Menu

Ziemowit Kosmowski zaprezentował projekt K-2

"Dom i TY" to pierwsza propozycja duetu K-2 stworzonego przez Ziemowita Kosmowskiego (ex-Brak, Rendez-Vous, Subway) oraz jego żonę Agatę Porębę-Kosmowską.

Ziemowit Kosmowski od lat umyka wszystkim klasyfikacjom. Był zawsze sobą – zarówno w punkowym Phantomie, Braku czy nowofalowym Rendez-Vous. W swoich utworach odkrywa emocje i zaznacza, że czasami mniej znaczy więcej. W roku 2023 Ziemowit i Agata nagrali jazzujący album "Veda", a w październiku tego roku wydadzą bardziej folkową płytę pod tytułem "Ciężkie PUDŁO".

Klimatyczne akustyczne pieśni z dozą - jak to u byłego punk rockera - sarkazmu i kontestacji. Singlowy utwór "Dom i TY" wprowadza w podróż z opowieścią o różnych, na przestrzeni czasu, gniazdach artysty. Nostalgiczna, pełna refleksji, ale i nadziei pieśń, w której z pewnością każdy odnajdzie odrobinę siebie. Na stronie B pierwszego singla znajduje się folk punkowa piosenka "Balon z HELEM".

Po wakacjach K-2 zamierza zaprezentować kolejny singiel "Wielki BUT". Premiera albumu zbiegnie się z występem Kosmowskiego na łódzkim Festiwalu Soundedit w październiku 2026.

Kolejnym utworem promującym płytę będzie przewrotna kompozycja "Ciężkie PUDŁO".

Tak jak w przypadku "Vedy" czy albumu "kosmowski live" (z gościnnym udziałem Tymona Tymańskiego), wydawcą "Ciężkiego PUDŁA" będzie GAD Records Michała Wilczyńskiego.

25 października K-2 wystąpi na łódzkim festiwalu Soundedit. Podczas występu Ziemowit Kosmowski odbierze nagrodę Człowieka Ze Złotym Uchem za "Szczególną Wrażliwość Muzyczną
i Punkową Energię".

źródło: CANTARAMUSIC.PL
Czytaj dalej...

U.K.Ć. Premiera singla 'Mętne Słońce'

U.K.Ć. to autorski projekt Łukasza „Icanraza" Sarnackiego - muzyka znanego z wielu różnych zespołów takich jak Abused Majesty, Virgin Snatch, Christ Agony, Devilish Impressions, Corruption, Voidfire czy Hermh. Muzyka U.K.Ć. ucieka od szufladkowania, miesza wiele gatunków, nie zamykając się w żadnym.

'Mętne Słońce' to utwór zainspirowany różnorodnością kulturową i religijną, zrodzony z doświadczeń podróżniczych. Tekst stanowi bezpośrednią reakcję na ignorancję, pychę i brak szacunku okazywane przez przedstawicieli zachodnich społeczeństw wobec odmiennych kultur.

Za produkcję klipu odpowiada ekipa Art of Vision pod batutą Rafała Kubisiaka, natomiast autorką sesji zdjęciowej jest Magdalena Zagóra.

U.K.Ć.:
Łukasz Sarnacki - wokal/ gitara/ bas/ perkusja/ klawisze

Skład koncertowy:
Łukasz Bielemuk - gitara (m.in. CINIS, ex-BATUSHKA)
Mateusz Demianiuk - bas (m.in. ex-PIGFACE BEAUTY)
Paweł Staniszczak - perkusja (m.in. ENFEEBLEMENT, ex-COCHISE)

Dyskografia U.K.Ć.:
"Przemijanie" EP 2022
"Coming Out" 2023
"Coming Out - Love & Hate Diaries" 2024
"Anomalie - Upadek Konającego Ćwierćwiecza" 2026

źródło: Filip Sarniak
Czytaj dalej...

Kielecka grupa ANKH wydała teledysk do utworu "Jestem" promującego nową płytę "Z Wiatrem"

Utwór "Jestem" jest próbą odpowiedzi na pytania: "czym lub kim jesteśmy"? Odwieczne pytania: "Skąd przychodzimy, co tu robimy i dokąd zmierzamy?" nadal pozostają bez odpowiedzi. Cały akt życia jest niewiadomą. W nas oraz obok nas toczy się rzeczywistość, o której nie mamy pojęcia. Czujemy jednak "że zawsze jest coś więcej".

Klip powstał w salach kieleckiego klubu młodzieżowego „Wolna Strefa". Zdjęcia i produkcja zostały wykonane przez muzyków ANKH: Jana Rusina i Joannę Chudybę, którzy poza muzyką zajmują się także produkcjami filmowymi.

Grupa ANKH istnieje od ponad 35 lat. Kiedy zaczynała żyliśmy w innych czasach. Nie było cyfrowej fotografii, Internetu, grup społecznościowych w sieci , elektronicznej reklamy i powszechnej dostępności do wszelakiej muzyki . Nie było smartfonów a nawet sms-ów. Płyty nagrywano w dużych studiach nagraniowych na taśmę magnetofonową . Komputery były prymitywne i dokonywano na nich tylko małych korekt analogowej techniki nagraniowej. Tworzenie własnej muzyki i prezentowanie jej szerszej publiczności było nie lada wydarzeniem i sukcesem.

Najnowszy album ANKH pod tytułem „ Z wiatrem" to właśnie taka opowieść łącząca lata 90-te XX wieku z teraźniejszością pierwszej połowy XXI wieku. Jak bardzo zmieniła się otaczająca nas rzeczywistość przez ten czas? Jak bardzo zmieniliśmy się my sami i jak to wpłynęło na naszą muzykę ? To pytania, które postawił sobie zespół w trakcie realizacji materiału słowno-muzycznego stanowiącego treść nowego albumu i na które to pytania spróbował sobie odpowiedzieć.

Pierwsza część płyty „Z wiatrem" nawiązuje do brzmień i twórczości grupy z połowy lat 90 - tych. Wtedy to o zespole było głośno, gdyż był odkryciem i niepowtarzalnym tworem na polskiej scenie rockowej. Na nowym albumie znajdują się utwory będące wręcz polemiką z konkretnymi utworami z pierwszych płyt ANKH. Stanowią jak gdyby muzyczne i treściowe rozwinięcia dawnych kompozycji. Stopniowo album przemienia się w bardzie wysublimowane brzmienia i kompozycje, nawiązujące także do wewnętrznej przemiany świadomości muzyków zespołu .

Album „ Z wiatrem" jest także ukoronowaniem pracy zespołu w nowym składzie personalnym. Od kilku lat część grupy tworzą młodsi wiekiem muzycy krakowscy: Joanna Chudyba – skrzypce i Jan Rusin – perkusja. Niewątpliwie ich energia pozytywnie i w znaczący sposób wpływa na działania ANKH i nową, odświeżoną formę brzmieniową grupy.

"Z wiatrem" to opowieść o zmieniającym się postrzeganiu przez nas, na przestrzeni lat, aktu istnienia tego „czegoś" w czym jesteśmy. Rzeczywistości tworzonej mocą Ducha w Działaniu, gdzie cierpienie miesza się z radością, dobro ze złem, miłość ze strachem i życie z nieżyciem. Warto pochylić się nad pytaniami: "skąd przychodzimy?", "co tu robimy?", "dokąd zmierzamy?". Nawet jeśli uznamy, że mamy inne zdanie. Bowiem samo zastanawianie się nad odpowiedzią jest istotne w świecie, w którym refleksja i konstruktywna polemika jest coraz większą rzadkością.


źródło: CANTARAMUSIC.PL
Czytaj dalej...

AUDREY HORNE powracają z ósmym albumem studyjnym „Achilles”

Norweska formacja hardrockowa AUDREY HORNE wyda swój ósmy album studyjny „Achilles” 4 września 2026 roku nakładem Napalm Records.

Poprzednie albumy zespołu – Blackout (2018) oraz Devil's Bell (2022) – spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków na całym świecie. Grupa została także uhonorowana nagrodą Spellemannprisen (norweskim odpowiednikiem Grammy) za swój debiutancki album z 2005 roku.

Dzięki międzynarodowym trasom koncertowym – zarówno jako gwiazda wieczoru, jak i u boku takich zespołów jak Papa Roach i Backyard Babies – oraz występom supportującym AC/DC i Mötley Crüe, AUDREY HORNE uchodzą za jeden z najciekawszych norweskich zespołów rockowych eksportowanych na światowe sceny.

Nowy album zawiera 11 różnorodnych kompozycji – od energetycznych hardrockowych numerów po bardziej melodyjne i progresywne utwory. Skład zespołu tworzą:

Toschie – wokal,
Ice Dale (znany także z Enslaved) – gitara,
Thomas Tofthagen – gitara,
Espen Lien – bas,
Kjetil Greve – perkusja.
O albumie

Tytułowy utwór „Achilles” otwiera płytę potężnymi gitarami, mocną sekcją rytmiczną i charyzmatycznym wokalem. Zespół pokazuje w nim bardziej progresywne oblicze, budując kontrasty pomiędzy poszczególnymi fragmentami kompozycji. Tekst inspirowany jest współczesnym, silnie spolaryzowanym światem.

Kolejnym mocnym punktem albumu jest „God Damn Beautiful” – groove'owy utwór inspirowany twórczością Thin Lizzy, w którym główną rolę wokalną przejmuje basista Espen Lien.

W singlu „Insanity” zespół pozostaje wierny swojemu charakterystycznemu stylowi. Utwór wyróżnia chwytliwy refren, duet prowadzących gitar oraz wciągająca historia inspirowana klasykiem Hallowed Be Thy Name zespołu Iron Maiden.

Album zamyka „New Star Falling”, eksponujący bardziej melodyjną stronę brzmienia AUDREY HORNE.

„Achilles” to atmosferyczny album heavyrockowy łączący wpływy klasycznego rocka lat 70. i 80. z tematami takimi jak eskapizm oraz refleksja nad niestabilnością współczesnego świata. To materiał, który powinien dobrze sprawdzić się zarówno w radiu rockowym, jak i na koncertowych scenach.

Lista utworów – „Achilles”
Achilles
In The Eye Of The Hurricane
Vampires
God Damn Beautiful
Pretty Little Lies
Prodrome
Insanity
Hell Is Eternity
Six Feet In The Ground
Running Through The Night
New Star Falling



źródło: Napalm Records
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS