Menu

Dawnych wspomnień czar: Blues Company 1986 - 89

Blues Company
Blues Company fot. Krzysztof Bednarski
Dzięki pasji Pana Stanisława Fuka ukazała się płyta rzeszowskiego zespołu Blues Company, która zawiera łącznie 16 utworów sprzed ponad 32 lat w tym 12 - nagrań zrealizowanych w warunkach klubowych Młodzieżowego Centrum Kultury działającego przy zakładach ZELMER, oraz 4 utwory zarejestrowane profesjonalnie w Studio RSC Andrzeja Wiśniowskiego (gdyż na tyle zespół wtedy było stać), gdzie każdy instrument i wokal były nagrywane oddzielnie, a potem zmiksowane przez realizatora - Andrzeja Szczypka.

Warto tu dodać, że te pierwsze utwory nagrane zostały na tzw. „setkę”, tj. bezpośrednio z konsolety – stołu mikserskiego na kasetę magnetofonową przez realizatora - Jerzego Szlachtę. Była to taka metoda chałupnicza, gdzie każdy z muzyków znajdował w innym pomieszczeniu.
Niestety nagrania, te mają słabsze momenty np. w sferze wokalnej, a do tego dokładają się występujące szumy i niedokładności nagrania.

Dwa utwory „Jesienny deszcz” oraz „Blues śpiącego” zostały zmieszczone w wersji studyjnej oraz wersji live nagranej rok wcześniej. Słychać tu znakomicie postępujący rozwój muzyczny zespołu oraz klimat jaki dodatkowo wprowadził użyty w nagraniach flet.

Po naradzie, muzycy postanowili nie ingerować i nie poprawiać (masteringować) żadnego z tych utworów i wydać je w wersji jakiej się zachowały. Takie wtedy były warunki i możliwości techniczne – a nagrania mają walor sentymentalny i historyczny. Są dźwiękowym zapisem tamtych czasów, części życia członków Blues Company oraz osób, które wtedy im towarzyszyły.

Na płycie zamieszczono również wspaniałą relację radiowej Trójki z imprezy „Rock Meeting 88”, podczas której wystąpiło wielu rzeszowskich i nie tylko artystów. Słychać w niej m.in. wypowiedzi osób związanych z tzw. rzeszowską Sceną Rockową np. nieżyjącego już niestety - Krzysztofa Bary (Bufeta) oraz redaktora Janusza Pawlaka – redaktora muzycznego ówczesnych Nowin Rzeszowskich.

Na drugiej stronie okładki płyty zamieszczona została historia i skład zespołu, w tym wpis o zespole jaki znajduje się w Encyklopedii Polskiego Bluesa.

„Estetycznie wydana płyta CD jest osobistą satysfakcją i sentymentalnym wspomnieniem naszego muzycznego życia w tamtych czasach” mówi: Stanisław Fuk wydawca płyty.

Na zdjęciu pierwszy skład zespołu: Jerzy Hajduk (bg.,voc.), Włodzimierz Palczak (g.,voc.), nieżyjący już Roman Trzyna (dr.), Waldemar Rzeszut (g.,voc.) oraz Stanisław Fuk – producent zespołu.

W tle legendarny sprzęt firmy „Marshall” – będący na wyposażeniu MCK ZELMER.

Osoby zaiteresowane mogą się kontaktować: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.