Menu

luty 2021

CAN OGŁASZA PREMIERĘ KONCERTOWEGO WYDAWNICTWA

Mute i Spoon Records z dumą ogłaszają pierwszy z serii długo oczekiwanych albumów koncertowych, „Can: Live in Stuttgart 1975”, który ukaże się na winylu, CD i w wersji cyfrowej 28 maja.


Jeśli myślicie, że znacie Can, nawet po wszystkich albumach i dzięki niedawno odkrytym materiałom, takim jak legendarne „Lost Tapes”, to wciąż znajdziecie tu masę rzeczy, które was zaskoczą. Ta muzyka nigdy nie jest dwa razy tą samą rzeką.


Na serii Can Live znajdą się najlepsze nagrania wyselekcjonowane przez członka założyciela zespołu Irmina Schmidta i producenta/inżyniera Rene Tinnera. Poddano je obróbce technologicznej XXI wieku, aby dostarczyć fanom ważne historyczne utwory w najlepszej możliwej jakości.

żródło: PIAS
Czytaj dalej...

GAMA. WIDZIMY ŚWIAT POZA MUZYKĄ

"GaMa. Nowa Gazeta Magnetofonowa" – jak sama nazwa wskazuje, jest magazynem nowym, ale i do pewnego stopnia kontynuacją ukazującej się w latach 2015-2019 "Gazety Magnetofonowej". Z poprzednim tytułem łączy "GaMę" część redakcji – w tym redaktor naczelny Jarek Szubrycht i szef artystyczny Maciek Janas – oraz przeświadczenie, że o muzyce można rozmawiać serio i zarazem z pasją.

Nowości jest więcej. "GaMa" poświęcona jest nie tylko polskiej muzyce, ale artystom z całego świata. Co więcej, choć muzyka jest tu najważniejsza, na stronach magazynu znajdzie się miejsce dla wszelkich przejawów kultury popkultury – w tym seriali, książek, gier, filmu czy komiksu. Skoro już o komiksie mowa – specjalnie dla "GaMy" nowe przygody kultowych bezdomnych wampirów Szlurpa i Burpa rysuje mistrz Tadeusz Baranowski! "GaMa" nie będzie też unikać tematów związanych z polityką i życiem społecznym, bo 2020 rok najlepiej, choć boleśnie, udowodnił, że od tego uciec się nie da, a nawet jak się da – to nie wypada.

Dlatego właśnie rok 2020 jest głównym bohaterem pierwszego numeru "GaMy". Opowiadamy o nim przez pryzmat następujących artystów i tematów:

Artur Rojek | Mikromusic | Wacław Zimpel | Vito Bambino | Co zostanie po #hot16challlenge2 | Clipping. | Fenomen Apteki, przemiana Kodyma | Jak polska scena muzyczna radzi sobie z homofobią | Rok 2020 w nagraniach terenowych | Soundtrack protestów na Białorusi | Jak ruch Black Lives Matter manifestuje się w muzyce | Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski – wirusolog o tym, dlaczego koronawirus zabrał nam koncerty i kiedy je odda | Płyty domowej roboty i koncerty online – co z tego zostanie | Piętno hiszpanki na języku | "Gambit królowej" a prawdziwe szachy | Dlaczego polski komiks unika polityki | Płyty, filmy i książki z 2020, które mogłeś przegapić, a głupio by było.

"GaMa" jest dwumiesięcznikiem, w 2021 ukaże się sześć numerów magazynu.

żródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Kruk & Wojtek Cugowski - kwintesencja wolności - kolejne szczegóły nowej płyty!

W Wojkowicach, pod czujnym okiem Michała Kuczery w studio MaQ Records trwają obecnie prace nad ostatnimi miksami najnowszej studyjnej płyty Kruka i Wojtka Cugowskiego. Album zatytułowany "Be There" ukaże się już 14 kwietnia i wydany zostanie pod szyldem Kruk & Wojtek Cugowski.

Na płycie znajdzie się 8 kompozycji, a teksty napisał i zaśpiewał Wojtek Cugowski.

Lista utworów prezentuje się następująco:

Rat Race
Hungry For Revenge
Prayer Of The Unbeliver
Made Of Stone
Invisible Enemy
Dark Broken Souls
To Those In Power
Be There
Piotr Brzychcy na gorąco komentuje to, co obecnie dzieje się kruczym obozie: "Jesteśmy w trakcie miksowania płyty i po raz pierwszy spotkaliśmy się w studiu bez instrumentów, bez nagrywania, ale za to z głowami pełnymi pomysłów na to, jak ma zabrzmieć ten nowy Kruk. Oczywiście pracą nad miksami utworów już od kilku dobrych tygodni dowodzi Michał Kuczera w MaQ Records i już spod jego ręki wychodzą w pełni zadowalające efekty. A ja i Wojtek Cugowski mamy też swoje uwagi i przemyślenia. Wojtek ma potężną wiedzę muzyczną, jest fanem i fascynatem szeroko pojętej muzyki i niezwykle wnikliwym producentem. W efekcie każdy najdrobniejszy szczegół jest brany pod lupę, a czasem nawet i mikroskop."

A Wojtek Cugowski dodaje: "Będzie mocno i potężnie, dokładnie tak jak powinna brzmieć hardrockowa płyta."

"Czasem słyszy się głosy, że muzyka rockowa to gatunek na wymarciu, że to zamknięty rozdział" - kontynuuje Brzychcy - "ale trudno mi się z tym zgodzić, gdy widzę, ile nam wszystkim sprawia to radości i ile jest w tym wszystkim pasji. Po prostu kochamy tą muzykę, na której się wychowaliśmy i ona dla nas jest wciąż aktualna, dlatego nie ma tu miejsca na jakiekolwiek kalkulacje. Wszystko wypływa prosto z nas, naszych serc i jest kwintesencją wolności. Nikogo nie musimy udawać, nie musimy naginać się do żadnych reguł, tworzymy po prostu swoją ścieżkę, a w zasadzie to korytarz powietrzny dla dalszego lotu Kruka."

Praca nad albumem trwała prawie dwa lata, ale trudno się temu dziwić, zważywszy jak wyglądał ostatni, pandemiczny rok. Zresztą - czas w jakim powstawały linie melodyczne i teksty napisane przez Wojtka Cugowskiego, odcisnął na nich swoje piętno; album niesie dość mroczne przesłanie, a utwory skłaniają do refleksji nad kondycją dzisiejszego człowieka.

Muzyka Kruka wymyka się sztywnym definicjom – na pewno czerpie inspiracje z klasycznego hard rocka spod znaku Deep Purple czy Rainbow, ale zespół nie boi się długich rozbudowanych kompozycji i flirtu z bardziej progresywnymi dźwiękami. Sam tytuł krążka "Be There" nawiązuje do poprzednich albumów Kruka („Be 3", „Be4ore", „Beyond"), a okładka również kontynuuje temat chłopca, którego postać pojawiła się po raz pierwszy na albumie „Be4ore". Autorką obrazu, który powstał na potrzeby okładki, jest Ewa Toczkowska.

Więcej informacji - wkrótce!

Foto: LARK Dariusz Świtała/Paweł Płonka

https://www.facebook.com/metalmindproductions

https://www.facebook.com/KrukPL

www.metalmind.com.pl
Czytaj dalej...

Rock Noc 27.02.2021 r g.22.00

W sobotni wieczór w audycji Rock Noc zagra klasyka rocka. Rozpocznie formacja Delta Deep, którą założył Phil Collen gitarzysta Def Leppard. Artysta zaprosił do współpracy kilkoro instrumentalistów i  wokalistkę Debbi Blackwell-Cook, przygotował w większości premierowy repertuar, wymyślił nazwę Delta Deep i nagrał płytę. Ponadto Genesis, Jon Anderson, Voo Voo i U2. Polskie Radio Rzeszów sobota 27.02.2021 r. godz. 22.00

Lista utworów:

Delta Deep: Bang The Lid, Treat Her Like Candy, Burnt Sally, Black Coffe
Bill Haley And His Comets: Rock Around The Clock
Carl Perkins: Blue Suede Shoes
Elvis Presley: That's All Right
Chuck Berry: Maybelline
Fats Domino: Blueberry Hill
Mike Oldfield: The Lake
Genesis: Etangled, Mad Man Moon, Ripples...Los Endos
Jon Anderson: Activate, 1000 Hands
Voo Voo: Niespiesznie 1,2, Takie tam 1, Nieud

U2 "Achtung Baby"

„Zoo Station”
„Even Better Than the Real Thing”
„One”
„Until the End of the World”
„Who's Gonna Ride Your Wild Horses”
„So Cruel”
„The Fly”
„Mysterious Ways”
„Tryin’ to Throw Your Arms Around the World”
„Ultraviolet (Light My Way)”
„Acrobat”
„Love Is Blindness”
Czytaj dalej...

WaluśKraksaKryzys - drugi singiel wschodzącej gwiazdy polskiej alternatywy

"NAJGORSZE RZECZY" - polecamy szczególnie amatorom alternatywnych i rockowych wibracji - to bolesny, natychmiast wpadający w ucho utwór. Do pogwizdania..., ale przede wszystkim o czymś i z mistrzowsko obsłużonymi gitarami. - To fragment tego, czym jestem i jaki jestem - silny, rozmontowany, sprzeczny, niepewny uczuć, gdzieniegdzie podziarany, uzależniony od kofeiny i w trakcie przerwy od innych uzależnień- tłumaczy Waluś.

Pierwszy singiel zapowiadający płytę"TUŻ PRZED PÓŁNOCĄ" z gościnnym udziałem Króla odnosi już pierwsze spore sukcesy: na kilku listach przebojów dotarł do pierwszego miejsca, na innych jest w czołówce, walczy o pierwsze miejsce lub o jego odzyskanie. W serwisie Spotify został "okładkowym" utworem playlisty "Polska Alternatywna", a w Tidal playlisty "Rockowania", pojawił się również na innych playlistach ("Viral 50 Polska", "Indie Hity").

Na początku lutego upubliczniony został tytułowy utwór z płyty "ATAK". Nie jest to singiel, nie towarzyszy mu teledysk. Utwór "ATAK" dostępny jest we wszystkich serwisach streamingowych.

Serwis Rytmy.pl uznał Walusia za odkrycie roku w kategorii "Alternatywa", a AllAboutMusic wskazuje płytę Walusia "ATAK" jako jedną z najbardziej wyczekiwanych premier roku 2021.


źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

PREMIERA: „1,5 METRA", PIĄTY SINGIEL I TELEDYSK ZESPOŁU FISZ EMADE TWORZYWO, ZWIASTUJĄCY PŁYTĘ „BALLADY I PROTESTY” / 2

Po czterech dotychczasowych singlach „Kurz”, „Mój kraj znika”, „Nie za miłe wiadomości”, „2020”, przyszedł czas na piąty. „1,5 metra” to najnowszy utwór zespołu Fisz Emade Tworzywo, z nadchodzącej płyty „Ballady i Protesty”. Tak o piosence mówi Fisz – „Ostatni rozgadany singiel z eklektycznej płyty. Pamiętnik czasów pandemicznych, niestety ciągle nieustępujących".

Album „Ballady i Protesty”, który ukaże się jesienią 2021 roku, składać się będzie z dwóch odrębnych opowieści muzycznych.

Pierwsza – „Ballady“ – będzie zawierać głównie akustyczne utwory, napisane na fortepian i sekcję smyczkową. Nie zabraknie również charakterystycznego brzmienia bębnów Emade i wykreowanych przez niego szumów i trzasków. „Ballady“ to osobiste, często intymne opowieści o miłości i tęsknocie do natury. To utwory o niepokoju związanym ze stanem Przyrody i Planety Ziemi.

Druga opowieść to płyta „Protesty“. Mocna tekstowo i muzycznie, pełna elementów garażowego rocka, rapu i elektroniki. W tekstach Fisz komentuje szeroko rozumianą politykę, panoszącą się hipokryzję i kłamstwo, zadaje pytania o kondycję dzisiejszej debaty publicznej.

źródło: Mystic Production
Czytaj dalej...

Nick Cave & Warren Ellis prezentują „CARNAGE"!

NICK CAVE i WARREN ELLIS wydali z zaskoczenia nowy album zatytułowany „Carnage". Płyta dostępna jest na platformach streamingowych, a w formacie CD i na vinylu ukaże się 28 maja.

„Carnage" to nowy album Nicka Cave'a i Warrena Ellisa nagrany podczas lockdownu. Mimo, że ci dwaj muzycy stworzyli wspólnie wiele soundtracków do filmów, a Ellis jest od lat członkiem The Bad Seeds, „Carnage" to pierwsza płyta z piosenkami, którą wydają jako duet. Cave opisuje ją jako „brutalną, ale piękną płytę głęboko osadzoną w naszej wspólnej katastrofie". Ellis opowiada: „Tworzenie „Carnage" było przyspieszonym intensywnym procesem twórczym. Osiem piosenek pojawiło się w takiej czy innej formie w ciągu pierwszych dwóch i pół dnia". Album „Carnage" wyłonił się niemal przez przypadek z przestoju spowodowanego długim, niespokojnym, globalnym kryzysem. To płyta na niepewne czasy – taka, na której pojawia się wyzywające poczucie nadziei.

Cave'a i Ellisa łączy twórcza chemia. Po raz pierwszy ich drogi skrzyżowały się w 1993 roku, kiedy Ellis grał na skrzypcach w kilku piosenkach na albumie „Let Love In" grupy Nick Cave & The Bad Seeds, zanim dołączył do zespołu jako pełnoetatowy członek. Nagrywali również wspólnie w założonej w 2006 roku grupie Grinderman i komponowali razem muzykę do filmów, programów telewizyjnych i teatru.

Lista utworów:

1. Hand of God

2. Old Time

3. Carnage

4. White Elephant

5. Albuquerque

6. Lavender Fields

7. Shattered Ground

8. Balcony Man

żróło: MYSTIC PRODUCTION
Czytaj dalej...

Kultowy zespół The Offspring ogłasza nową płytę

„Let The Bad Times Roll” ukaże się 16 kwietnia, a już teraz można posłuchać tytułowego utworu. Zespół powraca z pierwszym premierowym materiałem od niemal dekady!

The Offspring to legenda południowo-kalifornijskiej sceny punkowej. Zespół sprzedał ponad 40 mln płyt na całym świecie, wygrał niezliczone nagrody, a ledwo w ostatniej dekadzie zagrał ponad 500 koncertów. Ich muzyka trafiała do filmów, seriali oraz gier komputerowych. Dexter Holland, Noodles, Peter Parada i nowy basista Todd Morse na 2021 szykują zupełnie nowy materiał.

Nowy materiał powstawał w ciągu ostatnich kilku lat w kilku lokalizacjach, m.in. w należącym do zespołu studia Huntington Beach w Kalifornii. Krążek będzie trzecim wydawnictwem The Offspring zrealizowanym z legendarnym producentem Bobem Rockiem.
Tytułowy kawałek, który jest pierwszym singlem zapowiadającym „Let The Bad Times Roll”, został napisany pod koniec 2019 i opowiada o zmianach zachodzących w USA. Jak stwierdza Dexter: – Jesteśmy w trakcie wyjątkowego okresu w historii, w którym światowi przywódcy, zanim powiedzieć „robimy, co w naszej mocy”, prędzej są skłonni powiedzieć „pier… to”. I to jest przerażające.

– Jeżeli to wszystko pójdzie w diabły, jak mówią niektórzy, to równie dobrze możemy maksymalnie wykorzystać ten czas, który nam został. Albo przynajmniej odejść z hukiem. Let The Bad Times Roll! – dodaje Noodles.The Offspring – „Let The Bad Times Roll” – lista utworów:
1. This Is Not Utopia
1. Let The Bad Times Roll
1. Behind Your Walls
1. Army of One
1. Breaking These Bones
1. Coming For You
1. We Never Have Sex Anymore
1. In The Hall of the Mountain King
1. The Opioid Diaries
1. Hassan Chop
1. Gone Away
1. Lullaby

źródło: Universal Music Polska
Czytaj dalej...

DROPKICK MURPHYS POWRACA Z DZIESIĄTYM STUDYJNYM ALBUMEM

Dropkick Murphys przygotowują się do wydania swojego 10 studyjnego albumu „Turn Up That Dial”. Płyta ukaże się 30 kwietnia nakładem Born & Bred Records.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Dropkick Murphys zaprezentują kilka utworów z nowego krążka, kiedy wirtualnie połączą się 17 marca, o godz. 19:00 z fanami na całym świecie podczas Dropkick Murphys St. Patrick's Day Stream 2021...Still Locked Down, aby uczcić Dzień Świętego Patryka. Darmowy koncert online, bez obecnej publiczności, będzie można obejrzeć na stronie: www.DKMstream.com.


W 11 utworach zawartych na "Turn Up That Dial", Dropkick Murphys celebrują prostą przyjemność płynącą z muzyki, ulgę i uwolnienie od zmartwień, które przychodzi, gdy „podkręcisz głośność" i wyrzucisz z siebie problemy. "Na tej płycie tematem przewodnim jest świadomość jak ważna jest muzyka i zespoły, które wpłynęły na to, kim jesteśmy" - wyjaśnia założyciel DKM Ken Casey. "Mamy nadzieję, że nasza płyta pozwoli ludziom zapomnieć o ich problemach. Jesteśmy wdzięczni, że możemy podzielić się odrobiną szczęścia na swój sposób. Nasz poziom wdzięczności jest poza skalą. Jako dzieciaki nigdy nie wyjeżdżaliśmy poza Nową Anglię, a teraz jesteśmy tutaj - nagraliśmy dziesięć płyt i graliśmy na całym świecie. Jeśli jest jakieś przesłanie na tym albumu, to brzmi tak 'wystaw pięść do góry i graj głośno’."

Pracując w Q Division Studios w Somerville, z długoletnim producentem Tedem Huttem, zespół nagrywał nowy materiał na zmianę po dwóch członków na raz. W ostatnich tygodniach pracy Hutt prowadził sesje za pośrednictwem wideokonferencji ze swojego studia w LA. Do nagrywania wokali w tle, chłopaki ustawili osobne mikrofony w pięciu różnych pokojach, aby można było jednocześnie bezpiecznie śpiewać. "Wszyscy przynajmniej patrzyliśmy na siebie przez okno" - wspomina Casey.

Oto tracklista „Turn Up That Dial”:

1. Turn Up That Dial

2. L-EE-B-O-Y

3. Middle Finger

4. Queen Of Suffolk County

5. Mick Jones Nicked My Pudding

6. H.B.D.M.F.

7. Good As Gold

8. Smash Shit Up

9. Chosen Few

10. City By The Sea

11. I Wish You Were Here

źródło: PIAS
Czytaj dalej...

DINOSAUR JR. POWRACA Z NOWYM KRĄŻKIEM

Zespół Dinosaur Jr. powraca z nowym albumem „Sweep It Into Space”, który ukaże się 23 kwietnia nakładem Jagjaguwar. Będzie to ich pierwszy nowy krążek od wydania w 2016 r. „Give a Glimpse of What Yer Not”. Premiera płyty pierwotnie zaplanowana na połowę 2020 r. została udaremniona przez nadejście pandemii. Ale potrzeba czegoś więcej, by stłumić furię tego tria, gdy jest w pełni naładowane energią.

„I Ran Away” to pierwszy zwiastun muzyczny nowego wydawnictwa.

Nowy materiał został ponownie zarejestrowany w Bisquiteen Studios w Amherst. Sesje do „Sweep It Into Space” rozpoczęły się późną jesienią 2019 r., po trasie koncertowej po zachodnim wybrzeżu i południowym wschodzie. Jedynym dodatkowym muzykiem biorącym udział w projekcie jest Kurt Vile, który współprodukował album i zagrał na "I Ran Away". Głos J Mascisa natychmiast wpada w ucho nad strzelistymi, elektryzującymi liniami gitar.


Oto tracklista „Sweep It Into Space”:

1. I Ain’t

2. I Met The Stones

3. To Be Waiting

4. I Ran Away

5. Garden

6. Hide Another Round

7. And Me

8. I Expect It Always

9. Take It Back

10. N Say

11. Walking To You

12. You Wonder

źródło: PIAS
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS