Menu

grudzień 2023

"POMORSKI WIATR" Rudź & Wolski

To album, którego autorami są Przemysław Rudź, geograf, popularyzator nauki, autor książek dla miłośników astronomii, kompozytor i wykonawca progresywnej muzyki elektronicznej oraz Artur Wolski, gitarzysta i kompozytor zespołów OBRASQi i OUDEZIEL.

Pomeranian Wind to album z progresywną muzyką elektroniczną, zawierający pięć utworów, od krótkich kilkuminutowych kompozycji po niemal dwudziestominutową epicką suitę.

https://przemyslawrudz.bandcamp.com/

https://oudeziel.bandcamp.com/album/oudeziel-2
Czytaj dalej...

Nowa książka: "Przyjeżdżajcie, będzie super" !

Krzysiek, na polskiej scenie niezależnej, to instytucja. Muzyk Dezertera, grafik, autor tekstów, pisarz. Tym razem wziął na warsztat koncertowe doświadczenia Dezertera z czasów minionych i tych najnowszych, gdy podróżowanie po Polsce z zespołem było walką z materią. Zbiór anegdot opowiadających przygody związane z podróżowaniem z punk rockiem po świecie. Czasem zabawne, czasem smutne, ale zawsze interesujące z garścią przemyśleń.

"Przyjeżdżajcie, będzie super", premiera 02|02|24
Krzysztof Grabowski
330 stron
oprawa miękka
wyd. Antena Krzyku
ISBN 978-83-970558-0

źródło: Antena Krzyku
Czytaj dalej...

Focus nagrywa nowy album! Koncert m.in w Rzeszowie !

Zespół Focus, który od ponad 50 lat uchodzi za ikonę progresywnego rocka, przystąpił do nagrywania swojego nowego dzieła. Na oficjalnym fanpage’u zespołu pojawiło się wideo, na którym lider, Thijs van Leer, rejestruje partię fletu. Ten mały wgląd w proces nagrywania płyty z pewnością zaostrzy apetyt fanów na nową muzykę.

A już w kwietniu 2024 roku zespół przyjedzie do Polski na 5 koncertów w ramach trasy ,,Hocus Pocus Tour 2024”. Muzycy odwiedzą tym razem Łódź, Wrocław, Katowice, Rzeszów i Lublin. Zapraszamy serdecznie!

Art Muza zaprasza Focus ,,Hocus Pocus Tour 2024”

09.04.2024 Łódź Scena Monopolis godz. 19.00
10.04.2024 Wrocław Sala koncertowa Radia Wrocław godz. 19.00
12.04.2024 Katowice Kinoteatr Rialto godz. 19.00
13.04.2024 Rzeszów Sala koncertowa WDK godz. 19.00
14.04.2024 Lublin Sala koncertowa Radia Lublin godz. 19.00


Focus to holenderski zespół rockowy założony w Amsterdamie w 1969 roku. Znaczną popularność zyskał w latach 70. XX wieku dzięki swojej unikalnej muzyce, w której dominowała fuzja rocka progresywnego, jazzu i muzyki klasycznej. Najbardziej znaną piosenką zespołu Focus jest utwór zatytułowany "Hocus Pocus", który stał się przebojem i wylansował zespół na międzynarodowej scenie muzycznej. Utwór ten jest jednym z najczęściej ,,coverowanych” utworów w historii rock’n’rolla i do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów w historii rocka progresywnego. W 2010 roku „Hocus Pocus” wykorzystano do reklamy Mistrzostw Świata w piłce nożnej, a utwory grupy są wykorzystywane w grach komputerowych czy ścieżkach dźwiękowych współczesnych filmów np. "RoboCop" (2014), „Baby Driver” (2017) czy „The Babysitter: Killer Queen” (2020).

Formacja nagrywa i nagrywała głównie muzykę instrumentalną, charakteryzującą się bogatymi brzmieniami opartymi na dźwiękach instrumentów klawiszowych, fletu i gitar. W muzyce zespołu daje się zauważyć wpływy muzyki klasycznej i jazzu. Prowadzona jest od początku istnienia grupy przez członka i zarazem założyciela sir Thijsa van Leera. Za trzy najważniejsze płyty w dyskografii Focus uznaje się „Moving Waves” (1971 r.), „Focus 3” (1972 r.) i „Hamburger Concerto” (1974 r.). Sir Thijs van Lear jest pierwszym holenderskim muzykiem rockowym, który uzyskał tytuł szlachecki.

Focus, mimo że powstał w 1968 roku, do dziś zachowuje sceniczny wigor, a wyobraźnia muzyczna członków zespołu nie zna granic. Dowodem na to jest fakt, że zespół nagrywa właśnie swój nowy album. Po zakończeniu prac w studiu zespół ruszy w kolejną trasę koncertową.

Przypomnijmy, że w marcu 2023 roku Focus zagrał trzy fenomenalne koncerty w Polsce. Podczas występów w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy fani zespołu żywiołowo reagowali na znakomitą formę zespołu w ponad dwugodzinnym muzycznym spektaklu. W kwietniu 2024 roku zespół w tym samym składzie przyjedzie do Polski. Focus tym razem odwiedzi: Łódź, Wrocław, Katowice, Rzeszów i Lublin. Artyści nie mogą doczekać się koncertów i spotkań z polskimi fanami. Mówią wprost, że podczas ,,Hocus Pocus Tour 2024” dadzą z siebie wszystko.

Focus - skład:
sir Thijs van Leer – organy Hammonda, flet, wokal,
Pierre van der Linden - perkusja,
Menno Gootjes - gitara,
Udo Pannekeet – gitara basowa.

Focus - strony oficjalne:
https://www.facebook.com/focustheband50
https://focustheband.co.uk/


źródło: Art Muza Sp. z o.o. / Kuźnia Bydgoszcz
Czytaj dalej...

Rock Rolla 27.12.2023 r g.21.00 proradio.pl

Ostatnia w tym rocku audycja "Rock Rolla" i jej playlista:

Lista utworów:

Kruk & Wojtek Cugowski- Made Of Stone
Kruk & Wojtek Cugowski- Highway Star
TSA Dream Team- Proceder
TSA Dream Team- Alien
TSA MNKWL- Ostatni pociąg
TSA MNKWL- Niezwyciężony
Ian Boon & The Music- Lies & Deceit
Ian Boon & The Music- Facts & Fiction
Ian Boon & The Music- Inside
Cytadela- Gdy nadchodzi już noc
Cytadela- Najdłuższy dzień
Andareda- Fałszywy cel
Andareda- Pożeracz wnętrz
KIM Nowak- My
KIM Nowak- Bohaterzy
Pidżama Porno- Her Morning Elegance
Dziwna Wiosna- Odolany
Lech Janerka- Chyba
Hania Rani- 24.03
Hania Rani- Don't Break My Heart
Czytaj dalej...

Died In November prezentuje nowe utwory

Died In November powstał w 2020 roku kiedy to dwóch jego przyszłych członków Jarek (bas) i Daniel(wokal) spotkało się ze sobą w sali prób podczas przesłuchań w jednej z podwarszawskich kapel. Spotkanie zaowocował chęcią dalszej pracy nad materiałem który basista przygotowywał w swoim domowym zaciszu. Kolejne dwa lata członkowie zespołu przeznaczyli na dopieszczenie utworów oraz poszukiwanie ostatniego ogniwa czyli perkusisty. Po wielu nieudanych przesłuchaniach basista i wokalista postanowili rozpocząć koncertowanie we dwoje co wydawało się mocno karkołomną decyzją ponieważ perkusja jest zdecydowanie najważniejszym elementem ich muzycznej układanki. Wszystko zmieniła wysłana wiadomość do pewnego perkusisty z którym wokalista zagrał kilka lat wcześniej dosłownie jedną próbę. Po przesłuchaniu materiału Robert postanowił rozpocząć wspólną muzyczną drogę z pozostałymi członkami zespołu.

Tak Robert mówi o sobie:

„Pierwszy raz za perkusja siedziałem mając 15 lat miedzy przerwami w przedstawieniach wystawianych przez „Ognisko Teatralne Machulskich”, w których dzielnie brałem udział. W

1989 roku zakupiłem pierwsze bębny i tak rozpocząłem moja przygodę z tym instrumentem.

Kilka lat później 91’roku to zdobywanie pierwszych szlifów koncertowych i studyjnych. Nagrana piosenka „Jedwab”pozwoliła mi żyć godnie i zakupić swój pierwszy profesjonalny zestaw bębnów ”Yamaha”.

Później już tylko mocniejsza muzyka pojawiła się w mojej dyskografii w tym takich zespołów jak: Hetman, Yankee Rose, Yokashine, Trzy Czwarte, All My Life, Eden, Ewa Rock, Dive, Dive3D, Archangelica, Believe, Mr.Gil”

Robert jest wielkim fanem zespołu "RUSH" dlatego też, po śmierci ich perkusisty Neila Pearta został poproszony o napisanie artykułu na temat jest stylu gry do prestiżowego magazynu "Perkusista”. Był przez ponad 6 lat nauczycielem w pierwszej w Polsce "Akademii Rocka" którą stworzył od podstaw razem z jej właścicielem Maćkiem Michniewiczem.

Kilka słów o Jarku:

Swoją przygodę z basem rozpoczął w wieku 11 lat. Przez całe życie muzyczne inspirował się wieloma artystami takimi jak Chopin, Rachmaninof, Zimmer, Clint Mansell, soliści w tym Alan Holdsworth, Możdżer, Marcus Miller, czy Victor Wooten. Warto też wspomnieć, że Jarek nie unika słuchania muzyki rozrywkowej w tym Meshuggah, Slipknot, Tesseract, Sleep Token, Gojira, Periphery. Jego poprzednie zespoły to grający progresywny rock Cant Explain czy też wyznawcy ciężkiego death metalowego brzmienia KOIOS.

Kilka słów o Danielu:

Od małego wychowywany w dwóch różnych muzycznych światach. Z jednej strony rock progresywny, blues czy big bit z drugiej gorączka sobotniej nocy i muzyka dyskotekowa lat osiemdziesiątych. Takie inspiracje przełożyły się na tworzone przez Daniela popowo melancholijne linie wokalne. Największe inspiracje muzyczne: Puscifer, Peter Gabriel, Daniel Johns, Depeche Mode, Incubus, Tool. W poprzednich latach Daniel udzielał się w takich projektach jak Inhalo czy Center Positive.

Co można powiedzieć o muzyce zespołu? Na talerzu podana jest duża dawka energii, paleta barw electro, wokalna melancholia, snujące się po orbicie niskie częstotliwości basu a wszystko to okraszone rockowym pazurem ukrytym za bębnami.

źródło: zespół
Czytaj dalej...

TSA MNKWL – zapowiedź płyty, start przedsprzedaży i spotkanie z zespołem!

Rasowe i szczere hard&heavy oraz brzmienie, które na stałe zapisało się w historii polskiej muzyki i sercach fanów. Już 22 stycznia ukaże się „Niezwyciężony”, nowy album TSA MNKWL w formacie LP.

A dla wszystkich tych, którzy odliczają już dni do premiery winyla, zespół uruchomił właśnie pre-order tej płyty.

Płyta miała swoją premierę w wersji CD w lipcu 2023 roku i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy oraz mediów. Unikalną ciekawostką wersji CD jest okładka 3D.
22 stycznia 2024 ukaże się winylowa, efektownie wydana edycja płyty w wersji gatefold. Bogata grafika, wiele oryginalnych fotografii zespołu i ciekawostek graficznych. A do tego unikalne inserty dla fanów: 1) grafika z okładką 3D w stylowym passe-partout, 2) plakat z okładką wersji winyl LP w skali 1:1, 3) kalendarz TSA MNKWL 2024 w bardzo efektownym, dwustronnym wydaniu oraz prawdziwa niespodzianka(!)… 4) unikalny, KOLEKCJONERSKI BILET wstępu na wybrany przez siebie koncert TSA MNKWL! Płytę będzie można nabyć w trzech różnych wersjach kolorystycznych winyli.

Natomiast przed oficjalną premierą winyla, 18 stycznia odbędzie się spotkanie zespołu z fanami. Spotkanie będzie miało miejsce w warszawskim klubie Falcon o godz. 19.30. Z tej okazji będzie można posłuchać specjalnego setu akustycznego TSA MNKWL, przedpremierowo zakupić nowy album formacji, pozyskać autografy członków grupy, sam zespół będzie też opowiadał o okolicznościach powstania płyty. Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Michał Kirmuć.

MEET AND GREET TSA MNKWL + SET AKUSTYCZNY
18.01.24 – Warszawa, klub Falcon, ul. Myśliborska 114,
Start: godz. 19.30.
Wstęp wolny.

- „Sam pamiętam ten dreszczyk emocji, gdy brałem pierwszy raz do rąk płytę winylową, na którą czekałem” – wspomina perkusista grupy, Marek Kapłon – „Winyle zawsze robiły o wiele większe wrażenie niż CD, chociażby z racji formatu płyty i okładki. I właśnie wielkość okładki, która była taką formą dzieła artystycznego, do tego zawarcie na płycie wielu informacji i fotografii – wszystko to sprawiało, że winyl był zawsze bardziej ekscytujący niż CD. A w dodatku wszystkie płyty TSA w latach osiemdziesiątych wyszły właśnie na winylach. Ważnym aspektem wydania płyty na winylu jest również to, że docierają do nas poprzez nasz profil w mediach społecznościowych liczne prośby - i jest ich naprawdę sporo - o wydanie „Niezwyciężonego” na czarnej płycie. Chcemy więc spełnić prośby naszych fanów i dlatego przygotowujemy specjalną, niezwykle efektowną wersję nowej płyty na winylu. Płyta będzie zawierała nie tylko muzykę, ale i niespodzianki. Wracamy dzięki winylom do czasów, kiedy okładka, była tak samo istotna, jak sama płyta, gdzie było masę ukrytych informacji dla ludzi, którzy lubią się wnikliwie doszukiwać tajemnic ukrytych
w oprawie graficznej winyli. A w oprawie graficznej „Niezwyciężonego” jest ich wiele…”

Na krążku znajduje się 9 premierowych utworów, które wpisują się w legendarne brzmienie TSA: „Koncepcja nie zmieniła się i była zawsze taka sama w TSA od lat: naturalne, przesterowane, ciężko grające gitary na wzmacniaczach lampowych, solidnie brzmiąca sekcja i rasowy, rockowy wokal – takie były założenia i tego nie chcieliśmy zmieniać” – komentuje Marek Kapłon, a Janusz Niekrasz, basista grupy dodaje – „TSA MNKWL gra, stosując te same założenia, te same zasady brzmieniowe, którym byliśmy wierni przez dziesiątki lat i robią to ci sami ludzie, tzn. Marek Kapłon i ja pilnujemy pewnych standardów, które obowiązywały kiedyś w zespole. Jesteśmy gwarantem,
że nowe kompozycje są kontynuacją tego, co tworzyliśmy kiedyś.” Natomiast Piotr Lekki, obecny gitarzysta formacji uzupełnia: „Nie było naszym celem to, żeby coś kopiować z przeszłości i żeby na siłę dostosowywać się do, nazwijmy to – ‘stylu TSA’. Chodziło o to, żeby ten wspólny „kręgosłup muzyczny” pozostał, natomiast to, co robimy nowego, żeby też było nasze, w naszym stylu – mówię o nowych gitarzystach, tzn. Maćku i mnie. Z wielu powodów jesteśmy zupełnie innymi gitarzystami niż Stefan czy Andrzej, więc nasze granie na pewno poszerzyło styl TSA o inne spojrzenie.”

