Menu

TINARIWEN PREZENTUJE TELEDYSK DO NOWEGO UTWORU

TINARIWEN PREZENTUJE TELEDYSK DO NOWEGO UTWORU
fot. press
Zespół Tinariwen ujawnił nowe video, które ukazuje ich nomadyczny proces powstawania muzyki. Teledysk powstał do utworu „Kel Tinawen” feat. Cass McCombs. Kompozycja opowiada o buncie Tauregów i jego krytykach. Ibrahim Ag Alhabib, założyciel grupy, potępia zdradę i korupcję kładąc nacisk na odporność swojego ludu, który zawsze pozostanie wierny swoim przekonaniom, nigdy się nie podda i nie zapomni o przeszłości.


Utwór zwiastuje najnowsze wydawnictwo grupy "Amadjar", które trafi do sprzedaży 6 września nakładem Wedge/PIAS. Historia albumu rozpoczęła się pod koniec października 2018 r. podczas Taragalte Festival na marokańskiej Saharze. Po występie zespół wyruszył w drogę przez południowe Maroko, Saharę Zachodnią i wybrzeże Atlantyku, aby dotrzeć do Mauretanii, by spotkać się z wokalistką Nourą Mint Seymali i nagrać nowy materiał.

W towarzystwie francuskiej ekipy produkcyjnej, która przyjechała starym camper vanem przekształconym w prowizoryczne studio, zespół podróżował przez kilkanaście dni zanim dotarł do Nouakchott, stolicy Mauretanii. Każdego wieczoru karawana zatrzymywała się, by rozbić obóz, a członkowie Tinariwen pracowali pod gwiazdami, przygotowując się do nagrania, dyskutując, pozwalając, by przyszły myśli i długo zakopane piosenki.


Następnie, podczas ostatniego dwutygodniowego obozu na pustyni wokół Nouakchott, zespół, do którego dołączyła mauretańska wokalista Noura Mint Seymali z mężem gitarzystą Jeiche Ould Chigaly, zarejestrowali swoje utwory pod dużym namiotem w kilku ujęciach na żywo, bez słuchawek i efektów.

Po nagraniu wielu muzyków z Zachodu dodało swoje instrumentaria - Warren Ellis z the Bad Seeds (skrzypce), Micah Nelson (mandolina i charango), Stephen O’Malley z Sunn O))) (gitara), Cass McCombs (gitara) oraz Rodolphe Burder (gitara).

Album jest wymownym i poruszającym dziełem, szczególnie podkreślającym przeszkody, z którymi boryka się społeczność Tuaregów, począwszy od upadku infrastruktury i usług publicznych, poprzez zmiany klimatyczne i trwający konflikt polityczny i militarny, który prześladuje kraj od momentu uzyskania niepodległości w 1960 roku.

Oto tracklista „Amadjar”:

1. Tenere Maloulat (feat Warren Ellis)

2. Zawal (feat Warren Ellis, Noura Mint Seymali & Jeiche Ould Chighaly)

3. Amalouna (feat Noura Mint Seymali & Stephen O’Malley)

4. Taqkal Tarha (feat Micah Nelson)

5. Anina

6. Madjam Mahilkamen

7. Takount (feat Noura Mint Seymali)

8. Iklam Dglour (feat Warren Ellis & Rodophe Burger)

9. Kel Tinawen (feat Cass McCombs)

10. Itous Ohar (feat Cass McCombs)

11. Mhadjar Yassouf Idjan (feat Warren Ellis)

12. Wartilla (feat Warren Ellis & Stephen O’Malley)

13. Lalla

źródło: PIAS

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.