytuł Winning Hand wybrałem z piosenki Gambling Man, bo ma w sobie dwuznaczność. Mam już pomysły na kilka następnych płyt. Przymierzam się do płyty akustycznej, chciałbym nagrać krążek z muzyka artystów którzy wywarli na mnie największy wpływ B.B. King, Chuck Berry, Freddie King, Hank Ballard and the Midnighters. I jeszcze album duetów.    
 
Masz już w głowie program utworów jakie wykonasz ?

Nie i nie będę niczego planował. Nie stosuję setlisty, czyli z góry wybranych utworów. Wszystko polega na emocjach i nastroju dnia, miejscu występu i reakcji słuchaczy. Zawsze jest wiele możliwości i ja to bardzo lubię.
 
Czekamy na Twój występ na festiwalu Rawa…

My w zespole również jesteśmy bardzo podekscytowani tą perspektywą i pierwszym w mojej karierze koncertem w Polsce.

Rozmawiał: Ryszard Gloger


Przypominamy, że bilety na 38 Rawa Blues Festival są już dostępne w ogólnopolskiej sieci Ticketmaster.
Festiwalowe newsy można na bieżąco śledzić na stronie www.rawablues.com oraz oficjalnym fejsbukowym fanpage'u.

Program festiwalu

27 września (czwartek) – sala kameralna NOSPR
Tinsley Ellis – klinika gitarowa

28 września (piątek) - NOSPR
sala koncertowa – Marcia Ball, Martin Harley & Daniel Kimbro
sala kameralna – Tinsley Ellis – klinika gitarowa (po zakończeniu koncertu)

29 września (sobota) – Spodek

Koncert finałowy:
Robert Cray, Tinsley Ellis, Irek Dudek Big Band, Laura Cox

Duża Scena:
Wild Meg & The Mellow Cats, Cotton Wing, Makar & Children Of The Corn, Kraków Street Band, Wicked Heads

Mała Scena:
Blackberry Brothers, Black Pin, Blues Drawers, Blueshift, KSW 4 Blues, my z delty, Teksasy.
Subskrybuj to źródło RSS