Nowy materiał zarejestrowany został między lutym 2020 a kwietniem 2023 w studio Leonardo 27 oraz w studio KWART w Bochni, natomiast partie bębnów nagrano w domowy studio Marka Kapłona w Opolu. Za produkcję płyty odpowiadali muzycy zespołu, Marek Kapłon oraz Piotr Lekki, a krążek ukazał się w barwach wytwórni Black Mustache Records. Okładkę i szatę graficzną wydania LP i CD płyty zaprojektował wieloletni grafik zespołu TSA, Piotr Makowiec.
- „Motywem przewodnim oprawy graficznej płyty jest czas, który jest… niezwyciężony” – komentuje Damian Michalski, wokalista grupy - „Dlatego na okładce tłem dla postaci muzyków zespołu jest kalendarz Azteków. Piotr go odpowiednio zmodyfikował, wstawiając do niego m.in. łaciński napis ‘pondus temporis currit invictum’, czyli „ciężar czasu biegnie niezwyciężony”.

To nawiązanie, z jednej strony do tekstów i tytułów utworów z płyty, a z drugiej – bardzo filozoficzne motto, że czasu nie da się pokonać, bo on biegnie niezwyciężony. Z wielu opinii, które docierają do zespołu po wydaniu wersji CD wynika, że oprawa graficzna i okładka 3D bardzo spodobała się słuchaczom, co nas ogromnie cieszy. Piotrek zaprojektował naprawdę świetną okładkę, która z racji formatu, zrobi na pewno wielkie wrażenie w wersji LP.”

Lista utworów LP „NIEZWYCIĘŻONY”:

1. Jak jest? [STRONA A]
2. Żarłacz [STRONA A]
3. Ostatni pociąg [STRONA A]
4. Ciężar czasu [STRONA A]
5. Tylko [STRONA A]
6. Zmora [STRONA B]
7. Choroba [STRONA B]
8. Na śmierć! [STRONA B]
9. Niezwyciężony [STRONA B]
10. Jak jest? (Utwór bonusowy – wersja orkiestrowa) [STRONA B]

Skład zespołu TSA MNKWL:
Damian Michalski – wokal
Janusz Niekrasz – bas
Marek Kapłon – perkusja
Maciej Wester – gitara
Piotr Lekki – gitara

źródło: press
Czytaj dalej...

NEOZBLIJNI PESIMISTI koncert w Radiu Lublin !

Zapraszamy na huczne otwarcie koncertowego sezonu 2024!! Na naszej scenie rewelacja prosto z Nowego Sadu, energiczna, szalona i nieobliczalna grupa NEOZBLIJNI PESIMISTI!!!
Serbowie w swojej muzyce mieszają etniczne brzmienia z energią ska i punk rocka, nie zapominając o klasykach swojego rodzimego regionu. W ich utworach melodie Gorana Bregovica spotykają się z prostotą punkowego riffu spod znaku Sex Pistols a weselne klimaty rodem z Bałkanów miksują się z chóralnymi refrenami UK Subs. Takiego tanecznego kroku w nowy rok przegapić wprost nie wolno!

Muzycznie są podobni do Gogol Bordello, Manu Chao, Dubioza Kolektiv, Kultur Shock, Bohemian Betyars, and Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra a grali na wielu europejskich festiwalach takich jak np (Pol'and'Rock, Basowiszcza, Balkan Square Festival, EXIT, Arsenal Fest, Festival Lent, Nisville Jazz Festival, Lake Fest...).

Bilety 40 zł w przedsprzedaży /50 zł w dniu koncertu

Dzieci i młodzież pod opieka doroslych do 13 roku zycia za darmo
link do bileterii: https://goout.net/pl/bilety/neozbiljni-pesimisti/fryv/


NEOZBLIJNI PESIMISTI
Balkan Ethno Punk / Serbia
12.01.2024, Radio Lublin
Studio im. Budki Suflera
ul. Obrońców Pokoju 2

Bramki 18:00, start koncertu 19:00

źródło: pressCzytaj dalej...

