Menu

LAIBACH OGŁASZA SZCZEGÓŁY NOWEGO KRĄŻKA

LAIBACH OGŁASZA SZCZEGÓŁY NOWEGO KRĄŻKA
fot. Valter Leban
LAIBACH ogłosił szczegóły nowego albumu, „Wir sind das Volk (ein Musical aus Deutschland)”, który ukaże się 25 marca nakładem wytwórni Mute. Płyta będzie dostępna w wersji CD deluxe z obszernymi notatkami, cyfrowo, a na podwójnym winylu trafi do sprzedaży 10 czerwca.


Album zawiera muzykę, która powstała na potrzeby produkcji teatralnej „Wir sind das Volk ("We are the People”)", która miała swoją premierę w teatrze Hebbel am Ufer (HAU) w Berlinie 8 lutego 2020 r. Zanim wybuchła pandemia i produkcja została wstrzymana, odbyły się jeszcze dwa spektakle. W 2021 r. Laibach otworzył festiwal w Klagenfurcie słoweńską wersją tej samej produkcji i zagrał dwa kolejne wyprzedane spektakle w lublańskim Kinie Šiška. W marcu tego roku spektakle zostaną wznowione w berlińskim HAU, a kolejne potwierdzono w Zagrzebiu, Lublanie, Hamburgu, Mariborze i w Kulturalnej Stolicy Europy, Nowym Sadzie.


„Wir sind das Volk” opiera się na tekstach Heinera Müllera (1929-1995), jednego z najbardziej znaczących niemieckojęzycznych dramaturgów od czasów Brechta. Związki Laibacha z teatrem rozpoczęły się w 1984 r., kiedy skomponowali muzykę do sztuki Heinera Müllera „Quartet”, która była prezentowana w Słoweńskim Teatrze Narodowym w Lublanie. W następnym roku spotkali się z Müllerem w Berlinie, który zaproponował im współpracę. Müller wykorzystał muzykę Laibacha w jednym z przedstawień, ale do współpracy nigdy nie doszło, aż do momentu, gdy szefowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Heinera Müllera, Anja Quickert, zaproponowała pośmiertny projekt oparty na tekstach artysty.


Laibach wyjaśnia: "Podążaliśmy za pomysłem Heinera Müllera, polegającym na pocięciu i przearanżowaniu materiału, wzięciu jego tekstów i umieszczeniu ich w innym kontekście, zrestartowaniu ich muzyką, aby wciągnąć publiczność w tę opowieść bądź ją od niej oderwać. Muzyka odblokowuje emocje, jest więc świetnym narzędziem manipulacji i potężną bronią propagandową. Dlatego właśnie połączenie Heinera Müllera, który widział teatr jako instytucję polityczną, z Laibachem nie może być niczym innym jak musicalem”.


Ozdobą graficzną albumu i wewnętrznej okładki są obrazy Epiphany II: Adoration of the Shepherds (1998, kolekcja Fine Arts Museums of San Francisco) i Epiphany I: Adoration of the Magi (1996, kolekcja Denver Art Museum) autorstwa znanego austriacko-irlandzkiego artysty Gottfrieda Helnweina. Obraz ten, pochodzący z serii Epiphany, jednych z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty, nawiązuje do dwóch głównych tematów jego twórczości: dzieciństwa i narodowego socjalizmu.


Laibach ma talent do precyzyjnego wyczucia czasu i Wir sind das Volk nie jest tu wyjątkiem. Termin "volk" (naród lub lud) przeszedł głębokie zmiany od 1989 r., kiedy to w czasie upadku muru berlińskiego skandowano "my jesteśmy ludem", a w całej Europie i Ameryce słowo to stało się w ostatnich latach narzędziem nacjonalistycznego i rasistowskiego wykluczenia.

Laibach powstał w ówczesnym jugosłowiańskim przemysłowym mieście Trbovlje. Założony w roku, w którym zmarł ojciec założyciel kraju Tito, zyskał sławę, aby stać się jednym z najbardziej uznanych na arenie międzynarodowej zespołów, które wyszły z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej i Środkowej, ostatnio stając się jednym z pierwszych zespołów, które wystąpiły w Korei Północnej. W 2019 roku wydali Laibachian interpretację The Sound of Music, wymyśloną podczas podróży do Korei Północnej, a w 2020 roku świętowali cztery dekady z Laibach Revisited.

źródło: PIAS

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.