Menu

październik 2020

U2 - All That You Can’t Leave Behind (20th Anniversary Edition)

Jubileuszowa, zremasterowana edycja kultowego albumu U2 „All That You Can’t Leave Behind”, wydana z okazji 20-lecia (numer 1 w 32 krajach, 12 mln sprzedanych egzemplarzy na całym świecie), od piątku 30 października dostępna w sklepach i serwisach cyfrowych.

Na krążek trafiły takie hity jak „Beautiful Day”, „Stuck In A Moment You Can’t Get Out Of”, „Elevation” czy „Walk On” w zupełnie nowej jakości dźwięku. Na reedycji pojawił się także utwór „The Ground Beneath Her Feet”.
Za produkcję „All That You Can’t Leave Behind” odpowiadają Daniel Lanois i Brian Eno. Nagrania odbyły się w Dublinie oraz na południu Francji. Album zdobył 7 nagród Grammy, w tym w kategorii Najlepszy album rockowy. To także jedyny album w historii, z którego dwa utwory wygrały w kategorii Nagranie roku („Beautiful Day” w 2001 i „Walk On” w 2002).

źródło: Universal Music
Czytaj dalej...

Steven Wilson prezentuje KING GHOST

Steven Wilson prezentuje nowy utwór zapowiadający album „The Future Bites” (premiera 29 stycznia 2021). Singiel „King Ghost”, wraz z teledyskiem, jest już dostępny w serwisach cyfrowych.

Już sam tytuł zapowiada, że „King Ghost” to utwór cudownie nieziemski, wręcz niemożliwie piękny, który opiera się na niskim pulsującym basie oraz przeszywającym wokalu, od którego ciężko się uwolnić. Była to pierwsza rzecz, która powstała z myślą o albumie „The Future Bites”, a współproducentami singla są David Kostem (Everything Everything, Bat for Lashes) oraz Steven Wilson.
Do „King Ghost” powstał teledysk w reżyserii Jess Cope, która wcześniej zrealizowała klipy m.in. do utworów „The Raven That Refused To Sing”, „Routine” oraz „People Who Eat Darkness”.

Steven Wilson tak opowiada o najnowszym singlu:
„King Ghost” to jeden z moich ulubionych utworów z nowego albumu. Myślę, że to jedna z piękniejszych piosenek, jakie napisałem w karierze. Moc tkwi w jej prostocie. Poza perkusyjnymi dogrywkami (autorstwa Jasona Coopera z The Cure oraz Michaela Spearmana z Everything Everything), muzyka jest w pełni elektroniczna. Używam głównie analogowych klawiszy, by stworzyć rozświetlone i organiczne tony i wzory. Podobnie jak w piosence, Jess w klipie skupiła się na żywych kolorach oraz wyrażaniu emocji i myśli poprzez bardziej abstrakcyjne obrazy. Dzięki czemu nasza współpraca weszła na nowy poziom. Efekt jest zachwycający, a ja jestem niezmiernie dumny z połączenia piosenki i wideo.
Reżyserka klipu, Jess Cope, dodaje: - Praca ze Stevenem zawsze jest wyzwaniem, ale w dobrym tego sformułowania znaczeniu. Jestem nieustannie zachwycona jego umiejętnością przesuwania granic w swojej muzyce. „King Ghost” urzekł mnie od pierwszego przesłuchania, od razu też podsunął pewne obrazki do głowy. Utwór nakłonił mnie do myślenia żywymi kolorami, wzorami i teksturami. Pracowałam z animatorem z „Routine”, razem eksplorowaliśmy wykorzystanie „rysowanej” animacji, by wyprodukować namacalne obrazki dla postaci w wideo. Jesteśmy bardzo dumni z tego, jak muzyka i obraz idealnie się dopełniają.

źródło: Universal Music
Czytaj dalej...

MIDNIGHT OIL “THE MAKARRATA PROJECT”

Minęło prawie 20 lat, odkąd Midnight Oil zaprezentował ostatnią płytę długogrającą. Dziś oczekiwanie na nowy materiał zespołu dobiegło końca - minialbum z siedmioma utworami, THE MAKARRATA PROJECT trafił do sieci oraz na CD i żółtym winylu do najlepszych sklepów z muzyką. Wydawcą albumu jest Sony Music Entertainment Australia.

Zespół przedstawił fanom wszystkich współpracowników, którzy przyczynili się do powstania tych piosenek. Lista zawiera szeroki wachlarz wybitnych artystów wywodzących się rdzennych mieszkańców Australii; od Jessiki Mauboy, Alice Skye i Tasmana Keitha, przez utalentowanych Leah Flanagan i Troy’a Cassar-Daley’a, po Keva Carmody’ego, Sammy’ego Butchera i Franka Yamma. Jedna z piosenek zawiera boleśnie piękny pośmiertny wokal legendarnego artysty znanego jako Gurrumul. Udział wzięli tu również Stan Grant, Ursula Yovich, Pat Anderson i pionier AFL Adam Goodes.

„Wszyscy ci wspaniali ludzie, z którymi współpracowaliśmy, dostarczyli świeże interpretacje piosenek i wnieśli do albumu nowe pomysły.” - powiedział perkusista Rob Hirst. „To bardzo przyczyniło się do końcowego efektu. Szczególnie wzruszyło nas to, że rodzina Gurrumula dały nam te wcześniej niepublikowane nagrania jego śpiewu. To prawdziwa atrakcja ”.

Frontman Peter Garrett powiedział: „Minęło 250 lat od wylądowania w Australii Cooka, kiedy po raz pierwszy zabrano dzieci Aborygenów. Skutki tego pierwotnego wywłaszczenia są nadal szeroko odczuwalne. Musimy działać w zakresie pojednania i postępować zgodnie z przełomowym Oświadczeniem z Uluru. Te piosenki mówią o tym, że nasza wspólna historia wymaga rozwiązania i że bardziej niż kiedykolwiek musimy iść razem, aby stworzyć lepszą przyszłość ”.

Gitarzysta i klawiszowiec Jim Moginie wspomina, „Ten minialbum jest bardzo zróżnicowany. Wspólnym wątkiem jest tematyka i duch współpracy stojący za każdą piosenką ”.

Midnight Oil przekaże swój udział w zyskach ze sprzedaży albumu organizacjom, które niosą pomoc rdzennym mieszkańcom kontynentu.

Nagrania zostały wyprodukowane przez wieloletniego współpracownika zespołu Warne’a Livesey’a, który był także współautorem albumów DIESEL & DUST, BLUE SKY MINING i CAPRICORNIA.

Tracklista CD:

First Nation – featuring Jessica Mauboy & Tasman Keith.
Gadigal Land – featuring Dan Sultan, Joel Davison, Kaleena Briggs & Bunna Lawrie.
Change The Date – featuring Gurrumul Yunupingu & Dan Sultan (backing vocals: Leah Flanagan, Kaleena Briggs & Ursula Yovich).
Terror Australia – featuring Alice Skye.
Desert Man, Desert Woman – featuring Frank Yamma.
Wind In My Head – (Makarrata Version) featuring Kev Carmody and Sammy Butcher (backing vocals: Leah Flanagan, Kaleena Briggs & Ursula Yovich.
Uluru Statement From The Heart – read by Pat Anderson, Stan Grant, Adam Goodes, Ursula Yovich and Troy Cassar-Daley / Come On Down – featuring Troy Cassar-Daley.


Tracklista LP:

Side A

First Nation – featuring Jessica Mauboy & Tasman Keith.
Gadigal Land – featuring Dan Sultan, Joel Davison, Kaleena Briggs & Bunna Lawrie.
Change The Date – featuring Gurrumul Yunupingu & Dan Sultan (backing vocals: Leah Flanagan, Kaleena Briggs & Ursula Yovich).
Terror Australia – featuring Alice Skye.
Side B

Desert Man, Desert Woman – featuring Frank Yamma.
Wind In My Head – (Makarrata Version) featuring Kev Carmody and Sammy Butcher (backing vocals: Leah Flanagan, Kaleena Briggs & Ursula Yovich.
Uluru Statement From The Heart – read by Pat Anderson, Stan Grant, Adam Goodes, Ursula Yovich and Troy Cassar-Daley / Come On Down – featuring Troy Cassar-Daley.

źródło: Sony Music Poland
Czytaj dalej...

NEUMA „SZKICE”

Ukazał się nieznany dotychczas materiał Neumy, który przeleżał w ukryciu 21 lat! Jednym z utworów, który znalazł się na krążku, jest „Gnobok”: https://youtu.be/RNEJWEe6wPg

Nagrania pochodzące z roku 1999 zostały zarejestrowane w momencie, kiedy Kobong przechodził do historii; gdyby wówczas nie rozstali się z Robertem Sadowskim, dźwięki, które znalazły się na płycie o adekwatnym tytule „Szkice”, zapewne zasiliłyby trzeci album kultowej formacji. Dzisiaj można powiedzieć, że ten materiał to szczery do bólu pomost między dziedzictwem Kobonga a tym, co pojawiło się na pierwszej płycie Neumy. Surowe dźwięki powstające gdzieś na przecięciu kobongowej matematyki i rodzącej się idei improwizacji, która w pełnej krasie pojawiła się na płycie „Weather”. Dźwięki zarejestrowane zostały przez kobongowy trzon – Wojtka Szymańskiego, Bogdana Kondrackiego i Maćka Miechowicza, dodatkowo w nagraniach udział wzięła skrzypaczka Ewa Jabłońska. Za nagranie – oczywiście w kultowej „Kobongowni” - odpowiadał Marcin „McGyver” Teperek, zaś finałem nowego i zadziwiająco doskonałego brzmienia był miks i mastering analogowych taśm Adama Toczko. Płyta opatrzona okładką autorstwa Wojciecha Szymańskiego (za projekt całości odpowiada Wojtek wraz z Ewą Jabłońską) zamyka wielką sagę połamanych dźwięków, szalonych improwizacji, stanowiących nadal, po wielu latach awangardę gitarowej alternatywy. Na razie Neuma pozostaje w nagraniach, ale kto wie, czy - prawem zaskoczenia – nie będzie miała współczesnej kontynuacji. To na razie niech pozostanie tajemnicą…

A tak o materiale „Szkice” mówi sam zespół:

„Wreszcie jest !!!

Mimo wielu zawirowań mamy dla Was kolejne wydawnictwo - płytę zespołu Neuma pt. „Szkice”.22 lata temu, zaraz po rozstaniu z Robertem i rozpadzie Kobonga, zdecydowaliśmy się powołać do życia nowy projekt. Wtedy roboczo nazywaliśmy go Kokszomanem, co dla nas oznaczało coś w rodzaju "twórczego bałaganu". „Szkice” to unikalne nagrania właśnie z tego okresu. "Szkice" to płyta, której miało nie być. Podczas zgrywania taśm analogowych z koncertem Kobonga natrafiliśmy na taśmy opisane /Kokszoman/. Przeleżały gdzieś w pudłach 20 lat. To, co usłyszeliśmy zaskoczyło nas.

Mało kto wie, że zaprosiliśmy wtedy do współpracy Ewę Jabłońską, znaną m.in. z zespołu Indukti. Jej bardzo oryginalna gra na skrzypcach, do których podłączała mnóstwo kwasowych efektów sprawiła, że nasze granie skręciło w trochę inne rejony. Wspominamy bardzo dobrze ten czas, było mnóstwo zabawy, a obecność pięknej kobiety na próbach była inspirującą odmianą :):):) Ten skład utrzymał się jednak tylko przez kilka miesięcy.

Kiedy stało się jasne, że nie skończymy tego projektu, McGyver podpiął analogowy magnetofon, omikrofonował bębny, odseparował resztę instrumentów. W szkicowej formie zarejestrowaliśmy materiał w jeden dzień. Tak jak wszystkie nasze płyty, na "setkę".

Teraz, przy okazji wznowień Neumy zdecydowaliśmy się na publikację.

Dzięki pracy w studio z Adamem Toczko materiał został doszlifowany i zmiksowany. Bogdan dograł nowe, eksperymentalne wokale, Maciek dopracował gitary, Wojtek zilustrował muzykę, wykorzystując swoje obrazy na okładkę. Wprowadzając zmiany staraliśmy się jednak zachować oryginalny, szkicowy charakter tej muzyki.

"Szkice" to płyta wyjątkowa w naszej dyskografii, o wiele bardziej abstrakcyjna, niejednoznaczna, kończąca trylogię Neumy. Dedykacją dla Sadka i Kocjana zamykamy Kobongową Mandalę”.

Skład zespołu na płycie „Szkice”:

Ewa Jabłońska - skrzypce

Bogdan Kondracki - bas, wokal, programowanie

Maciej Miechowicz - gitary

Wojciech Szymański - perkusja, klawisze

Tracklista:

Impro2

L.U.D.

Kokszoman

Vandor

Torden

2 1 2 2 2 1 2 3

Gnobok

Impro1

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Rock Noc 31.10.2020 g. 22.00

Polskie Radio Rzeszów - Rock Noc sobota godz.22.00. Wspomnienie kilku ważnych dla muzyki artystów.

Lista utworów:

tjomur i Yany: We Contain Multitudes"
Led Zeppelin: Dazed And Confused, Communication Breakdown, I Can't Quit You Baby, How Mano More Times
RUSH: Animate, Nobody's Hero, The Speed Of Love, Everyday Glory
Marillion: Estonia
Maanam: Szał niebieskich ciał, Krkowski Spleen, Lipstick On The Glas
Brygada Kryzys: Nie daj się, To co czujesz, Naokoło wieży
Santana Brothers: Translation/industrial, En aranjuez con tu amor
Talk Talk: Happiness Is Easy, I Don't Believe In You

The Doors In Concert:
Roadhouse Blues
Gloria
Light My Fire
Little Red Rooster
Unknown Soldier
The End
Czytaj dalej...

ARCTIC MONKEYS - LIVE AT THE ROYAL ALBERT HALL premiera albumu już 4 grudnia!

Arctic Monkeys zapowiada wyjątkowy, koncertowy album! Arctic Monkeys i organizacja War Child UK z radością ogłaszają wydanie „Arctic Monkeys - Live At The Royal Albert Hall”, albumu który ukaże się 4 grudnia 2020 roku. Cały dochód ze sprzedaży trafi do War Child UK, aby pomóc wypełnić deficyt, który może sięgać 2 milionów funtów, z którym będą borykać się w 2021 roku, a który spowodowany jest niszczycielskim wpływem Covid-19 na ich fundusze. Pieniądze te są pilnie potrzebne, aby wesprzeć tych, którzy zostali najbardziej dotknięci wirusem.

W dniu 7 czerwca 2018 roku zagraliśmy bardzo specjalny koncert w londyńskim Royal Albert Hall. Wszystkie dochody z tej pamiętnej nocy zostały przekazane na rzecz War Child UK w celu wsparcia ważnej pracy, jaką wykonują, chroniąc, edukując i rehabilitując dzieci, które doświadczyły traumy konfliktu i horroru wojny. Sytuacja, która była zła w 2018 roku, teraz jest rozpaczliwa, a te dzieci i ich rodziny potrzebują naszej pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Cieszymy się, że możemy wydać album nagrany tego wieczoru w The Royal Albert Hall, aby zmniejszyć deficyt funduszy War Child UK i kontynuować ich cenną pracę.

Cały dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. Z góry dziękujemy wszystkim naszym fanom za wsparcie tego wydawnictwa, co z kolei oznacza wsparcie dla War Child UK - Arctic Monkeys.

Nagrany na początku trasy koncertowej promującej „Tranquility Base Hotel + Casino”, „Arctic Monkeys - Live At The Royal Albert Hall” zawiera 20 najwspanialszych momentów z historii zespołu.

źródło: sonicrecords.pl
Czytaj dalej...

NANGA- to było smutne lato

"smutne lato” to druga odsłona albumu „Cisza w bloku” zespołu NANGA. To projekt producencki artystów związanych z Lao Che – Maćka Dzierżawskiego i Filipa Różańskiego, którzy do współpracy zaprosili Magdę Dobrowską, wokalistkę znaną z zespołu Gang Śródmieście.

Maciej Dzierżanowski i Filip Różański: Pracując nas albumem, czerpaliśmy z różnych muzycznych stylów, wychodząc z założenia, że granie jednego gatunku muzyki na dłuższą metę jest zwyczajnie nudne. A po co się nudzić, skoro można tworzyć bardzo różne stylistycznie utwory, jednocześnie zachowując własny, oryginalny sznyt? Odważnie i jakby trochę na przekór obowiązującym modom, sięgnęliśmy do reggae, gatunku, który dziś wydaje się być trochę w odwrocie, trochę passé. Oczywiście „smutne lato” to nie „czysta forma” tej stylistyki, ale inspiracje są na pewno wyczuwalne.

Magda Dobrowska: Kiedy zastanawiałam się nad tekstem do tego utworu, przypomniały mi się słowa mojego kolegi, DJ-a reggae, który narzekał, że od jakiegoś czasu nie gra imprez, bo nikt już nie słucha tej muzyki, ludzie nie chcą się przy niej bawić. I to mnie zainspirowało. Akcję piosenki osadziłam w Mielnie, bo jestem z Koszalina i te rejony są mi bliskie. Mielno też jest trochę takim reliktem jak reggae. Niemodnym kurortem ze starych taśm VHS. I tak się to splotło w całość.

Płyta „Cisza w bloku” ukaże się nakładem Mystic Production. W utworach usłyszymy znakomitych gości – pojawiają się w nich Karol Gola , Barbara Wrońska oraz Michał Sobolewski znany z Fisz Emade Tworzywo.

Jak napisał w recenzji Łukasz Kamiński na łamach wyborcza.pl: Zespół, który boleśnie przyjrzał się Polsce. Lao Che mówi "do widzenia", NANGA "dzień dobry".


źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

KSU wyda płytę winylową !

Dziś odbył się próbny odsłuch nowego winyla zespołu KSU. Zgodnie stwierdziliśmy, że płyta brzmi świetnie i może pojechać do tłoczni, tak aby jeszcze w tym roku ucieszyć wiernych fanów. Pierwszy egzemplarz Siczka zostawił u redaktora z odpowiednią dedykacją. Dźwiękowa relacja z tego wydarzenia pojawi się w audycji Rock Radio 4 listopada oczywiście w Polskim Radiu Rzeszów. Pozdrawiamy Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk i Jerzy Szlachta.
Czytaj dalej...

Rock Radio 28.10.2020 r g.19.05

Rock Radio - środa godz.19.05 - Polskie Radio Rzeszów a w nim trzy tematy. Dwa na zdjęciach a trzeci nazywa się Marcin Pająk z którym porozmawiam przez telefon.

Lista utworów:

Joe Bonamassa:

When One Door Opens
Why Does It Take So Long To Say Goodbye
Lookout Man !
High Class Girl

Pearl Jam Unplugged:

Alive
Black
Jeremy

Airbag: Into The Unknown
Tension Zero: Dąb

Marcin Pająk: 

Last Day (Part One)
Nothing Is Real

Long Distance Calling:

Sharing Thoughts
Beyond Your Limits
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS