Menu

październik 2021

PREMIERA płyty „BALLADY I PROTESTY” zespołu FISZ EMADE TWORZYWO

„Ballady i protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań.

Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów, jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

Na płycie znajdziemy 18 utworów, w nagraniach których udział wzięli m.in. Mariusz Obijalski (instr. klawiszowe), Michał Sobolewski (gitary), Marcin Pendowski i Staszek Wróbel (bas), oraz wokalistka zespołu Shyness! i Rebeka Iwona Skwarek oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

Lista utworów:

CD 1:

Nie za miłe wiadomości

Muzyka jest o nas

Spektrum barw

Za mało czasu

Krew 2021

Kurz

Start

Dresiarze w garniturach

Kominy

Po co?

CD 2:

Szukam

2020

1,5 metra

Paradoksy

Mój kraj znika

Arktyka

Dobre wieści

OK Boomer!

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Mastodon nagrał nową płytę. Zobacz zdjęcia !

Mastodon, nagrodzeni Grammy metalowcy z Atlanty, wracają z dziewiątym długogrającym albumem "Hushed and Grim".

To pierwsze podwójne dzieło światowej sławy kwartetu. To także następca wydawnictwa "Emperor of Sand" z 2017 roku, które zapewniło zespołowi Grammy w kategorii Najlepsze metalowe wykonanie i dotarło na szczyt zestawień Top Album Sales, Hard Rock Charts Billboardu oraz na 7. pozycję głównego notowania Billboard 200.

Materiał na "Hushed and Grim" powstawał przez miniony rok w rodzinnym mieście muzyków, Atlancie. Produkcją zajął się David Bottrill (Tool, Rush, Muse, Peter Gabriel). Jak zapewniają muzycy, to najbardziej ambitne dzieło Mastodon, składające się z 15 różnorodnych utworów, w których przeplatają się rock, psychodelia, punk, metal, alternatywa i muzyka progresywna. Klimatyczne dzieło poruszające temat straty i tęsknoty to muzyczne pożegnanie dla wieloletniego menedżera zespołu, Nicka Johna, który zmarł w 2019 roku. Choć "Hushed and Grim" odnosi się do jednego z najmroczniejszych okresów w historii Mastodon, przez żałobę i smutek, przebija się światło.

W ramach zapowiedzi "Hushed and Grim" Mastodon opublikował utwory "Pushing The Tides", "Teardrinker" czy ukazujący nieznane dotąd oblicze kapeli "Sickle and Peace".

Do stworzenia okładki członkowie Mastodon po raz kolejny zaangażowali Paula Romano, który przygotował grafiki do "Remission", "Leviathan", "Call of the Mastodon", "Blood Mountain" i "Crack The Skye".

Zespół Mastodon powstał w Atlancie, w stanie Georgia w 2000 roku z inicjatywy Troya Sandersa (bas/wokal), Brenta Hindsa (gitara/wokal), Billa Kellihera (gitara) i Branna Dailora (perkusja/wokal). Od tego czasu kwartet wydał co najmniej kilka bardzo wpływowych albumów, jak chociażby "Leviathan", który "Rolling Stone" umieścił w zestawieniu "100 najlepszych metalowych albumów wszech czasów", czy "Crack The Skye", który znalazł się w podsumowaniach najważniejszych płyt 2009 roku na łamach magazynów "Time" czy "Spin". Wydawnictwa "The Hunter" (2011), "Once More ‘Round the Sun" (2014) i "Emperor of Sand" (2017) znalazły się w głównym zestawieniu Billboardu, a pochodzący z ostatniej z płyt utwór "Sultan’s Curse" zapewnił grupie pierwszą nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze metalowe wykonanie. Łącznie Mastodon był 5-krotnie nominowany do amerykańskiej nagrody fonograficznej. Muzycy wystąpili w najważniejszych amerykańskich talk show, a także w serialu "Gra o tron". Piosenki kapeli trafiły natomiast do filmów "Uniwersytet potworny", "Bill i Ted ratują wszechświat" czy "Transformers 3". Zespół pracował też przy soundtrackach do "Jonah Hex" czy serialu "Dark Nights: Death Metal".

Mastodon pożegnał swego przyjaciela i menadżera Nicka Johna coverem "Stairway To Heaven" przemianowanym na "Stairway To Nick John". Dochód z singla zasilił konto fundacji Hirschberga na rzecz badań nad rakiem trzustki.

źródło: Warner Music
Czytaj dalej...

Farben Lehre Nowy videoclip: „CZEKANIE NA ZNAK”

Mamy przyjemność zaprezentować Wam najnowszy, gorący videoclip FARBEN LEHRE do bardzo dynamicznego i żywiołowego utworu "Czekanie na znak", który w całkowicie nowej, odświeżonej wersji znalazł się na naszej jubileuszowej płycie "PIEŚNI XX WIEKU". Pierwotnie kawałek powstał w 1989 roku, jednak przy okazji naszego 35-lecia nagraliśmy go ponownie, w nowej całkowicie odświeżonej wersji muzycznej i z lekką korektą oryginalnego tekstu. Wszystkie zdjęcia do tego teledysku zostały zrealizowane w płockim POKiS-ie, przez zaprzyjaźnioną ekipę Mania Studio, dzięki bardzo znaczącemu wsparciu naszego rodzinnego Miasta PŁOCKA. Tym razem, po raz pierwszy od wielu lat, w rolach głównych wystąpiła czwórka muzyków na scenie, co spowodowało, że obrazek nabrał nieco koncertowego, bardziej energetycznego charakteru.

Warto zauważyć, że "Czekanie na znak" to historycznie pierwsza kompozycja FARBEN LEHRE, której tekst (z 1989 roku) odnosi się bezpośrednio do tematyki miłości, a ściślej rzecz biorąc mówi o oczekiwaniu na miłość. Jednak przekaz całości zdecydowanie ma znacznie szerszy, nie tylko osobisty wymiar.

"Nigdy nie ukrywaliśmy swoich fascynacji twórczością nowojorskiego kwartetu the RAMONES, która towarzyszy nam praktycznie od samego początku przygody z muzyką. Czyniąc nowe „podejście” do utworu „Czekanie na znak” (pierwotnie znalazł się on na naszej debiutanckiej płycie "Bez pokory"), uznaliśmy, że warto pójść tropem prostych, konkretnych oraz melodyjnych klimatów a’la Johnny Ramone & co. Zabieg okazał się skuteczny, bowiem w tej tonacji i układzie dźwięków muzyka zabrzmiała nadzwyczaj dynamicznie, a do tego bardzo nowocześnie" - podsumowuje Wojtek Wojda.

Ja wiem, że przyjdzie taki dzień, staniesz wtedy obok mnie, uśmiechniemy się do siebie wreszcie, wszystko zmieni się na lepsze…

CZEKANIE NA ZNAK – wersja 2021 / tekst: 12.11.1989
muzyka i słowa: Wojciech Wojda / czas: 3:18
album: PIEŚNI XX WIEKU / Lou & Rocked Boys 2021
Czytaj dalej...

TARJA TURUNEN i TORSTEN STENZEL zapowiadają „OUTLANDERS”!

Tarja Turunen, legendarna sopranistka i Torsten Stenzel, pionier muzyki elektronicznej stworzyli „OUTLANDERS”. Gościnnie dołączyli do nich świetni gitarzyści. Jakim więc gatunkiem są „OUTLANDERS”? Odpowiedź jest prosta: to gatunek muzyczny sam w sobie.

Pracując nad „OUTLANDERS” Tarja pragnęła stworzyć coś niezwykłego: album łączy chłodne elektroniczne bity z emocjonalnym, klasycznie wyszkolonym głosem Tarji i wyjątkowymi gitarami. Te trzy elementy są stałe i równoważne we wszystkich kompozycjach. Piosenka „Closer to The Sky” rozpoczyna serię 8 utworów, poprzedzających pełnowymiarowy album. Każda kompozycja przedstawia wyjątkowego gitarzystę. W nagraniu albumu udział wzięli Al Di Meola, Joe Satriani, Jennifer Batten, Steve Rothery, Mike Oldfield, Walter Giardino, Ron „Bumblefoot” Thal, Vernon Reid, Trevor Rabin i Marty Friedman.

Materiał został w dużej mierze nagrany i zmiksowany na na karaibskiej wyspie Antigua w ciągu ostatnich 10 lat. Dźwięki "OUTLANDERS" są mistyczne i różnorodne. To przeciwieństwa, które się przyciągają, tworząc niepowtarzalny styl. 26 listopada odbędzie się premiera utworu „Closer to the Sky”, której kompozytorami są Tarja i Erik Nyholm. W „Closer to the Sky” na gitarze zagrał Trevor Rabin, znany jako gitarzysta YES, a także kompozytor muzyki do hollywoodzkich hitów filmowych.


żródło: MYSTIC PRODUCTION
Czytaj dalej...

Midnight Oil powracają z kontrowersyjnym singlem „Rising Seas”

„Every child put down your toys and come inside to sleep. We have to look you in the eye and say we sold you cheap. Let’s confess we did not act with serious urgency. So open up the floodgates to the Rising Seas”

To tekst nowego singla Midnight Oil, który ma swoją premierę na chwilę przed tegoroczną konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu w 2021 roku, znanej również jako COP26.

Pokrywy lodowe topnieją wraz ze wzrostem temperatur, a Australia wciąż przeciąga swoje realne działania na rzecz znaczących zmian w zakresie emisji dwutlenku węgla. Ta kontrowersyjna piosenka to manifest Midnight Oil do miliardów innych ludzi na całym świecie, którzy poszukują bezpiecznej przyszłości dla naszej planety.
Singiel „Rising Seas” to przedsmak zupełnie nowego albumu Midnight Oil, który powstawał w tym samym czasie, co jego poprzednik „The Makarrata Project”. Oba materiały zostały zarejestrowane przed trwającą pandemią we współpracy z Bonesem Hillmanem oraz Warnem Liveseyem. Nowy krążek zespołu miał zostać wydany jesienią br., ale finalnie swoją premierę będzie miał na początku 2022 roku. Towarzyszyć jej będzie kilka koncertów live. Zespół zdecydował się nie trzymać w ukryciu singla „Rising Seas” i dlatego wypuszcza go chwilę przed konferencją w Glasgow.

„Utwór ‘Rising Seas’ to jeden z tych kawałków, które chcieliśmy wydać jak najszybciej. Od dwóch lat trzymaliśmy go w sekrecie!” powiedział Jim Moginie. „Kryzys klimatyczny to bardzo ważny temat i wymaga pilnych działań już teraz, więc nie mogliśmy czekać dłużej”.
„Oczekujemy, aby wszyscy zabrali głos w tak ważnym temacie jakim jest zmiana klimatu na naszej planecie” powiedział frontman Midnight Oil – Peter Garrett.
Premierze singla „Rising Seas” towarzyszyć będzie wydanie specjalnego teledysku. Został nakręcony we wrześniu w Sydney, jego autorami są Cameron March oraz Mac De Souza. Za grafikę, która znalazła się na okładce odpowiada znany na całym świecie hiszpański artysta Juanjo Gasull. Jego prace były publikowane na łamach takich magazynów jak The New York Times, TIME, New York Magazine oraz The Guardian.

żrodło: Sony Music Poland
Czytaj dalej...

SEPULTURA: wyjątkowy BOX !

Chociaż Sepultura jest bez wątpienia najgorętszym muzycznym towarem eksportowym Brazylii, kiedy w 1996 roku, po wydaniu przełomowego albumu „Roots” rozstała się ze swoim założycielem i frontmanem, Maxem Cavalerą (bratem perkusisty, Iggora Cavalery), wielu sądziło, że będzie to jej koniec. Na szczęście w amerykańskim Cleveland grupa znalazła godnego następcę. Weteran sceny hardcore-punkowej, Derrick Green, okazał się potężną siłą, która pozwoliła zespołowi rozpocząć nową erę w karierze.
Zestaw „Sepulnation – The Studio Albums 1998 – 2009”, który można już znaleźć na półkach sklepowych, to imponujące podsumowanie drugiego etapu wieloletniej kariery zespołu. Na pięciu płytach CD lub ośmiu analogowych prezentuje pięć albumów: „Against”, „Nation”, „Roorback”, „Dante XXI” oraz „A-Lex”. Wszystkie zostały poddane remasteringowi w zapewniającej niesamowitą jakość technice half speed i, po dekadzie, ponownie trafią na 180. gramowy winyl. Sympatycy kompaktów otrzymali zaś specjalny, kolekcjonerski box.

Oprócz tego album „Roorback” został uzupełniony o materiał z dziś trudno dostępnego minialbumu „Revolusongs”, na którym zespół zamieścił przeróbki utworów prezentujących zaskakująco szerokie spektrum rockowych stylów. Sięgnął do kompozycji grup takich Devo, Exodus, U2 czy Massive Attack. Piosenki te po raz pierwszy znalazły się w dystrybucji cyfrowej.

Do pochodzącej z „Revolusongs” wersji „Black Steel In The Hour Of Chaos” Public Enemy powstał nowy klip, który można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/WcVHZFGkeC8

„To zaszczyt i przywilej być częścią historii Sepultury” - mówi Derrick Green. „Jestem dumny ze wszystkiego, co udało nam się razem stworzyć, a ten box pozwoli fanom poznać karierę zespołu w szczegółach. Niech żyje Sepulnation!”

‘Sepulnation – The Studio Albums 1998-2009’ tracklista:

AGAINST
SIDE A
Against
Choke
Rumors
Old Earth
Floaters in Mud
Boycott
Tribus
Common Bonds
SIDE B
F.O.E.
Reza
Unconscious
Kamaitachi
Drowned Out
Hatred Aside
T3rcermillennium

NATION
SIDE A
Sepulnation
Revolt
Border Wars
One Man Army
SIDE B
Vox Populi
The Ways of Faith
Uma Cura
Who Must Die?
SIDE C
Saga
Tribe to a Nation
Politricks
Human Cause
SIDE D
Reject
Water
Valtio

ROORBACK (inc Revolusongs – Disc 2)
SIDE A
Come Back Alive
Godless
Apes of God
More of the Same
Urge
Corrupted
SIDE B
As It Is
Mind War
Leech
The Rift
Bottomed Out
Activist
Outro
SIDE C
Messiah
Angel
Black Steel in the Hour of Chaos
SIDE D
Mongoloid
Mountain Song
Bullet the Blue Sky
Piranha

DANTE XXI
SIDE A
Lost (Intro)
Dark Wood of Error
Convicted in Life
City of Dis
False
Fighting On
SIDE B
Limbo (Intro)
Ostia
Buried Words
Nuclear Seven
Repeating the Horror
Eunoe (Intro)
Crown and Miter
Primium Mobile (Intro)
Still Flame

A-LEX
SIDE A
A-Lex I
Moloko Mesto
Filthy Rot
We've Lost You!
What I Do!
SIDE B
A-Lex II
The Treatment
Metamorphosis
Sadistic Values
SIDE C
Forceful Behavior
Conform
A-Lex III
The Experiment
Strike
SIDE D
Enough Said
Ludwig Van
A-Lex IV
Paradox


źródło: http://openeyepr.pl
Czytaj dalej...

MOTORHEAD 'EVERYTHING LOUDER FOREVER' WIELKA KOLEKCJA NAJGŁOŚNIEJSZYCH UTWORÓW LEGENDY

Ta kolekcja to wielki zbiór utworów Motörhead, które stworzyły ten kulturowy fenomen i reprezentuje każdą z epok historii zespołu w jednym miejscu.

Uważamy że jeśli do tego chorego świata, w którym żyjemy, zdecydują się przylecieć jacyś przedstawiciele obcej cywilizacji i wpadną do nas na herbatkę pytając ‘co to jest ten ‘Motörhead’ którego echo słyszymy w naszych domach miliony lat świetlnych stąd?’, to będziecie mogli im w odpowiedzi puścić ‘Everything Louder Forever’ i możecie być pewni że ta płyta wyjaśni wszystko.

I kupcie po dwa egzemplarze, bo z pewnością nie wyjdą nie biorąc jednego dla siebie....

źródło: BMG
Czytaj dalej...

AMAROK "HERO"

Amarok to project muzyczny założony w 1999 roku przez multiinstrumentalistę i wokalistę - Michała Wojtasa, zainspirowanego twórczością Mike'a Oldfielda i Pink Floyd. Dotychczas zespół współpracował m. in. z Colinem Bassem, (Camel) i Mariuszem Dudą (Riverside, Lunatic Soul).

Ich najnowsza płyta „Hero” jest drugą częścią muzycznej trylogii zapoczątkowanej albumem „Hunt” z 2017 r. Wraz z Michałem Wojtasem i Martą Wojtas wystąpią tutaj także Kornel Popławski (gitara basowa, syntezatory, skrzypce), oraz Konrad Zieliński (perkusja). Można spodziewać się rozbudowanych aranżacji z pogranicza rocka progresywnego, folku i ambientu. Wszystko to z wykorzystaniem egzotycznego instrumentarium, tworzącego charakterystyczną dla zespołu mistyczną aurę.

Music by Michał Wojtas
Lyrics by Marta Wojtas
Produced by Amarok

Michał Wojtas – voc, bac voc, el. guitar, ac guitar, synthesizers, upright piano, harmonium, theremin, el. drum beats, gong (7), cello, flute, sampling, miscellaneous
Marta Wojtas – voice (1,6), bac voc (3,4,7), gong, frame drum, , djembe, percussions
Kornel Popławski – bass (1,2,4-6), violin (1,3,4), bac voc (1), additional synth (3, 6)
Konrad Zieliński – drums (1-6)

Tracklist:

CD
LP – Side A

1 It's Not The End 05:22
2 Surreal 05:01
3 Hail! Hail! AI 06:32
4 The Orb 05:01
5 The Dark Parade 05:25
6 Hero 07:12
7 What You Sow 07:22


1 It's Not The End 05:22
2 Surreal 05:01
3 Hail! Hail! AI 06:32
4 The Orb 05:01
Side B
5 The Dark Parade 05:25
6 Hero 07:12
7 What You Sow 07:22


źródło: cantaramusic.pl
Czytaj dalej...

JOHNOSSI nowy singiel, płyta i koncert w Polsce!

Szwedzi z formacji Johnossi zapowiadają nowy, ekscytujący album. Płyta „Mad Gone Wild” promowana jest singlem „Koala Before the Storm”, do którego powstał także klip: https://youtu.be/8sH8xsLSuho

Płyta „Mad Gone Wild”, która ukaże się 11 lutego 2022 roku, to niezwykła, muzyczna psychodrama i intymny portret człowieka spadającego w otchłań szaleństwa.

Rockmani tak opowiadają o nowym singlu: „Czy naprawdę potrzebujemy przeżyć traumę, aby obudzić się ze snu, który wydaje nam się prawdziwym życiem? Czy zanim przyszła burza rozwiewając otaczającą nas mgłę, przeżyliśmy choć jeden dzień naprawdę?”

„Mad Gone Wild” to siódmy album Johnossi. Przygotowując go, śpiewający gitarzysta John Engelbert i perkusista Ossi Bonde musieli wejrzeć w najgłębsze i najbardziej mroczne zakamarki swoich dusz, jednocześnie wychodząc daleko poza granice własnych wyobraźni. „Chcieliśmy odkryć, jakie niebezpieczeństwa czyhają na tych, którzy zbyt głęboko wsiąkają we własny, wewnętrzny świat. I zadać pytanie: Czy istnieje wyraźna granica, między normalnością a szaleństwem? Gdzie ona leży? I czy tak naprawdę wszyscy nie jesteśmy w ten czy inny sposób szaleni?”.

Album zostały wyprodukowane przez Pelle Gunnerfeldta (The Hives, Viagra Boys, Refused).

Johnossi będzie promować nowy krążek na koncertach, również w Polsce. Zespół zagra 23. lutego 2022 roku w warszawskiej Proximie.


źródło: http://openeyepr.pl
Czytaj dalej...

EELS PREZENTUJE KOLEJNY MUZYCZNY ZWIASTUN NOWEGO KRĄŻKA

Dzisiaj EELS dzieli się kolejnym utworem "Steam Engine", który zwiastuje czternasty studyjny krążek EELS, zatytułowany „Extreme Witchcraft”. Płyta ukaże się 28 stycznia, nakładem wytwórni [PIAS] oraz E Works Records


Lider EELS, Mark Oliver Everett, aka E, współprodukował płytę z producentem i gitarzystą PJ Harvey - Johnem Parishem. To pierwszy wspólny album od czasu "Souljacker" z 2001 r. W marcu 2022 r. zespół wyrusza w trasę koncertową po Europie i Stanach Zjednoczonych.

"John Parish jest jednym z najbardziej opanowanych, uprzejmych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałem. Prawdziwy dżentelmen, ale kiedy wchodzi do studia, staje się szalonym naukowcem. Jeśli tworzysz muzykę z Johnem Parishem, dostajesz rzeczy, których nie ma nikt inny. On ma naprawdę unikalny zestaw narzędzi i muzyczne spojrzenie. Być może jego uprzejmość jest mechanizmem, który pozwala mu utrzymać Mr. Hyde'a pod kontrolą, kiedy jest poza swoim laboratorium” - mówi E.


EELS to ciągle zmieniający się projekt głównego wokalisty/songwritera E (Mark Oliver Everett), który od swojego debiutu „Beautiful Freak” z 1996 r. wydał 13 albumów studyjnych. W 2008 r. EELS opublikował uznaną przez krytyków książkę "Things the Grandchildren Should Know" i wystąpił w nagrodzonym filmie dokumentalnym "Parallel Worlds, Parallel Lives" o próbach zrozumienia swojego ojca fizyka kwantowego, Hugh Everetta III. Album „Earth To Dora” z 2020 r. zebrał wiele dobrych recenzji, które ukazały się na łamach takich mediów jak The Independent, MOJO czy NME.

Oto tracklista "Extreme Witchcraft":


1. Amateur Hour

2. Good Night On Earth

3. Strawberries & Popcorn

4. Steam Engine

5. Grandfather Clock Strikes Twelve

6. Stumbling Bee

7. The Magic

8. Better Living Through Desperation

9. So Anyway

10. What It Isn’t

11. Learning While I Lose

12. I Know You’re Right

fot. PIAS
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS