Menu

marzec 2025

Helloween. 40. lecie zespołu

Premiera specjalnego wydawnictwa od klasyków metalu - Helloween. Na „March Of Time (The Best Of 40 Years)" znaleźć można selekcję utworów ze wszystkich 16 studyjnych albumów grupy.

Helloween to jeden z największych klasyków metalu. Łącząc szybkość thrashu z aranżacjami NWOBHM i folkowymi melodiami wytyczyli własną ścieżkę, tworząc nowy gatunek - power metal.

Dzisiaj Helloween świętuje 40 lat istnienia i żeby uczcić tę okazję, BMG prezentuje „March Of Time (The Best Of 40 Years)".

„March Of Time" to antologia zawierająca 42 utwory wybrane przez zespół pochodzące z ich wszystkich 16 albumów studyjnych. Całość została zremasterowana przez Sashę „Busy" Bührena, który odpowiadał za mastering albumu "Helloween" z 2021 r., albumu z pierwszych miejsc sprzedaży.

Antologia dostępna jest w następujących formatach:

- Limitowana edycja deluxe: box set zawierający 5 czerwonych płyt winylowych, puzzle i grafiki.
- Wersja 3CD w wersji digisleeve z książeczką okładkową.
- Wersja digital.

Zespół rusza także w trasę koncertową po Europie tej jesieni "40 YEARS ANNIVERSARY TOUR".

Pełna informacja prasowa w załączniku. Materiały graficzne i zdjęcia pod tym linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1jmiAisn7Oae40sl20E0OyW2gdzNKeb5T?usp=sharing


źródło: Filip Sarniak BMG
Czytaj dalej...

Wyjątkowe wydawnictwo Collage już w maju!

30 maja będzie miało swoją premierę nowe, piękne wydanie klasycznej płyty Collage, „Moonshine". Wydawnictwo można zamawiać pod tym linkiem:

Wydany w 1994 roku album „Moonshine", nie tylko okazał się przełomowy w dorobku warszawskiej formacji, ale także zyskał status jednej z najważniejszych płyt rocka progresywnego lat dziewięćdziesiątych. Nagrywany w Holandii album stał się dla Collage przepustką na rynek

europejski i amerykański, zyskując uznanie w takich krajach jak Japonia czy Korea, gdzie „Moonshine" trafił na półki sklepowe.

Trzydzieści lat od premiery płyty, firma Mystic Production przygotowała nową, czteropłytową wersję albumu, zgodnie z jego podtytułem „Ultimate Edition", przynoszącą pełny obraz drogi, jaka doprowadziła Collage do powstania ich najważniejszego dzieła.

Pierwszy dysk tego zestawu to oczywiście podstawowa wersja „Moonshine", przygotowana w oparciu o oryginalny mastering płyty z 1994 roku. Dysk drugi przynosi wszystkie utwory w wersjach jakie zostały zarejestrowane, przed poddaniem ich masteringowi i przed połączeniem ich w jedną całość. Na tym dysku znalazł się także utwór „Almost There", który choć został zarejestrowany podczas sesji albumu, ostatecznie na niego nie trafił. Dysk trzeci to kompletny album w wersji demo. Tutaj ciekawostką może być fakt, że grupa nie zarejestrowała w wersji roboczej utworu tytułowego, zaś w

jego miejsce, w repertuarze płyty, znajdował się - nigdy nie nagrany w wersji finalnej - utwór „Winner Takes It All". Ostatni dysk przynosi z kolei wersje alternatywne, ale także utwory, które były swoistą drogą do powstania albumu „Moonshine". Tym samym znajdziemy tu także utwory zaśpiewane nie tylko przez Roberta Amiriana, ale także przez Zbyszka Bieniaka i Jarka Wajka.

Całość wzbogaca album zdjęciowy, w którym szczegółowo przedstawiona historia powstania tej wyjątkowej płyty. W książce znalazło się także miejsce na teksty piosenek, w tym w przekładzie na język polski, który w 1994 roku przygotował Tomasz Beksiński.

Tracklista:

CD 1: Moonshine - Original Master 1994 (67:19)

1. Heroes Cry 6:40

2. In Your Eyes 14:04

3. Lovely Day 5:11

4. Living In The Moonlight 4:43

5. The Blues 7:17

6. Wings In The Night 11:12

7. Moonshine 12:50

8. War Is Over 5:27

CD 2: Moonshine - Original Studio Tapes 1994 (72.00)

1. Heroes Cry* 6:57

2. In Your Eyes* 14:19

3. Lovely Day* 5:20

4. Living In The Moonlight* 4.51

5. The Blues* 7:18

6. Wings In The Night* 11:16

7. Moonshine* 13:06

8. War Is Over* 5:30

9. Almost There 4:08

CD 3: Demos 1992-1993 (70:00)

1. Heroes Cry (Sonus Studio demo)* 6:57

2. In Your Eyes (Sonus Studio demo)* 14:193.

3. Lovely Day (Kokosiński Studio demo)* 5:49

4. The Blues (Kokosiński Studio demo)* 5:16

5. Wings In The Night (Sonus Studio demo)* 11:16

6. Living In The Moonlight (Kokosiński Studio demo)* 4.51

7. Winner Takes It All (Kokosiński Studio demo) 9:40

8. War Is Over (Kokosiński Studio demo)* 5:30

9. Sun Meadows (Sonus Studio demo) 4:27

CD 4: Rarities 1991-1994 (65:00)

1. Just Like Heaven, Part 1 (with Zbigniew Bieniak) 5:24

2. Just Like Heaven, Part 2 (with Zbigniew Bieniak) 3:05

3. Midnight Flyer (with Zbigniew Bieniak) 4:02

4. Living In The Moonlight (with Zbigniew Bieniak) 4:21

5. The Blues (with Jarek Wajk) 5:16

6. Lovely Day (with Jarek Wajk) 5:49

7. Old Romantic Style (Sopot Festival playback session) 4:22

8. Living In The Moonlight (Sopot Festival playback session)* 4.51

9. Heroes Cry (Holland mix)* 6:44

10. Lovely Day (instrumental)* 5:20

11. Living In The Moonlight (instrumental)* 4.51

12. Almost There (instrumental)* 4:08

13. Heroes Cry (instrumental)* 6:44

14. War Is Over (radio edit)* 5:06

* utwory do tej pory niepublikowane

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

SEXBOMBA „MELODIE Z MUSZTARDĄ"

To wyjątkowa płyta. Zespół Sexbomba zebrał w jeden magazynek 12 doskonałych utworów. W zestawie znajdziecie klasyki autorstwa Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i wielu innych, nie mniej uznanych polskich twórców. Premiera płyty już dzisiaj, 28 marca 2025 r.

Tak o płycie mówi Robert Szymański: „Płyta z polskimi klasykami od dawna chodziła za nami. Już sam wybór sprawiał nam nie lada frajdę. Po selekcji postanowiliśmy podejść do tych kawałków tak, jakby to były nasze własne utwory. Z jednej strony nie chcieliśmy zagubić ich naturalnego piękna, z drugiej strony postanowiliśmy je nagrać tak, żeby brzmiały jak nowa, autorska płyta Sexbomby. Po raz kolejny bardzo duży nacisk położyliśmy na brzmienie. Tu nie było żadnych kompromisów. Postanowiliśmy zabrać słuchaczy w muzyczną podróż pierwszą klasą. To doskonałe utwory, wierzymy, że w naszych wersjach spodobają się słuchaczom".

Zespół pracował wyłącznie w najlepszych studiach nagraniowych w Polsce. Osobą odpowiedzialną za brzmienie Sexbomby po raz kolejny został Marcin Buźniak (AXIS audio).

Płyta została nagrana w składzie:
Robert Szymański – śpiew
Maciej Gortatewicz – gitara, śpiew
Piotr Welcel – bas, śpiew
Hubert Traczyk – perkusja, śpiew
Gościnnie:
Gośka Andrzejewska – śpiew
Adam Szymański – śpiew
Bogdan Nowak – gitara i śpiew w utworze „Absolutnie"
oraz rozśpiewane dzieciaki ze studia Angel's Voice w Legionowie

Tracklista:

1. Śpiewać każdy może
2. Już taki jestem zimny drań
3. Sen o Warszawie
4. Przetańczyć z tobą chcę całą noc
5. Tak, tak
6. Dni, których nie znamy
7. Bo jo cie kochom
8. Oprócz
9. Nim wstanie dzień
10. Jezu jak się cieszę
11. Tango zalotne - przeleć mnie
12. Absolutnie



źródło: MYSTIC PRODUCTION
Czytaj dalej...

Rzeszów: Koncert JCS Pod Palmą !

5 kwietnia (sobota) - Jesus Chrysler Suicide powraca na scenę klubu "Pod Palmą" po prawie 10 latach nieobecności ! W ubiegłym roku grupa obchodziła 30 lecie wydania debiutanckiej płyty "ROMP", tym razem ich setlistę zapełnią najważniejsze utwory z przekroju ich 34 letniej twórczości. Koncert otworzy występ little man, figurine - młodej, rzeszowskiej formacji grającej w klimatach noise/post-rockowych.


Formacja Jesus Chrysler Suicide powstała w 1991 roku z inicjatywy wokalisty, autora tekstów i kompozytora Tomasza "Szamota" Rzeszutka.

Połączenie industrial rocka, punka, metalu, grunge i psychodelii, oraz duża dawka surrealizmu i czarnego humoru w tekstach to charakterystyczne cechy twórczości JCS.
Jednym z największych atutów tego zespołu są koncerty naładowane dużą dawką energii płynącej ze sceny.

JCS zagrał na wielu festiwalach m.in.: Jarocin, Odjazdy, Castle Party, Polnishe Independent Festival w Berlinie, czy Teuto Karpaten Beat w Bielefeld. Grupa dzieliła też scenę z takimi formacjami jak Life Of Agony, Pro Pain i VoiVod na ich koncertach w Polsce.

Zespół zarejestrował 8 płyt, a wśród nich nagraną w 1995 roku, najbardziej uznaną przez fanów i media - "Schizovirus 0", która w podsumowaniu miesięcznika "Tylko Rock", znalazł się na liście stu najlepszych płyt lat 90.

W 1999 roku wydana została płyta "Eso Es". Grupa została nagrodzona za to wydawnictwo nominacją do nagrody "Fryderyk'99" w kategorii "hard and heavy".
W 2007 roku zespół udostępnił swój utwór "Thrown The Stone" na składankę z muzyką inspirowaną grą "Wiedźmin - The Witcher".

W 2022 roku JCS wydał swój ostatni, ósmy album zatytułowany “Rexpublica Lunatica” z ktorego pochodzą m.in. takie single jak: "Hellfire Rider", "Beretta Vendetta" i "Dance Macabre".

5 kwietnia
klub Pod Palmą
otwarcie klubu: 18:00
Jesus Chrysler Suicide
support: little man, figurine

źródło: press
Czytaj dalej...

Rock Radio 26.03.2025 r g.20.05

Oto zestaw podstawowy środowej audycji "Rock Radio" w Polskim Radiu Rzeszów. Z winyla: The Horros, nowy album mrocznych brytyjczyków oraz nasze rodzime TURBO i płyta "Blizny" (CD). Dodatkowo kolejny utwór ATAN oraz druga strona winyla Stevena Wilsona. Wirtualnie i muzycznie przeniesiemy się na urodziny innego słynnego Stevena... dobrze, że tylko wirtualnie bo moglibyśmy mieć kłopot z powrotem do domu.?Zapraszam 26 marca od godz. 20.05

Lista utworów:

Aerosmith: Baby Please Don't Go
Aerosmith: You Gotta Move
Turbo: Nowy rozdział
The Horrors: Ariel
The Horrors: Silent Sister
The Horrors: The Silence That Remains
Turbo: w.w.w.w.
ATAN: Chaising Light

Turbo: Magnetyczny sen
KSU: Za mgłą
Steven Wilson: The Overview
Black Light: Endless End
Black Light: Between Dreams
Turbo: Spokojny
Led Zeppelin: Whole Lotta Love
Czytaj dalej...

"ICE - The Saga" - reedycja klasycznego albumu!

W dobie przesytu muzycznego i koncepcyjnego chaosu, powrót do klasycznie zbudowanej progresywnej opowieści potrafi być wyjątkowo odświeżający. Taki właśnie powrót serwuje nam OSKAR Records, wznawiając po 20 latach nieco zapomniany, a dziś coraz bardziej doceniany album The Saga holenderskiej formacji ICE.

Za nazwą ICE kryje się grupa muzyków znanych wcześniej z projektu Maryson, którzy – po jego zakończeniu – stworzyli nowy zespół, łącząc futurystyczną fabułę z brzmieniem głęboko zakorzenionym w tradycji holenderskiego rocka neoprogresywnego. Efektem jest The Saga – dziesięcioczęściowa, epicka opowieść science fiction o lodowej inwazji, odwadze i poszukiwaniu mitycznego źródła ciepła. To klasyczny concept album w duchu lat 70., z wycyzelowanym brzmieniem początku XXI wieku.

źródło: OSKAR Records
Czytaj dalej...

Nowy albumu legendarnego Turbo już dostępny na winylu!

Nowy album legendarnego Turbo jest już dostępny w dwóch wersjach winylowych!

„Blizny" to dwunaste premierowe studyjne wydawnictwo w dyskografii grupy i pierwsze opublikowane po 11 latach milczenia.

Od czerwca 2007 wokalistą Turbo jest utalentowany Tomasz Struszczyk i to właśnie jego niesamowite partie wokalne są jednym z najjaśniejszych punktów płyty. Do tego doskonale punktująca sekcja rytmiczna i prawdziwie mistrzowskie gitary Wojtka Hoffmanna, przemyślane, ambitne kompozycje, melodyjne refreny i oto mamy wszystkie elementy, które sprawiają, że „Blizny" to materiał, który przypadnie do gustu wszystkim fanom gatunku i wszystkich etapów działalności Turbo. Na płycie nie zabrakło gości specjalnych, między innymi Piotrka i Wojtka Cugowskich czy Bartosza Struszczyka.

Zespół Turbo powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu. Od początku Turbo oscylowało w kierunku hard rockowym, z biegiem lat coraz bardziej udoskonalając styl w oparciu o kolejne metalowe trendy. Jednocześnie cały czas udawało się grupie zachować własny, charakterystyczny styl. W 1982 roku skrystalizował się pierwszy w miarę stabilny skład zespołu. Do Hoffmanna i Anioły dołączyli wówczas młodzi poznańscy muzycy: Grzegorz Kupczyk (voc.), Andrzej Łysów (git.) i Piotr Przybylski (bas). W tym składzie nagrano słynne "Dorosłe dzieci" - utwór tytułowy z debiutanckiej płyty Turbo. Utwór "Dorosłe dzieci" stał się nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów 1982 roku, ale także całej polskiej muzyki rockowej. W 1983 roku w lipcu do zespołu dołącza basista Bogusz Rutkiewicz, a w 1984 roku perkusista Alan Sors i tym samym wykrystalizował się ,,klasyczny" składu Turbo z tamtego okresu. Zespół ma na swoim koncie wiele doskonałych płyt, prezentujących dużą rozpiętość stylistyczną, począwszy od hard rocka, poprzez heavy metal, thrash, czy nawet zawierających elementy death metalowe! W 2007 roku nowym wokalistą zespołu został Tomasz Struszczyk, a opublikowana w 2009 płyta „Strażnik Światła" została uznana za najlepszy materiał zespołu od wielu lat. Obecnie zespół świętuje swoje 45-cio lecie na scenie.


Tracklista albumu „Blizny":


1. Intro

2. Nowy rozdział

3. w.w.w.w

4. Łotr

5. Przyjdź do mnie

6. Magnetyczny sen

7. Zawrót głowy

8. Na dno

9. Do domu

10. Zwyczajnie nie

11. Spokojny

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Nowy utwór zespołu Leniwiec

Zespół Leniwiec otwiera rok 2025 kolejnymi nowymi utworami i teledyskami, zapowiadającymi nadchodzącą płytę. Zespół zaprezentował właśnie klip do utworu "Lawina w Białym Jarze"

Lawina w Białym Jarze to największa tragedia w historii polskich gór. Najnowszy utwór zespołu Leniwiec (premiera dziś, 20 marca, czyli w dniu 57 rocznicy tragedii) opisuje to wydarzenie, w którym życie straciło dziewiętnastu młodych ludzi - z perspektywy Karkonosza. Być może w piosence znajdziecie odpowiedź na pytanie, gdzie podziewał się przez lata Duch Gór i dlaczego gryzie go sumienie? Gdy w blasku wieczornego ogniska siądziecie wraz z przyjaciółmi i wśród wycia wilków rozlegną się stare górskie opowieści, bądźcie czujni, bo może już czas, aby Karkonosz powrócił. W teledysku poza Duchem Gór dostrzeżecie jeszcze kogoś - ludzie stąd, ludzie gór - sportowcy, poeci, pisarze, ratownicy GOPR, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, przewodnicy, harcerze, lokalni aktywiści, a nawet uczestnicy akcji ratunkowej po Lawinie w Białym Jarze - oni wszyscy z dumą i błyskiem w oku reprezentują nas - ludzi stąd, ludzi, którzy kochają te góry.

Utwór zapowiada płytę "Świat nie jest gotowy na Polskę", której premiera planowana jest na grudzień 2025 roku.

Leniwiec gra melodyjną, czadową mieszankę rocka, reggae, ska, folk i punk wzbogaconą dźwiękami, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Muzyka w ich wykonaniu to nie tylko mocne hasła o sprawach, które uważają za słuszne i ważne, ale też zabawa, dowcip i humor. W maju 2001 po sześciu latach działalności ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana: „Z tarczą lub na tarczy". Po wysłuchaniu tego materiału Jurek Owsiak zaprosił Leniwca na Przystanek Woodstock. Występ na tym festiwalu był dla muzyków wydarzeniem niezapomnianym, jednak muzycy Leniwca ciepło wspominają chyba wszystkie koncerty, nawet te małe, zwłaszcza w miejscach tak dziwnych jak więzienie, basen miejski czy tama przeciwpowodziowa. Od występu na Przystanku Woodstock i wydania pierwszego materiału działalność Leniwca nabrała dużego tempa. Zespół zagrał pponad 900 koncertów w 9 krajach, grając z największymi gwiazdami i legendami sceny punk-rockowej. Zespół jest zapraszany na największe festiwale punk-rockowe w Europie: Puntala (Finlandia), Antifest (Czechy), Punk am Ring (Niemcy). W lutym 2011 nakładem Mystic Production ukazuje się płyta „Droga". W dalszym ciągu jest to pozytywne granie w klimatach punk, reggae i ska, jednak zespół potrafi zaskoczyć słuchaczy. Niespodzianką na pewno jest nowe, pełne energii brzmienie, wzbogacone o kobiecy wokal, gitarę solową, saksofon i trąbkę. Jednak to nie koniec niespodzianek - oprócz typowych dla tego zespołu klimatów punk-reggae-ska na płycie można usłyszeć mocne wpływy muzyki folkowej. Szósty studyjny to "Rozpaczliwie wolny – Piosenki Edwarda Stachury". Tym razem muzycy jeleniogórskiej formacji postanowili zaskoczyć odbiorców i zmierzyć się z poezją Edwarda Stachury. Twórczość tego wybitnego artysty zainspirowała zespół do stworzenia muzyki o niezwykle bogatej stylistyce, odmiennej jednak od popularnych aranżacji liryki Stachury, dostępnych na polskim rynku muzycznym. W 2016 roku ukazuje się siódmy studyjny album Leniwca „Raj". Nieco łagodniejsza muzyka łączy się nadal z ważnym i i interesującym przekazem. Płyta była doskonale przyjęta przez krytyków muzycznych.

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

A Day To Remember “Big Ole Album Vol.1”

Oczekiwanie dobiegło końca! Już dziś premierę ma “Big Ole Album Vol.1” - nowy album amerykańskiej formacji A Day To Remember, a już w czerwcu będzie okazja, by posłuchać tego krążka na żywo, kiedy grupa dwukrotnie wystąpi w Polsce: 13 czerwca w Warszawie na Letniej Scenie Progresji oraz dzień później we wrocławskim A2.

„Kiedy składaliśmy płytę, mieliśmy wrażenie, że powinniśmy zrobić rzeczy, których się od nas nie oczekuje." - tak w wywiadzie dla NME o najnowszym krążku zespołu mówił wokalista grupy Jeremy McKinnon - „Kiedy wydaliśmy ‘Homesick’, najłatwiejszą rzeczą na świecie byłoby napisanie płyty, na której prawie każda piosenka ma breakdown w drugiej zwrotce albo przejście. Dla mnie to jest zbyt ‘spodziewane’, żeby było fajne lub ekscytujące. [Ciężkość] wydawałaby się wymuszona. Poszliśmy w bardziej eksperymentalnym kierunku, próbując nowych rzeczy, zachowując tę ​​samą formułę A Day to Remember, oczywiście z różnymi wpływami… to prawie tak, jakby ‘You’re Welcome’ stworzyło tę kolejną partię albumów, które nadchodzą”.

Okładka albumu została zainspirowana plakatem kinowym do amerykańskiej komedii „National Lampoon’s Animal House” („Menażeria”) z 1978 roku. Stworzona została w konwencji komiksowego rysunku i przedstawia nie tylko samych muzyków, ale i inne znane twarze – w tym Oli Sykesa z Bring Me The Horizon i Isaaca Hale’a z Knocked Loose – oraz znane zabytki, takie jak Mount Rushmore i napis Hollywood. „Chodziło o to, aby wpleść wszystkich ludzi, którzy w jakiś sposób, w jakiejś formie ukształtowali ten album” – tłumaczył McKinnon.

A Day To Remember powracają do Polski! Amerykańska grupa już 21 marca podzieli się ze światem nowym krążkiem “Big Ole Album Vol.1”, a w czerwcu wystąpi na dwóch koncertach w naszym kraju - 13.06. w Warszawie na Letniej Scenie Progresji oraz dzień później we wrocławskim A2.

A Day To Remember to grupa, której twórczość bazuje na przebojowym połączeniu poppunkowych melodii z metalcorem. Ich mieszanka szybko zyskała zainteresowanie słuchaczy, a z każdym kolejnym albumem grono oddanych fanów powiększało się w zawrotnym tempie. Praktycznie każdy album z ich dyskografii plasowała się na najwyższych miejscach billboardowych notowań w kategoriach rock, indie czy alternatywa, sprzedali ponad milion płyt i wyprzedali wiele tras na całym globie. Na ten rok formacja zaplanowała premierę następcy “You’re Welcome” z 2021 roku. “Big Ole Album Vol.1”, czyli ósmy w dorobku ADTR długi materiał, ukaże się 21 marca nakładem Fueled by Ramen/Atlantic Music Group, a już w połowie czerwca Amerykanie wystąpią dwukrotnie w Polsce - 13 czerwca na Letniej Scenie Progresji w Warszawie oraz dzień później we wrocławskim A2. Jeśli szukacie złotego środka pomiędzy muzycznym ciężarem a chwytliwą melodyką, to lepiej nie traficie!

A DAY TO REMEMBER

13.06.2025 / Warszawa, Letnia Scena Progresji

14.06.2025 / Wrocław, A2

źródło: Winiary Bookings
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS