Menu

Dziwna Wiosna "Duchy.Disco"

Dziwna Wiosna "Duchy.Disco"
Najkosmiczniejsze rockowe trio w Polsce, nominowana do Fryderyka, nagród Antyradia i Sanek, nadzieja polskiego rocka! Dziwna Wiosna i „Duchy.Disco"!

Dużo rock and rolla w piosenkach takich jak singlowe „Ogień" i „Płonę, płonę", kosmiczne, trwające kilkanaście minut przestrzenie w „Odolanach", wzruszające, niemal filmowe ballady jak „Bez sensu" i „Śnieg", wściekła energia „Lata miłości", zaskakujący mrok „Chłopców".

Ta płyta to muzyczny borderline. Cała jest zbudowana na przeciwieństwach i skrajnościach. Od melancholii i nostalgii po wściekłość. Każdy numer na tej płycie może być soundtrackiem do jakiegoś momentu w twoim życiu, zabrać cię w twoje własne miejsca, tęsknoty i marzenia. Piękne, smutne, nostalgiczne. Do ludzi i do duchów.

Dawid Karpiuk, frontman grupy, ostatnio co roku nominowany do nagrody „Antyradia" dla najlepszego wokalisty, wszystko wam opowie: – „Ta płyta to podróż przez różne końce świata. Prywatne, miłosne, używkowe. I przez nowe początki.

To historie o duchach, o radzeniu sobie ze stratą, o szukaniu samego siebie. O marzeniach, o seksie, o potworach w głowie. O szaleństwie. Ale też o nadziei, o wku#$%eniu. Chcemy zabrać ludzi w podróż. Powiedzieć im: *&%^$ muzykę, która nie angażuje, nie porywa, nie łapie w pułapkę, nie wchodzi wam do głów i do serc. Rock and roll nie musi polegać na odgrzewaniu schematu typa z gitarką. Wciąż może być wyprawą w nieznane. My się w to nieznane wyprawiliśmy i chcemy zabrać was ze sobą."

Produkcją płyty zajęli się Dawid Karpiuk i basista Wojtek Traczyk. Wojtek dał „DUCHOM.DISCO" swoją dziwność, swoją kompletnie niepowtarzalną muzyczną wyobraźnię. Zderzyli się ze sobą, jeszcze bardziej niż przy pierwszej płycie, wychodząc, czasem bardzo daleko, poza strefę komfortu.

„Postanowiliśmy olać oczekiwania, presję drugiej płyty i wszystkie te rzeczy. Weszliśmy do jaskini na długi, długi czas i nie wyleźliśmy z niej, dopóki Marcin Bors nie zrobił mastera."

Bo „DUCHY.DISCO" to także początek współpracy Dziwnej Wiosny z Marcinem Borsem. – „Marcin jest czarownikiem – mówi Karpiuk. – To jest gość, który muzykę czuje całym ciałem, słyszy nawet częstotliwości, o których nikt inny nie wie. Dodaje do muzyki składnik X, którego się nie da opisać, nie da się nazwać. Ale on jest obecny w każdym momencie.

„Bez sensu" to szósty, po ostatnio wydanych: „Samolotach,", „Chłopcach" i „Twoim szaleństwie", singiel z płyty „DUCHY.DISCO". To piosenka o stracie i o nienasyceniu. O tym, że jaki to ma sens, jeśli na końcu i tak pomyślicie sobie: za mało. Za mało nim się skończyło.

Ale też o nadziei. Może to na tym właśnie polega – wciąż chcieć więcej, mimo że im więcej masz, tym więcej musisz stracić. I nie, to nie jest o hajsie.

Lista utworów:
1. Ogień
2. Samoloty
3. Twoje szaleństwo
4. Płonę, płonę
5. Bez sensu
6. Lato miłości
7. Jak zwierzęta
8. Chłopcy
9. Samotność / Odwrotność
10. Chwilowy brak słów
11. Śnieg
12. Odolany

Równocześnie startuje trasa koncertowa, promująca drugi album zespołu:

ŁÓDŹ, Wooltura 16.11.2023
TORUŃ, NRD Klub 17.11.2023
KRAKÓW, Klub Zaścianek 23.11.2023
TYCHY, Underground Pub 24.11.2023
GDAŃSK, Drizzly Grizzly 30.11.2023
OLSZTYN, Scena Zgrzyt 1.12.2023
ELBLĄG, Mjazzga 2.12.2023
POZNAŃ, Klub pod Minogą 7.12.2023
ZIELONA GÓRA, Kawon Piwnica Artystyczna 8.12.2023
WARSZAWA, klub Stodoła 14.12.2023

źródło: Agora Muzyka

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.