Menu

Artykuły filtrowane wg daty: luty 2018

OFF Festival Katowice 2018: Hańba, furia i masakra!

Tytuł tej informacji może wydawać się nie do końca serio, ale sprawa jest poważna – na OFF Festivalu zagrają w tym roku m.in. The Brian Jonestown Massacre, powrócą też Hańba! i Furia. Do tego Jon Hopkins Live, The Como Mamas, Coals i Moses Sumney.
 
The Brian Jonestown Massacre
rock’n’roll/psychedelic/ folk rock / shoegaze
Od dawna tego chcieliśmy, wy również i podobno oni też – The Brian Jonestown Massacre w końcu trafiają tu, gdzie jest ich miejsce, na OFF Festival! Już od niemal trzech dekad podtrzymują w nas wiarę w rock’n’rolla. Brudną, niebezpieczną, autoironiczną, psychodeliczną muzykę gitarową. Od bluesa po shoegaze (i z powrotem), od kultowego debiutu „Methodrone” (1995) aż po ubiegłoroczny album „Don’t Get Lost” – kolektyw dowodzony przez charyzmatycznego Antone’a Newcombe’a nigdy nie zawodzi.
 
Jon Hopkins Live
ambient / IDM / techno
Zapewne rozważał karierę klasycznego pianisty, ale pochłonęły go współczesne brzmienia. Zaczęło się od posady klawiszowca u Imogen Heap, za tym poszła współpraca z Brianem Eno, który zaangażował go w nagrania płyty Coldplay. Później Jon współpracował m.in. z Davidem Lynchem, Zucchero i King Creosote, nagrywał muzykę filmową, ale konsekwentnie budował też własną karierę, jednego z najważniejszych producentów nowej elektroniki na Wyspach. Melodie snujące się na pograniczu jawy i snu oraz czyste, przestrzenne, szlachetne brzmienie, wydestylowane na nominowanym do Mercury Prize albumie „Immunity” (2013), to jego znaki rozpoznawcze. A już w maju, na kolejnej płycie, artysta zrobi następny krok w przyszłość IDM – i należy przypuszczać, że jego koncert na OFFie zostanie zdominowany przez nowy materiał.
 
Hańba!
folk / urban folk / punk
„Najlepiej było przed wojną…” – próbują nas czasem przekonać staruszkowie. Cóż, słuchając Hańby! można być pewnym, że punk przed wojną rzeczywiście był najlepszy.
Gościliśmy ich już na festiwalu, w 2015 roku, co jak się okazało, było brzemienne w skutki. Zarejestrowana w zabytkowej katowickiej dzielnicy Nikiszowiec sesja wideo, dla radiostacji KEXP z Seattle, uchyliła im drzwi na świat, a po koncercie na festiwalowej scenie podpisali kontrakt. Dwie płyty – „Hańba!” i „Będą bić!” – i jeden Paszport Polityki później krakowska zbuntowana orkiestra podwórkowa wraca na OFFa, by z przytupem ostrzegać nas przed nami samymi.
 
Furia
black metal / necro-folk
Od występu na OFFie zdążyli zagrać trzy koncerty na Primaverze, a w kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią, snuli natchnioną opowieść, inspirowaną malarstwem Teofila Ociepki, jednego z przywódców Janowskiej Gminy Okultystycznej. Wydali „Księżyc milczy luty”, jeden z najlepszych polskich albumów 2016 roku. W krakowskim Starym Teatrze robili za upiorną kapelę weselną w wybitnym spektaklu Jana Klaty. A poza tym, po staremu – niezmiennie grają fenomenalne koncerty, są najbardziej nieprzewidywalnym reprezentantem nowej fali polskiego black metalu i zmieniają tę muzykę czy to się komuś podoba, czy nie.
 
The Como Mamas
gospel/soul/spirituals
Zbyt dużo ekstremalnych wrażeń? Przyjdź do mamy, ona zaśpiewa, utuli… Takiego zespołu jako The Como Mamas jeszcze na OFFie nie gościliśmy. Prosto z miasteczka Como, w delcie Missisipi, ale dzięki pośrednictwu nowojorskiej wytwórni Daptone (tej samej, która odkryła dla nas Charlesa Bradleya), przybywają do nas panie Ester Mae Smith, Angela Taylor i Della Daniels. Albumem „Get and Understanding” i towarzyszącymi mu koncertami zachwyciły nie tylko wielbicieli muzyki gospel, bo siła muzykalności i zaangażowania przekracza wszystkie bariery.
 
Coals
electro / synth pop / avant pop
Śląski duet – Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski – który mimo skromnego stażu wystąpi na OFF Festivalu już po raz drugi. Kiedy u nas debiutowali, mieli na koncie tylko epkę „Homework” i już własny, unikalny charakter. To zwróciło uwagę ekipy KEXP, która nakręciła sesję Coals w Katowicach (a później kolejną – w Reykjaviku). Dalej były koncerty, zarówno w kraju, jak i na wielu zagranicznych festiwalach, a także debiutancki album „Tamagotchi”, którym Coals spełnili pokładane w nich nadzieje – to nostalgiczna i eklektyczna wypadkowa inspiracji muzyków,  od hip-hopu po synthpop, ale przede wszystkim zbiór świetnych, dojrzałych piosenek.
 
Moses Sumney
folk / soul
Kalifornijski pieśniarz, syn imigrantów z Ghany, protegowany Dave’a Siteka z TV On The Radio. Zaczynał karierę od występów m.in. przed Sufjanem Stevensem i Erykah Badu, co wiele mówi o unikalnym charakterze jego muzyki, która czerpie zarówno z folkowego (a nawet freakfolkowego) źródła, jak i z dziedzictwa soulu. Zadebiutował albumem „Aromanticism”, który trafił na wiele list najlepszych wydawnictw 2017 roku. Słuchanie płyty Mosesa Sumneya to wydarzenie tak intymne, że aż trudno sobie wyobrazić, jakiego rodzaju emocje ten artysta może w nas obudzić na żywo.
 
Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Grizzly Bear, Clap Your Hands Say Yeah z płytą „Some Loud Thunder”, Marlon Williams, John Maus, Big Freedia, Turbonegro, Egyptian Lover, Aldous Harding, Oxbow, Bishop Nehru, King Ayisoba i Jacques Greene.
 
OFF Festival Katowice 2018 odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów.
Czytaj dalej...

Lista gości warszawskiej odsłony Memoriału R.J. DIO już znana!

Aż 12 wokalistów wystąpi 17 maja na scenie warszawskiej Proximy w hołdzie Ronniemu Jamesowi Dio!

- W tym roku na koncercie inaugurującym memoriał DIO padnie zdecydowany rekord scenicznej rotacji wśród śpiewających. Gwarantujemy, że w trakcie tych niemal trzech godzin podróży przez muzykę Ronniego ani na chwilę nie zrobi się nudno. Jeśli chodzi o dobór głosów, to będzie pierwsza liga! – zapewnia Sebastian Stodolak, koordynator trasy memoriałowej. Na scenie pojawi się m.in. Alessandro Del Vecchio, wokalista znany ze współpracy z muzykami z zespołu DIO, czy Krzysztof Wałecki z Oddziału Zamkniętego. Po tej samej scenie stąpać będą także wokalista Ceti Grzegorz Kupczyk, legendarna postać polskiego heavy metalu i zjawiskowy Tomasz Struszczyk, obecny głos Turbo, w którym to zespole z kolei Grzegorz Kupczyk wyśpiewywał swoje największe przeboje, m.in. „Dorosłe dzieci”. Pełna lista gości poniżej.

- Koncerty „King of Rock and Roll” organizowane są już od 2014 r., a do ich twardego trzonu muzycznego należy Scream Maker oraz część składu warszawskiej kapeli White Highway: wokalistka Kasia Bieńkowska, gitarzysta Paweł Gromadzki i klawiszowiec Mirek Skorupski.

Udział w tegorocznym koncercie potwierdzili następujący wokaliści:

    Alessandro Del Vecchio (Hardline, Jorn, Revolution Saints)

    Grzegorz Kupczyk (Ceti, ex-Turbo)

    Tomasz Struszczyk (Turbo)

    Krzysztof Wałecki (Oddział Zamknięty)

    Andrzej Kwiatkowski (Fatum, Kruk)

    Łukasz Drapała (Chevy, ex-Chemia)

    Tomasz Trzeszczyński (Thermit)

    Alda Rei (Livin Fire)

    Paweł Kiljański (Skrzydlate Małpy, Night Rider, ex-Hetman)

    Marek Majewski (Acute Mind, ex-Osada Vida)

Oraz instrumentaliści:

    Piotr Brzychcy (Kruk) - gitara

    Piotr Proniuk – klawisze

    Przemek Nalazek (SteelFire, ex-Scream Maker) – perkusja

    Dawid Pięta (ex-Scream Maker) – gitara

    Tomek Nachyła (Ex-Nocny Kochanek, ex-Scream Maker) - perkusja

Alessandro Del Vecchio i Scream Maker w repertuarze DIO:

https://www.youtube.com/watch?v=gCXST_X5SPQ

Trasa memoriału DIO obejmie w tym roku 9 miast – Warszawę, Gdynię, Poznań, Zgierz, Krosno, Kraków, Wrocław, Piekary Śląskie i Gdynię. Wydarzenie FB memoriału i szczegóły poszczególnych koncertów:

https://www.facebook.com/events/334039050413090/?active_tab=discussion

Lista gościnnych wykonawców na pozawarszawskich koncertach zostanie opublikowana w marcu. Bilety dostępne w siecihttps://goout.net/pl/artysci/ronnie-james-dio/qqtuf/ oraz – od 1 marca – w klubach.
Czytaj dalej...

Rock Radio 21.02.2018 g. 19.08

W środowej audycji Rock Radio jako płyta wieczoru zagra najnowszy album LAO CHE "Wiedza o społeczeństwie".Na tej płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Ponadto pojawią się inne rockowe nowości oraz klasyka. Zapraszam.
Czytaj dalej...

“Johnny Cash: Forever Words” Premiera: 6 kwietnia 2018

Szesnaście nowych piosenek skomponowanych przez współczesne gwiazdy na podstawie nieznanych wierszy i poezji Johnny’ego Casha. Chris Cornell, Ruston Kelly & Kacey Musgraves, Rosanne Cash, Alison Krauss & Union Station, Kris Kristofferson & Willie Nelson,  Brad Paisley, John Mellencamp, Carlene Carter, Elvis Costello, The Jayhawks, i inni.

Sony Music / Legacy Recordings z dumą zapowiadają premierę unikalnego albumu, na którym znalazło się szesnaście nowych piosenek skomponowanych przez współczesne gwiazdy muzyki na podstawie poezji legendarnego Johnny’ego Casha.
Premiera albumu, który dostępny będzie na płycie CD, dwupłytowym albumie winylowym oraz w serwisach cyfrowych odbędzie się 6 kwietnia 2018 roku.
Johnny Cash i June Carter Cash pozostawili po sobie to, co ich syn John Carter Cash opisuje jako „potworne zgromadzenie” rzeczy, w tym skarbnicę nieznanych i do tej pory nieodkrytych listów, wierszy i dokumentów stworzonych przez Casha w czasie całego życia.
Producenci John Carter Cash i Steve Berkowitz zaprosili gwiazdorską obsadę muzyków do stworzenia nowych utworów na podstawie ujawnionej po raz pierwszy poezji Casha.

Album „Johnny Cash: Forever Words” to muzyczne dopełnienie bestsellerowej książki "Forever Words: The Unknown Poems", tomu niepublikowanych wcześniej poezji Casha wydanego przez laureata Nagrody Pulitzera Paula Muldoona. Przy wydawnictwie tym współpracowali również John Carter Cash oraz Steve Berkowitz.

Część piosenek z płyty Johnny Cash: Forever Words to bezpośrednie inspiracje materiałami z tej książki. Kilka nagrań powstało na podstawie niepublikowanych nigdzie zapisków artysty.

Utwór "Forever / I Still Miss Someone" otwierający album to dzieło przyjaciół artysty - Krisa Kristoffersona recytującego ostatni napisany przez Casha wiersz i akompaniującego na gitarze Willy’ego Nelsona. Piosenka "To June This Morning", która wykonują Ruston Kelly i Kacey Musgraves powstała na podstawie listu napisanego przez Casha do swojej żony.

 

Dwadzieścia jeden lat po tym, jak Johnny Cash nagrał cover utworu "Rusty Cage" grupy Soundgarden jej lider Chris Cornell na podstawie poezji Casha przygotował utwór "You Never Knew My Mind" – jedną z ostatnich swoich solowych piosenek.

 

Na albumie usłyszymy również utwór "The Walking Wounded" zaśpiewany przez najstarszą córkę artysty, Rosanne Cash.

 

"Wybór artysty dla każdej z tych piosenek to była sprawa serca” - powiedział John Carter Cash. "Wybrałem artystów, którzy są najbardziej związani z moim ojcem, których osobista historia była związana z tatą. Było to ekscytujące przedsięwzięcie, aby połączyć tak różne osoby i zakończyć to tak, jak wierze, że tata by chciał.”

 

Celem projektu „Johnny Cash: Forever Words” nie było stworzenie "zaginionego" albumu artysty, ale połączenie współczesnych artystów i ich muzyki w poezją Casha, tak, aby jego słowa rozkwitły na nowo. Tworząc ten album John Carter Cash i Steve Berkowitz połączyli ducha muzyki ze słowami Johnny'ego Casha.

 

 

Johnny Cash: Forever Words

1. Forever/I Still Miss Someone - Kris Kristofferson and Willie Nelson

2. To June This Morning - Ruston Kelly and Kacey Musgraves

3. Gold All Over the Ground - Brad Paisley

4. You Never Knew My Mind - Chris Cornell

5. The Captain's Daughter - Alison Krauss and Union Station

6. Jellico Coal Man - T. Bone Burnett

7. The Walking Wounded - Rosanne Cash

8. Them Double Blues - John Mellencamp

9. Body on Body - Jewel

10. I'll Still Love You - Elvis Costello

11. June's Sundown - Carlene Carter

12. He Bore It All - Daily and Vincent

13. Chinky Pin Hill - I'm With Her

14. Goin', Goin', Gone - Robert Glasper featuring Ro James, and Anu Sun

15. What Would I Dreamer Do? - The Jayhawks

16. Spirit Rider – Jamey Johnson

 Sony Music
Czytaj dalej...

Marlon Williams z nową płytą na OFF Festivalu

16 lutego ukazał się nowy album Marlona Williamsa „Make Way For Love”. Materiał  z  płyty wokalista zaprezentuje w tym roku w Polsce podczas koncertu na OFF Festivalu w Katowicach.

Album „Make Way For Love” Marlon Williams napisał po rozstaniu z Aldous Harding. Na płycie zamknął cały wachlarz emocji związanych ze związkiem: obok szczęśliwych uniesień jest niepewność, lęk i gorycz. Stylistycznie Marlon Williams mocno odchodzi tu od country i eksploruje nową dla siebie przestrzeń muzyczną.

Wydawnictwo promowały utwory „Nobody Gets What They Want Anymore” nagranym wspólnie ze wspomnianą wcześniej Aldous Harding,  „What’s Chasing You” i otwierający album „Come To Me”. Płyta powstawała pod okiem Noah Georgesona (tego samego, który produkował „Clashes” Brodki) i ze swoim zespołem The Yarra Benders w Kalifornii i rodzinnym Lyttelton w Nowej Zelandii.

Oto tracklista:
1. Come To Me
2. What’s Chasing You
3. Beautiful Dress
4. Party Boy
5. Can I Call You
6. Love Is A Terrible Thing
7. I Know A Jeweller
8. I Didn’t Make A Plan
9. The Fire Of Love
10. Nobody Gets What They Want Anymore
11. MakeWay For Love

Utwory z płyty „Make Way For Love” Marlon Williams zaprezentuje podczas katowickiego OFF Festivalu, który odbędzie się w Dolinie Trzech Stawów w dniach 3-5 sierpnia. Oprócz Marlona Williamsa wystąpią również m.in.: Grizzly Bear, Clap Your Hands Say Yeah z płytą „Some Loud Thunder”, Turbonegro, John Maus, Big Freedia, Egyptian Lover, Aldous Harding, Oxbow, Bishop Nehru, King Ayisoba i Jacques Greene.
 
OFF Festiwal
Czytaj dalej...

Rock Noc 17.02.2018 r. g. 22.00

Zapraszam do słuchania sobotniej audycji Rock Noc w Polskim Radiu Rzeszów w której zagra najnowszy album zespołu Franz Ferdinand. Triumfalne przebudzenie Franza Ferdinanda, album ‘Always Ascending', który ukazał się 9 lutego 2018 roku, jest żywiołowe i euforystyczne. Tętni nowymi pomysłami, które Alex Kapranos nazywa “agresywną dźwiękową eksperymentacją”. Jego brzmienie wokalista opisuje jako “równocześnie futurystyczne i naturalistyczne”. Piosenki są opowieścią o paryskiej nocy, ekscytacji jazdą włoskim samochodem wyścigowym po niemieckiej autostradzie. Poczucie euforii jest tak silne, jak tylko może być podczas balansowania na krawędzi.

Lista utworów:

W.A.S.P.: Overture, Wishing Well, Sister Sadie
Ride: Lannoy Point, Weather Diaries
S.N.O.W.: Złudzienie, Horyzont zdarzeń
Korpus: As, Żądło
Depeche Mode: Love In Itself, Everything Counts
Franz Ferdinand: Always Ascending, Feel To Love Go, Slow Don't Kill Me Slow
Morrissey: My Love, I'd Do Anything For You, I Bury The Living, In Your Lap
Wojciech Ciuraj: Okrąglik
Led Zeppelin: In My Time Of Dying

Ray Wilson - koncert:

Alone
Propaganda Man
Calvin & Hobbes
Take It Slow
Ought To Be Resting
Old Book On The Shelf
Song For A Friend
Not Long Till Springtime
Another Day
Czytaj dalej...

BEN FROST PREZENTUJE EP-KĘ „ALL THAT YOU LOVE WILL BE EVISCERATED”

Ben Frost ujawnił szczegóły EP-ki „All That You Love Will Be Eviscerated”, która będzie mieć swoją premierę 23 marca. Na płycie znajdą się nowe kompozycje oraz wcześniej niepublikowane remixy utworów z poprzedniego krążka muzyka „The Centre Cannot Hold”  autorstwa Alva Noty oraz Steve’a Albiniego. EP-ka ukaże się pod szyldem wytwórni Mute.

„All That You Love”  to pierwszy muzyczna zwiastun nowego wydawnictwa Frosta. Teledysk jest wynikiem kolaboracji fotografa dokumentalnego Richarda Mosse’a oraz operatora Trevora Tweetena.

 Album „The Centre Cannot Hold”  został zarejestrowany w Chicago w ciągu 10 dni przez znanego producenta Steve’a Albiniego. Na płycie odnajdziemy muzykę, która nie jest w pełni kontrolowana, a wręcz wydaje się „walczyć” z samym jej twórcą.

 PIAS
Czytaj dalej...

Nowy singiel Muse "Thought Contagion"!

Po blisko 10 miesiącach oczekiwania fani znakomitego brytyjskiego zespołu Muse doczekali się premiery nowej piosenki! Utwór nosi tytuł "Thought Contagion".

Jakby radości było mało, Muse ujawnili również teledysk do singlowego utworu, love story silnie inspirowane latami 80. Za klip odpowiada doskonale znany Anglikom Lance Drake, który kilkanaście miesięcy temu wyreżyserował klip do piosenki "Dig Down". Utwór "Thought Contagion" wyprodukowali muzycy tria i Rich Costey. Miksami zajął się Adam Hawkins.


Matt Bellamy, gitarzysta i wokalista Muse, jest autorem tekstu piosenki "Thought Contagion", jak sam stwierdził: "Utwór opowiada o tym, jak przekonania, idee czy myśli jednych ludzi potrafią znacząco wpłynąć na innych i zupełnie zmienić ich tok myślenia".

Warner Music Poland
Czytaj dalej...

Lao Che "Wiedza o społeczeństwie"

„Wiedza o Społeczeństwie” to płyta, która wywołała burzę emocji już przed premierą. Dziennikarze mający okazję przesłuchać albumu przed oficjalnym wydaniem, podkreślali jego niesamowitą przebojowość, wartość tekstów i już nominowali krążek do najlepszych polskich płyt 2018 roku. Pierwszy singiel - „Nie Raj” zdobył 1 miejsce na Liście Przebojów Trójki i spotkał się z bardzo dobrymi reakcjami fanów.

Klip do utworu „Nie Raj” – https://youtu.be/soTn9p3Adpw

Na tej płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Za produkcję płyty ponownie odpowiada Piotr "Emade" Waglewski oraz Filip "Wieża" Różański.

Do zespołu dołączył nowy muzyk - Karol Gola (saksofon barytonowy, klawisze, flet) znany między innymi z zespołów Pink Freud czy Jazzombie. Tytułowa "Wiedza o Społeczeństwie" to saga o ludzkich perypetiach. Poczynania ludzi – ich słabości, obawy, wątpliwości, uczucia, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy Człowieka, Polaka, Ziemianina.

Mystic
Czytaj dalej...

Premiera "Wiedzy o Społeczeństwie" Lao Che

„Wiedza o Społeczeństwie” to płyta, która wywołała burzę emocji już przed premierą. Dziennikarze mający okazję przesłuchać albumu przed oficjalnym wydaniem, podkreślali jego niesamowitą przebojowość, wartość tekstów i już nominowali krążek do najlepszych polskich płyt 2018 roku. Pierwszy singiel - „Nie Raj” zdobył 1 miejsce na Liście Przebojów Trójki i spotkał się z bardzo dobrymi reakcjami fanów.

Klip do utworu „Nie Raj” – https://youtu.be/soTn9p3Adpw

Na tej płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Za produkcję płyty ponownie odpowiada Piotr "Emade" Waglewski oraz Filip "Wieża" Różański.

Do zespołu dołączył nowy muzyk - Karol Gola (saksofon barytonowy, klawisze, flet) znany między innymi z zespołów Pink Freud czy Jazzombie. Tytułowa "Wiedza o Społeczeństwie" to saga o ludzkich perypetiach. Poczynania ludzi – ich słabości, obawy, wątpliwości, uczucia, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy Człowieka, Polaka, Ziemianina.

Aktualnie zespół przeprowadza próby, które przygotują go do trasy obejmującej 18 koncertów w całej Polsce. Lao Che będzie można zobaczyć na żywo od 2 marca.

TRASA "WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE"

#02.03.2018 / WŁOCŁAWEK / CK BROWAR B
#03.03.2018 / POZNAŃ / CK ZAMEK - ### SOLD OUT ###
#04.03.2018 / ZIELONA GÓRA / KAWON
#08.03.2018 / KATOWICE / RIALTO - ### SOLD OUT ###
#09.03.2018 / KATOWICE / RIALTO - ### SOLD OUT ###
#11.03.2018 / GDAŃSK / TEATR SZEKSPIROWSKI
#16.03.2018 / RZESZÓW / LIFE HOUSE
#17.03.2018 / KRAKÓW / STUDIO
#18.03.2018 / ŁÓDŹ / WYTWÓRNIA
#23.03.2018 / OPOLE / NCPP
#24.03.2018 / WROCŁAW / A2
#25.03.2018 / WARSZAWA / STODOŁA
#05.04.2018 / CHEŁM / CHDK
#06.04.2018 / BIAŁYSTOK / ZMIANA KLIMATU
#07.04.2018 / LUBLIN / FILHARMONIA LUBELSKA
#12.04.2018 / KOSZALIN / CK 105
#13.04.2018 / SZCZECIN / PERON 5
#21.04.2018 / WAŁBRZYCH / ROCK FEST
#22.04.2018 / BYDGOSZCZ / FILHARMONIA POMORSKA

Mystic
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS