Menu

FARBEN LEHRE "Samo Życie 2021" / drugi singel z albumu "Pieśni XX wieku"

FARBEN LEHRE "Samo Życie 2021" / drugi singel z albumu "Pieśni XX wieku"
for. press
Płocka grupa Farben Lehre udostępniła drugi singel z wydanego w marcu albumu „Pieśni XX wieku”. Jest to płyta opublikowana z okazji przypadającego na ten rok 35-lecia zespołu.
Zarówno tekst, jak i muzyka oryginalnie pochodzą z 1994 roku, natomiast nowa wersja, bujająca w wibrujących klimatach reggae, została zaaranżowana aktualnie, czyli w 2021 roku.

SAMO ŻYCIE. Zdarzają się takie piosenki, które ewidentnie posiadają w sobie spory potencjał, ale czasem niezwykle trudno jest go wyrazić i zrealizować w sposób przekonywujący. Dokładnie tak było z oryginalną wersją utworu „Samo życie”, z albumu „Zdrada” (1996). Niby wszystko ok, ale tak jakoś za szybko, za chaotycznie i za mało wyraziście. W związku z powyższym, pracując nad „PIEŚNIAMI XX WIEKU”, postanowiliśmy zrobić drugie podejście do tej nieco zapomnianej kompozycji z odległej przeszłości. Uznaliśmy, że zarówno słowa, jak i dźwięki, mogą idealnie sprawdzić się w nowej, pulsującej w rytmach reggae, spokojniejszej odsłonie. Efekt finalny takiego generalnego „remontu” jest taki, że powstała zupełnie odmienna stylistycznie wersja, w której dodaliśmy trzecią zwrotkę oraz dokonaliśmy delikatnego, uaktualniającego liftingu tekstu. Teraz wszystko buja się w pozytywnych wibracjach, słowa nabrały po latach szerszego kontekstu, a cały przekaz stał się dużo bardziej czytelny i przejrzysty. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo melodyjna linia wokalu, zarówno na zwrotkach, jak i refrenach oraz nietuzinkowe zagrywki gitarowe, głównie w części instrumentalnej. Jesteśmy całkowicie przekonani, że nowa wersja świetnie wkomponuje się w koncertową setlistę, a przy tym będzie stanowiła uspokajający, subtelny pomost pomiędzy pozostałymi, o wiele bardziej dynamicznymi kawałkami. Dokładnie taką rolę odegrał utwór „Samo życie” w zestawie „PIEŚNI XX WIEKU” i taka jest mu też pisana w konfrontacji z publicznością: w klubie czy w plenerze. Warto zauważyć, że wszystkie jubileuszowe wydawnictwa FARBEN LEHRE ukazały się dzięki wsparciu rodzinnego miasta Płocka, co w dobie wyjątkowo trudnego czasu dla artystów jest tym bardziej cenne i godne uwagi..

…Czy wiesz dokąd idziesz – czego się boisz, a czego wstydzisz?…


źródło: Cantaramusic

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.