Menu

Polski projekt BARRUS (art/prog rock) prezentuje nowy singiel

Polski projekt BARRUS (art/prog rock) prezentuje nowy singiel
fot. press
Barrus to pseudonim polskiego gitarzysty i producenta muzycznego, Rafała Lipki. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w 2010 roku w Olsztynie jako współzałożyciel thrashmetalowego zespołu Eyewash. Po rozpadzie zespołu w 2018 roku Rafał skoncentrował się całkowicie na solowym projekcie i jeszcze w tym samym roku wydał demo "surcease". Dwa lata później ukazał się album "DPDR" zawierający sześć instrumentalnych utworów oscylujących w klimacie art/atmospheric/progressive rocka.

Jego najnowsza kompozycja zatytułowana "Wilk", stanowi pierwszy singiel z nadchodzącego albumu "The Kids". To wydawnictwo, w którym po raz pierwszy pojawia się wokal, dodając głębszy wymiar do jego twórczości.

Album bierze swoją nazwę z drugiego utworu na płycie, który podejmuje temat porzucania swoich wewnętrznych dzieci. W tym przypadku są one metaforą wszelkiego rodzaju lęku, bólu czy ran jakie w sobie nosimy. Na rzecz bycia „dorosłymi" desperacko odrzucamy tę część nas, która niczym nie różni się od małego dziecka, potrzebującego ciepła, miłości i zrozumienia. Do negatywnych emocji podchodzimy jak patologiczni rodzice, porzucający je w wewnętrznym sierocińcu, umywamy ręce od ich istnienia.

Teksty na płycie są w pewnej części opisem, uświadomieniem takiego wyparcia lub jego konsekwencją. Dzięki temu autor daje swoim metaforycznym, wewnętrznym dzieciom troskę i przestrzeń na zrozumienie, a tym samym nowy dom.

Muzyka na albumie łączy alternatywę, art rock i downtempo. Sonicznym filarem jest tu brudno brzmiąca gitara elektryczna i wokal, często występujący w wielogłosowej aranżacji. „The Kids" nie tkwi jednak w statycznym instrumentarium. Na płycie możemy usłyszeć klasyczny skład (gitara, bas, perkusja, rhodes, syntezatory), ale również niekonwencjonalne, elektroniczne beat'y zsamplowane z przedmiotów codziennego użytku, takich jak podgrzewacz tytoniu, krople wody czy skrzypiące krzesło.

"The Kids" to album, który bardziej przypomina opowieść niż imprezowe „banger'y" czy tło do rozmów. To soundtrack do chwil, gdy czujesz się przygnębiony i potrzebujesz by ktoś ubrał twoje odczucia w melodię i abstrakcję.

Rafał o singlu "Wilk": „To utwór o przemijaniu, a dokładniej, o przemijaniu naszych bliskich. Opowiada o momencie irracjonalnego wyparcia faktu, że ta osoba już nigdy nie wróci. Tekst do tego utworu powstał kilka dni po śmierci kogoś, kto był mi niezwykle bliski. Gdy nagrałem pierwszy szkic tego utworu, zacząłem przeszukiwać swoje notatki w poszukiwaniu pasującego tekstu i natrafiłem na „Wilka". Tekst ostatecznie współgrał z instrumentalem oddając atmosferę lęku w obliczu świeżo poznanej żałoby."

Muzykę na nowe wydawnictwo zarejestrował, zmiksował lider projektu - Rafał Lipka, natomiast masteringiem zajął się Marvin w Tide Studio Lodon (Tableau Mort, Phantom Horde). Okładkę singla stworzył Rafał Lipka. Nowy album zatytułowany "The Kids" zostanie wydany w formie cyfrowej wiosną bieżącego roku.


01. Dream Bible
02. The Kids
03. SIarka
04. Zgliszcza
05. Wilk
06. Brak
07. Ghost
08. The Barrus
09. Postrain


źródło: Solid Rock PR

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.