Menu

PUBLIC SERVICE BROADCASTING PREZENTUJE KOLEJNY UTWÓR Z NAJNOWSZEGO KRĄŻKA "BRIGHT MAGIC"

PUBLIC SERVICE BROADCASTING PREZENTUJE KOLEJNY UTWÓR Z NAJNOWSZEGO KRĄŻKA "BRIGHT MAGIC"
fot. Alex Lake

fot. Alex Lake
Public Service Broadcasting udostępnia dziś "Der Rhythmus der Maschinen [ft. Blixa Bargeld]", najnowszy singiel z nadchodzącego czwartego albumu „Bright Magic”, który ukaże się w najbliższy piątek 24 września nakładem wytwórni Play It Again Sam. Blixa Bargeld, weteran The Bad Seeds i Einstürzende Neubauten, staje się głosem berlińskiego przemysłu w utworze, który tłumaczy się jako „The Rhythm of the Machines”.

"To rodzaj reinterpretacji pierwszych kilku minut wizjonerskiego obrazu science fiction Fritza Langa „Metropolis”, z wykorzystaniem sampli z filmu dźwiękowego „Wochenende” Ruttmanna z 1930 r. Blixa Bargeld wygłasza na wpół mówiony monolog w outro o mieście jako maszynie. Jest to trochę szalone (jak cała piosenka), ale podoba mi się. Utwór traktuje o bardziej fizycznym, przemysłowym wpływie na miasto, czy to kolei, czy przemysłu ciężkiego i produkcji, które doprowadziły do rozkwitu miasta pod koniec XIX i na początku XX wieku” - tak o kompozycji mówi J. Willgoose, Esq.

Utworowi towarzyszy teledysk do "Der Rhythmus der Maschinen [ft. Blixa Bargeld]", wykonany przez Jordana Martina w Double Vision.

"Korzystając z Prelinger Archives pozyskaliśmy materiał filmowy z epoki. Zobaczycie rzeczy z filmu „Berlin, symfonia wielkiego miasta” Waltera Ruttmanna oraz „Master Hands”, wyprodukowanego przez Jam Handy Organisation. Teledysk jest naprawdę intrygującym montażem, tworzącym siłę napędową utworu, wykorzystującym obrazy ogromnych i skomplikowanych makro maszyn z czasów rewolucji przemysłowej” - mówi Jordan Martin.


Public Service Broadcasting już od ponad dekady "dają lekcję przeszłości poprzez muzykę przyszłości". Wydany w 2013 roku debiutancki album „Inform - Educate - Entertain” wykorzystywał archiwalne sample z Brytyjskiego Instytutu Filmowego jako audio-portale do Bitwy o Anglię, wejścia na szczyt Everestu i nie tylko. Dwa lata później, „The Race For Space” wykorzystał podobne metody, by wychwalać rywalizację supermocarstw i bohaterstwo na orbicie i na Księżycu. Wydany w 2017 r. krążek „Every Valley” był poruszającą eksploracją społeczności i pamięci poprzez wzlot i upadek brytyjskiego przemysłu węglowego. Album trafił na czwarte miejsce najlepiej sprzedających się płyt w Wielkiej Brytanii.

Oto tracklista "Bright Magic":


Der Sumpf (Sinfonie der Großstadt)
Im Licht
Der Rhythmus der Maschinen [ft. Blixa Bargeld]
People, Let's Dance [ft. EERA]
Blue Heaven [ft. Andreya Casablanca]
Gib mir das Licht [ft. EERA]
The Visitor
Lichtspiel I: Opus
Lichtspiel II: Schwarz Weiss Grau
Lichtspiel III: Symphonie Diagonale
Ich und die Stadt [ft. Nina Hoss]

źródło: PIAS

Media

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.