Menu
Jerzy Szlachta

Jerzy Szlachta

“SING LIKE A SIREN” NOWY SINGIEL WITHIN TEMPTATION & JERRY HEIL

Within Temptation współpracuje z ukraińską artystką i uczestniczką Eurowizji Jerry Heil, czego efektem jest nowy, mocny singel „Sing Like A Siren” – utwór dostępny już jest we wszystkich serwisach muzycznych. Piosenka odzwierciedla zarówno zmagania, jak i determinację, uchwycając poczucie bezsilności, a także potrzebę przeciwstawienia się jej. Utwór niesie również swoiste przesłanie syreny wzywającej z powrotem do domu tych, którzy się zgubili.
Ścieżka dźwiękowa naszej rzeczywistości.

„Sing Like A Siren” to utwór zarówno epicki, jak i filmowy, niosący emocjonalny ciężar, który odzwierciedla prawdziwe zmagania. Jerry Heil opisuje kompozycję jako „coś więcej niż tylko piosenkę — to ścieżka dźwiękowa do filmu, w którym żyjemy”. Jerry: „W tej historii są dwie główne postacie: dziewczyna i żywioł: woda. Jednak w miarę rozwoju historii zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę jest tylko jedna, ponieważ ludzie i natura są jednością. Szalejąca woda reprezentuje wyzwania, z którymi mierzymy się w drodze do naszej ‘bezpiecznej przystani’. Ale kluczem jest zrozumienie, że nie musimy walczyć z naturą, gdy tylko zobaczymy siebie jako jej część, zdamy sobie sprawę, że czasami to my jesteśmy tymi, którzy tworzą burzę”.

Diabeł szepnął mi do ucha: „Nie jesteś wystarczająco silny, aby przetrwać burzę”. Dziś szepnąłem diabłu do ucha: „Ja jestem burzą”.
Piosenka łączy w sobie unikalną mieszankę muzycznych wpływów, z ukraińską ludową wesnianką jako motywem przewodnim: melodią, która jest hipnotyczna i płynna, podobnie jak przypływ i odpływ wody. Zaczyna się delikatnie na fortepianie, zanim rozwinie się w ludowy śpiew. Jak wyjaśnia Jerry Heil: „Poprzez te muzyczne zmiany odzwierciedliliśmy poczucie nieustannego ruchu, brak stabilności i ‘bezpiecznej przystani’, w której bohaterka może czuć się bezpiecznie. Jednak gdy wesnianka powraca w partii fortepianu na samym końcu, przynosi uczucie wiosny: symbol nadziei, pomimo wszystko”.
Współpraca oparta na wspólnej wizji.

Jerry Heil mówi: „Jestem fanką Within Temptation od nastoletnich lat i nigdy w najśmielszych snach nie wyobrażałam sobie, że pewnego dnia stworzymy razem piosenkę. To dla mnie niesamowity zaszczyt. Zarówno zespół, jak i ja wystąpiliśmy na ukraińskim festiwalu muzycznym Atlas Weekend, gdzie spotkaliśmy się po raz pierwszy w Kijowie. W tym momencie wiedziałam, że nie mogę pozwolić, aby okazja mi umknęła — musiałam zaproponować współpracę. Styl wokalny Sharon jest głęboko autentyczny i rezonuje z moją artystyczną wizją, więc od razu wiedziałam, że będzie to szalone połączenie: rocka, klasycznego wokalu i ukraińskich motywów ludowych”.
Pieśń jako głos Ukrainy.

Oprócz artystycznej wizji „Sing Like A Siren” ma głębszy cel. Piosenka służy jako ścieżka dźwiękowa do filmu dokumentalnego Within Temptation „The Invisible Force”, rejestrującego ich wizytę w Ukrainie i inicjatywę wspierania ukraińskich artystów poprzez zabranie ich ze sobą na trasę Bleed Out 2024.

źródło: press

Oranżada. Nowy singiel "So Many Faces"

Niedawno Oranżada wydała swój improwizowany album "Salto", a dziś ukazuje się ich nowy singiel 'So Many Faces'.

Utwór jest nowym, studyjnym nagraniem Oranżady, który nie ukazał się na płycie "Salto" ale jako strona B singla 'Holy Ghost'. Obydwa utwory zostały wydane na CD (jako singiel), które dostępne jest wyłącznie jako dodatek do winylowego wydania płyty "Salto".

Oranżada to zespół z Otwocka, grający rocka psychodelicznego. Mają na koncie pięć płyt studyjnych i istnieją nieprzerwanie od ponad 20 lat. Zespół grał na wielu międzynarodowych festiwalach zagranicznych w Niemczech (np. Klangbad Festival w Sheer, czy Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Bremie) i Polsce (m.in Open'er). Grali również muzykę do filmów niemych takich jak "Brzdąc", czy "Taper".

Singiel 'So many faces' to piosenka o strachu - nie nazwanym, ukrytym i niepotrzebnym. Strachu, którego można załatwić tylko energią.

W utworze 'So Many Faces' basista - Robert Derlatka, zamienia się instrumentami z gitarzystą - Michałem Krysztofiakiem. Singiel ukazał się na CD, jako strona B singla 'Holy Ghost'. Singiel na CD dostępny jest wyłącznie w pakiecie z płytą winylową "Salto".

Nowy album Oranżady "Salto" ukazał się 21 marca. To album improwizowany i nagrany na tzw 'setkę', a więc w całości zarejestrowany występ w studio. Na płycie pojawili się gościnnie: Maciek Cieślak (Ścianka) i Maja Laura Jaryczewska.

Oranżada:
Robert Derlatka - gitara basowa, wokal
Michał Krysztofiak - gitara elektryczna, wokal
Maciej Łabudzki - konga, instrumenty klawiszowe, flet, trąbka, wokal
Artur Rzempołuch - perkusja, wokal

źródło: Filip Sarniak

„ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE”- KOLEJNY SINGIEL ZESPOŁU SEXBOMBA

Zapraszamy na premierę kolejnego singla pochodzącego z płyty „Melodie z musztardą" zespołu SEXBOMBA (Mystic Production 2025). Tym razem jest to utwór „Śpiewać każdy może", do którego powstał klip nie będący jednak typowym teledyskiem.

Tak o singlu mówi Robert Szymański, lider zespołu Sexbomba:
„Nieczęsto się zdarza, żeby utwór wykonany tylko jeden jedyny raz i to na żywo trafił do kanonu piosenek powszechnie znanych i rozpoznawalnych. Tak właśnie stało się z utworem "Śpiewać każdy może", wykonanym tylko jeden raz, na Festiwalu opolskim w 1977 roku przez Jerzego Stuhra. Od tamtej pory jest nucony przez kolejne pokolenia Polaków. Samo nagranie tego utworu było dla nas pewnym wyzwaniem, ponieważ musieliśmy w zasadzie od podstaw dołożyć do melorecytacji akompaniament w stylu zespołu Sexbomba. Mamy nadzieję, że ta nowa wersja również spodoba się fanom tego utworu".


źródło: MYSTIC PRODUCTION

Queens of the Stone Age: Alive in the Catacombs - premiera już 5 czerwca!

Queens of the Stone Age spełniają swoje marzenie — 5 czerwca odbędzie się premiera Alive in the Catacombs, filmu uwieczniającego ich owiany legendą występ w tunelach słynnych Katakumb Paryskich!

Sfilmowany i nagrany w lipcu 2024 roku Queens of the Stone Age: Alive in the Catacombs ukazuje zespół w zupełnie nowym świetle — tak, jak jeszcze nigdy wcześniej nie brzmiał ani nie wyglądał. Ten jedyny w swoim rodzaju projekt to starannie dobrany zestaw utworów z całego katalogu QOTSA, zaaranżowanych na nowo specjalnie z myślą o wyjątkowej przestrzeni katakumb. Efektem jest bezprecedensowe, kameralne wcielenie zespołu, otoczone milionami ludzkich szczątków — „największa publiczność, dla jakiej kiedykolwiek graliśmy" — Joshua Homme.

„Jeśli gdzieś masz zostać nawiedzony, to właśnie w miejscu otoczonym przez kilka milionów zmarłych. Nigdy w życiu nie czułem się tak mile widziany." – Josh Homme

Katakumby Paryskie to rozległe ossuarium (320 km), znajdujące się pod powierzchnią miasta. Ich fundamentem są szczątki kilku milionów osób pochowanych w XVIII wieku, które są w dużej mierze odsłonięte — wiele ścian zbudowano z czaszek i kości. To właśnie ta mroczna sceneria stanowi tło dla tego wyjątkowego występu.

Joshua Homme marzył o zorganizowaniu koncertu Queens of the Stone Age w Katakumbach od swojej pierwszej wizyty tam prawie 20 lat temu. Miasto Paryż jednak nigdy wcześniej nie udzieliło zgody żadnemu artyście na występ w tych świętych tunelach. Zespół cierpliwie czekał, aż ich wizja zostanie oficjalnie zatwierdzona.

Hélène Furminieux (Les Catacombes de Paris) powiedziała:
„Katakumby Paryża są żyznym gruntem dla wyobraźni. Ważne jest dla nas, aby artyści przejęli kontrolę nad tym wszechświatem i zaproponowali jego wrażliwą interpretację. Zejście do podziemi i zmierzenie się z refleksjami na temat śmierci może być głęboko intensywnym doświadczeniem. Josh wydaje się odczuwać w ciele i duszy pełny potencjał tego miejsca. Nagrania doskonale rezonują z tajemnicą, historią i pewną introspekcją, szczególnie wyczuwalną w subtelnym wykorzystaniu ciszy w Katakumbach".

Każda decyzja estetyczna, każdy wybór utworu, każda konfiguracja instrumentów... absolutnie wszystko zostało zaplanowane i wykonane z szacunkiem dla Katakumb — od akustyki i dźwięków otoczenia, takich jak kapiąca woda, echo i naturalny rezonans — po mroczne, atmosferyczne oświetlenie, które wzmacnia odbiór muzyki. Z dala od dźwiękoszczelnych murów studia czy komfortu monitorów scenicznych, Alive in the Catacombs pokazuje, że zespół i cała ekipa doskonale sprostali temu niecodziennemu wyzwaniu.

Homme:
„Jesteśmy tak odsłonięci, bo to miejsce tyle odsłania — to sprawia, że muzyka i słowa stają się nagie... Próbować tam grać na pełnej mocy byłoby absurdalne. Wszystkie decyzje zostały podjęte przez to miejsce. To ono dyktuje wszystko, ono tu rządzi. Gdy tam jesteś, robisz to, co ci każe".

Efekt to QOTSA sprowadzeni do najbardziej elementarnej formy — Homme, Troy Van Leeuwen, Michael Shuman, Dean Fertita i Jon Theodore, wspierani przez trzyosobową sekcję smyczkową, używający różnych przedmiotów jako prowizorycznych instrumentów perkusyjnych. Alive in the Catacombs to Queens of the Stone Age w najczystszej postaci — jedynie z akumulatorem samochodowym użytym do zasilenia elektrycznego pianina. I całkowicie niefiltrowani — każda piosenka została nagrana na żywo, w jednym podejściu, bez żadnych dogrywek ani cięć.

Trudno oddać słowami wyjątkowość Queens of the Stone Age: Alive in the Catacombs. To niezwykłe połączenie delikatności i monumentalnego rozmachu trzeba po prostu zobaczyć i usłyszeć, by naprawdę je zrozumieć. Jego siła tkwi w wysiłku — zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym. To Joshua Homme w swoim najbardziej wrażliwym, a zarazem najbardziej triumfalnym wydaniu.

Queens of the Stone Age: Alive in the Catacombs zostało wyprodukowane przez La Blogothèque, a reżyserem projektu jest Thomas Rames. Film zostanie wydany przez Queens of the Stone Age oraz Matador Records. Będzie dostępny do wypożyczenia lub zakupu na stronie qotsa.com, gdzie już teraz można składać zamówienia przedpremierowe. Fani, którzy zakupią Alive in the Catacombs do 7 czerwca, otrzymają ekskluzywny dostęp do materiałów zza kulis, a także pełen dostęp do streamingu i pobrania filmu. Wersja audio (bez obrazu) zostanie ogłoszona w nadchodzących tygodniach.


Przypominamy także, że zespół Queens of the Stone Age wystąpi już 30 lipca na warszawskim Torwarze!

źródło: sonicrecords.pl
Subskrybuj to źródło RSS