Menu

wrzesień 2024

Miles Kane - na trzech koncertach w Polsce!

Miles Kane - brytyjski muzyk, który zasłynął solowymi przebojami “Come Closer”, “Don’t Forget Who You Are” oraz współtworząc z Alexem Turnerem z Arctic Monkeys grupę The Last Shadow Puppets na 3 koncertach w Polsce! Artysta wystąpi w Warszawie, Krakowie i Poznaniu kolejno 9,10 i 11 listopada. 


Swoje pierwsze kroki w muzycznym świecie Kane stawiał w zespołach The Little Flames oraz The Rascals. Supportując z tym drugim w 2007 Arctic Monkeys złapał świetny kontakt z Alexem Turnerem, z którym szybko zaczęli wspólnie komponować. Owocem tych działań był wydany w 2008 roku debiutancki album The Last Shadow Puppets “The Age of the Understatement”, który ekspresowo podbił brytyjską listę przebojów. Podobnie było z drugim albumem duetu - “Everything You Have Come to Expect” (2016). 


W 2009 roku Miles postawił na karierę solową. Od tego momentu wydał 5 świetnie przyjętych na Wyspach krążków, a ostatni z nich, “One Man Band”, ukazał się w sierpniu zeszłego roku. Kane to bez wątpienia jedna z najważniejszych osobowości w brytyjskiej muzyce gitarowej XXI wieku i ciężko by było inaczej, skoro jego piosenki tętnią przebojowością, a momentów do singalongów jest w nich co niemiara. Przekonacie się o tym na 3 koncertach muzyka, które w drugim tygodniu listopada odbędą się w Warszawie, Krakowie oraz Poznaniu! Kane wystąpi w konwencji One Man Band w towarzystwie perkusisty.


MILES KANE - One Man Band 2024

?9.11.2024 / Warszawa, Niebo
?10.11.2024 / Kraków, Kwadrat
?11.11.2024 / Poznań, 2 Progi

źródło: Winary Bookings
Czytaj dalej...

Antyfest Antyradia 2024

Ruszył etap zgłoszeniowy do 16. już edycji Antyfestu Antyradia - największego w Polsce przeglądu rockowych talentów. Jego celem jest promocja mało znanych artystów grających muzykę gitarową. Rok wcześniej na konkurs napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń - 420.

Tym razem w Antyfeście Antyradia może wziąć udział praktycznie każdy zespół, niezależnie od tego ile płyt nagrał i czy jest związany kontraktem z wytwórnią. To zmiana w porównaniu do lat minionych. Zgłoszenia można nadsyłać do 29 września br. poprzez formularz dostępny na stronie antyradio.pl, podając dane konaktowe, informacje o zespole, zdjęcie oraz trzy własne piosenki w formacie mp3.

Zwycięzca tegorocznego plebiscytu, oprócz statuetki "Złotej Kosy", otrzyma 10 000 zł w formie gotówki oraz 10 000 zł w formie vouchera do wykorzystania na sprzęt muzyczny w sieci salonów muzycznych Riff. Dodatkowymi nagrodami w konkursie będą występ na Pol'And'Rock Festival 2025, nagranie materiału na płytę w Izabelin Studio, której promocję zapewni Antyradio - największa rockowa stacja radiowa w Polsce.

Do kolejnego etapu Antyfestu Antyradia 2024 jury (redaktor naczelny Antyradia - Marcin Bąkiewicz, zastępca dyrektora muzycznego Antyradia - Robert Brauła, redaktor naczelny magazynu "Teraz Rock" - Wiesław Weiss i muzyk oraz właściciel Izabelin Studio - Andrzej Puczyński) zakwalifikuje 30 najlepszych zespołów. Ich ogłoszenie nastąpi 7 października. Tradycyjnie pięciu finalistów wyłonią słuchacze w głosowaniu internetowym, które potrwa do 20 października, a także jury. Zespoły wystąpią na finałowym koncercie, który odbędzie się 25 października br. Na nim też zostanie ogłoszony zwycięzca.

Statuetka "Złotej Kosy" powstała w hołdzie zmarłemu dziennikarzowi Antyradia Januszowi "Kosie" Kosińskiemu, niezwykłemu orędownikowi promowania polskiej muzyki.

źródło: Antyradio
Czytaj dalej...

“Miss You When You’re Gone” – animowany majstersztyk do nowego singla MYLESA KENNEDY’EGO!

Wraz z premierą swojego nadchodzącego solowego albumu “The Art Of Letting Go”, która odbędzie się za niecały miesiąc, wokalista, gitarzysta i autor tekstów MYLES KENNEDY – znany ze współpracy z zespołami Alter Bridge i Slash and the Conspirators – ujawnia kolejny niesamowity teledysk do trzeciej piosenki z albumu, która jest już dostępna.

Piosenka „Miss You When You’re Gone” to utwór w średnim tempie, pokazujący liryczną zdolność Mylesa do tworzenia kompozycji, które rezonują ze słuchaczem. Piosenka opowiada o związku, który się rozpada, “This is gonna pain like hell, I know too well” – śpiewa Myles. Teledysk jest animowanym arcydziełem Kennedy’ego i wieloletniego współpracownika w zakresie animowanych filmów wideo Olliego Jonesa. Klip opowiada historię dziewczyny, która wprowadza się do domu i zaprzyjaźnia się z duchem, który tam mieszka. Ich związek trwa przez wszystkie fazy życia głównego bohatera, co podkreśla znaczenie piosenki.

Debiutancki singiel z albumu - optymistyczny rocker „Say What You Will” - pnie się z impetem w górę list przebojów US Active Rock. Piosenka jest najbardziej popularnym singlem w solowej karierze Mylesa i stała się natychmiastowym klasykiem zarówno wśród fanów, jak i mediów. Teledysk - z ponad 1,5 milionami wyświetleń do tej pory - został wyreżyserowany przez Gordy'ego De St Jeora (Mammoth WVH) i opowiada historię prześladowanej i nieśmiałej uczennicy, która wydostaje się ze swojej skorupy z pomocą nauczyciela, woźnego i osoby serwującej lunch na stołówce, granych przez Kennedy'ego, Uddina i Tourniera w szkolnym talent show. Teledysk jest teraz dostępny na całym świecie i można go zobaczyć tutaj.

Od otwierającego gitarowego riffu w utworze tytułowym „The Art Of Letting Go” po zapadającą w pamięć melodię z zamykającego album „How The Story Ends” – MYLES KENNEDY powraca z kolekcją piosenek, która z pewnością zadowoli zarówno starych, jak i nowych fanów. Kompozycje takie jak „Mr. Downside”, „Miss You When You’re Gone” i „Saving Face” prezentują swoiste historie, które stały się synonimem wszystkich projektów Mylesa. Więcej utworów  będzie dostępnych w nadchodzących tygodniach poprzedzających światową premierę 11 października!

 

Lista utworów:



1. The Art Of Letting Go

2. Say What You Will

3. Mr. Downside

4. Miss You When You’re Gone

5. Behind The Veil

6. Saving Face

7. Eternal Lullaby

8. Nothing More To Gain

9. Dead To Rights

10. How The Story Ends

 

źródło: press
Czytaj dalej...

Ser Charles powraca! W składzie muzycy zespołu Organek!

„Einmannbunker" to tytuł drugiej płyty zespołu Ser Charles, która będzie wydana 27 września, po 10 letniej przerwie w działalności grupy. Einmannbukner to żelbetowy, jednoosobowy, schron bojowo-obserwacyjny. Zespół opublikował właśnie nowy singiel, zatytułowany „Gruz".

Dźwięki na „Einmannbunker" to skondensowane formy muzyczne. Krótkie kompozycje niczym celnie zrzucone bomby. To alternatywny rock, liryczny post-punk, a także audiobook z poezją.

Krew i piach, swąd zamkniętych spraw, pustostany i zabity kat... [Billy]

Ser Charles budzi się z długiego snu.

Patrzy na świat przez prostokątny wizjer jednoosobowego bunkra, który chroni go przed odłamkami życia. Obserwuje.
Wyobcowany, chwiejny, urojony...

Ser Charles to nazwa zespołu, a zarazem alter ego Stefana Kornackiego. Pomysłodawcy, wokalisty i tekściarza, artysty multimedialnego. [Laureat Talentów Trójki 2012, Kulturysta Radiowego Domu Kultury, autor oraz kurator międzynarodowego Inscription Project. Muzycznie współpracuje i występował z m.in. Hania Rani, Tomasz Stańko. Sztuki wizualne - kooperacje z Mariusz Waras M-City, Patryk Hardziej, Kolektyw Pogoda. Realizacje multimedialne w Polsce i za granicą: Lizbona, Kijów, Dubaj, Berlin, Erywań, Indie]

Autorem muzyki i producentem płyty jest basista Adam Staszewski. [Założyciel zespołu SOFA, basista w 0rganek, muzyk sesyjny, współpraca z m.in. O.S.T.R., Męskie Granie Orkiestra 2016 i 2017. Fryderyk 2006 - Nowa Twarz Fonografii z SOFA, Fryderyki 2017 z 0rganek za Utwór Roku oraz Album Roku Rock]

W nagraniach na Einmannbunker wzięli udział również̇: Tomasz Organek, Robert Markiewicz, Tomasz Lewandowski (członkowie zespołu 0rganek), Steve Nash, Sławek Kosiński. Po nagraniu płyty do Ser Charles dołączył Bartosz Gorzkiewicz. Perkusista, autor utworów, producent w Mr. Slowman i Zielony Dywan.


Ser Charles powstał w 2009 roku w Toruniu. W 2014 nakładem wytwórni Jimmy Jazz Records ukazał się pierwszy album zatytułowany nazwą zespołu. Płytę promował singiel "Niesymetryczne". Zespół występował głównie na scenie klubowej, na festiwalach Lulu, Kontakt czy Fląder. Pierwsza płyta została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę.


RECENZJE:

Jacek Świąder [Gazeta Wyborcza]

"(...)Bez respektu dla wielkich, jakby zupełnie bez ich kontekstu, tworzy twardą, bezlitosną poezję."

Sebastian Rerak [T-mobile Music]

"Jarek Janiszewski powiedział niegdyś, że słuchając tekstów polskich zespołów, ma ochotę włożyć głowę między okładki kondensatora. Właśnie dlatego obstawiam, że debiutowi Ser Charles lider Bielizny mógłby jedynie przyklasnąć."

Marcin Magiera [Rockarea]

"Raz na jakiś czas scenę muzyczną nawiedzają rzeczy zjawiskowe, dziwne, takie których zaszufladkowanie, rozszyfrowanie stanowi nie lada wyzwanie. W przypadku zespołu Ser Charles nie jest inaczej. Powiem więcej, ich specyficzna twórczość nie pozwala przejść obok siebie obojętnie."

Jarek Szubrycht [2014: Polskie pięć dych] "

(....) I usłyszałem jedną z najlepszych polskich gitarowych płyt roku – trochę postpunkową, trochę zimnofalową. Trochę PiL-ową, trochę subpopową, trochę świetlikową (Stefan Kornacki podaje swoją absurdalną poezję w sposób przypominający mikrofonową ekwilibrystykę pana Marcina). To jest świetne i chcę tego więcej.

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

As I Lay Dying - przez nadchodzące burze - szczegóły nowego albumu i koncert w Polsce!

Metalcore’owi giganci z As I Lay Dying ogłosili właśnie premierę swojego nowego, wyczekiwanego albumu „Through Storms Ahead”, który ukaże się już 15 listopada (Napalm Records),

zespół udostępnił też swój nowy teledysk "We Are The Dead", nagrany z udziałem wokalistów Alexa Terrible'a (Slaughter To Prevail) i Toma Barbera (Chelsea Grin, Darko), klip można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Z0SA-1rXdw0

Wraz z As I Lay Dying 26 listopada w warszawskiej Progresji wystąpią: rodzimi mistrzowie technicznego death metalu z Decapitated, metalcore'owi weterani z Caliban, a skład tej mocarnej trasy zamyka amerykański deathcore’owy band Ov Sulfur, który w sierpniu wydał swój najnowszy, bluźnierczy i prowokujący krążek „Untruth”, (Ov Sulfur zastępuje pierwotnie ogłoszony Left to Suffer).


źródło: Winiary Bookings
Czytaj dalej...

KILLSORROW wydał "Wasteland Chronicles" na platformach streamingowych, wokalista opuszcza zespół

KILLSORROW powstał w 2008 roku w Krakowie z inicjatywy gitarzysty Michała Sokoła. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, by w 2015 roku ostatecznie ustabilizować się. Każdy z członków zespołu to doświadczony muzyk, który zagrał setki koncertów i supportował światowej klasy zespoły.

Muzykę na trzeci album zatytułowany „Wasteland Chronicles" zarejestrowano w Heinrich House Studio (Azarath, Behemoth, Masachist) i Studio Centrum. Całość została zmiksowana i zmasterowana przez Fredrika Nordströma w Fredman Studio (In Flames, Arch Enemy, Sabaton, Dimmu Borgir, Septicflesh) w Goteborgu. Okładkę przygotował duet Zbigniew Józefczyk i Michał „Xaay" Loranc (Evangelist, Kamelot, Konkhra).

Na nowym albumie zespół prezentuje nowe muzyczne oblicze, gra mieszankę melodii i agresywności Trivium i In Flames z chwytliwymi riffami Iron Maiden oraz progresją Evergrey i Kamelot. Całość utworów o tematyce nawiązującej do serii Mad Max czy Fallout opowiada przeróżne luźno powiązane ze sobą historie.

3 listopada 2023 roku zespół wydał album w formacie fizycznym na płycie CD, którą można zakupić poprzez oficjalną stronę internetową http://killsorrow.com/ oraz w sklepie wytwórni Via Nocturna. Kilka dni temu - 6 września 2024 roku płyta ukazała się na najpopularniejszych platformach streamingowych (link tutaj).

- Chcieliśmy nagrać utwory, które będą dobrym podłożem dla wokalu Piotra dlatego płyta ma trochę inny charakter niż poprzednie. Jest bardziej liryczna. Znajdziecie tam i szybkie i wolne numery, zależało nam głównie na tym aby utrzymać klimat postapokaliptycznego pustkowia, co podobno nam się udało - mówi Michał, lider zespołu.

Zespół niestety rozstaje się z wokalistą i dwa zbliżające się koncerty (Skarżysko-Kamienna i Wrocław) to ostatnie na których będziecie mogli go usłyszeć.


- Piotr zdecydował się odejść z zespołu ponieważ pochłaniają go jego prywatne sprawy. Rozchodzimy się w przyjaźni i trzymamy za niego kciuki, aby ułożyło mu się wszystko tak jak tego chce. Jednocześnie w związku z tym na zbliżających się koncertach pojawi się pewien gość, ale więcej na ten temat nie chcę zdradzać, jest to niespodzianka - kontynuuje Michał.

Keep Out!
Lost in The Dark
Parasite Symphony
Prototype
Eyes
Shelter
Straight to Hell
Finest Day to Die
Play with Me
Endless Fry
Wasteland
Home Sweet Home
­

źródło: Solid Rock PR
Czytaj dalej...

Blindead 23 prezentują pierwszy singiel z nowego materiału

Blindead 23 zaprezentowali nowy utwór z nadchodzącego wydawnictwa „Vanishing". Utwór nazywa się „Let Them Speak", a wyreżyserowany przez Ćmy i Paprocie klip można zobaczyć pod tym linkiem: https://youtu.be/1sZjmUsOjtM

Perkusista Paweł Jaroszewicz o nowym singlu:

„Utwór „Let Them Speak" jest środkową częścią monolitu o tytule Vanishing. Ten konkretny fragment porusza temat konfrontacji z samym sobą i demonami, które kryją się w ciemnych zakamarkach czaszki. Muzycznie jest to chyba najcięższy i najciemniejszy moment na tym wydawnictwie. Tomasz i Natalia Semeniuk (Ćmy & Paprocie) stworzyli do niego klip, w którym świetnie wyczuli zamysł towarzyszący nam przy powstawaniu tego numeru".

Minęło 5 lat od wydania ostatniego albumu Blindead o tytule "Niewiosna", który okazał się ostatnim pożegnaniem tamtego wcielenia zespołu.

Tak o nowym materiale mówi Havok:

"Po kilku latach wypalenia, obudziła się moja kreatywność. Nigdy do tej pory nie komponowałem z tak czystym umysłem, pewnością siebie oraz wolnością. Napisałem wtedy większość albumu, który skończyliśmy i nagraliśmy z nowym składem w 2023 roku. Z powodów niezależnych od nas zostanie on dokończony i wydany nieco później. Ta sytuacja była natomiast bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia pracy nad nową muzyką.

W ten sposób powstał materiał na "Vanishing", czyli pierwsze wydawnictwo Blindead 23, które ukaże się w barwach Mystic Production już 27-go września tego roku.

Jest to opowieść o tym najgorszym okresie w moim życiorysie. Nawiedzonym, pełnym walki z demonami, które zaciągnęły mnie na sam dół otchłani.

Trzonem kreatywnym odpowiedzialnym za tą płytę byliśmy w trójkę z Patrykiem Zwolińskim, który napisał wspaniałe teksty i nagrał według mnie partie wokalne życia oraz Pawłem Jaroszewiczem, który nie tylko zagrał na bębnach, ale skomponował też ze mną całą muzykę. Nasza historia z Mystic Production sięga 2010 roku, kiedy to ukazał się w ich barwach album "Affliction" poprzedniej inkarnacji zespołu oraz dwa kolejne, czyli "Absence" i "Ascension". Kiedy podjęliśmy z Patrykiem Zwolińskim decyzję o wspólnym rozwijaniu naszej wizji kreatywnej, bardzo szybko okazało się to naturalną kontynuacją tego co tworzyliśmy wspólnie w przeszłości. Nasze drogi z resztą oryginalnego składu rozeszły się kreatywnie. Postanowiliśmy, więc zacząć ten nowy rozdział pod zmodyfikowaną nazwą Blindead 23.

Autorem okładki jest Gabriel Janion.

Skład Blindead 23:

Mateusz Śmierzchalski

Paweł Jaroszewicz

Patryk Zwoliński

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Molchat Doma „Belaya Polosa"

6 września ukazał się czwarty album pochodzącej z Białorusi post-punkowo-synthpopowej grupy Molchat Doma zatytułowany „Belaya Polosa". Nowym singlem promującym wydawnictwo jest utwór „Ya Tak Ustal".

Okładki albumów Molchat Doma od zawsze ozdabiały wizerunki budynków reprezentujących brutalizm. Jest zimno, szaro, industrialnie, a jednak i tam biją ludzkie serca. Po przełomowym sukcesie w 2020 roku w życiu muzyków Molchat Doma wydarzyło się wiele - od wielkich koncertów na całym świecie, po wyprowadzkę z rodzinnego Mińska. Zespół osiedlił się w Los Angeles i zakończył prace nad czwartym albumem zatytułowanym „Belaya Polosa", będącym świadectwem zmian w trudnych czasach i listem miłosnym do elektronicznego pulsu lat 90. W ciągu czterech lat od albumu „Monument" w życiu wokalisty Egora Shkutko, basisty i klawiszowca Pavla Kozlova oraz głównego autora tekstów, producenta i aranżera Ramana Kamahortsaua zaszło tak wiele zmian, że nieunikniona była też przemiana w ich twórczości .

W ramach trasy koncertowej promującej album „Belaya Polosa" Molchat Doma wystąpią 16 listopada w Gdańsku (Stary Maneż) i 17 listopada w Warszawie (Progresja).

źródło: MYSTIC PRODUCTION
Czytaj dalej...

Jarzmo zapowiada debiutancką płytę

Skład zespołu Jarzmo jest nietypowy. To duet, którego brzmienie koncentruje się wokół nyckelharphy, średniowiecznego instrumentu europejskiego, na którym gra lider zespołu Aleksander Nowak. Ten rzadki instrument został dla skonstruowany przez żonę, Monikę Sobolewską, z którą wspólnie tworzą pracownię lutniczą - P.A.N. Instrumenty. Przepuszczony przez liczne efekty gitarowe dźwięk wioli klawiszowej (bo tak powinno się tłumaczyć tę nazwę) daje niezwykły efekt brzmieniowy.

Skład dopełnia perkusistka z jazzowym doświadczeniem - Katarzyna Bobik, która również śpiewa.

Utwór powstał wspólnie z Michaliną Malisz, znaną z zespołu Lyrre. Gra w tym utworze na lirze korbowej, śpiewa i jest autorką tekstu piosenki. W utworze występuje jeszcze jeden rzadki instrument dawny - Viola da Gamba.

JARZMO to duet, który powstał dzięki instrumentowi - jest nią nyckelharpha, czyli wiola klawiszowa, instrument pochodzący ze średniowiecznej Europy. Gra na niej Piotr Aleksander Nowak, który jest również wokalistą. Drugim głosem zespołu jest grająca na perkusji Katarzyna Bobik.

'Court Dances' to utwór w którym gościnnie zagrała Michalina Malisz. Wokalistka zespołu Lyrre, grająca na lirze korbowej. Singiel ten zapowiada debiutancki album grupy Jarzmo - "Antropocen", który ukaże się w październiku 2024 roku. Wydawcą jest Interstellar Smoke Records.

"Ta piosenka powstała po powrocie z taboru muzyki tradycyjnej i opowiada o ostatecznym rozwiązaniu apokaliptycznego smutku." tak o 'Court Dances' zespołu Jarzmo mówi autorka tekstu, Michalina Malisz.

"Kilkunocne wirowanie sprawiło, że taniec jako rozwiązanie wszystkich problemów pojawił się w mojej głowie tak jasno, jakby nic innego nie miało już sensu. Gdy świat się kończy, czy może być coś wspanialszego niż niekończące się wirowanie, kiedy wszystko wokół rozmywa się, tworząc pulsującą kakofonię barw, dźwięków i emocji?".

Muzyka zespołu Jarzmo jest snutą przez duet muzyków opowieścią o przedapokaliptycznej rzeczywistości: zamglonej, zimnej i tonącej w elektrośmieciach, w której wciąż rozbrzmiewa melodia oberka zagrana przed stu laty przez wiejskiego grajka na skraju pola...

Skład Jarzmo:
Piotr Aleksander Nowak - nyckelharpa, wokal
Katarzyna Bobik - perkusja, wokal

źródło: Filip Sarniak
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS