Menu

Muzycy znani z Dream Theater i Skunk Anansie z polskim zespołem!

Atan – czekając na Godota – nowy teledysk grupy!

To będzie jedna z najważniejszych prog metalowych premier tego roku! ATAN powraca z nowym, podwójnym albumem „Metamorphic”, który ukaże się już 28 marca, a już od dziś płytę zamawiać można w tym miejscu! Po teledysku do „Glimmering” oraz singlu „First Fig” zespół publikuje kolejną kompozycję, która promuje nowe wydawnictwo - „Godot”, video do tego utworu można zobaczyć tutaj. Grupa ujawniła także gości specjalnych, którzy wzięli udział w nagraniu płyty, są to tacy znakomici artyści jak Derek Sherinian (m.in. Dream Theater, Alice Cooper) oraz perkusista Skunk Anansie, Mark Richardson.

„W utworze ‘Godot’ przybliżyłem bardziej mroczną stronę Atan.”- opowiada Andrzej Czaplewski, lider, kompozytor i gitarzysta grupy – „Ciężkie riffy, niskie brzmienie, solidny groove połączony z melodyjnymi liniami wokalnymi i growlem. Jest to taka kompozycja, która najbardziej reprezentuje muzycznie to, co jest najbliższe mojemu sercu, czyli metal. Do utworu został nakręcony klip, który zrealizowany był przez ekipę filmową Black Seven.

Nagrania trwały kilka dni. Pierwszy dzień kręciliśmy na poddaszu jednej z katowickich szkół, w upale sięgającym w pomieszczeniu momentami 40 stopni. Drugi dzień, dzień plenerowy, również przywitał nas upałem, ale potem przeszły dwie gwałtowne burze. Pioruny widać było na horyzoncie - udało się je nawet uwiecznić w kilku ujęciach. Plener kręcony był na Płaskowyżu Głubczyckim, u podnóża Bramy Morawskiej, magicznego miejsca, gdzie kończą się Karpaty i zaczynają Sudety.”

Główną inspiracją do tekstu utworu była sztuka Samuela Becketta, „Czekając na Godota”. „To jedna z moich ulubionych sztuk” – tłumaczy wokalistka i autorka tekstów Claudia Moscoso – „Zawsze podoba mi się to, że w sztuce w zasadzie nic się nie dzieje. Główni bohaterowie za swój cel życiowy uznali oczekiwanie na kogoś zwanego Godotem. Nie znają Godota tak naprawdę ani nie znają powodu, dla którego na niego czekają, ale mimo to czekają i kontemplują. To absurdalne, ale w jakiś sposób głębokie i bliskie. Chciałam poprzez ten tekst i video oddać hołd tej wspaniałej sztuce i tragikomedii istnienia.”

Na albumie “Metamorphic” znajdzie się 18 kompozycji. Lista utworów prezentuje się następująco:
CD1
1. Scapegoat
2. Echoes Of Meaning
3. All I Know
4. Fodder
5. First Fig
6. Before The Winter Comes
7. Godot
8. Stendhall Syndrome
9. Alchemist

CD2
1. Rind
2. Glimmering
3. Disappear
4. Chasing Light (ft.Derek Sherinian)
5. Antidote
6. Down
7. Away
8. Dopamine
9. Respite (ft.Mark Richardson)

Autorem kompozycji jest gitarzysta formacji, Andrzej Czaplewski, który również wyprodukował ten album, natomiast za miks i mastering płyty odpowiada Max Morton, znany ze współpracy z m.in. Jinjer.

„Na płycie mamy dwóch gości specjalnych, pierwszy z nich to osoba, z którą już współpracowałem przy albumie ‘Ugly Monster’ - Derek Sherinian (ex Dream Theater), zagrał on na instrumentach klawiszowych w prawie 12-minutowym utworze ‘Chasing Light’”- tłumaczy Czaplewski – „Drugi z zaproszonych gości to Mark Richardson - perkusista zespołu Skunk Anansie i wystąpił on w utworze ‘Respite’”.

Formacja ATAN na muzycznej scenie działa od 2020 roku, założona została przez Andrzeja Czaplewskiego – lidera, kompozytora i gitarzystę oraz pochodząca z Boliwii Claudię Moscoso – wokalistkę i autorkę tekstów. Twórczość grupy to fascynująca mieszanka progresywnego metalu, w którym często wykorzystywane są struktury polirytmiczne, z partiami z pogranicza soul, aż po djentowe riffy 7, 8 i 9-strunowych gitar, melodyjne partie wokalne oraz solidny groove sekcji rytmicznej. Grupa zadebiutowała w 2022 r. albumem „Ugly Monster”, który promował singiel „Absentee” z gościnnym udziałem Dereka Sheriniana (ex Dream Theater, Sons Of Apollo). W czerwcu 2023 roku pod szyldem wytwórni Prog Metal Rock Promotion ukazała się EPka “Abnormal Load”, na której znalazły się 4 kompozycje, w tym tytułowa 17 minutowa instrumentalna suita. W czerwcu 2023 roku ATAN zaprezentował się szerszej publiczności na Metal Hammer Festiwal w Łodzi oraz jako gość specjalny polskiej trasy koncertowej zespołu Riverside, a w lipcu zeszłego roku zespół wystąpił na Ostrów Rock Festiwal. ATAN to obecnie jeden z najbardziej obiecujących zespołów w Polsce, zarówno pod względem kunsztu koncertowego jak i kompozycyjnego, a nowy krążek formacji nie tylko potwierdzi pozycję grupy na muzycznej scenie, ale otworzy nowy, ekscytujący rozdział w historii zespołu i w nurcie progresywnego metalu.

Skład zespołu:
Andrzej Czaplewski - gitara
Claudia Moscoso - wokal
Jarosław Sadowski - perkusja
Marcin Palider - bas

źródło: press
Czytaj dalej...

Dawid Brykalski „Komendarek. Życie pozaziemskie”

Gna syntezatorach w niepowtarzalnym, unikatowym stylu.

Tworzy muzykę, którą nie sposób pomylić z nikim innym. Jego kompozycje wykorzystywano w filmie, teatrze i telewizji, a także chętnie samplowano. A do tego wszystkiego... pochodzi z innej planety. W oryginalny sposób przetwarza tematy muzyczne swego dzieciństwa, wczesne inspiracje, a także światowy polityczny zgiełk oraz własne zaciekawienie przyszłością planety i perspektywami ludzkości.

Jerzy Kordowicz (Polskie Radio Trójka): Władek jest geniuszem i wariatem w najbardziej pozytywnym znaczeniu tych słów. Jest nieszablonowy, ma swój świat i swoją filozofię.

Przemysław Rudź: Jest najsympatyczniejszym i najwrażliwszym kosmitą, jakiego kiedykolwiek poznałem. Jak można w to wątpić? Ziemia tak wyjątkowego i oryginalnego artysty by nie zrodziła!

Michał Kirmuć: Władysław Komendarek to artysta osobny i wyjątkowy.

Na kolejnych stronach „Życia pozaziemskiego” opowiada o swoim dzieciństwie, pierwszych zespołach, sukcesach odnoszonych z grupą Exodus, bogatej karierze solowej, instrumentach, ale też o relacjach z kosmosem, wiarą i odpowiednim odżywaniem się.

Dawid Brykalski–dziennikarz, socjolog, pisarz. Rozmawiał zarówno z gwiazdami świata muzyki(„Sprzedać duszę diabłu”, 2011), jak i fantastyki („Rozmowy przekorne”, 2003).

Z Władysławem Komendarkiem współpracował wcześniej przy filmie„W kosmosie zawsze jest dobrze”(2013) oraz wielogatunkowym i wielopokoleniowym projekcie koncertowym „Metropolis”. Pierwsza edycja książki w twardej okładce i z dodatkowym CD („Komendarek–Chopin”).

Ta edycja dostępna w limitowanym, jednorazowym nakładzie 500 sztuk.

OUT:15.11.2024 ISBN 978-83-61637-26-4
Czytaj dalej...

"Książka o Winylach"

Trochę to zajęło, ale jednak w końcu staje się faktem! Dodruk "Książki o winylach" już lada chwila. Od 9/11 do 24/11 do północy trwa przedsprzedaż. Mamy tylko 200 sztuk. Wysyłka nastąpi 10 grudnia!

„Książka o winylach” to pozycja, której nie możecie przegapić, zwłaszcza jeśli fascynuje Was magia czarnych płyt. To nie tylko opowieść o samej technologii winyli, ale także o ludziach, którzy przez lata kształtowali ich historię – zarówno tych znanych, jak i mniej oczywistych bohaterów.

Dla kogo jest ta książka? Dla każdego! Nie musisz być ekspertem od winyli, aby w pełni cieszyć się tą lekturą. Autor – z miłością i pasją – prowadzi Cię przez świat winyli, od fascynujących opowieści historycznych po praktyczne porady dla kolekcjonerów. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z winylami, znajdziesz tu cenne wskazówki, jak budować swoją kolekcję, a także jak najlepiej słuchać swoich płyt.

Dlaczego warto ją mieć? Bo „Książka o winylach” to nie tylko przewodnik po świecie muzyki analogowej. To również historia pasji, determinacji i miłości do muzyki, która zamienia hobby w styl życia. Książka porusza tematy, które zainspirują zarówno fanów winyli, jak i tych, którzy marzą o tym, by swoją miłość do muzyki przekuć w sposób na życie.

Do tego książka oferuje niepowtarzalne wywiady z osobami, które współtworzą dzisiejszy świat winyli, a także cenne rady dotyczące sprzętu audio – od prostych porad po rozważania na temat nowoczesnych technologii, takich jak NFT i blockchain w muzyce.

Niezależnie od tego, czy już kolekcjonujesz, czy dopiero zaczynasz, ta książka pozwoli Ci zgłębić świat winyli na nowo. Zapisz się na drugą edycję i dołącz do grona szczęśliwych posiadaczy „Książki o winylach”!


"Sądząc po pierwszym rozdziale będzie świetna rzecz! Anegdoty zgrabnie wplecione w merytorykę - gratuluję. Włoch od "zamrażarki dźwiękowej" - świetna historia!"

Paweł Błędowski

RADIO LUBLIN

"Jest bardzo interesujący i wciągający. Myślę, że dobrze nakreśla historię rejestracji dźwiękowej i opisuje najważniejsze etapy prowadzące do powstania nośnika płyty winylowej, jaką znamy dziś. Gratuluję zgłębienia tematu i licznych ciekawostek! Rozdział ten budzi apetyt na resztę książki."

Robert Filipowski

TERAZ ROCK

źródło: Pan Winyl
Czytaj dalej...

Rzeszów: Północ Południe - Spotkania Filmowe !

Fanów dobrej rockowej muzyki a w szczególności miłośników puknk rocka i co za tym idzie twórczości legendarnego KSU zapraszamy do udziału w tej imprezie. Odbędzie się m.in. projekcja najnowszego filmu pt. "Idź pod prąd" .
Po fimie dyskusja i spotkanie z Eugeniuszem „Siczką” Olejarczykiem, a także aktorem Ignacym Lissem, reżyserem Wiesławem Paluchem i dziennikarzem Jerzym Szlachtą.

Program spotkań filmowych:



czwartek, 7 listopada

17:00 Smak wolności (fab. Ukraina, 117')
Kino Zorza SALA WIDOWISKOWA

19:30

Otwarcie wydarzenia „Północ-Południe - Spotkania Filmowe” (II edycja)

Idź pod prąd! (fab. Polska, 97') + spotkanie z Eugeniuszem „Siczką” Olejarczykiem, a także aktorem Ignacym Lissem, reżyserem Wiesławem Paluchem i dziennikarzem Jerzym Szlachtą.
Kino Zorza SALA WIDOWISKOWA

piątek, 8 listopada

17:00

Pieśń ziemi (dok. Norwegia, 90')
Kino Zorza SALA WIDOWISKOWA


piątek, 8 listopada

19:00

Otwarcie wystawy plakatów filmowych Patrycji Longawy

HOL KINA ZORZA

20:00

Powoli (fab. Litwa/Szwecja/Hiszpania, 108')

Kino Zorza SALA WIDOWISKOWA


sobota, 9 listopada

17:00

Be Hippie - Made in Poland (dok. Niemcy, 104') + spotkanie z autorami filmu Ronaldem Urbańczykiem i Tomaszem Kucharskim.

Kino Zorza SALA WIDOWISKOWA

20:00

Wytłumaczenie wszystkiego (fab. Węgry, 122')

Kino Zorza SALA WIDOWISKOWA


niedziela, 10 listopada

17:00

Inwalida (fab. Słowacja, 108')

Kino Zorza SALA WIDOWISKOWA

19:00

Simona Kossak (fab. Polska, 100') – zamknięty pokaz przedpremierowy + spotkanie z Anną Kamińską autorką książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”

WSTĘP ZA ZAPROSZENIAMI

Zakończenie „Północ-Południe - Spotkania Filmowe”

Kino Zorza SALA WIDOWISKOWA
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS