Menu
Jerzy Szlachta

Jerzy Szlachta

The Ocean na koncercie w Polsce!

The Ocean ruszają w kosmiczną eskapadę z nowym albumem i w odświeżonym składzie. Grupa wystąpi z materiałem z nadchodzącego "Solaris" 8 grudnia w krakowskim Hype Parku oraz dzień później w warszawskim klubie Proxima. W obu miastach zobaczycie też Hypno5e oraz Pothamus.

The Ocean powracają z nową płytą, "Solaris", która swoją premierę będzie miała 25 września. Krążek inspirowany między innymi filmem Andrieja Tarkowskiego o tym samym tytule, zarejestrowany został w kultowym Hansa Studio w Berlinie, gdzie powstały takie materiały jak "Heroes" Davida Bowiego, "Lust for Life" Iggy'ego Popa czy "Construction Time Again" Depeche Mode. Charakterystyczny dla The Ocean styl, oparty na atmosferycznym post-metalu, zyskuje na nim nowy wymiar za sprawą zmian w składzie - szeregi zespołu zasilili w ostatnim czasie perkusista Jordi Farré z Crippled Black Phoenix i Dolch, wokalistka Lane Shi z Elizabeth Colour Wheel, gitarzyści Emmanuel Jessua z Hypno5e i Marco Gennaro oraz wokalista Enrico Tiberi z Dark Side Bright Side. „Solaris" to miejsce, w którym fikcja zderza się z rzeczywistością, a zarazem zaproszenie do dalszej wędrówki z The Ocean - w kosmos, ale też w nieznane. Taką wycieczkę formacja z Robinem Stapsem na czele zaserwuje Wam dwukrotnie w grudniu!

Na koncertach w Krakowie i Warszawie w roli gościa specjalnego wystąpią francuski Hypno5e - jeden z najprężniej działających w ostatnich latach zespołów progmetalowych, w muzyce którego usłyszeć można dodatkowo echa post-hardcore'a i filmowych kompozycji. Jego dyskografię zamyka wydany w 2023 roku i bardzo dobrze przyjęty krążek "Sheol".

Oba koncerty otworzy belgijska formacja Pothamus, mieszająca sludge z post-metalem. W zeszłym roku, nakładem Pelagic Records, ukazał się ich drugi w dorobku album "ABUR".

THE OCEAN
Support: Hypno5e, Pothamus
08.12.2026 / Kraków, Hype Park
09.12.2026 / Warszawa, Proxima

źródło: Winiary Bookings

RPWL na czterech koncertach w Polsce! RPWL „HUMAN" Tour 2027

RPWL powracają – i to w wielkim stylu! Od kwietnia 2027 roku jeden z czołowych niemieckich zespołów art-rockowych wyruszy w dużą europejską trasę koncertową, podczas której na żywo zaprezentuje swój długo wyczekiwany nowy album studyjny „Human".

Od ponad dwóch dekad pochodząca z Freising pod Monachium grupa, prowadzona przez wokalistę i klawiszowca Yogiego Langa oraz gitarzystę Kalle Wallnera, zachwyca fanów na całym świecie epickimi pejzażami dźwiękowymi, emocjonalną głębią i charakterystycznym brzmieniem łączącym rock progresywny z atmosferycznym art rockiem. Od momentu powstania RPWL wydał dziesięć albumów studyjnych oraz dwanaście wydawnictw koncertowych, na stałe zapisując się w czołówce międzynarodowej sceny progrockowej.

Za sprawą ostatniego albumu „Crime Scene" zespół odniósł spektakularny sukces, docierając do 18. miejsca niemieckiej listy sprzedaży albumów. To imponujący dowód na to, że RPWL pozostaje zespołem twórczym, aktualnym i odnoszącym sukcesy jak nigdy wcześniej.

Nowy album „Human" zapowiada się jako wyjątkowe muzyczne doświadczenie – pełne atmosfery dzieło koncepcyjne, nasycone filozoficzną refleksją, mocnymi melodiami i niepowtarzalną muzyczną magią,
z której RPWL słynie od lat.

Fani mogą spodziewać się intensywnego koncertowego widowiska, obejmującego premierowe utwory, legendarne klasyki oraz audiowizualną podróż pełną emocji. RPWL 2027 – tego koncertowego doświadczenia nie można przegapić!

Skład zespołu:

Yogi Lang – wokal, instrumenty klawiszowe
Kalle Wallner – gitary
Markus Grützner – gitara basowa
Marc Turiaux – perkusja
Butsch Keys – instrumenty klawiszowe
Caroline von Brünken – wokal
Carmen Tannich – wokal


Polska część trasy:

14.04.2027 – Poznań, 2Progi

15.04.2027 – Gdynia, Ucho / Podwórko.art

16.04.2027 – Warszawa, TK Gocław

17.04.2027 – Zabrze, CK Wiatrak

źródło: OSKAR Record

Podkarpackie Yellow Horse zapowiedziało trzecią płytę

„UWAŻAJ czego sobie życzysz, bo może się spełnić" – to właśnie o tym opowiada "Bad Wish" - najnowszy utwór Yellow Horse utrzymany w charakterystycznym southern darkowym klimacie oraz zrealizowany do niego teledysk. Singel stanowi pierwszą zapowiedź trzeciej płyty studyjnej zespołu Yellow Horse.

Yellow Horse to zespół nawiązujący klimatem i duchem do przepięknej dekady lat siedemdziesiątych i nie tylko... Muzyka zespołu to nieoczekiwane zderzenie przebojowości Creedence Clearwater Revival z liryzmem Uriah Heep i swojskością Neila Younga. Ich debiutancki album "Lost Trail" łączy w sobie chwytliwe refreny i ciepłe brzmienia instrumentów akustycznych a nad wszystkim unosi się duch hippisowskiego rocka. Klimat muzyki tworzonej przez Żółtego Konia przywołuje prerie Arizony, ale też... nasze Bieszczady.

Zespół powstał w 2016 roku w Strzyżowie (woj. podkarpackie). W swoim dorobku fonograficznym posiada EP-kę „My Littel Girl" oraz debiutancką płytę „Lost Trail" z 2018 roku, która dotarła do bardzo wysokich miejsc w zestawieniach najlepszych płyt roku 2018. Zdobywając m.in nagrodę Polskiego Radia Rzeszów "Werbel 2018" za najlepszy album roku. Zespół miał zaszczyt otwierać koncerty takich legend rocka jak The Animals czy Johna Fogerty (lidera legendarnej formacji Creedance Clearwater Revival).

W 2024 roku ukazał się drugi album Yellow Horse zatytułowany "Till I Die", zaś w 2025 roku - płyta koncertowa "Live At Radio Rzeszów".

źródło: Cantaramusic

18. edycja Festiwalu Soundedit: Obywatelka K.L., Howie B.

Trzykrotna laureatka tegorocznych Fryderyków Kasia Lins ze swoim nowym projektem Obywatelka K.L., legendarny brytyjski producent Howie B. oraz debiutujący, łódzki duet Maszynowa – to artyści, którzy wystąpią w piątek, 23 października 2026 roku, inaugurując osiemnastą edycję Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w łódzkim klubie Wytwórnia.

Festiwal Soundedit tradycyjnie przyciąga do Łodzi twórców bezkompromisowych, kształtujących współczesne brzmienia. Tegoroczna edycja ma jednak wymiar szczególny – festiwal świętuje swoje osiemnaste urodziny i już od pierwszych piątkowych koncertów zaprasza na niezwykłe zderzenie trzech odmiennych światów: nowatorskiej interpretacji polskiej klasyki, globalnej elektroniki najwyższej próby oraz surowej energii wywodzącej się prosto z Łodzi.

Mocnym punktem wieczoru wieczoru będzie występ Kasi Lins, niekwestionowanej triumfatorki tegorocznej gali Fryderyk 2026 w kategoriach: Artystka Roku, Album Roku Pop Alternatywny za „Obywatelkę K.L." oraz Teledysk Roku za „Śmierć w bikini". Projekt ten idealnie wpisuje się w historię i tożsamość wydarzenia.

– Dokładnie 18 lat temu pierwszą polską nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem pośmiertnie wręczyliśmy Grzegorzowi Ciechowskiemu, który był pionierem nowoczesnej produkcji muzycznej w naszym kraju. I właśnie jego dźwięki, jego piosenki i jego teksty zabrzmią pierwszego dnia festiwalu – mówi Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit.

Kasia Lins nadaje im nową, mroczną dynamikę, osadzając je w kobiecej wrażliwości i pozbawiając taniego sentymentalizmu. W gęstym, filmowym klimacie trip-hopu i zimnej fali zabrzmią utwory takie jak „Zasypiasz sama" czy „Nasza pornografia". Prawdziwą gratką będzie też wykorzystanie oryginalnego syntezatora Yamaha EX5, na którym grał lider Republiki. Na scenie wokalistce i pianistce towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem Karola Łakomca. Koncert Obywatelki K.L. poprzedzi mocny, lokalny akcent.

– Zawsze podkreślaliśmy, że łódzka muzyka i łódzcy artyści są dla nas bardzo ważni – deklaruje Maciej Werk. – Czujemy też, że jesteśmy ważni dla samych artystów, kiedy z pokazaniem premierowego materiału czekają na festiwalową publiczność – dodaje dyrektor Soundedit. W piątek scenę przejmie duet Maszynowa, który tworzą Marcin Pryt oraz Fagot, czyli Grzegorz Fajngold – absolutnie legendarne łódzkie postacie, znane m.in. z projektu 19 Wiosen. Na Soundedit odbędzie się oficjalna premiera ich debiutanckiego albumu „Supernowa". Zarejestrowany w studiu Macieja Werka materiał, nad którym produkcyjną pieczę sprawował Kamil Łazikowski, to 11 przebojowych kompozycji utrzymanych w stylistyce Soft Cell i New Romantic. Electro-punkowe melodie Fajngolda idealnie zderzają się tu z poetyką Pryta. Choć teksty dotyczą w dużej mierze Łodzi, której już trochę nie ma, oraz jej odchodzących miejsc, to stanowią one uniwersalną opowieść o przemijaniu, dając jednocześnie słuchaczom sporą dawkę pogody ducha. Natomiast finał wieczoru zapowiada się niezwykle tanecznie.

– Pierwszej wieczór naszej osiemnastki kończymy w tanecznych rytmach za sprawą Człowieka ze Złotym Uchem, który do nas wraca. Naszym gościem będzie legendarny producent muzyczny z Wielkiej Brytanii, czyli Howie B – zaprasza Werk. Ten wybitny architekt brzmienia ma na swoim koncie współpracę z takimi gigantami jak U2, z którymi współtworzył album „Pop" czy Björk („Post", „Homogenic"), a także Massive Attack, Tricky czy Siouxsie and the Banshees. Laureat festiwalowej statuetki z 2014 roku powraca do Łodzi, by zaprezentować swój najnowszy materiał. Będzie to jedyny występ w Polsce – unikalna okazja, by bez trasy koncertowej doświadczyć powrotu mistrza.

Pierwszy dzień festiwalu to esencja tego, za co fani kochają Soundedit – idealny balans między nowymi brzmieniami a celebracją wspólnych chwil. Z kolei w sobotę na scenie zobaczymy The Wolfgang Press z nowym albumem, Wolfganga Flüra znanego z Kraftwerk oraz Marca Almonda z nowymi utworami i sentymentalnymi odniesieniami do Soft Cell. Muzyczny wielki finał w niedzielę, gdzie po raz pierwszy Dezerter podzieli się swoją ostatnią płytą z łódzką publicznością. Hugh Cornwell przypomni o pierwotnym brzemieniu „The Stranglers", a Lech Janerka po raz ostatni wystąpi na łódzkiej scenie, przechodząc na zasłużoną emeryturę.

Bilety na koncerty podczas 18. edycji Festiwalu Soundedit są dostępne w systemach Empik, Going, Bilety24, Ticketmaster oraz Eventim. Wszystkie szczegóły dotyczące programu publikowane są na bieżąco na stronie www.soundedit.pl oraz w mediach społecznościowych Festiwalu.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Miasta Łodzi oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń w ramach strategii promującej Łódź jako miasto branż kreatywnych.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


źródło: Kamil Wasiak
Subskrybuj to źródło RSS