Menu

X Jubileuszowy Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego

X Jubileuszowy Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego
W dniach 1, 2, 3 lipca w Toruniu odbędzie się X Jubileuszowa edycja Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Impreza dotąd kojarzona z pod toruńskim Gniewkowem przenosi się do większego miasta, by móc się dalej rozwijać. Koncerty odbędą się w Fosie Zamkowej pod ruinami Zamku Krzyżackiego, w sąsiedztwie Bulwaru Filadelfijskiego nad Wisłą. Będą mieć zatem wyjątkową oprawę, godną tradycji muzycznych tak bardzo zasłużonego w historii muzyki, rocka progresywnego.

Przez trzy dni, na scenie Festiwalu wystąpi łącznie aż 12 wykonawców! Organizatorzy imprezy, Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES postarali się o to by repertuar był przekrojowy, co z pewnością zachęci wielu zwolenników dobrej muzyki rockowej, do odwiedzenia gościnnego Torunia. Obok polskich, czołowych wykonawców na scenie w charakterze Gości Specjalnych zaprezentują się: Władysław Komendarek - słynny współzałożyciel legendarnej formacji Exodus, oraz po raz pierwszy w Polsce brytyjska Karnataka - zespół mający mnóstwo fanów na całym świecie, w tym także i w naszym kraju. Imprezie towarzyszyć będą rozmaite przedsięwzięcia wspierające. Będą to kiermasze muzyczne, loterie i zabawy dla uczestników Festiwalu a także wystawa związana z magiczną osobą Patrona Festiwalu - Tomasza Beksińskiego. Podczas imprezy wręczona zostanie bardzo poważana w światku polskiej muzyki progresywnej Nagroda im. Roberta 'RoRo' Roszaka którą za znakomity album "Love, Fear and Time Machine" odbiorą muzycy słynnego Riverside.

Na scenie Festiwalu wystąpią:
W piątkowy wieczór 1 lipca zespół AnVision ze specjalnym koncertem w X-lecie swego istnienia, wraz z muzykami zespołów Animations i Arlon, którzy także zaprezentują swoje programy autorskie.
W sobotę, 2 lipca wystąpią kolejno: Brain Connect, Abstrakt, Hipgnosis oraz Goście Specjalni: Karnataka (Wielka Brytania) oraz Władysław Komendarek.
W niedzielę, 3 lipca zagrają: Keep Rockin', Love De Vice, Believe oraz na finał Festiwalu zespół Retrospective.
Wszystkie koncerty będą posiadały znakomitą oprawę audio - wizualną, za którą odpowiadać będą prawdziwi fachowcy w tej dziedzinie.

Charakterystyki wykonawców:

PIĄTEK - 1 LIPCA

AnVision

Zespół AnVision pochodzi z Tarnowa. To jeden z najbardziej znanych, polskich zespołów progmetalowych po za granicami naszego kraju. W Polsce także bardzo popularny i intensywnie działający zarówno scenicznie jak i wydawniczo. Do Torunia przyjadą ze swym nowym albumem "New World" oraz ze specjalnym spektaklem scenicznym, przygotowanym w 10. jubileusz swego istnienia. Piątkowy koncert na Festiwalu będzie posiadał specjalną reżyserię i oprawę. Pojawią się goście tarnowskich muzyków, między innymi członkowie zespołów Animations oraz Arlon. Obydwie zaproszone grupy zresztą także zaprezentują swoje programy autorskie. Jak artyści informują pod sceną nie zabraknie znakomitej zabawy, między innymi przy dźwiękach wielu klasyków rockowych, jakie zaaranżują specjalnie na ten wieczór! Całości towarzyszyć będą liczne niespodzianki. Znając tarnowski zespół, będzie to niezapomniany koncert!

W piątkowy wieczór na scenie obok zespołu AnVision pojawią się gościnnie także dwa zespoły, które kiedyś wystąpiły na Festiwalu.
Animations

Mówi się o nich "wirtuozi". I nie ma w tym ni krzty przesady bowiem muzycy jaworzyńskiego zespołu, to znakomici instrumentaliści, których umiejętności ceni wielu rockowych fachowców nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zespół słynie z bardzo intensywnych koncertów, ubranych w muzykę niezwykle energetyczną, pełną solowych popisów.

Arlon

Zespół z Przemyśla, słynący z bardzo romantycznego podejścia do rocka progresywnego. Ich muzykę porównuje się do twórczości takich zespołów jak: Camel czy Pendragon. Obecnie promują swoją drugą płytę "Mimmetic Desires", która zbiera bardzo ciepłe recenzje. Zespół staje się coraz bardziej rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

SOBOTA - 2 LIPCA

Brain Connect

Kwartet z Zawiercia, złożony z bardzo doświadczonych muzyków. Ich twórczość zwrócona jest ku magicznym latom 70. kiedy to na scenach rządzili tacy wykonawcy jak: Pink Floyd, Genesis, Caravan, Focus, Led Zeppelin czy Deep Purple. I właśnie wokół tych legendarnych grup wyraźnie obracają się fascynacje członków zespołu. Ich muzyka skierowana jest bowiem do osób uwielbiających nie tylko stary, dobry, klasyczny rock progresywny ale także i hardrock, jazzrock a nawet blues. Ich muzykę można przyrównać także do współczesnych tuzów dobrego rocka, takich jak: Karmakanic czy The Flower Kings.

Abstrakt

Muzyka młodych muzyków z Poznania to coś zupełnie nowego na scenie polskiej muzyki progresywnej. Fuzja rocka psychodelicznego, post rocka oraz nowoczesnego rocka progresywnego przypada do gustu coraz szerszej publiczności. Ich debiutancki album "Limbosis" wydany w ubiegłym roku zbiera bardzo pochlebne recenzje, a koncerty udowadniają wielkość zespołu. Już sama oprawa koncertów jest niezwykle ciekawa, bowiem na scenie obok muzyków zespołu pojawiają się tancerki, które odgrywają teatralne role, zatopione gdzieś w okolicach nowoczesnego baletu. A sama muzyka, chwilami nieco niespokojna a nawet budząca obraz grozy na bardzo długo pozostaje w umyśle odbiorcy. To będzie koncert inny niż wszystkie... Nietuzinkowy i bardzo oryginalny...

Hipgnosis

Doświadczeni muzycy z Krakowa, przez kilkanaście ostatnich lat przyzwyczaili nas do dwóch rzeczy. Po pierwsze wydają bardzo rzadko płyty. Po drugie, raczej nieczęsto występują na żywo. I paradoksalnie w tym tkwi sukces ich muzyki. Nie nagrywają bowiem nic na siłę, a to co zarejestrują zawsze ma wielką klasę i rozmach. Natomiast jeśli idzie o koncerty, to grają je od wielkiego dzwonu tylko w miejscach godnych ich doskonałej muzyki. Nasz Festiwal jest takim miejscem, bowiem zaprezentują się na nim po raz drugi. Zagrają jak zawsze muzykę pełną transowych rytmów perkusji, kosmicznych dźwięków klawiszy, odjazdów gitarowych i połamanych linii basu. Nad wszystkim górował będzie jeden z najlepszych, damskich głosów w naszym kraju. Nie od dziś wiadomo, że wokalistka KuL posiada barwę głosu tak magiczną, że nawet najbardziej zatwardziali sceptycy rockowi zostają przez niego zniewoleni!

Karnataka

To będzie z pewnością najbardziej znany zespół jaki wystąpił kiedykolwiek w dziesięcioletniej historii Festiwalu. Karnataka to mnóstwo fanów na całym świecie, setki koncertów między innymi w towarzystwie wielu znakomitych, czołowych zespołów w największych halach oraz na najbardziej znanych festiwalach. Do Polski, gdzie także mają oddanych fanów, przyjadą po raz pierwszy by promować między innymi znakomity album "Secrtes Of Angels", wyróżniony dwoma nagrodami w słynnym plebiscycie Classic Rock Society. Muzyka zespołu Karnataka to mnóstwo melodii, przepiękne aranżacje oraz anielski głos Hayley Griffiths - zjawiskowej wokalistki zespołu. W melodiach czuć powiew celtyckiego folku a bogate brzmienie sprawia, że odbiorca może przenieść się w wymiar muzyki podniesionej do prawdziwej rangi sztuki. Każdy koncert tego zespołu to prawdziwy spektakl audio - wizualny z wyjątkową oprawą. Nie inaczej będzie na naszym Festiwalu!

Władysław Komendarek

Polska ma kilku indywidualistów muzycznych, na których już samo nazwisko reaguje się odczuciem tzw. "gęsiej skórki". Z całą pewnością do takich artystów należy Władysław Komendarek, ikona polskiej muzyki progrockowej i elektronicznej. 40 lat temu Pan Władysław był jednym z trzech (obok braci Puczyńskich) inicjatorów przy powstaniu legendarnej formacji Exodus. Na przełomie lat 70. i 80. święcił wraz z tym zespołem ogromne sukcesy, torując ścieżki dla rocka progresywnego na bardzo grząskim, muzycznym gruncie. Po kilku latach Exodus zamilkł, ale Pan Władysław wciąż działał. Przebranżowił się jednak na muzykę czysto elektroniczną. Szybko stał się jedną z najważniejszych postaci tego nurtu. Zasłynął grając na Festiwalu w Jarocinie , w 1985 roku w hołdzie J.S. Bachowi z okazji 300. rocznicy urodzin suitę 'Powrót z Materii Międzygwiezdnej'. W następnych latach wiele koncertował, nagrywał także albumy autorskie, działając pod pseudonimem "Gudonis". Pisał także i realizował muzykę do spektakli teatralnych, ze swoją twórczością podróżował po Europie. Odebrał także wiele wyróżnień i bardzo poważanych nagród. W jego muzyce czuć fascynację muzyką klasyczną. Tę niezwykle oryginalną nostalgię przenosi do współczesnych brzmień. Lubuje się między innymi w wykorzystywaniu instrumentów analogowych które bardzo wzbogacają jego instrumentarium. Posiada też niezwykłą wrażliwość i wyobraźnię muzyczną, które bardzo ubarwiają aurę wokół jego osoby. Zakończenie sobotniej części Festiwalu będzie zatem miało iście kosmiczny charakter!

NIEDZIELA - 3 LIPCA

Keep Rockin'

Zespół z Włocławka będzie w tym roku reprezentował Kujawy i Pomorze. Jesteśmy przekonani, że stanie na wysokości zadania i porwie widownię do wspaniałej zabawy, bowiem ich muzyka to nie tylko połamany rock progresywny, ale i przebojowe elementy stricte rockowe, przy których noga sama tupie do rytmu! Do Torunia wpadną już z nową płytą, nad którą właśnie pracują w pocie czoła. Zespół ma na swym koncie jeden album wydany kilka lat temu ("Into The Unknown") o którym paradoksalnie zrobiło się głośno dopiero teraz. Stało się tak dzięki kilku znakomitym koncertom, które bardzo scementowały włocławską formację. Będzie to idealne otwarcie trzeciego dnia imprezy!

Love De Vice

Zespół, który powraca na Festiwal po kilku latach, z zupełnie nowym materiałem ("Pills") oraz nieco przebudowaną stylistyką muzyczną. Kilka lat temu zespół słynął z muzyki zakorzenionej gdzieś pomiędzy heavy rockiem a klasyką rocka progresywnego (okolice Pink Floyd). Dziś do tych fascynacji dochodzą także: hard rock a nawet zgrabny pop-rock, co sprawi że przy muzyce Love De Vice będą się bawić wszyscy, którzy pojawią się pod sceną. Muzyka tej warszawskiej formacji to prawdziwa energia i muzyczna petarda. Do tego dochodzi jeszcze świetny kontakt z publicznością, która zwykle szaleje przez cały koncert. Muzycy tej formacji to doświadczeni artyści, którzy mają za sobą bardzo dużo występów na żywo. Mają też nagrane dwa wydawnictwa studyjne oraz koncertowe DVD, zarejestrowane w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. A tam przecież swe koncert rejestrują tylko najlepsi...

Believe

Postaci Mirka Gila nie trzeba przedstawiać ani w Polsce, ani też w wielu miejscach na świecie żadnemu fanowi rocka progresywnego. Mirek to bowiem jeden z najlepszych polskich gitarzystów, a także współzałożyciel Collage - jednego z najbardziej znanych polskich zespołów. W 2004 roku muzyk w towarzystwie swoich przyjaciół postanowił założyć zupełnie nowy zespół, który nazwano Believe. Grupa szybko stała się jedną z pierwszych sił polskiego progrocka, nagrywając kilka świetnych płyt. Dziś zespół pracuje już nad kolejnym materiałem, którym podzielą się z nami podczas Festiwalu. Nie zapomną zapewne o swych starszych, tak bardzo lubianych utworach, a dźwięki skrzypiec przepięknie wpiszą się w festiwalowy krajobraz...

Retrospective

Zespół z Leszna to absolutna czołówka polskiego progrocka. Zespół zapracował sobie na to miano dwoma świetnymi płytami, a także owianym nutką legendy materiałem demo, jaki został nagrany niemal 10 lat temu. Dziś bardzo chętnie powracają do swych starszych utworów, czym ucieszą swych licznych fanów. Zagrają też pewnie coś nowego bo przecież najwyższy już czas na nową płytę! Muzyka zespołu to: raz to chwytliwe, a za chwilę nieco transowe melodie połamane przez stricte progresywne przejścia. To fuzja progrocka, post - rocka i muzyki alternatywnej. Koncerty Retrospective to także niezwykłe spektakle audio - wizualne. Nie przez przypadek zespół zagra na finał imprezy, bowiem artyści przygotowują specjalną oprawę, która z pewnością przyprawi odbiorców o szybsze bicie serca.

Do tej pory odbyło się IX edycji naszego Festiwalu, które dotąd odbywały się Gniewkowie. Pierwszy miał miejsce w roku 2007. Podczas 9 edycji Festiwalu gościliśmy 41 wykonawców, którzy łącznie zagrali 47 koncertów. Impreza w mniemaniu większości polskich muzyków, oraz fanów stała się Świętem Polskiego Rocka Progresywnego. Obecnie Festiwal przenosi się do Torunia, dzięki czemu możliwy będzie jego dalszy rozwój. Mam także nadzieję, że przełoży się to na należytą promocją dla tej barwnej i nietuzinkowej muzyki. Jest to nasz cel nadrzędny. W zespołach z nurtu progrockowego grają zwykle znakomici muzycy, którzy gwarantują jakość koncertowych doznań. A publiczność to wspaniała wielka, rockowa rodzina która potrafi wskrzesić najwspanialszą atmosferę podczas Festiwalu, jakie próżno szukać na innych imprezach plenerowych. Dołączcie zatem do nas i bawcie się z nami na Polskim Święcie Rocka Progresywnego. Zapraszamy do Torunia w dniach 1, 2, 3 lipca!

SIN PROGRES

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.