Menu

Mastodon nagrał nową płytę. Zobacz zdjęcia !

Mastodon nagrał nową płytę. Zobacz zdjęcia !
fot. Clay McBride
Mastodon, nagrodzeni Grammy metalowcy z Atlanty, wracają z dziewiątym długogrającym albumem "Hushed and Grim".

To pierwsze podwójne dzieło światowej sławy kwartetu. To także następca wydawnictwa "Emperor of Sand" z 2017 roku, które zapewniło zespołowi Grammy w kategorii Najlepsze metalowe wykonanie i dotarło na szczyt zestawień Top Album Sales, Hard Rock Charts Billboardu oraz na 7. pozycję głównego notowania Billboard 200.

Materiał na "Hushed and Grim" powstawał przez miniony rok w rodzinnym mieście muzyków, Atlancie. Produkcją zajął się David Bottrill (Tool, Rush, Muse, Peter Gabriel). Jak zapewniają muzycy, to najbardziej ambitne dzieło Mastodon, składające się z 15 różnorodnych utworów, w których przeplatają się rock, psychodelia, punk, metal, alternatywa i muzyka progresywna. Klimatyczne dzieło poruszające temat straty i tęsknoty to muzyczne pożegnanie dla wieloletniego menedżera zespołu, Nicka Johna, który zmarł w 2019 roku. Choć "Hushed and Grim" odnosi się do jednego z najmroczniejszych okresów w historii Mastodon, przez żałobę i smutek, przebija się światło.

W ramach zapowiedzi "Hushed and Grim" Mastodon opublikował utwory "Pushing The Tides", "Teardrinker" czy ukazujący nieznane dotąd oblicze kapeli "Sickle and Peace".

Do stworzenia okładki członkowie Mastodon po raz kolejny zaangażowali Paula Romano, który przygotował grafiki do "Remission", "Leviathan", "Call of the Mastodon", "Blood Mountain" i "Crack The Skye".

Zespół Mastodon powstał w Atlancie, w stanie Georgia w 2000 roku z inicjatywy Troya Sandersa (bas/wokal), Brenta Hindsa (gitara/wokal), Billa Kellihera (gitara) i Branna Dailora (perkusja/wokal). Od tego czasu kwartet wydał co najmniej kilka bardzo wpływowych albumów, jak chociażby "Leviathan", który "Rolling Stone" umieścił w zestawieniu "100 najlepszych metalowych albumów wszech czasów", czy "Crack The Skye", który znalazł się w podsumowaniach najważniejszych płyt 2009 roku na łamach magazynów "Time" czy "Spin". Wydawnictwa "The Hunter" (2011), "Once More ‘Round the Sun" (2014) i "Emperor of Sand" (2017) znalazły się w głównym zestawieniu Billboardu, a pochodzący z ostatniej z płyt utwór "Sultan’s Curse" zapewnił grupie pierwszą nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze metalowe wykonanie. Łącznie Mastodon był 5-krotnie nominowany do amerykańskiej nagrody fonograficznej. Muzycy wystąpili w najważniejszych amerykańskich talk show, a także w serialu "Gra o tron". Piosenki kapeli trafiły natomiast do filmów "Uniwersytet potworny", "Bill i Ted ratują wszechświat" czy "Transformers 3". Zespół pracował też przy soundtrackach do "Jonah Hex" czy serialu "Dark Nights: Death Metal".

Mastodon pożegnał swego przyjaciela i menadżera Nicka Johna coverem "Stairway To Heaven" przemianowanym na "Stairway To Nick John". Dochód z singla zasilił konto fundacji Hirschberga na rzecz badań nad rakiem trzustki.

źródło: Warner Music

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.