Menu

Andareda - powraca po 12 latach! "Eksperyment człowiek" - nowy teledysk zespołu!

Andareda - powraca po 12 latach! "Eksperyment człowiek" - nowy teledysk zespołu!
fot. press
Jedna z najciekawszych polskich progresywnych grup powraca po 12 latach z nowym albumem! Już 10 września ukaże się nowy studyjnych krążek Andaredy, „Eksperyment człowiek”. Jak zapowiada sam zespół, to najdojrzalsza, a zarazem najbardziej subtelna płyta w dorobku tej śląskiej grupy.

Formacja ujawniła właśnie kolejny po utworze „Fałszywy cel” nowy teledysk, który promuje to wydawnictwo, tytułowy „Eksperyment człowiek”. Klip można zobaczyć w tym miejscu. Natomiast cały album można już zamawiać pod tym linkiem.
„’Eksperyment Człowiek’ to powrót do samego początku. Próba zmierzenia się z przyczynami i celem naszego istnienia.” – wyjaśnia Piotr Skałka, wokalista i autor tekstów Andaredy -
„Oczywiście można wierzyć, że jesteśmy przypadkowo powstałym zlepkiem aminokwasów, jednakże wielu z nas odczuwa potrzebę poszukiwania swojej genezy i celu swego istnienia. W tym wariancie trochę prowokacyjnie założyłem, że jesteśmy rodzajem eksperymentu, co z kolei prowadzi do poszukiwanie autora i celu, jakiemu miał służyć. Czy eksperyment się powiódł? A może wymknął się spod kontroli i sam twórca nie jest zadowolony z efektu? Pewna siła powoduje potrzebę stawiania coraz to trudniejszych pytań w indywidualnych i zbiorowych poszukiwaniach swojego pochodzenia.”

I dalej kontynuuje: „Chciałem, aby wokale zabrzmiały trochę tak jak u Ozzy’ego Osbourne’a. Remik doskonale zapulsował rytmicznie i rozpracował bębny, synchronizując się świetnie z nastrojem i etapami napięć w utworze. W końcowej fazie utworu postawiliśmy na hipnotyczny trans, który zapewniły pasaże gitarowe Arka. Elementy klasyki gitarowej miały spowodować nawiązanie do początku muzyki i metaforycznie być spójne z całą koncepcją. Emocjonalnie mocno przeżyliśmy ten utwór, ale na koniec byliśmy zachwyceni całością.”

Nad swoim najnowszym albumem zespół rozpoczął prace już 6 lat temu i na przestrzeni tego czasu członkowie grupy przetrwali niejedną burzę w swoich szeregach, a pandemia, która opanowała i sparaliżowała świat, również skutecznie opóźniła premierę krążka. Finalnie formacja dokończyła nagrania studyjne albumu w ciągu 3 letnich miesięcy tego roku pod czujnym okiem Jarosława Toifla w gliwickim MAQ Records.
Piotr Skałka: „’Eksperyment Człowiek’ w dużej mierze koncentruje się na sprawach najistotniejszych. To zmierzenie się z najtrudniejszymi kwestiami, to prowokowanie do zadawania coraz to odważniejszych pytań, a także próba zrozumienia końca, jako cyklu a zarazem etapu w przygotowaniu do dalszej drogi. To także rozważanie koncepcji wyboru istnienia… Mam wrażenie, że cała poprzednia ponad dwudziestoletnia droga artystyczna była zaledwie przygotowaniem do tego, aby zmierzyć się z tymi tematami, które poruszamy na płycie. Także o tym co nieuniknione – mówimy tu o koncepcji wyboru istnienia, miłości, cierpieniu, wzlotach, upadkach a finalnie również o śmierci.”

Natomiast perkusista formacji, Remigiusz Szewczyk tak mówi o nadchodzącym krążku: „Wielowymiarowa, nietuzinkowa, zjawiskowa wypowiedź słowno – muzyczna, o wielu warstwach zarówno pod względem tekstu, jak i rytmiki, melodii, barw…Życie, czy wiemy, czym ono jest?” A Piotr Skałka podsumowuje: „Pamiętaj, że nie jest to płyta dla każdego. Nie spodziewaj się na niej tylko rozrywki, raczej zmuszania do refleksji i osobistego trudu zmierzenia się z tym, co czasem najtrudniejsze. Jednakże nie lękaj się podejmowania takiego trudu. To też jest piękne”.

Zespół swoją działalność rozpoczął w 1995 roku pod nazwą Blockheads. Formacja zadebiutowała w 2004 roku za sprawą krążka „Zmierzam”, a kolejna płyta grupy ukazała się w 2011 roku, album zatytułowany „W pobliżu rzeczywistości” został już wydany pod nazwą

Andareda. Zespół działa obecnie w składzie:
Piotr Skałka - wokal, instrumenty klawiszowe, gitara akustyczna, autor słów,
Arkadiusz Jóźwik - gitary,
Remigiusz Szewczyk – perkusja,
Tomasz Pieprzny – klawisze,
Marcin Pęczak – bas.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/andaredaofficial
https://andareda.pl

źródło: Asia Szyra

Media

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.