Rock Rolla 20.12.2023 r g.21.00 proradio.pl

Witam i zapraszam do słuchania kolejnej audycji "Rock Rolla" w www.proradio.pl Dziś podsumowanie rocku w wykonaniu klasyków, którzy wypuścili swoje nowe albumy. Będzie mały przerywnik w wykonaniu artystki o nazwie Kurkus. Spotykajmy się zatem o godz. 21.00.


Lista utworów:

KK's Priest- Hymn 66
KK's Priest- The Sinner Riders Again
Iggy Pop- Strug Out Johnny
Iggy Pop- New Atlantis
Vanderberg- House Of Fire
Vanderberg- Walking On Water
Uriah Heep- Hurricane
Uriah Heep- One Nation, One Sun
Saxon- Gypsy
Saxon- Man On The Silver Mountain
Kurkus- Sota
Kurkus- Perła
Extreme- Rise
Extreme- Save Me
Jethro Tull- Ginnungagap
Jethro Tull- Wolf Unchined
Peter Gabriel- The Court
Peter Gabriel- Live And Let Live
Yes- Mirror In The Sky
The Rolling Stones- Tumbing Dice
The Rolling Stones- Jumpin Jack Flash
Czytaj dalej...

Nowy koncertowy klip formacji ORION - Muzyka zespołu Metallica symfonicznie

Wiosną 2024 roku po raz kolejny do Polski zawita wyjątkowy projekt. Pod szyldem "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie" wystąpi jeden z najlepszych cover bandów Metallica na świecie. Projekt tworzą: czteroosobowy zespół oraz znakomita orkiestra symfoniczna 'Orion'. Na koncertach usłyszymy największe przeboje Metallica w symfonicznych aranżacjach wykonanych tak, jak na słynnej płycie "Metallica S&M". To blisko dwie godziny klasyki rocka/metalu w niezwykłym wydaniu!

Do sieci trafił właśnie najnowszy koncertowy klip zespołu zarejestrowany podczas jednego z jesiennych koncertów w Polsce. Utwór „Enter Sandman".

ART MUZA
zaprasza

24.03.2024 (uwaga: nowy termin!)
SISU Arena, Bydgoszcz
Godzina: 19.30


źródło: Art Muza
Czytaj dalej...

Koncert: Rockowa Pomoc Dla Tadzia !

Już 13 Stycznia 2024r w Decybel Music Pub, odbędzie sie ROCKOWY COROCZNY KONCERT CHARYTATYWNY.

Klika słów od rodziców naszego Bohatera:

,, Nasz syn ma na imię Tadeusz. Od urodzenia zmaga się z pełnoobjawowym wirusem cytomegalli. Towarzyszy mu obustronny niedosłuch i uszkodzony układ nerwowy. Dziś ma już 2,5 roczku, nie mówi i nie chodzi. Codzienne rehablitacje i wizyty logopedyczne wraz z wizytami u specjalistów przekraczają nasze zasoby finansowe. Prosimy Was o wsparcie by móc kontynuuować walkę o jego lepsze jutro. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni, dziękujemy - Rodzice Tadeusza.”

Zagrają:
- CZTERY KILO OBYWATELA
- BENEK & BIMBRONAUCI
- GUITAR FORCE
- GET BREAK
- S.N.O.W.

Start : 19:00 
Wstęp : 20zł ( DOCHÓD ZE WSTĘPÓW W CAŁOŚCI ZOSTANIE PRZEKAZANY NA ZBIÓRKĘ )

Podczas wydarzenia odbędą się również różnego rodzaju licytacje.
Zachęcamy wszystkich do udziału i wspierania tak szczytnego celu !

Likn do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/tadeusz-szwarczak

ROCKOWA POMOC DLA TADZIA

źródło: Miro Kowalczuk
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS