Menu

listopad 2023

"Muzyczna Łódź - 600" – Punk’s Not Dead!

O historii łódzkiej sceny punk rockowej opowie animator kultury, twórca cyklu koncertów Wunderwave, które odbywają się od 1988 roku – Krzysztof Lach. W spotkaniu będzie również uczestniczył lider zespołu Moskwa - Paweł “Guma” Gumola.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18, w piątek, 1 grudnia w Mediatece MeMo (ul. Moniuszki 5, Łódź). Poprowadzi je dziennikarz muzyczny – Marcin Tercjak. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Gościem specjalnym spotkania będzie Paweł “Guma” Gumola – wokalista i lider legendarnego zespołu Moskwa. Po spotkaniu zagra krótki akustyczny koncert.

Zespół Moskwa powstał w 1983 roku w Łodzi, założony przez Pawła „Gumę” Gumolę (wokal, gitara), Piotra „Rogoza” Rogozińskiego (gitara basowa) i Tomasza Grona (perkusja). Jesienią tego samego roku muzycy wystąpili na festiwalach: „Prawdziwe Brzmienie Łodzi” i „Kontrrockowisko”. Na festiwalu jarocińskim Moskwa trafiła do dokumentalnego filmu Piotra Łazarkiewicza „Fala”. W 1986 r. muzycy ponownie wzięli udział w festiwalu jarocińskim, gdzie po raz kolejny zostali sfilmowani – tym razem przez ekipę Andrzeja Kostenki, która kręciła wówczas dokument – „Moja krew, twoja krew” – na zlecenie brytyjskiej stacji BBC. W 1987 r. członkowie zespołu również dokonali nagrań na debiutancką płytę, która ukazała się dwa lata później. We wrześniu 2001 r. Paweł Gumola reaktywował zespół wraz z gitarzystą Tomaszem Wojciechowskim, basistą Krzysztofem Grudzińskim i perkusistą Jackiem Cynkierem. Moskwa zagrała przed ok. 300 000 publicznością na „Przystanku Woodstock” w Kostrzynie nad Odrą. Zespół Moskwa wspiera kampanię społeczną „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Koncerty grupy od wielu lat odbywają się pod patronatem tej akcji. Założyciel i lider formacji Paweł Gumola uczestniczy też w organizowanych przez „Nigdy Więcej” międzynarodowych debatach na temat roli muzyki w przeciwdziałaniu uprzedzeniom i rasizmowi.

„Projekt "Muzyczna Łódź - 600" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Zdjęcia: materiały prasowe organizatora
Czytaj dalej...

The Freuders powracają z nową płytą

"The Freuders powracają z nową płytą" - tak pewnie napisałby New York Times. Guardian dodałby, że "w końcu", a Twój Styl zaznaczył, że "nareszcie po polsku".

Wszystko się zgadza - nadchodzący album The Freuders to muzyka dla wkurzonych pesymistów i gardzących optymistów. Gitarowe granie od podszewki, pełne mleka matki i szatańskiej siarki, tym razem całkowicie w ojczystym języku. Całość zapowiada singiel „Galeon”, który wprowadza słuchacza w świat albumu „Blurgot” (premiera 15 grudnia 2023).

BLURGOT to wypadkowa dwóch terminów, światów i jednostek - literackiego blurb oraz polskiego bełkot. Osiem różnorodnych i kompozycji promowanych przez singiel "Galeon" podtrzymujących ducha połączenia progrocka i psychodeli z przełomu ostatnich czterech dekad w swoich najśmielszych i najbardziej charakternych odmianach. A Jacy są panowie z The Freuders prywatnie? Niewiele jest grup na polskiej scenie o których można z całą pewnością powiedzieć, że nikt nie jest najważniejszy w tym zespole. Łysemu nie grozi syndrom Mick’a Jaggera, okładka Vogue’a jest marzeniem Olka, do Pitera nie odzywaj się przed 11:00, a Maciek bardzo przeprasza, ale dzisiaj nie dojedzie. Razem są jak nieślubne dzieci Ozzy'ego Osbourne’a i Pameli Anderson - ułomni, ale zawsze razem. Z sukcesem zdążyli już przetrzeć kurz na scenach większych krajowych festiwali muzycznych jak choćby Męskie Granie, Soundrive Festival, Fląder Festiwal, Cieszanów Rock Festiwal czy Olsztyn Green Festival.

źródło: Olek Adamski
Czytaj dalej...

TSA MNKWL – nowy album i premiera teledysku!

Rasowe i szczere hard&heavy oraz brzmienie, które na stałe zapisało się w historii polskiej muzyki i sercach fanów. Już 22 stycznia ukaże się „Niezwyciężony”, nowy album TSA MNKWL. A już dziś formacja, która we wspaniałym stylu kontynuuje dziedzictwo TSA, ujawnia swój nowy singiel i klip, który powstał do utworu „Tylko”.

Płyta miała swoją premierę w wersji CD w lipcu 2023 roku i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy oraz mediów. Unikalną ciekawostką wersji CD jest okładka 3D.
22 stycznia 2024 ukaże się winylowa, efektownie wydana edycja płyty w wersji gatefold. Bogata grafika, wiele oryginalnych fotografii zespołu i ciekawostek graficznych. A do tego unikalne inserty dla fanów. Płytę będzie można nabyć w trzech różnych wersjach kolorystycznych winyli. Przedsprzedaż LP rozpocznie się 22 grudnia, na równo miesiąc przed jej wydaniem.

- „Sam pamiętam ten dreszczyk emocji, gdy brałem pierwszy raz do rąk płytę winylową, na którą czekałem” – wspomina perkusista grupy, Marek Kapłon – „Winyle zawsze robiły o wiele większe wrażenie niż CD, chociażby z racji formatu płyty i okładki. I właśnie wielkość okładki, która była taką formą dzieła artystycznego, do tego zawarcie na płycie wielu informacji i fotografii – wszystko to sprawiało, że winyl był zawsze bardziej ekscytujący niż CD. A w dodatku wszystkie płyty TSA w latach osiemdziesiątych wyszły właśnie na winylach. Ważnym aspektem wydania płyty na winylu jest również to, że docierają do nas poprzez nasz profil w mediach społecznościowych liczne prośby - i jest ich naprawdę sporo - o wydanie „Niezwyciężonego” na czarnej płycie. Chcemy więc spełnić prośby naszych fanów i dlatego przygotowujemy specjalną, niezwykle efektowną wersję nowej płyty na winylu. Płyta będzie zawierała nie tylko muzykę, ale i niespodzianki. Wracamy dzięki winylom do czasów, kiedy okładka, była tak samo istotna, jak sama płyta, gdzie było masę ukrytych informacji dla ludzi, którzy lubią się wnikliwie doszukiwać tajemnic ukrytych
w oprawie graficznej winyli. A w oprawie graficznej „Niezwyciężonego” jest ich wiele…”

Na krążku znajduje się 9 premierowych utworów, które wpisują się w legendarne brzmienie TSA: „Koncepcja nie zmieniła się i była zawsze taka sama w TSA od lat: naturalne, przesterowane, ciężko grające gitary na wzmacniaczach lampowych, solidnie brzmiąca sekcja i rasowy, rockowy wokal – takie były założenia i tego nie chcieliśmy zmieniać” – komentuje Marek Kapłon, a Janusz Niekrasz, basista grupy dodaje – „TSA MNKWL gra, stosując te same założenia, te same zasady brzmieniowe, którym byliśmy wierni przez dziesiątki lat i robią to ci sami ludzie, tzn. Marek Kapłon i ja pilnujemy pewnych standardów, które obowiązywały kiedyś w zespole. Jesteśmy gwarantem,
że nowe kompozycje są kontynuacją tego, co tworzyliśmy kiedyś.” Natomiast Piotr Lekki, obecny gitarzysta formacji uzupełnia: „Nie było naszym celem to, żeby coś kopiować z przeszłości i żeby na siłę dostosowywać się do, nazwijmy to – ‘stylu TSA’. Chodziło o to, żeby ten wspólny „kręgosłup muzyczny” pozostał, natomiast to, co robimy nowego, żeby też było nasze, w naszym stylu – mówię o nowych gitarzystach, tzn. Maćku i mnie. Z wielu powodów jesteśmy zupełnie innymi gitarzystami niż Stefan czy Andrzej, więc nasze granie na pewno poszerzyło styl TSA o inne spojrzenie.”

Nowy materiał zarejestrowany został między lutym 2020 a kwietniem 2023 w studio Leonardo 27 oraz w studio KWART w Bochni, natomiast partie bębnów nagrane zostały w domowy studio Marka Kapłona w Opolu. Za produkcję płyty odpowiadali muzycy zespołu, Marek Kapłon oraz Piotr Lekki, a krążek ukazał się w barwach wytwórni Black Mustache Records. Okładkę i szatę graficzną płyty zaprojektował wieloletni grafik zespołu TSA, Piotr Makowiec.
- „Motywem przewodnim oprawy graficznej płyty jest czas, który jest… niezwyciężony” – komentuje Damian Michalski, wokalista grupy - „Dlatego na okładce tłem dla postaci muzyków zespołu jest kalendarz Azteków. Piotr go odpowiednio zmodyfikował, wstawiając do niego m.in. łaciński napis ‘pondus temporis currit invictum’, czyli „ciężar czasu biegnie niezwyciężony”.

To nawiązanie, z jednej strony do tekstów i tytułów utworów z płyty, a z drugiej – bardzo filozoficzne motto, że czasu nie da się pokonać, bo on biegnie niezwyciężony. Z wielu opinii, które docierają do zespołu po wydaniu wersji CD wynika, że oprawa graficzna i okładka 3D bardzo spodobała się słuchaczom, co nas ogromnie cieszy. Piotrek zaprojektował naprawdę świetną okładkę, która z racji formatu, zrobi na pewno wielkie wrażenie w wersji LP.”
Wersję winylową płyty promuje singiel i klip do utworu „Tylko”, autorstwa gitarzysty Piotra Lekkiego. „Ta piosenka funkcjonowała już wcześniej u Piotra w innej aranżacji” – opowiada Marek Kapłon - „Szukaliśmy aranżacji dla nas i po wielu próbach udało się nam znaleźć wyważone proporcje. Sama kompozycja, to rockowo-gitarowa ballada, dźwiękowo naprawdę piękna, jednak na mnie wrażenie robi reakcja ludzi na koncertach, gdy ją wykonujemy, a szczególnie kobiet, do których tekst Piotrka bardzo osobiście przemawia. I to widać.”, a Piotr Lekki dodaje: „To jest bardzo osobisty dla mnie utwór. Inspiracją powstania tego tekstu były słowa mojej żony, która często w takich starych, niezbyt dobrych czasach, dosyć trudnych dla nas, powtarzała mi: ‘tylko mnie kochaj i bądź’, więc złapałem to zdanie i tak powstał tekst tego utworu.”

Lista utworów LP „NIEZWYCIĘŻONY"

1. Jak jest?
2. Żarłacz
3. Ostatni pociąg
4. Ciężar czasu
5. Tylko
6. Zmora
7. Choroba
8. Na śmierć!
9. Niezwyciężony
10. Jak jest? (Utwór bonusowy – wersja orkiestrowa)

Skład zespołu TSA MNKWL:

Damian Michalski – wokal
Janusz Niekrasz – bas
Marek Kapłon – perkusja
Maciej Wester – gitara
Piotr Lekki – gitara

źródło: materiały prasowe
Czytaj dalej...

WORMS OF SENSES prezentują singiel "BODY"

Worms of Senses to zespół grający muzykę w której mieszają się takie gatunki jak: rock, mathrock, pop, psychodelia, jazz, elektronika, eksperyment. Grupa założona została przez muzyków znanych z m.in. Searching For Calm, Fair Weather Friends, ARRM, 52um, czy Æther Ctrl.

'Body' to najnowszy singiel grupy, który zapowiada najnowszy album grupy. "Utwór opowiada o ciele jako towarze, a także o kompleksach, zmysłowości i eksploatacji, której tytułowe ciało jest poddawane." - tak o singlu opowiada zespół.

Druga płyta zespołu, którą zapowiada 'Body' ukaże się w przyszłym roku.


Worms of Senses to:

Michał Maślak – wokale, gitary, synthy

Rafał Miciński – bas, fx

Piotr Jeziorko – perkusja, synthy, pady


Zespół pisze o sobie: "Poszukujemy matematycznych, nieparzystych form rytmicznych, ale też lubimy improwizować. Pomostem dla tych dwóch metod tworzenia są melodie, ziarno przesterów, wibracja oscylatorów. Lubimy piosenkę i eksperyment. Od trzymania się jednej stylistyki wolimy mozaikę gatunkową. Naszym celem jest zachowanie ciekawych, magicznych i nieregularnych elementów naszych improwizacji."


źródło: Filip Sarniak
Czytaj dalej...

Dezerter prezentuje nowy singiel!

Od ostatniej studyjnej płyty Dezerter "Kłamstwo to nowa prawda" minęły dwa lata. W tym czasie zespół zdążył otrzymać Fryderyka za archiwalną płytę studyjną "1986. Co będzie jutro?" i w żadnym razie nie zamierza zwalniać tempa. 8 grudnia tego roku na rynek trafi winylowa EP-ka Dezerter, zatytułowana „Żółć / Pomocne dłonie".

Dziś zespół zaprezentował drugi z premierowych utworów, który nosi tytuł „Pomocne dłonie".

Zespół tak komentuje okoliczności powstania nowych utworów:

"Postanowiliśmy wrócić do przerwanego przez pandemię pomysłu wydawania co jakiś czas EP-ek, zanim uzbieramy pomysły na pełne wydawnictwo. Tym razem mamy dwa utwory, które nagraliśmy w połowie października. To była szybka decyzja i szybka sesja. Oba utwory są gorzkim komentarzem do otaczającej nas fali rozgoryczenia, wzajemnych niechęci i rozgrywek politycznych odbywających się kosztem zwykłych ludzi. Ale zwykłym ludziom też się dostaje mały prztyczek w nos, za brak dystansu do siebie i podejmowanych wyborów".

Muzycznie Dezerter pozostaje wierny wypracowanemu przez lata stylowi, czyli własnej wizji hardcore punka.


Tracklista:

1. Żółć

2. Pomocne dłonie

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Mindheal - Wojciech Stecko - posłuchaj wywiadu !

Zapraszam do odsłuchania wywiadu z Wojciechem Stecko na temat nowej płyty projektu Mindheal.

O artyście: 

Debiutując niespełna dwa lata temu jako Mindheal, Wojciech Stecko, producent i artysta pochodzący z Rzeszowa stopniowo stał się rozpoznawalną postacią na polskiej i zagranicznej scenie muzyki elektronicznej.

Jego debiutancki album "Pandemic Moods", wydany w samym sercu pandemii jest swoistym muzycznym dziennikiem tych niezwykłych czasów. Mindheal łączy w nim przyjemne dla ucha elektroniczne brzmienia z nostalgicznych lat 80-tych, zachowując przy tym świeżość swojej twórczości i unikając pułapki naśladowania. Atmosferę czasów pandemii przelał w harmonijny kolaż oldschoolowych i vintage'owych elementów oraz brzmień nowatorskich, a nawet orkiestrowych, tworząc unikatowy klimat, który artysta kojarzy z epoką swojego muzycznego dzieciństwa.

W 2023 roku Mindheal kontynuuje muzyczną podróż wydając album "Sounds Of Dystopia". To dojrzalsze dzieło, w którym eklektyzm jest słyszalny w każdym takcie. To także kompozycyjna i aranżacyjna ewolucja stanowiąca mieszankę brzmień analogowych syntezatorów z poprzednich dekad i czystych, świeżych barw współczesnych syntezatorów cyfrowych. To jednak nie tylko dźwiękowa odyseja, ale również artystyczny komentarz do naszych czasów, gdzie światy analogowy i cyfrowy harmonijnie się przeplatają. W warstwie tytularno-graficznej Mindheal porusza bowiem ważny temat: ryzyka dehumanizacji i osłabienia więzi międzyludzkich w erze dominacji technologii, przestrzeni cyfrowej i sztucznej inteligencji.

Warto ponadto wspomnieć, iż płyta „Sounds Of Dystopia” została zauważona i pozytywnie odebrana przez środowisko fanów i znawców gatunku. Argentyńska wytwórnia płytowa Cyclical Dreams w swym miesięczniku wyróżniła album w dziale TOP 12 najciekawszych albumów miesiąca z muzyką elektroniczną wydanych na świecie.
Obie płyty Mindheal, dostępne także w fizycznej limitowanej edycji CD, pozytywnie zaskakują nie tylko brzmieniem, ale i atrakcyjnym designem graficznym. To propozycja dla każdego, kto szuka czegoś więcej niż tylko muzyki - to zaproszenie do rozmyślań o współczesności, okraszone niebanalnymi dźwiękami, ale także miły gest w kierunku koneserów sztuki wizualnej.

Wykonawcę można obserwować:
https://www.instagram.com/mindheal.music/
https://www.facebook.com/musicproduction.mindheal

A muzyki można posłuchać lub nabyć tutaj:
https://mindheal.bandcamp.com/music
https://open.spotify.com/artist/68WgmWkbMZNbCVkzIfWp8q?si=UU5znYsyQeuLGHCgGk5Zrw
https://www.generator.pl/f/mindheal:1705,e,16/
Czytaj dalej...

PREMIERA PIERWSZEGO SINGLA Z MTV UNPLUGGED ØRGANEK!

Premiera pierwszego singla, „Ultimo", zarejestrowanego w ramach „MTV UNPLUGGED ØRGANEK" podczas koncertu w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie. Dziś wystartował również preorder płyty „MTV UNPLUGGED ØRGANEK". Album ukaże się 26 stycznia 2024 w wersji CD i LP.

Gęsta, teatralna atmosfera, humor przeplatany charakterystyczną liryką, zawadiacką stylizacją oraz energią artystów, przeniosły publiczność wprost do Bohemy Paryża lat 20-tych. Był taniec, śpiew i wspaniała zabawa!

„Ultimo" jest pierwszym singlem promującym projekt „MTV UNPLUGGED ØRGANEK".

Premiera koncertu odbędzie się w noc sylwestrową 31.12.2023 na antenie CANAL +.

Premiera albumu zaplanowana jest na 26.01.2024.

Koncert będzie wyemitowany na antenie MTV w kwietniu 2024.

Lider zespołu, Tomasz Organek mówi:

"Zaproszenie do udziału w cyklu MTV Unplugged to wyjątkowa okazja do świętowania dekady działalności zespołu. Wyłączenie prądu wcale nie wyklucza dobrej zabawy i mocnych wzruszeń, wprost przeciwnie, słuchacz jest w stanie dotknąć istoty muzyki naszego zespołu. Najbardziej jesteśmy dumni z nowych aranży, takich z pogranicza stylów, jazz, muzyka literacka, rock, manouché, trochę jest w tym jakiegoś kabaretu, może burleski - mamy nasze lata dwudzieste. Plus moda, teatr, nic tylko otwierać butelki z szampanem, grać i tańczyć do rana."

Zespół wystąpił w składzie:

Tomasz Organek - śpiew, gitara,

Tomasz Lewandowski - instrumenty klawiszowe,

Robert Markiewicz - perkusja, skrzypce,

Adam Staszewski - gitara basowa.

Tomasz Orłowski – trąbka, flugelhorn,

Szymon Łukowski – flety, klarnet, saksofony, dzwonki,

Maciej Kociński – saksofony, klarnety,

Bartłomiej Halicki – puzony.

Za aranżacje sekcji dętych odpowiadają Tomasz Lewandowski, Szymon Łukowski i Tomasz Orłowski.

Za aranżacje utworów odpowiadają Tomasz Lewandowski, Robert Markiewicz, Adam Staszewski oraz oczywiście Tomasz Organek.

Chwilę przed premierą płyty rozpocznie się trasa koncertowa, która obejmie następujące daty i miejsca:

20.01.2024 Wrocław, Narodowe Forum Muzyki

21.01.2024 Łódź, Wytwórnia

23.01.2024 Warszawa, Teatr Muzyczny Roma

15.02.2024 Toruń, CKK Jordanki

17.02.2024 Poznań, Sala Ziemi MTP

18.02.2024 Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

3.03.2024 Szczecin, Filharmonia im. M. Karłowicza

22.03.2024 Bielsko-Biała, Cavatina Hall

25.03.2024 Bydgoszcz, Opera Nova

8.04.2024 Lublin, Centrum Spotkania Kultur

9.04.2024 Rzeszów/Jasionka, G2 Arena | Sala Kongresowa

10.04.2024 Kraków, Centrum Kongresowe ICE

22.04.2024 Katowice, NOSPR

29.04.2024 Białystok, Filharmonia Podlaska


Zdjęcie: Piotr Tarasewicz / MTV

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Rock Rolla 29.11.2023 r g. 21.00 proradio.pl

Zapraszam na kolejne wydanie audycji "Rock Rolla" w proradio.pl Dziś o godz. 21.00 gościem będzie Wojciech Stecko, którego pseudonim artystyczny to Mindheal. Artysta nagrał dwie płyty, których posłuchamy a także sam nam opowie o kulisach ich powstania. Ponadto zagra klasyka rocka oraz wiele nowości płytowych.

Lista utworów:

Jimi Hendrix- Foxey Lady
Jimi Hendrix- (I'm Your) Hoochie Cooche Man
Leszek Cichoński- Little Wing
George Harrison- Living In The Material World
George Harrison- Give Me Love (Give Me Peace On Earth)
Mulk- KO
Lotyń- Nie żyjesz
Cool Kids Of Death- Żart
Mariusz Duda- I Love To Chat With You
Mindheal- Why Did It Happen To You ?
Mindheal- A Miss Analog People (podkład)
Mindheal- Generation Z
Alice Cooper- I'm Alice
Alice Cooper- Go Away
7277- Mnifeścik
Gardenia- Wysokie trawy
Ian Boon & The Music- Facts & Fiction
Pidżama Porno- Her Morning Elegance
Dead Bob- White Stone Eyes
The Gathering- Leaves
The Gathering- Fear The Sea
Arena- Empire Of A Thousand Days
Czytaj dalej...

Soundedit PRezentuje - GDYNIA MUSIC WEEKEND

Pragniemy zaprezentować Państwu muzyczne wydarzenie, które wypełni Gdynię dźwiękami i dobrą energią. Podczas trzech grudniowych dni dostarczymy mieszkankom i mieszkańcom miasta i odwiedzającym Gdynię gościom kontakt z muzyką na wielu płaszczyznach.

Gdynia - prekursor innowacji, miasto powstałe metaforycznie (i dosłownie) z morza, dumne dziecko II Rzeczpospolitej. Ale Gdynia to także rodzinne wakacje nad Bałtykiem, obcowanie z przyrodą i energią modernistycznego śródmieścia. To wreszcie gdyńska scena alternatywna, która z dzielnic miasta weszła z impetem na krajowe sceny największych festiwali.

Właśnie dlatego uważamy, ze Gdynia Music Weekend tak dobrze wchłonie się w tkankę mia-sta i na stałe wpisze w jego kulturalną mapę – od koncertów, przez edukację muzyczną, po wypoczynek połączony z kulturą.

Naszym celem jest stworzenie autorskiego, cyklicznego, ważnego i cenionego wydarzenia artystycznego, które w przyszłości przyciągnie do Gdyni najwybitniejszych przedstawicieli branży muzycznej. Wiemy jak zintegrować lokalne środowisko artystyczne, wykorzystać drzemiący w kulturze potencjał promocyjny i wesprzeć miasto w budowaniu wizerunku miej-sca przyjaznego artystom.

Festiwal Soundedit prezentuje…GDYNIA MUSIC WEEKEND!

Program:

Dzień pierwszy: HISTORIA
Miejsce: Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25

08.12.2023 r., godz. 18:00 – Lennon w Gdyni – wykład Piotra Metza
Bilety: 10 zł

Czy John Lennon był w Gdyni? Fizycznie był oczywiście nieobecny, ale jego duch przenikał przez słuchaczki i słuchaczy, inspirował też twórczość lokalnych zespołów i solistów. Meandry kariery jednego z Beatlesów, którego teksty i muzyka wywarły globalny (a może i kosmiczny) impakt na życie milionów ziemianek i ziemian przedstawi dziennikarz i znawca twórczości wielkiej czwórki z Liverpoolu. Poznacie Johna Lennona jakiego być może nie znacie. A nawet jeśli znacie – na pewno nie słyszeliście tych opowieści z tej perspektywy! Wykład odbędzie się w 43-cią rocznicę śmierci wybitnego artysty.

09.12.2023 r., godz. 20:00 – Now and Then - Tribute to John Lennon – koncert trójmiejskiej sceny alternatywnej
Bilety: 10 zł


Muzyka Lennona to szczerość, minimalizm i ponadczasowe aranżacje. Hołd muzykowi odda-dzą trójmiejscy muzycy związani z Trójmiejską Sceną Alternatywną oraz gdyńskie wokalistki i gdyńscy wokaliści. Muzyczna załoga, związana m.in. z takimi zespołami jak m.in. Kiev Office, Formy Planet, Bielizna czy Made in Poland przedstawi wierne ale i nierzadko zaskakujące interpretacje utworów artysty. To nie wszystko – wystąpi również Tymon Tymański, który przedstawi oryginalną I swoją wizję twórczości jednego z Beatlesów.
W 43-cią rocznicę śmierci Johna Lennona zapraszamy na wyjątkowy występ „Tribute to John Lennon”.

Na scenie m.in. Wiosna Wiosnowska, Tymon Tymański, Maciej Werk, Michał Miegoń, Krzysz-tof Stachura, Grzegorz Kurowski, Marcin Lewandowski, Michał Młyniec i inni.

Dzień drugi: TERAŹNIEJSZOŚĆ
Miejsce: Halo Kultura, ul. Wójta Radtkego 36/38/40 (wejście od strony ul. 3 Maja) / Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

09.12.2023 r., godz. 13:00 – Love Peace Noise – trójmiejska premiera filmu Jarosława Ka-sperka
Bilety: 10 zł, obowiązują zapisy na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

W 1990 roku w Słupsku Marcin Dymiter, Rafał Szymański i Dariusz Dudziński zakładają zespół Ewa Braun. W 1997 roku dołącza do nich Piotr Sulik. Ewa Braun staje się jedną z najważniej-szych grup polskiej muzyki alternatywnej.

Grają do 2002 roku. W 2018 roku Piotr Sulik, Rafał Szymański i Dariusz Dudziński zakładają zespół Titanic Sea Moon. Wyjazd na kolejną trasę koncertową staje się pretekstem by wrócić pamięcią do początków muzycznej drogi.
Czas trwania – 60 minut

scenariusz/reżyseria/realizacja – Jarosław Kasperek
muzyka – Ewa Braun/Titanic Sea Moon/Emiter
Występują – Rafał Szymański, Marcin Dymiter, Piotr Sulik, Dariusz Dudziński

09.12.2023 r., godz. 16:00 – Szelest Spadających Papierków, Vexange – koncerty w Halo Kultura
Bilety: wstęp bezpłatny
Miejsce: Halo Kultura

Niegdyś (lata 80/90) była to grupa zupełnie niesubordynowana, o płynnym składzie i zmien-nym instrumentarium (muzycy często niszczyli lub gubili instrumenty po szaleńczych koncer-tach). W 2008 roku odrodziła się za sprawą Szymona Albrzykowskiego i Sławka 'Oziego' Ża-mojdy. W obecnym składzie SSP to zwarty noisowy duet serwujący abstrakcyjną nie-muzykę przy użyciu analogowego generatora (syntezatora) znanego m.in. także z Prawatta i KSAS oraz zestawu Game-Boy’ów. W obecnym składzie grupa nagrała jeden album studyjny i dwa koncertowe.

Szelest Spadających Papierków XXI wieku to szelest cybernetycznych stosów. Nie daje wy-tchnienia, ani ukojenia. To abstrakcyjny galimatias ośmiobitowych retro-dźwięków zapo-mnianej konsoli Nintendo zaplątany w gąszcz generatorowych pisków, zgrzytów i warkotów. Tu nie ma nawet namiastki melodii. Jest cybernetyczny trans, do którego główkami ruszają kondensatory i diody. To dyskoteka dla kserokopiarek i niszczarek dokumentów. Albo zestaw ulubionych mruczanek robota R2D2. Jakkolwiek ująć to w słowa – jedno jest pewne: to pro-pozycja radykalna. Tylko dla największych śmiałków Kosmosu.

Zapisali się w historii muzyki rozrywkowej m.in. tym, że spalili sprzęt nagłośnieniowy w Lip-sku i gdańskiej Łaźni. W klubie Buffet ich koncert został przerwany, bowiem szklanki spadały z półek na głowy barmanów i barmanek. Tomek Żukowski (perkusista m.in. Biafro), który siedział w tym czasie na kolumnie sub-basowej, przeżywał stany ekstatyczne.

Ostatnie koncerty Szelestu zawierają nieco więcej utworów "balladowych", pojawiają się sample.

Trochę prehistorii:

W latach osiemdziesiątych SSP grał sporo koncertów, przede wszystkim na imprezach orga-nizowanych przez środowisko totartalne. Przyniosły one niszową sławę zespołowi, który ob-jawił się jako przykład rewolucyjnego i radykalnego podejścia do materii muzycznej. Znaka-mi charakterystycznymi Szelestu z tamtych czasów były: prowokacja, awangarda i muzyczna destrukcja. Koncerty grupy były wydarzeniami o charakterze bardziej happeningowym niż muzycznym. Członkowie zespołu często przebierali się w najbardziej niespodziewane stroje, między utworami odczytywali manifesty. Bardzo często muzyka schodziła na drugi plan, wy-dawała się tylko dodatkiem. Szelest grał w tamtych czasach bardzo chaotyczny, ekstremalny hałas, inspirując się dość wyraźnie dokonaniami zachodniej awangardy i bardzo wówczas silnego nurtu industrialnego. Koncerty SSP kończyły się regularnie niszczeniem instrumentów i interwencjami służb bezpieczeństwa.

Kryzys Totartu i Pomarańczowej Alternatywy dotknął także i Szelest. Trapiony problemami personalnymi i zdrowotnymi członków grupy zespół zniknął na dłuższy czas. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych grupa reaktywowała się, by w październiku 1999 roku zarejestrować album koncertowy o nazwie „Płyta Redłowska”. W gdańskim klubie Plama spotkali się wów-czas: Joanna Charchan (saksofon altowy), Krzysztof Siemak (gitara i pętle), Paweł Końjo Kon-nak (zlewiny liryczne), Sławomir Ozi Żamojda (gitara), Szymon Albrzykowski (bas) , Tomasz Ballaun (perkusjonalia).

Przemysław Gulda napisał o „Płycie Redłowskiej”:

Zespół gra dość spokojną muzykę, opartą w dużej mierze na elektronicznie generowanych pętlach rytmicznych, będących bazą dla improwizowanych partii gitary i saksofonu. To tran-sowa, przez większą część płyty wyciszona muzyka, co zabrzmieć może szokująco dla tych, którzy pamiętają zespół sprzed lat. Pewien niepokój wprowadzają fragmenty, w których po-jawiający się zawsze na koncertach zespołu Paweł Konnak recytuje swe najnowsze, refleksyj-ne wiersze.

Dyskografia:

2011 - Rascheln Fallender Papiere
2009 - L.ive Plama (nasiono)
2009 - Trójmiejski Wiatr (3xCD) (Impulsy Stetoskopu)
2008 - Kletnictwo (nasiono)
1999 - Płyta Redłowska

www.nasiono.net/szelest

Vexange - wschodząca nadzieja krajowej metalowej sceny. Zespół powstał latem 2022 roku i od razu zaczął wykonywać mieszankę death i thrash metalu, zdecydowanie faworyzując ten pierwszy gatunek. Poteżne brzmienie młodej formacji przypadnie do gustu miłośnikom kla-sycznej polskiej i amerykańskiej sceny death metalowej. Od Trashu do Death? Dokąd zapro-wadzą nas miażdżące riffy, blasty i growle Vexange? Karolina Ptaszyńska - Gitara elektryczna Mikołaj Frycz - wokal Igor Jażdżewski - perkusja Dawid Wereszka - gitara elektryczna Patryk Jędrzejewski - bas


09.12.2023 r., godz. 18:30 – Wernisaże wystaw „Tlen” oraz „Nowe Znaczenie 2” w Halo Kultura
Bilety: wstęp bezpłatny
Miejsce: Halo Kultura

Tlen jest słowem kluczem symbolizującym życie, wolność, poczucie sensu i sprawczości w trudnych czasach postpandemiczno-wojennych, w czasach kryzysu gospodarczego, kiedy in-formacje o wojnie za naszą granicą przykrywają informacje o kolejnej wojnie na Bliskim Wschodzie, trwa nagonka na uchodźców, których się odczłowiecza, a obrona naszej planety schodzi niestety na dalszy plan.
Jak interpretujesz TLEN w swoim życiu? Co jest dla Ciebie wyrazem wolności, niezbędej do pełni życia? Jak obecne czasy odbijają się na Tobie i gdzie szukasz ratunku?
Zobacz jak artyści odpowiadają na te pytania.
Dołącz do aukcji internetowej wspaniałych dzieł, której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Ukrainy.
Kuratorką wystawy jest Maria Ostrowska

Artyści:
Kuba Babczyński
Iliana Bogacka
Ada Brzozowska
Dominika Brychcy
Magda Danaj
Marta Frej
JAY POP
Jevka
Agata Królak
LUBEK
Aleksandra Majzel
Magda Pela
Agnieszka Szczepaniak
Paulina Wiczanowska
Anna Witkowska
Dawid Wojtalewicz
Przed wernisażem zapraszamy na koncerty w ramach Gdynia Music Weekend. Zagrają dla Was Vexange i Szelest Spadających Papierków!
* Autorka plakatu: Jevka
Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia

Wystawa Nowe Znaczenie doczekała się drugiej edycji.
Tym razem doświadczenie, poznanie i wiedza będzie wektorem szukania i znajdywania no-wego. Poszukiwania artystyczne skupią się na zagadnieniach przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Czy planując przyszłość należy zaczerpnąć z tego co już nam znane?
Czy pytania o nowe zaczynają się zawsze od starego? I czy łączenie przeszłości z nowoczesno-ścią zawsze jest właściwe?
W najnowszej edycji Nowe Znaczenia zostaną ponownie odkryte artystycznie a zaproszeni twórcy zmierzą się z mniej znaną im materią, przestrzenią czy formą postaci.
Czy przekroczą strefy, które nie były do tej pory przez nich eksplorowane i odkryją tereny, które nie były do tej pory odsłonięte?
Zapraszamy do wspólnego odkrycia.
Biorący udział artyści :
Agnieszka Janowska – instalacja fotograficzna
Edyta Żuk – instalacja przestrzenna
Joanna Borowiec – instalacja foto-video
Oska – performance
Radosław Teterycz – rzeźba
Kuratorka wystawy Anna Julia Lewandowska. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projektu graficzny : Lilia & ai
Dzień trzeci: PRZYSZŁOŚĆ (JEST KOBIETĄ)
Miejsce: Podwórko Art / Scena Ucho, ul. Św. Piotra 2 / Klub Desdemona, ul. Abrahama 37

10.12.2023 r., godz. 16:30 – Oxiua – Gdynia w słuchowisku. Projekt Grupy Parawan / Halo Kultura
Bilety: wstęp bezpłatny
Miejsce: Klub Desdemona

Co ma wspólnego odcięta głowa w skrzynce z historią Gdyni? Co w 997 roku na plaży u stóp Oksywia robi młoda, pobita przez kaszubskiego demona, dziewczyna?

Oxiua to pierwsze z cyklu słuchowisk przedstawiających historię Gdyni. Tekst autorstwa Jaku-ba Nogi został napisany specjalnie z myślą o przedstawianiu go w formie słuchowisk z muzy-kami grającymi na żywo. Niesamowita historia, w której podążamy śladami Damroki po do-brze znanych mieszkańcom miasta lokacjach rozgrywa się na przestrzeni 24 godzin pewnego jesiennego dnia w roku 997.

PROJEKT STWORZONY W RAMACH DZIAŁAŃ GRUPY PARAWAN / HALO KULTURA DOFINAN-SOWANY PRZEZ WYDZIAŁ KULTURY URZĘDU MIASTA W GDYNI

Autor tekstu słuchowiska: Jakub Noga
Opracowanie muzyczne: Grzegorz Michalik

Lektorzy:
Piotr Adamow
Michał Felski
Basia Drozdowicz
Karolina Załęska
Mikołaj Puszcza-Szydłowski

Kontrabas: Sebastian Goertz
Perkusjonalia: Przemek Kryszk
Syntezatory: Grzegorz Michalik
Scenografia: Małgorzata Banaszek

10.12.2023 r., godz. 18:00 – Black Mynah, Agata Sawicka, Hannah No More, Kosmia – Koncerty „Przyszłość (jest kobietą)”
Bilety: 10 zł
Miejsce: Podwórko Art / Scena Ucho

HANNAH NO MORE

Debiutujący na scenie trójmiejskiej dynamiczny duet Noise/Trap/Rapowy z mocnym brzmie-niem i dosadnym przekazem gdzie treści tekstów, które często poruszają problematykę za-chowań społecznych, przyjmowanych jako niekorzystne normy. Dźwięki i teksty Hannah No More odzwierciedlają momenty, w których nadchodzi przytłaczające uczucie walki o własne przetrwanie. Hannah No More to artystyczne katharsis na miarę XXI wieku.

Skład:
Gabriela Wasilewska - wokal, gitara
Paweł Rucki - perkusja

AGATA SAWICKA
Singer-songwriterka i wokalistka pochodząca z Warszawy, mieszkająca
w Gdyni. W swoim najnowszym, solowym projekcie inspiruje się gitarowymi tradycjami
i subkulturami lat 90. Z tą właśnie muzyką i epoką czuje szczególną więź - mroczne, brudne brzmienia, dynamika potężnych riffów i oszałamiające ściany dźwięku, a z drugiej strony senna ucieczka od rzeczywistości.

Artystka pisze po polsku, jej muzyka to wiecznie ewoluująca mieszanka dream popu, grun-ge’u, punk rocka, shoegaze’u i heavy metalu. To ekspresja najgłębszych emocji: rozpaczy, buntu, złości, nadziei lub jej braku, która pozwala nam zanurzyć się we wspólnym, intensyw-nym przeżyciu.

Agata aktualnie koncertuje z nowym materiałem, który ukaże się na debiutanckim albumie
w 2024 roku.

fan page Artystki
facebook.com/AgataSawickaMusic

kanał na youtube
https://www.youtube.com/@AgataSawickaTV

KOSMIA

Energia głosu czterech kobiet, cztery fluidy wzajemnie się przeplatające, tworzące przestrzeń w której każdy dźwięk ma swoje miejsce, swoje znaczenie. Gdzie każda myśl jest uznana, gdzie wzajemna wrażliwość jest elementem twórczym. Przez słuchanie tworzymy, przez śpiew opowiadamy, przez ciszę mówimy. Transcendentalny rytuał bez religii.

Skład zespołu:
Dagmara Cichocka,
Paulina Potakowska,
Joanna Kucharska,
Aleksandra Joryn

BLACK MYNAH

Projekt Joanny Kucharskiej, basistki i wokalistki znanej m.in. z Lonker See i Kiev Office. Są to melodyjne i melancholijne, osobiste piosenki ubrane w hałaśliwą, gitarową formę. Black Mynah porusza się w ramach takich gatunków jak shoegaze, garage rock, dream pop czy rock alternatywny. Na koncercie zadebiutuje nowym materiałem, skomponowanym na nad-chodzącą, trzecią płytę.

Skład zespołu:
Joanna Kucharska - bas, wokal
Paweł Rucki - perkusja
Marcin Lewandowski - gitara
Aleksandra Joryn - wokal, synth


źrodło: Soundedit Festival
Czytaj dalej...

Nowy teledysk Mariusza Dudy, lidera Riverside i Lunatic Soul

Znany z Riverside i Lunatic Soul Mariusz Duda opublikował 17 listopada swój nowy album solowy zatytułowany „AFR AI D". Płyta zbiera świetne recenzje i jest do nabycia pod tym linkiem:

Wczoraj Mariusz zaprezentował nowy klip do jednego z singli z albumu, „I Love To Chat With You".

Producentami są Mariusz Duda i Oskar Szramka.

„AFR AI D" to koncept album zainspirowany tematem lęku przed sztuczną inteligencją. Tym razem na albumie dominuje elektronika, której zdecydowanie bliżej jest do rocka, a na płycie pojawiają się także gitarowe solówki.

źrodło: Mystic Production
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS