Menu
Jerzy Szlachta

Jerzy Szlachta

Komety wyraziły "Uczucia"

Ukazał się nowy singel warszawskich Komet anonsujący nową płytę "Noc z Kleopatrą", która ukaże się 11 września.

I choć dotychczasowe singlowe propozycje pokazywały eksperymentalne oblicze Komet, piosenka „Uczucia" zdecydowanie zaspokoi tych, którym najbliżej do klasycznych utworów grupy. To nie tylko przebojowa kompozycja, od której trudno się uwolnić, ale także poetycki tekst mówiący o złożoności ludzkich uczuć.

Komety, uznawane za jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych XXl wieku, to warszawski zespół uformowany przez Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) w roku 2002.

Ich twórczość zjednała im fanów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Zespół koncertował m.in. w Anglii, Szwecji, Niemczech i Meksyku, gdzie ukazał się anglojęzyczny album zawierający ich największe przeboje.

Pomimo kilkukrotnych zmian w składzie, nieodmiennie centralnym punktem, a zarazem znakiem rozpoznawczym Komet, pozostają głos i teksty Lesława, poetycko niejednoznaczne, często rozgrywające się w pejzażach Warszawy, stawiające go w gronie najwybitniejszych autorów swojego pokolenia.

źródło: cantaramusic.pl

Mechu wydał "Tej Planety Tu Nie Było"

"Tej Planety Tu Nie Było" to drugi singel promujący debiutancki album solowy "Tomka "Mecha" Wojciechowskiego "Mechu_001".

Utwór „Tej planety tu nie było" to melodyjna opowieść o zagubionej w kosmosie parze kochanków. To psychodeliczna gitarowa podróż na planetę, na której dzieją się dziwne rzeczy. Remiks, którego autorem jest Maciej Werk, lider zespołu Hedone, przenosi jego bohaterów w jeszcze bardziej tajemniczy i nieziemski świat nasycony pełnią elektronicznych brzmień.

Tomasz Wojciechowski urodził się w Łodzi. Współtworzył tak legendarne zespoły jak Blitzkrieg, Jezabel Jazz, Moskwa czy Hedone. Po latach spędzonych na współpracy z innymi zdecydował się spróbować swoich sił jako solista totalny. Najpierw grał niecodzienne, instrumentalne koncerty w pojedynkę, by wreszcie zdecydować się na nagranie autorskiej płyty. Album „Mechu 001" to efekt tego eksperymentu – fascynująca wyprawa do świata niezwykle melodyjnych piosenek. Rockowe inspiracje Mecha tworzą niezwykle plastyczny krajobraz, w którym każdy z utworów jest odrębną opowieścią, pełną ważnych słów i unikatowej oprawy muzycznej.

źródło: cantaramusic.pl

Alcantara – Tamam Shud - premiera albumu na CD!

Album Tamam Shud sycylijskiego zespołu Alcantara to dzieło, które nie próbuje zdobyć słuchacza natychmiastowym efektem. Zamiast tego rozwija się powoli, niemal niezauważalnie, budując atmosferę, która z czasem okazuje się wyjątkowo intensywna i wciągająca. Już ich debiut Solitaire (2019) sugerował duży potencjał, jednak dopiero tutaj zespół w pełni rozwija swoje brzmieniowe ambicje.

To muzyka osadzona gdzieś pomiędzy rockiem progresywnym, psychodelią i bluesem, silnie przesiąknięta klimatem znanym z twórczości Pink Floyd czy Riverside. Kluczową rolę odgrywa wokal Sergio Manfrediego Sallicano - ciepły, ekspresyjny, prowadzony zarówno po włosku, jak i po angielsku. Jego interpretacje nie są nachalne, raczej hipnotyczne i sugestywne, momentami bardziej przywołujące emocje niż opowiadające konkretne historie.

Tamam Shud to propozycja dla słuchaczy cierpliwych, ceniących muzykę, która nie narzuca się od razu, lecz stopniowo odsłania swoje znaczenia. Dla tych, którzy lubią zanurzyć się w albumie jako całości, a nie tylko zbiorze utworów. Tamam Shud nie krzyczy - ono rezonuje wewnątrz.

Płyta ta pierwotnie ukazała się wyłącznie na winylu, a teraz dzięki OSKAR Records, album Tamam Shud jest już dostępny w formacie CD.

źródło: OSKAR Records

Festiwal Soundedit: pierwsze ogłoszenie 18. edycji

Dla Soundedit to będzie rok szczególny. Jedyne na świecie wydarzenie skupiające się na twórcach muzyki: producentach, realizatorach i sound designerach kończy osiemnaście lat. Ale jak udowadnia ogłoszony dziś program festiwalowej niedzieli – wchodząc w dorosłość Soundedit nie traci nic z buntowniczej energii. Już 25 października na jego scenie spotkają się Hugh Cornwell, Dezerter oraz Lech Janerka, który zagra swój ostatni koncert dla łódzkiej publiczności. Bilety już w sprzedaży.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 23–27 października. Z okazji wejścia w pełnoletniość obiecuje największą muzyczną imprezę w swojej historii, która rozleje się po całej Łodzi. Na początek jednak rusza ze sprzedażą biletów na niedzielę.

– Soundedit od zawsze był realizacją marzenia o miejscu, w którym dźwięk i jego twórcy są traktowani z absolutnym szacunkiem. Ta „osiemnastka" to dla nas symboliczna granica – świetny moment, by spotkać się w gronie starych przyjaciół i nowych gości, którzy nie mieli do tej pory okazji wystąpić na naszej scenie. Niedziela w Wytwórni wpisuje się w globalne obchody pięćdziesięciolecia punk rocka. Chcemy, by to wspólne świętowanie pozostało w pamięci jako celebracja wolności i muzycznej prawdy, która w dzisiejszym świecie jest towarem deficytowym – mówi Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit.

Surowy i absolutnie bezkompromisowy punk stanie się motywem przewodnim festiwalowej niedzieli i to jeszcze zanim na scenie pojawią się gwiazdy wieczoru. W otwartym spotkaniu i debacie pod szyldem „50 lat punk rocka w Łodzi i w województwie" udział wezmą między innymi: Ziemowit Kosmowski (Brak), Paweł „Guma" Gumola (Moskwa), Marcin Pryt (19 Wiosen), Wiktor Skok (Jude) oraz Mariusz Jakóbczak (The Corpse).

– Koncertową część wieczoru otworzy młode pokolenie, bo występ przed naszą publicznością to nagroda dla laureata trwającego właśnie konkursu New Gens Music. Wspieranie młodych talentów u progu ich drogi stanowi fundament misji Festiwalu, który od osiemnastu lat konsekwentnie buduje przestrzeń dla nowej generacji twórców – podkreśla Maciej Werk.

Od zwycięzcy New Gens Music scenę przejmie zespół Dezerter. Formacja świętuje właśnie 45-lecie działalności, jednak zespół zamiast oglądać się za siebie, nadal mocno prze naprzód. Dowodem tego jest najnowsza płyta „Wolny wybieg", która miała swoją premierę 13 lutego 2026 roku. Materiał nagrany jesienią ubiegłego roku to surowy i niezwykle dynamiczny komentarz do współczesnych absurdów oraz wszechobecnej inwigilacji. Podczas jedynego w tym roku koncertu w Łodzi będzie można na żywo usłyszeć zarówno nowe kompozycje, jak i doskonale znane utwory z bogatego dorobku grupy. Dezerter wystąpi w niezmienionym od początku istnienia składzie: Robert Matera (gitara, wokal, muzyka), Krzysztof Grabowski (perkusja, teksty, artwork) oraz Jacek Chrzanowski (bas, wokal).

Solidną dawkę muzycznej energii z wyrazistym ironicznym przekazem przywiezie też Hugh Cornwell – pierwszy wokalista i gitarzysta ikonicznej grupy The Stranglers, współautor ich największych przebojów, takich jak: Strange Little Girl, Always The Sun, Skin Deep czy No More Heroes. Z macierzystą formacją nagrał 12 albumów, a po opuszczeniu zespołu w 1990 roku wydał 10 płyt solowych. Artysta pojawił się w Polsce wraz z The Stranglers tylko raz w 1986 roku, na planie programu telewizyjnego „Jarmark" na stadionie ŁKS-u. Tym razem w Łodzi już bez playbacku Cornwell wystąpi z materiałem z ostatniego albumu koncertowego All The Fun Of The Fair. Publiczność w Wytwórni może więc liczyć na unikalne połączenie jego autorskiego materiału z wybranymi hitami The Stranglers w jego własnych aranżacjach.

Muzyczną kulminacją wieczoru będzie ostatni łódzki koncert Lecha Janerki – postaci absolutnie kultowej, nagrodzonej przez festiwal statuetką Człowieka ze Złotym Uchem w 2014 roku. Artysta zagra swój ostatni koncert w Łodzi, w ramach trasy wieńczącej karierę rozpoczętą jeszcze w latach osiemdziesiątych wraz z grupą Klaus Mitffoch. W programie nie zabraknie hymnu pokolenia „Jezu jak się cieszę" czy „Ogniowych strzelb". Mistrz nie tylko przypomni „Konstytucje", „Niewole" czy „Rower", ale też wykona nowsze utwory z albumów „Plagiaty" i „Gipsowy odlew falsyfikatu".

Zbuntowana niedziela to zaledwie jeden z punktów obszernego programu, który między 23 a 27 października wypełni łódzką przestrzeń dźwiękiem. Organizatorzy zapowiadają wielkie powroty i sentymentalną podróż przez osiemnaście lat historii wydarzenia, któremu tradycyjnie towarzyszyć będą specjalistyczne warsztaty edukacyjne dla profesjonalistów branży realizacji dźwięku. Kolejne karty festiwalowego programu zostaną odkryte już wkrótce, a ich szczegóły i informacje o akcjach specjalnych publikowane są na bieżąco na stronie www.soundedit.pl. Bilety na niedzielny finał można już kupić w systemach Empik, Going, Bilety24, Ticketmaster oraz Eventim.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Miasta Łodzi oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń w ramach strategii promującej Łódź jako miasto branż kreatywnych. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca".


źródło: HETMAN PR&MEDIA RELATIONS JOANNA KARPIŃSKA
Subskrybuj to źródło RSS