Menu

ZESPÓŁ PRODUKCJA - SKARGI I ZAŻALENIA

ZESPÓŁ PRODUKCJA - SKARGI I ZAŻALENIA
fot.press
Zespół PRODUKCJA to krakowska, ale polsko-słowacko-niemiecka (tak wyszło) grupa panów po czterdziestce, którym w krótkich przerwach od bagażu życia dorosłego zachciało się pobawić w chłopców. Spotkali się po latach i szybko okazało się, że to trochę już niemożliwe. Że rzeczywistość, którą zastali jest już zupełnie inna niż ta, którą wyobrażali sobie z doświadczeń ich własnej młodości. Inne stylistyki muzyczne, inne konwencje showbiznesowe, inne oczekiwania formy i treści, inni fani muzyki. Na szczęście nie muszą się już wszystkim podobać i chcą się po prostu - korygując zamiary - bawić w muzykę

Panowie dzielnie pokonują własne ograniczenia czasowe, warsztatowe, wokalne, techniczne i organizacyjne. Ambicją jest produkcja samodzielna (stąd m. in. nazwa zespołu) - od nagrań we własnym „studio" po rekwizyty sceniczne ze starych kasków motocyklowych w wideoklipach. Siłą rzeczy jest to podejście nieprofesjonalne, ale też zespół nie ma takich pretensji. Nie ma sensu ścigać się brzmieniem z topowymi studiami czy konkurować z medialnymi koncernami i telewizyjnymi talent shows.

W warstwie muzycznej PRODUKCJA tworzy i gra w konwencjach wyuczonych w czasach ich młodości – czyli latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Bazują na naturalnie dla nich brzmiącej stylistyce rocka. Cenią sobie jego klasykę, począwszy od lat sześćdziesiątych, przez hardrocka, bluesa, punka, ale też reggae, ska i rock progresywny. Lubią polską muzykę tamtych lat, zarówno tę niezależną jak i „zależną". Nade wszystko zaś cenią eklektyzm, więc zdarzają się i elementy hip hopu, new romantic, brzmień cięższych, piosenki bałkańskiej, poetyckiej, żeglarskiej, a nawet cyrkowej. Instrumenty powinny wygrywać melodie, a piosenka powinna brzmieć jak piosenka.

Bardzo pewnie PRODUKCJA czuje się w warstwie tekstowej i to tam szczególnie usłyszeć można to zderzenie człowieka dojrzałego z formą muzyki jakby nie było rozrywkowej. Twórcy nie boją się zarówno nowoczesnych środków wyrazów, konserwatywnych form jak i świadomej grafomanii. Nie ma przypadkowych tekstów, a mianownikiem jest unikanie banałów i trendów.

Słychać zderzenie z brutalną rzeczywistością ("Jaki problem masz", "Smutny chłopiec"), słychać poczucie bezradności w świecie konsumpcji i rzeczywistości wirtualnej ("Kupiłem sam siebie na Ali expresie", "To być or not to być", "Nie wszystko złoto", "Eksperyment Calhouna"), w świecie promocji narcystycznych postaw ("Z góry", "Małpa", "Największy sekret"). Jest poczucie zmarnowania ("Pogotowia", "Kołysanka dla syneczka", "Przegrany w ludzkie gry"). Wreszcie jest poczucie osamotnienia i alienacji - szczególnie w nowej rzeczywistości ("Świry", "Pogotowia", "Nie ten dzień"). Słychać tęsknotę za dawnym ("Gdzie mnie nie ma już", "Towary modne", "Wiosna"), ale i świadomość śmieszności tej postawy, że "dawniej było lepiej" - jak w utworze "Marek Aureliusz" ze stoickim spokojem trzeba godzić się na to czego zmieniś się nie może. Są śmieszno-straszne motywy polskie ("Posłuchajcie mili państwo", "Zrobię wam herbatki"). Jest i miejsce na czułość ("Kilka lat", "Nie spieszę się"). Ale jest to czułość trochę już zatruta dorosłością. I tak, nawet gdy panowie śpiewają o miłości to rozpisują ją na zmiany chemiczne zachodzące w zakochanym mózgu Stanisława Wokulskiego ("Wokulski"). Szczęśliwie PRODUKCJA dba żeby nie było zbyt patetycznie. Dlatego twórcy wiele kryją za fasadą groteski ("Makaki", "Świry").

Przewodnim motywem graficznym albumu "Skargi i zażalenia" jest człowiek-emotikon. Zdobi okładkę, występuje w klipach i zapodaje "piękne, złote myśli". Taki nieudany, postarzały człowiek w żółtej masce, który próbuje być zabawny. Uważni obserwatorzy dostrzegą w nim zwykłego człowieka w kasku w którym nie ma powietrza. Obecny skład tworzą pan Paweł Większy – śpiew, muzyka, teksty; pan Ełłjott – gitara, śpiew, muzyka, teksty; pan J2 – gitara, instrumenty klawiszowe, muzyka; pan Jano – gitara basowa i pan Paweł Drummer - perkusja. Grali już też pan Olli (perkusja na płycie), pan Maciej (perkusja) i pan Adam (gitara basowa). Opracowanie graficzne zrobił pan Sebastian, a miks i mastering pan Mateusz. Zespół PRODUKCJA ma w dorobku album "Skargi i zażalenia" (trzynaście piosenek) i właśnie przygotowuje albumu drugi (również szcześliwe trzynaście piosenek). Będzie też koncertował.

https://www.youtube.com/channel/UCRDgCYPS2t51U9ox_2iI43Q

https://formacjaprodukcja.bandcamp.com/releases

https://www.facebook.com/formacjaPRODUKCJA

źródło: Formacja PRODUKCJA

Media

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.