Menu

SIMON PHILLIPS, perkusista, kompozytor, producent, inżynier dźwięku.

SIMON PHILLIPS, perkusista, kompozytor, producent, inżynier dźwięku.

Simon Phillips jest bez wątpienia jednym z najbardziej cenionych i szanowanych perkusistów świata, którego styl nie tylko odzwierciedla jego talent techniczny, ale także wyróżniającą się muzyczną wrażliwość. Czy to w rocku, fusion, czy w jazzie Simon aplikuje tę są precyzję i intensywność w swoim bębnieniu, w którym nigdy nie brakuje emocji i uczucia.
Profesjonalna kariera Simona rozpoczęła się w wieku lat dwunastu podczas występów z zespołem dixilendowym jego ojca, Sida. W wieku 16 lat rozpoczął współpracę z londyńskim zespołem produkującym musical “Jesus Christ Superstar”. Simon wkrótce stał się czołowym sesyjnym bębniarzem w Londynie. Po skończeniu dwudziestu lat rozpoczął drogę na szczyt swojej błyskotliwej kariery. Do dziś dzielił scenę z takimi tuzami jak: Mick Jagger, Thw Who, Jeff Beck, Jack Bruce, Peter Gabriel, Joe Satriani, Tears for Fears, Judas Priest, Roxy Music, Michael Schenker, Nik Kershaw, Al DiMeola, 801, Pete Townshend, Robert Palmer, Stanley Clarke, The Pretenders, Whitesnake, czy Dave Gilmore. Rozbudowując swoje umiejętności o komponowanie, Simon nagrał swój pierwszy solowy album “Protocol” w 1988r., po którym w 1992r. wydał album live “Force Majeure”. W tym samym roku dostał propozycję dołączenia do składu TOTO podczas ich trasy “Kingdom Of Desire”. W ten sposób rozpoczął się okres 21 lat wspólnej drogi.
W 1995r. Phillips nagrał swój trzeci solowy album, zatytułowany “Symbiosis”, a dwa lata później – “Another Lifetime”, po czym ruszył z zespołem w trasę po Europie i Japonii. Jej efektem był kolejny album live “Out Of The Blue”, wydany w 1998r., po czym, w 1999r. wyszedł studyjny “Vatage Point”, którym Simon dokonał ostrej zmiany stylistycznej w kierunku czystego jazzu, z udziałem pianisty Jeffa Babko.
Poza działalnością muzyczną Simon wkroczył w nowe tereny produkcji i inżynierii dźwięku, które rozpoczął jeszcze w Lodynie od współpracy z Mike’m Oldfieldem, z którym nagrał trzy albumy. Poza pobocznymi projektami, Phillips koprodukował także wydawnictwa TOTO: “Tambu” w 1995, “Mindfields” (1998) oraz “Though The Looking Glass” z 2002r.
Nagrywanie kolejnego albumu TOTO “Falling In Between” rozpoczęło się w lutym 2005r. w studio Simona, Phantom Recordings. Dzielił on obowiązki producenta i inżyniera dźwięku z rolą perkusity i kompozytora, a także siadał za konsoletą na zmianę z Lukatherem i Paichem. Wydanie “Falling In Between” miało miejsce w lutym 2006r. po czym zespół ruszył w trasę, podczas której zagrał 177 koncertów w 31 krajach.
W 2009r. roku Simon ponownie sformował swój solowy zespół i koncertówał w Japonii. Następnie połączył siły ze swoim przyjacielem Phillippem Saisse i wspólnie stworzyli PSP z Pino Palladino. W 2010r. wspierał Michaela Schenkera podczas jego japońskiego tournée. W tym samym roku występował z Trilokiem Gurtu in Big Bandem NDR we wspaniałym projekcie, którego efektem końcowym była płyta “21 Spices” – mieszanka muzyki indyjskiej, world music i jazzu.
Po kilku latach przerwy zreformowany skład TOTO ruszył na trasę po Europie, gdzie pojawiał się kolejno w 2011, 2012 I 2013r.
Phillips jest także częścią Hiromi Trio Project, wraz z Hiromi Uehara I Anthony Jacksonem. Nagrali do tej pory trzy albumy: “Voice”, “Move” i “Alive” oraz odbyli kilka światowych tournée.
25 lat po nagraniu swojego pierwszego solowego albumu Simon wydał “Protocol II” z udziałem Andy Timmonsa (git.), Ernesta Tibbsa (bas) i Steve’a Weingarta (klawisze). Zespoł pod nazwą Protocol II zagrał trasę po Europie, USA i Japonii.
Na początku 2014r. Phillips uznał, że po 21 latach czas na opuszczenie szeregów TOTO. Wraz z wydaniem “Protocol III” oraz następującą po nim trasą po Europie i Japonii rok 2015 był jednym za najbardziej pracowitych lat Simona Phillipsa. Nie inaczej wygląda plan na 2016r.
W ramach trasy europejskiej Protocol zagra w Polsce dwa koncerty: 7 maja w warszawskiej Proximie, a 8 maja w Oratorium Św. Kingi w Bochni.
Bilety w cenie 100 zł dostępne są w systemie Ticketpro.pl oraz w klubie Proxima i Miejskim Domu Kultury w Bochni.

baner protocol

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.